Jump to content
Guest Karaman

Aa

Recommended Posts

Εγω εδωσα 4000 ευρω με το κλειδι στο χερι χωρις ακρα γιατι ειχα...Εδωσα και αλλα 500 και εκανα ενα service και αλλαξα τα παντα ιμαντες-δισκο πλατο-λουρια κτλπ για να εχω το κεφαλι μου ησυχο

Link to comment
Share on other sites

Εγω εδωσα 4000 ευρω με το κλειδι στο χερι χωρις ακρα γιατι ειχα...Εδωσα και αλλα 500 και εκανα ενα service και αλλαξα τα παντα ιμαντες-δισκο πλατο-λουρια κτλπ για να εχω το κεφαλι μου ησυχο

εγω παλι εδωσα 4000 τισ αποκριες που μασ περασαν κ εβαλα μοτερ απο σεατ λεον με τα 180 αλογα 2005 μοντελο με 36000 χιλιομ αλλα με 5αρι σασμαν γτ δεν εωρισκα τοτε 6αρι.,. μαζι με γενικο σερβις ολα αλλαγμα.. τσαμπα λεφτα.. πηρε φιλαρακι μου gti γνησιο '00 μοντελο σε αριστη κατασταση 6000 χιλιαρικα.. αστα να πανε,, κ εμεις τα εχουμε ακομα αδηλωτα,νβα γινει μια στραβη να μας τα παρουν..χεστα

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι και παλι για να ρωτησω το εξης...Αλλοι λενε οτι μπορεις να βαλεις ανοιχτου τυπου σκαστρα,αλλοι λενε μην βαζεις δεν θα δουλευει καλα,εχω δει ενα σωρο 20βαλβιδα που φορανε ανοιχτου τυπου.Εγω δοκιμασα μια ανοιχτου τυπου και το αμαξι σηκωνε 0,1 bar πιεση και οχι παραπανω.Αυτες οι σκαστρες που ειναι και ανοιχτου και κλειστου τυπου ταυτοχρονα κανουν δουλεια?Λειτουργουν κανονικα?Εγω τωρα φοραω μια κλειστου τυπου της forge την 006 μαλλον και δεν λεω δουλευει καλα το αμαξι αλλα θα ηθελα λιγη φασαρια παραπανω!Τι εχεται να μου πειτε εσεις?Μπορειτε να μου προτεινεται καποια?Ευχαριστω!

αυτος ο ηχος απο που προερχεται? Edited by kostas_the
Link to comment
Share on other sites

Εχεις την καλυτερη σκαστρα που θα μπορουσες να βαλεις!Μην ψαχνεσε!Οτι αλλο και να βαλεις θα εχεις απωλειες!

Link to comment
Share on other sites

Μου εδωσε ενας φιλος μια σκαστρα που ειχε σε s3 ειναι κλειστου τυπου κ αυτη αλλα κανει αυτο το τσ τσ τσ τσ.... Αλλα εχω απωλειες..στο ρελαντι εκει που ειχα υποπιεση -0,6 με -0,7 τωρα εχω -0,5 δηλαδη ρουφαει και μεσα απο την σκαστρα!Βεβαια δεν το ανοιξα πολυ το αμαξι να δω τι και πως αλλα δεν εχει και πολυ διαφορα!Και κανει πολυ ωραιο ηχο!Αλλα μεχρι να την βαρεθω ειναι κ να την βγαλω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω εδώ για ένα φίλο με A3 1.8τ (1998, 150 άλογα) λογικά ίδιο κινητήρα με Golf Mk4 1.8t...

H τουρμπίνα παρέδωσε πνεύμα, ποια οικονομική λύση προτείνετε για αγορά τουρμπίνας ή/και επισκευή?

Μια πρώτη γνώμη που πήρε απο το μηχανικό του ήταν περιπου (δεν θυμάμαι ακριβώς) 1500 καινούργια απο αντιπροσωπία,920 καινούργια από αλλού, 750 ανακατασκευή στη Γερμανία. Δεν προτείνει ανακατασκευή Αθήνα, ούτε αγορά μεταχειρισμένης λόγω ρίσκου.

Επειδή είμαστε σε δύσκολους καιρούς, όποιος ξέρει κατι πιο οικονομικό ή έχει εναλλακτική πρόταση ας γράψει ή ας μου στείλει pm

Ευχαριστώ

Edited by aga
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση :thumbsu:

Δυστυχώς μόλις έμαθα τηλεφωνικά ότι ο φίλος το δρομολόγησε το θέμα λόγω άγχους να παραλάβει το συντομότερο δυνατό το καμάρι του, οπότε δεν υπάρχει πλέον άγχος από τη μεριά μου, μόνο για άλλους συναδέλφους που ελπίζω να μη χρειαστούν αυτή την πληροφορία (φτου φτου :goodjob: )

Και πάλι ευχαριστώ

Edited by aga
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση ;)

Δυστυχώς μόλις έμαθα τηλεφωνικά ότι ο φίλος το δρομολόγησε το θέμα λόγω άγχους να παραλάβει το συντομότερο δυνατό το καμάρι του, οπότε δεν υπάρχει πλέον άγχος από τη μεριά μου, μόνο για άλλους συναδέλφους που ελπίζω να μη χρειαστούν αυτή την πληροφορία (φτου φτου :p )

Και πάλι ευχαριστώ

τελικα τι αογρασε?κ απο που

Link to comment
Share on other sites

τελικα τι αογρασε?κ απο που

Καινούργια μαμά τουρμπίνα μέσω του μηχανικού του από το εμπόριο, εκτός αντιπροσωπίας. Κόστος ανταλακτικού γύρω στα 920 ¤. Περισσότερες λεπτομέρειες δεν γνωρίζω...

Link to comment
Share on other sites

χαχα λοιπον τρακαρετε τα για να τα ξεφορτωθειτε,εγω ετσι καταφερα και εβγαλα απο μετατροπη 11000 τρακαρισμενο οπως το ειχα....τα 11 παντως δεν τα επιανε για αγορα...ενας μου ειπε πως καταφερα και βρεθηκα με το καινουργιο απο το παλιο,ετσι εγινε!και κομματι κομματι ειναι ποιο καλα απο ολοκληρο,και καμια σχεση το πριν με το μετα..το πλαισιο ειναι αλλου μακραν. ηπλακα ειναι οτι πουλανε ακομη 10 και 11 μερικοι νομιζωντας οτι ο αλλος θα δωσει 11 για 4 την στιγμη οπου παιρνει 5νταρι...μα καλα σε ποιο πλανητη αυτα...

και για την ιστορια εγω πηρα τροπετο 2500 ευρο το 03 τοτε το 150 αλογα ντιζατο....

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Θελω να κάνω μια ερώτηση...Σε Golf 4 1,8Τ auq κινητήρας τι μπουζί μπαίνουν?μαρκα και αν είναι 4άκιδα (τι θα προτείνατε εσείς)?έτσι και σαν βελτίωση ισως

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

Μονοακιδα ειναι NGK PFR6Q ειναι πολυ καλυτερα απο τα αντιστοιχα την Bosch, αντικατασταση καθε 60000κμ.

Σε ευχαριστώ πολυ ....Κατι ακομα...Για πεσμου και για τα λαδια ,φιλτρο λαδιου και φιλτρο βενζίνης????

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θελω να παρω μεγαλυτερα μπεκ αλλα να ειναι bolt on στο μοτερ μου(AGU)!θελω να ειναι μεχρι 440cc..σιγουρα κανουν τα Bosch green top ή giant green λεγονται αλλα ειναι τα ιδια!Μου εχουν πει οτι κανουν και μπεκ απο RS2 και απο RS4 του 2002 περιπου..ξερει κανεις κωδικους?Δεν θελω να χρησιμοποιησω spacers για αυτο και δεν βαζω μπεκ S3/TT

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω πάρει τους συγκεκριμένους κλαθρέφτες kdc 1113 για mk4 και τους έχω τοποθετήση...Μπορεί να μου πει κάποις αν ξέρει την συνδεσμολογία των χρωμάτων???Γιατι οταν πάω να των ελέξω πανω-κατω-αριστερά-δεξια μου τα κάνει ανάποδα,εχω προσπαθήσει όλες τισ επιλογές μοιπως δεν κανω κατι σωστά

???Και του οδηγού αλλα και του συνοδηγού την συνδεσμολογία...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.