Jump to content
IOANNIS1980

Χωρίς Φρένα Σε Κατηφόρα.. Βοήθεια

Recommended Posts

αυτες απο μενα golf 6 -160 μαιος 2009 οπως φενεται ειναι λιγακι διαφορετικο απο του φιλου joop

off topic Στην πρωτη εχω και ενα κιτρινο ερωτηματικο ...ασχετο με φρενα .Ξερει κανεις τι ειναι αυτο ρε παιδια...υπαρχει μια μικρη διαροη καποιου υγρου

2)Αν θελει καποιος ας μονταρει το μυνημα μου ωστε να φενονται ποιο μικρες οι φωτο

post-12131-127068549274_thumb.jpg

post-12131-127068558181_thumb.jpg

post-12131-127068562789_thumb.jpg

post-12131-354741_thumb.jpg

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΙOANNHS1980 με κουράζει να διαβάζω τα κεφαλαία σου.Ημαρτον! new_spam.gif

Αν κάτσει να σου φύγει αυτή η χαζομάρα την στρούμφισες, είναι να μην σου λάχει......έλαχέ σου.....

Να προτείνουμε όμως να επέμβει κάποιος στην μηχανή να βάλει κάτι ή να βγάλει χωρίς κάποιον ειδικό είναι μάλλον ατόπημα, νομίζω

Tα κεφαλαια τα σταματησα οπωσ βλεπεισ κ πιο πανω.οσο για το να επεμβει καποιοσ εγω ημουν αυτοσ που σε προηγουμενεσ δημοσιευσεισ σε αυτο το θεμα ειπα να μην βαλει κανεισ τιποτα απο μονοσ του και να παει στην αντιπρωσωπια αν θελει να φτιαξει κατι.

Καλησπερα.ακουστε καλα.ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΣΦΙΧΤΙΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΚΟΒΟΥΝ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ.ειδικα οι κοινοι σφιχτιρεσ που μπαινουν στισ βρυσεσ.αν θελετε να βαλετε να πατε στισ αντιπρωσοπιεσ να τα βαλετε εκει τουλαχιστον που θα σασ βαλουν τουσ ειδικουσ σφιχτιρεσ με τα κλυπσακια που χρησιμοποιει η vw.αφηστε που αν τα βαλετε κ μονοι σασ κ γινει κατι μετα θα βγει και οτι φταιτε.

φαινεται καθαρα πιστευω φιλε μου.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Η kosmocar ειναι ελεεινη σαν εισαγωγεας.Και email να στειλει καποιος θα απαντησουν αμεσα μεν αλλα θα τον παραπεμψουν στον αντιπροσωπο που πουλησε το αυτοκινητο.Δεν προσφερουν ουσιαστικη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

εχω το golf vi tsi 122ps αγορασμενο απο τα πρωτα που ηρθαν 01/2009.

Mετα απο πολες επισκεψεις λογω τιμονιου (επισκευη καλωδιωσης ) και

λαμπακι λαδιου (μετα απο διαφορες αλλαγες,κλειδαρια καπω,αισθητηρας

λαδιου,τελικα αλλαγη καντραν) τελικα φτανουμε στο προβλημα ασφαλειας

Πριν 5 ημερες ΔΕΝ ΕΠΙΑΣΑΝ ΤΑ ΦΡΕΝΑ. ΣΚΛΗΡΟ Πενταλ και σταματησα με

χειροφρενο (ευτυχως πηγαινα σιγα)

Ξαφνικα μετα απο μια ωρα και ενω ηρθε η οδικη τα φρενα ξαναλειτουργησαν

Δεν αναψε καμμια λυχνια ουτε εσβησε η μηχανη

Στο συνεργειο βρισκεται 5 ημερες και ακομα ψαχνουν αλλα δεν βρισκουν τιποτε

Πιθανον να αλλαξουν σεβρο.

Εσενα φιλε τι εγινε τελικα ?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κατ'αρχάς να πω πως το πρόβλημα του παιδιού που σήκωσε το θέμα είναι διαφορετικό από αυτό του VAIO. Το ένα με την αστάθεια του ρελαντί και το ανεβοκατέβασμα των στροφών, κατά 99% οφείλεται σε σεβρόφρενο, αλλά στην περίπτωση του VAIO μπορεί να είναι και μονάδα ABS. Το δεύτερο συμβαίνει 1 στο 1.000.000. Έχει υπάρξει περίπτωση που έχουν μπλοκάρει εντελώς τα πίσω φρένα πατημένα με άσχημη κατάληξη για το όχημα και λίγο καλύτερη για τον οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κατ'αρχάς να πω πως το πρόβλημα του παιδιού που σήκωσε το θέμα είναι διαφορετικό από αυτό του VAIO. Το ένα με την αστάθεια του ρελαντί και το ανεβοκατέβασμα των στροφών, κατά 99% οφείλεται σε σεβρόφρενο, αλλά στην περίπτωση του VAIO μπορεί να είναι και μονάδα ABS. Το δεύτερο συμβαίνει 1 στο 1.000.000. Έχει υπάρξει περίπτωση που έχουν μπλοκάρει εντελώς τα πίσω φρένα πατημένα με άσχημη κατάληξη για το όχημα και λίγο καλύτερη για τον οδηγό.

μου ειπαν οτι εκαναν αναβαθμιση το abs και θα αλλαξουν προληπτικα το σεβρο.

κανουν μετρησεις κλπ Για να δουμε

εχω βεβαια στειλει φαξ και e-mails sτην kosmocar kai karenta exω μιλησει και

με διαφορους διευθυντες τμηματων αλλα ποιος μου εγγυαται οτι δεν θα ξανασυμβει ?

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε παιδια.τι πραγματα ειναι αυτα?να μην πιανουν τα φρενα? ειμαστε καλα? σε αμαξι 20κ,γερμανικο κλπ κλπ να γινει τετοιο πραγμα?

και καλα ο φιλος vaio δεν ετρεχε ειπε και σταματησε με χειροφρενο...αν τρεχεις εκεινη την ωρα τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

ας πω και εγω ακριβως την ιδια εμπειρια που ειχα σαν συνοδηγος πριν μερικα χρονια με το αμαξι της μητερας μου.

Alfa romeo 147.

ειχαμε ακριβως το ιδιο προβλημα.. αποτελεσμα? καρφωθηκαμε πισω απο μια νταλικα στην παραλιακη (αμεσως μετα την τα τουνελ) 3000 ευρο ζημια και τα σιδρερα του φορτηγου στους 20 ποντους απο το κεφαλι μου.

ευτυχως δεν παθαμε κατι ουτε εγω ουτε η μητερα μου.

το θεμα πηγε στα δικαστηρια μετα απο πολυ ψαξιμο και κουραση ενω η αλφα ρομεο Ελλαδας αρνιοταν τα παντα σχετικα με την αδυναμια των abs/φρενων που υπηρξε για καλη μας τυχη βρηκαμε ενα χαρτακι κατω απο το πατακι του αυτοκηνιτου αφου επισκευάστηκε το οποιο μεταξυ αλλων ανεφερε προσωρινη δυσλειτουργια φρενων και συστηματος ABS. το θεμα εχει φτασει στα δικαστηρια και μετα απο 2 αναβολες και την Alfa romeo ιταλιας να ζητα συμβιβασμο μεσα στο εξαμηνο ερχεται η εκδικαση.

αυτο που θελω να πω ειναι μην το περασεις ετσι.. μπορεις να τους παρεις πολλα.

Link to comment
Share on other sites

αν τρεχεις εκεινη την ωρα τι γινεται?

σωσων κυριε τον λαο σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

ας πω και εγω ακριβως την ιδια εμπειρια που ειχα σαν συνοδηγος πριν μερικα χρονια με το αμαξι της μητερας μου.

Alfa romeo 147.

ειχαμε ακριβως το ιδιο προβλημα.. αποτελεσμα? καρφωθηκαμε πισω απο μια νταλικα στην παραλιακη (αμεσως μετα την τα τουνελ) 3000 ευρο ζημια και τα σιδρερα του φορτηγου στους 20 ποντους απο το κεφαλι μου.

ευτυχως δεν παθαμε κατι ουτε εγω ουτε η μητερα μου.

το θεμα πηγε στα δικαστηρια μετα απο πολυ ψαξιμο και κουραση ενω η αλφα ρομεο Ελλαδας αρνιοταν τα παντα σχετικα με την αδυναμια των abs/φρενων που υπηρξε για καλη μας τυχη βρηκαμε ενα χαρτακι κατω απο το πατακι του αυτοκηνιτου αφου επισκευάστηκε το οποιο μεταξυ αλλων ανεφερε προσωρινη δυσλειτουργια φρενων και συστηματος ABS. το θεμα εχει φτασει στα δικαστηρια και μετα απο 2 αναβολες και την Alfa romeo ιταλιας να ζητα συμβιβασμο μεσα στο εξαμηνο ερχεται η εκδικαση.

αυτο που θελω να πω ειναι μην το περασεις ετσι.. μπορεις να τους παρεις πολλα.

Το θεμα φιλε ειναι η ταλαιπωρια και η αμφιβολια του αποτελεσματος γιατι πολλοι ξεκινησαν δικαστικη διαμαχη ,

εμειναν χωρις αυτοκινητο αλλα δεν δικαιωθηκαν (παρελευση εγγυησης οταν εγινε το δικαστηριο κλπ)

τωρα εσυ βρηκες αυτο το χαρτι και πιστευω (μακαρι) να δικαιωθεις

αλλαξαν το ABS h εγινε επισκευη?

Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικα αυτοι δεν το παραδεχτηκαν ποτε οτι υπηρχε προβλημα.

ακωμη και ωταν βρηκαμε το χαρτι αυτοι σταματησαν καθε επικοινωνία με εμας και πλεον ειχαμε να κανουμε μονο με Alfa Ιταλιας.

το αμαξι 3 μηνες μετα το συμβαν του πουλησαμε καθως ειχε κλονιστει η εμπιστοσυνη μας προς αυτο..

(ειχαμε και αλλο θεμα παλια με αλλο Αλφα) και ετσι δεν ξερω τι πραγματικα εκαναν σε Abs φρενα.

σε εμας δεν ανεφεραν οτι εγινε επισκευη σε κατι.

και το χαρτι που το χερι του θεου αφησε στο αμαξι δεν εγραφε για επισκευες παρα μονο για διγνωση.

σιγουρα αν δεν το ειχαμε θα ηταν δυσκολο να κανουμε κατι. απλα σου αναφερω το συμβαν για να καταλαβεις οτι μπορει να υπαρχει συγκάληψη για τυχον προβλημα που μπορει να ειχε το αμαξι σου οπως σε εμενα. :p

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες!!η αληθεια ειναι πως ειχα καιρο να μπω στο φορουμ λογο διαφορων προσοπικων προβληματων!!τεσπα να με παλι και με αφορμη το σοβαρο προβλημα του φιλου μας ειπα να κανς το πρωτο μου ποστ μετα απο καιρο!!λοιπον φιλαρακι ειλικρινα ληπαμαι για οτι σου συμβαινει αλλα θα σε συμβουλευα να τους κινηγησεις νομικα..παρε τουσ μαρτυρους σου και την χαρτια και "τρεχτους" αν πας τελικα στα δικαστηρια ως και ψυχικη οδυνη θα τους παρεις...βεβαια παντα με καποιον δικηγορο...και ΟΧΙ μονος σου!θα σου κοστησει κατι παραπανω αλλα πιστευο θα τα καταφερεις!!σου ευχομαι να σου παν ολα καλα!α τωρα παιδια επειδη ειδα πολους να τρομοκρατουται...επειδη εγω ειμαι της παλιας σχολης και μου χει τυχει το "χωρις φρενα" αν δεν μπορεις να το σταματισεις σβησε τον κινητηρα με ταχυτητα....σιγουρα θα παθει ζημια το αμαξι αλλα θα σωθεις και εκεινη την στιγμη αυτο ειναι που μετρα!!το ξερω οτι μετα απο αυτο που γραφο θα βγουν παρα πολλη που θα σχολειασουν αυτο που λεω σχετικα με τον τροπο..αλλα εγο αυτο ειχα κανει καποτε..και σωθηκα!!ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.