Jump to content
IOANNIS1980

Χωρίς Φρένα Σε Κατηφόρα.. Βοήθεια

Recommended Posts

Σε καταλαβαινω και συμμεριζομαι τον θυμο σου... Μαλιστα να ευχαριστεις τον Θεο μερα που ηταν γιατι σ'εσωσε..

Προσωπικα αν ειχα τετοιο συμβαν, τωρα δεν θα καθομουν να γραψω σε forums.. Να συμφωνησω οτι θελεις μια γνωμη ή εστω κατι που θα σε βοηθησει, αλλα τι παραπανω να σου πει ο Α, ο Β ή ο Γ; Μηπως θα σου επισκευασουν το οχημα ή θα σου βρουν καλο δικηγορο να τους μηνυσεις; Απο την στιγμη που και ο ιδιος λες: "ΚΑΙ Ο ΝΙΚΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΧΑΛΑΕΙ ΕΝΑ ΣΩΛΗΝΑΚΙ Η΄ΚΑΠΟΙΟ ΕΞΑΡΤΗΜΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΘΕΝΟΥΜΕ"..

Επισης, ειπες οτι θα προσπαθησεις να αποδειξεις πως τα Golf ειναι προβληματικα.. Κι εγω μαζι σου, αλλα δες πρωτα αν υπηρξε αλλο παρομοιο προβλημα.. Εγω πρωτη φορα το βλεπω. Δεν ξερω αν και οι υπολοιποι εδω μεσα παρατηρησαν παρομοιο προβλημα... Τα Toyota αν θυμαμαι καλα ηταν πανω απο 2-3 εκατομμυρια κ ειχαμε πανω απο 20 θανατους.. Αρα δεν ηταν ενα απλο γεγονος!

Επειδη ετυχε να παραλαβω το οχημα μου με προβληματικο λαστιχο (κομμενo λινo) και ειχα ακριβως τον ιδιο θυμο κ οργη με την αντιπροσωπεια, οχι με την VW γιατι ηταν καθαρα θεμα ελεγχου παραδοσης, κινηθηκα μονος μου.. Τους κανονισα μια χαρα χωρις περιοδικα, δημοσιογραφους κλπ..

Μπορει να φανω κακος με τα λογια μου αλλα πιστευω οτι ετσι εχουν τα πραγματα... Δεν ειπες τιποτα παραλογο στην κατασταση που εισαι, απλα θεωρω οτι δεν μπορει να σου πει καποιος τιποτα παραπανω απο μια υποθεση οπως εκαναν και τα παιδια παραπανω...

ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΜΗ ΚΡΥΒΟΜΑΣΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΜΑΣ ΑΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ FORYM ΟΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΜΑΞΙΑ.ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ..ΕΣΥ ΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ Κ ΓΙΑ ΕΞΩΔΙΚΟ?ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟ?

Να κανω μια προσωπική ερωτησουλα και αν θελεις απαντάς. Πόσο χρονών είσαι?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΜΗ ΚΡΥΒΟΜΑΣΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΜΑΣ ΑΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ FORYM ΟΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΜΑΞΙΑ.ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

Ρε φιλε ασε τα αλλα προβληματα.. Εδω μεσα εχω δει προβλημα που του ενος βρωμαει το αμαξι γιατι δουλευει σε μπουγατσαδικο, δηλαδη να ανακαλεσει το οχημα γτ δν εχει εξαερωση;

Μιλαμε για το δικο σου που κοντεψες να πεθανεις οπως ειπες...

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ 29 ΧΡΩΝΩΝ ΝΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΤΗ ΜΟΥ ΕΙΧΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΑΥΤΟ.SORRY.ALLA EIMAI ΠΟΛΥ ΘΩΛΩΜΕΝΟΣ ΤΑΡΑΓΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟΑ ΑΥΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΓΩ ΔΕ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΣΑΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΚΟΛΛΗΣΕ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ..ΔΕ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΑΛΗΘΕΥΕΙ..ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕ ΞΕΡΩ.

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6

...φίλε σου έχει φύγει το σωληνάκι της υποπιεσης των φρενών!τα φρενα δουλεβουν σε συνδιασμο με αερα

τον αερα αυτον το σερβο τον προμηθεύετε απο την εισαγωγή του κινητήρα...απο το κοματι μεταξυ πεταλουδας γκαζιου και κυλίνδρων

καλη συνεχεια ευχομαι και ελπιζω να βγαλεις ακρη...(δυσκολο..)

Link to comment
Share on other sites

ενταξει,δεν λεω μπορει να ειναι το σωληνακι που λετε και γιαυτο δεν λειτουργησαν τα φρενα.αλλα γιατι να γινει αυτο?και οπως λεει ο φιλος φαντασου να σαι σε κατηφορα με την οικογενεια σου,τι μπορεις να κανεις εκει?αν ανεβοκατεβαινουν και οι στροφες,εισαι χαμενος. ευτυχως που σταματησε στα χωραφια το αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

δειτε ποστ φιλου σε αλλο φορουμ πριν λιγο καιρο(4 μηνες).το αμαξι μετα απο αυτο το πουλησε καθως δεν του ενεπνεε πλεον εμπιστοσυνη.

''Χθες το βράδυ γυρνώντας από έξοδο λόγω γενεθλίων, σκέφτηκα να πατήσω το φρένο, μιας και το φαναρί που έβλεπα μπροστά μου ήταν κόκκινο. Λογικό έ? Λοιπόν το πεντάλ των φρένων ήταν κούτσουρο. Δεν είχα φρένα. Το πρόβλημα ξεκίνησε κάνοντας έναν ήχο η τουρμίνα, ένα φύσημα πιο ιδιαίτερο. Συνεχίστηκε με το να μην μπορεί να κρατήσει το ρελαντί και κατέληξε να μην λειτουργούν τα φρένα. Ο λόγος? τα φρένα έχουν ένα υδραυλικό σύστημα υποβοήθησης με αερα. Υπάρχει ένα σωληνάκι που τραβάει αέρα από τη μηχανή και τον στέλνει στα φρένα. Αυτό εχθές μου ξεκόλλησε. Αστοχία υλικού. Σήμερα που πήγα στην αντιπροσωπεία, μου είπαν ''έχει ξαναγίνει''. ''Αν εγώ δεν είχα όλους τους Αγίους δίπλα μου χθες και σήμερα ερχόταν η μάνα μου, τί θα της λέγατε'' απόκρίθηκα. Και η απάντηση? ''έχετε δίκο''.

Το πρόβλημα αυτό έχει ξαναεμφανιστεί.

Δείτε εδώ: www.ζχζχζχζχ:::

Ο λόγος που το αναφέρω είναι ο εξής. Εάν τυχόν κάποιος, ακούσει ένα διαφορετικό ήχο από την σκάστρα και τρεμοπαίζει το ρελαντί, να μην το αμελήσει, όπως έκανα εγώ, με δεδομένο ότι δεν ανάβει απολύτως τίποτα στο καντράν...

Κόστος ανταλλακτικού: 26 €

Η λαχτάρα που πήρα: ανυπολόγιστη.''

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Ο χειροτερος εφιαλτης μου και καθε οδηγου....να μην λειτουργησουν τα φρενα του αυτοκινητου new_rtfm.gif

Link to comment
Share on other sites

SCIROCCO ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ 2009

"θΕΜΑ : Επείγον για όλους, φρένα!

Ερωτηση σε ολους οσους εχουν scirocco. Αντιμετωπισε κανεις απο σας προβλημα στα σεβροφρενα? Ειμαι στ'αληθεια ο μονος, οπως λενε οι γερμανοι, που εμεινε μ.....ς με 120χμ χωρις φρενα και να προσπαθω να το σωσω με χειροφρενο και ταχυτητες?"

TIGUAN ΙΟΥΛΙΟΣ 2008

"ΘΕΜΑ : Σοβαρό πρόβλημα στα φρένα

Γεια χαρά σε όλα τα μέλη!

Θέλω να σας ενημερώσω για ένα μεγάλο πρόβλημα που είχα στα φρένα. Και πιο συγκεκριμένα, χθες το πρωί κατεβαίνοντας την Εθνική (περίπου στις 04:00) άκουσα ένα σφυριχτό θόρυβο από τη μηχανή. Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία και προσοχή και συνέχισα το δρόμο μου. Το αποτέλεσμα ήταν ότι για 35 χλμ οδηγούσα χωρίς φρένα και χωρίς καμία απολύτως ένδειξη ή βλάβη στο αυτοκίνητο. Όταν χρησιμοποίησα φρένο είχε γίνει σκληρό σαν πέτρα (είχε σφίξει το σεβρόφρενο), πιάνοντας ελάχιστα και βάζοντας όλη μου τη δύναμη με το να σηκωθώ σχεδόν όρθιος επάνω στο φρένο για να σταματήσει το αυτοκίνητο. Τελικά, σταμάτησα το αυτοκίνητο κατεβάζοντας ταχύτητες και με το ελάχιστο φρένο που είχα. Ευτυχώς, στην Εθνική ήμουν σχεδόν μόνος μου. Στη συνέχεια και αφού κάλεσα την οδική βοήθεια της VW το μεταφέραμε με γερανό στο service της αντιπροσωπείας για έλεγχο. Το πρόβλημα ήταν ένα σφιχτηράκι (ένα κλιψάκι) το οποίο όπως με ενημέρωσαν εκεί, το εργοστάσιο θα έπρεπε να το έχει ένα νούμερο πιο μικρό και είχε σαν αποτέλεσμα να ξεκουμπώσει ένα σωληνάκι, που εκτός των υπολοίπων λειτουργιών του, τροφοδοτούσε με πίεση τα φρένα. Στο συνεργείο τράβηξαν φωτογραφίες για να τις στείλουν στη Γερμανία και αντικατέστησαν το εργοστασιακό κλιψάκι με ένα σαν αυτό που βάζουμε στα λάστιχα της βρύσης, λέγοντας μου ότι αυτό είναι καλύτερο για να σφίξει καλά το σωληνάκι. Ενημερώνω και εσάς τους ήδη κατόχους του αυτοκινήτου και αυτούς που προτίθεστε να αγοράσετε ένα αυτοκίνητο και το έχετε παραγγείλει να το ελέγξετε αυτό το θέμα, γιατί εάν δεν είχα σταθεί τυχερός και είχε κίνηση ο δρόμος, αυτή τη στιγμή δεν θα μπορούσα να σας μιλάω…!!!

Υ.Γ.: Περισσότερες λεπτομέρειες μπορώ να σας δώσω τηλεφωνικά, αφού επικοινωνήσετε μαζί μου στέλνοντας μου προσωπικό μήνυμα με τον αριθμό του τηλεφώνου σας.

Παίδες επειδή μετά από την παρέμβαση του JOSE (για καλό ο ανθρωπος) και τισ υπόνοιες για τα δίλιτρα κοντεύω να χάσω την μπάλα θα ήθελα να κάνω μία σύνοψη με τισ βασικές διαπιστώσεις της συζήτησης για να δω τι τελικά ισχύει βάσιμα και τι όχι (για να ξέρουμε τι ψάχνουμε τελικά)......:

1. το σωληνάκι υποπίεσης του 1.4 είναι προβληματικό

2. έχει γίνει σιωπηρή αντικατάσταση με νέο βελτιωμένο εξάρτημα το οποίο μπαίνει από τις αρχές περίπου του 09.

3. Από τα 4-5 περισταικά που έχουμε υπόψη μας (3 εξ αυτών καταγεγραμμένα και διαθέσιμα προς χρήση) υπάρχει ένα μόνο περιστατικό (JOSE) που το πρόβλημα εμφανίστηκε και στο καινούριο εξάρτημα ...ίσως όμως αυτό να αφορά πλημμελές κούμπωμα των κλιπς και όχι εγγενές ελαττωμα.

4. Περιστατικό σε δίλιτρο δεν έχουμε γιατί δεν χρησιομοποιεί το ίδιο σύστημα.

και παρακαλώ όποιος έχει άλλη άποψη διορθώστε με ή συμπληρώστε με....."

Link to comment
Share on other sites

πωπω,δηλαδη εχουν γινει κι αλλα περιστατικα με το ιδιο προβλημα,οχι μονο του IOANNIS1980...

2. έχει γίνει σιωπηρή αντικατάσταση με νέο βελτιωμένο εξάρτημα το οποίο μπαίνει από τις αρχές περίπου του 09.

εμας δηλαδη μας καλυπτει αυτο το πραγμα. γλυτωσαμε λογικα ε?

Edited by alekos-tsi
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά; Υπάρχει τέτοιο γενικευμένο πρόβλημα και δεν έχουμε πάρει χαμπάρι;

Ένα περιστατικό μπορεί να είναι τυχαίο.

Τέσσερα ταυτόσημα περιστατικά σηκώνουν διερεύνηση!

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια, αν κουφια η ωρα συμβει τετοιο πραγμα,απο ποιν ηχο το καταλαβαινουμε. θα ξεφυσαει το μοτερ-τουρμπινα σαν να χανει πιεση? ή θα περιμενεις να χασεις τα φρενα για να το καταλαβεις?

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΜΗ ΚΡΥΒΟΜΑΣΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΜΑΣ ΑΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ FORYM ΟΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΜΑΞΙΑ.ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

προβληματα οπως αυτα που σου ανεφερα πιο πανω.. μικροπροβληματα δηλαδη αλλοτε τσουχτερα και αλλοτε απαλα απο αποψη οικονομικου.. απο αποψη κινδυνου ομως ποτε.. για αυτο και ολοι σου λεμε οτι ειναι η πρωτη φορα που ακουμε κατι τετοιο..

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΑΥΤΟ Κ ΕΙΝΕΑ ΜΕΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΚΙΝΗΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΣΟΥΜΕ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6

ουτε τα ιταλικα των 80s και 90s δεν εβγαζαν ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΑ ΩΣ ΠΡΩΣ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΒΑΤΩΝ προβληματα....να βρασω την ποιοτητα κατασκευης και τα 567κιλα ροπη στις 1200rpm και DSG με 17 ταχυτητες....

κριμα..

αλλα τι κριμα..χεστηκανε στην VW

οι πωλησεις τους ενδαφερουν,,,,,

και η VW πουλαει και πολυ καλα μαλιστα

Link to comment
Share on other sites

προβληματα οπως αυτα που σου ανεφερα πιο πανω.. μικροπροβληματα δηλαδη αλλοτε τσουχτερα και αλλοτε απαλα απο αποψη οικονομικου.. απο αποψη κινδυνου ομως ποτε.. για αυτο και ολοι σου λεμε οτι ειναι η πρωτη φορα που ακουμε κατι τετοιο..

ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε συ κωστα ενταξει με αυτα που λες.αλλα του πο@στη,λες παιρνω γερμανικο που θεωρουνται θηρια στην ασφαλεια(προσωπικη γνωμη),και να σου βγαινουν τετοια προβληματα? ελεος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.