Jump to content
IOANNIS1980

Χωρίς Φρένα Σε Κατηφόρα.. Βοήθεια

Recommended Posts

JP AYTO TO ΕΠΑΘΕΣ ΕΣΥ?Η ΤΟ ΒΡΙΚΕΣ ΚΑΠΟΥ?

Όχι μακρυά από εμένα, ευτυχώς όχι!

Βρήκα αντίστοιχα θέματα σε Scirocco & Tiguan club. Όπως σου ανέφερα σε προηγούμενο post μου είχε συμβεί κάτι παρόμοιο μόνο με το γκάζι όμως, το 2002 στο Polo 6n2 16V που είχα. Τότε στα Polo είχε πρόβλημα το ηλεκτρονικό γκάζι και ή το έσβηναν από τον εγκέφαλο ή σου άλλαζαν όλο το πετάλι.

Link to comment
Share on other sites

SCIROCCO ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ 2009

"θΕΜΑ : Επείγον για όλους, φρένα!

Ερωτηση σε ολους οσους εχουν scirocco. Αντιμετωπισε κανεις απο σας προβλημα στα σεβροφρενα? Ειμαι στ'αληθεια ο μονος, οπως λενε οι γερμανοι, που εμεινε μ.....ς με 120χμ χωρις φρενα και να προσπαθω να το σωσω με χειροφρενο και ταχυτητες?"

TIGUAN ΙΟΥΛΙΟΣ 2008

"ΘΕΜΑ : Σοβαρό πρόβλημα στα φρένα

Γεια χαρά σε όλα τα μέλη!

Θέλω να σας ενημερώσω για ένα μεγάλο πρόβλημα που είχα στα φρένα. Και πιο συγκεκριμένα, χθες το πρωί κατεβαίνοντας την Εθνική (περίπου στις 04:00) άκουσα ένα σφυριχτό θόρυβο από τη μηχανή. Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία και προσοχή και συνέχισα το δρόμο μου. Το αποτέλεσμα ήταν ότι για 35 χλμ οδηγούσα χωρίς φρένα και χωρίς καμία απολύτως ένδειξη ή βλάβη στο αυτοκίνητο. Όταν χρησιμοποίησα φρένο είχε γίνει σκληρό σαν πέτρα (είχε σφίξει το σεβρόφρενο), πιάνοντας ελάχιστα και βάζοντας όλη μου τη δύναμη με το να σηκωθώ σχεδόν όρθιος επάνω στο φρένο για να σταματήσει το αυτοκίνητο. Τελικά, σταμάτησα το αυτοκίνητο κατεβάζοντας ταχύτητες και με το ελάχιστο φρένο που είχα. Ευτυχώς, στην Εθνική ήμουν σχεδόν μόνος μου. Στη συνέχεια και αφού κάλεσα την οδική βοήθεια της VW το μεταφέραμε με γερανό στο service της αντιπροσωπείας για έλεγχο. Το πρόβλημα ήταν ένα σφιχτηράκι (ένα κλιψάκι) το οποίο όπως με ενημέρωσαν εκεί, το εργοστάσιο θα έπρεπε να το έχει ένα νούμερο πιο μικρό και είχε σαν αποτέλεσμα να ξεκουμπώσει ένα σωληνάκι, που εκτός των υπολοίπων λειτουργιών του, τροφοδοτούσε με πίεση τα φρένα. Στο συνεργείο τράβηξαν φωτογραφίες για να τις στείλουν στη Γερμανία και αντικατέστησαν το εργοστασιακό κλιψάκι με ένα σαν αυτό που βάζουμε στα λάστιχα της βρύσης, λέγοντας μου ότι αυτό είναι καλύτερο για να σφίξει καλά το σωληνάκι. Ενημερώνω και εσάς τους ήδη κατόχους του αυτοκινήτου και αυτούς που προτίθεστε να αγοράσετε ένα αυτοκίνητο και το έχετε παραγγείλει να το ελέγξετε αυτό το θέμα, γιατί εάν δεν είχα σταθεί τυχερός και είχε κίνηση ο δρόμος, αυτή τη στιγμή δεν θα μπορούσα να σας μιλάω…!!!

Υ.Γ.: Περισσότερες λεπτομέρειες μπορώ να σας δώσω τηλεφωνικά, αφού επικοινωνήσετε μαζί μου στέλνοντας μου προσωπικό μήνυμα με τον αριθμό του τηλεφώνου σας.

Παίδες επειδή μετά από την παρέμβαση του JOSE (για καλό ο ανθρωπος) και τισ υπόνοιες για τα δίλιτρα κοντεύω να χάσω την μπάλα θα ήθελα να κάνω μία σύνοψη με τισ βασικές διαπιστώσεις της συζήτησης για να δω τι τελικά ισχύει βάσιμα και τι όχι (για να ξέρουμε τι ψάχνουμε τελικά)......:

1. το σωληνάκι υποπίεσης του 1.4 είναι προβληματικό

2. έχει γίνει σιωπηρή αντικατάσταση με νέο βελτιωμένο εξάρτημα το οποίο μπαίνει από τις αρχές περίπου του 09.

3. Από τα 4-5 περισταικά που έχουμε υπόψη μας (3 εξ αυτών καταγεγραμμένα και διαθέσιμα προς χρήση) υπάρχει ένα μόνο περιστατικό (JOSE) που το πρόβλημα εμφανίστηκε και στο καινούριο εξάρτημα ...ίσως όμως αυτό να αφορά πλημμελές κούμπωμα των κλιπς και όχι εγγενές ελαττωμα.

4. Περιστατικό σε δίλιτρο δεν έχουμε γιατί δεν χρησιομοποιεί το ίδιο σύστημα.

και παρακαλώ όποιος έχει άλλη άποψη διορθώστε με ή συμπληρώστε με....."

JP ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΕΣ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΚΟΙΤΑΞΑ TIGUAN KAI SIROCO ΣΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕ ΤΑ ΒΡΗΚΑ.ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE? ΠΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΣΩ ΜΕ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ

Link to comment
Share on other sites

το αμαξι του φιλου ηταν ενα vw eos tsi 1.4 160 MY09.το πηρε καινουργιο και το κρατησε περιπου ενα χρονο μεχρι το συμβαν οπου και το πουλησε.υστερα απο αυτο,εβαλα μονος μου στα σωληνακια υποπιεσης κατι σφιγκτηρακια αυτοματα,αυτα που ανοιγκλεινουν μονο με πενσα.εγω δεν ειμαι μονος μου αν φαω το κεφαλι μου και ας μην φταιω,εχω και 2 μωρα μαζι μου και οφειλω να τα προστατευσω.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Όχι μακρυά από εμένα, ευτυχώς όχι!

Βρήκα αντίστοιχα θέματα σε Scirocco & Tiguan club. Όπως σου ανέφερα σε προηγούμενο post μου είχε συμβεί κάτι παρόμοιο μόνο με το γκάζι όμως, το 2002 στο Polo 6n2 16V που είχα. Τότε στα Polo είχε πρόβλημα το ηλεκτρονικό γκάζι και ή το έσβηναν από τον εγκέφαλο ή σου άλλαζαν όλο το πετάλι.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΔΙΕΥΘΗΝΣΕΙΣ?VW SIROCO CLUB ΑΣ ΠΟΥΜΕ?

Link to comment
Share on other sites

το αμαξι του φιλου ηταν ενα vw eos tsi 1.4 160 MY09.το πηρε καινουργιο και το κρατησε περιπου ενα χρονο μεχρι το συμβαν οπου και το πουλησε.υστερα απο αυτο,εβαλα μονος μου στα σωληνακια υποπιεσης κατι σφιγκτηρακια αυτοματα,αυτα που ανοιγκλεινουν μονο με πενσα.εγω δεν ειμαι μονος μου αν φαω το κεφαλι μου και ας μην φταιω,εχω και 2 μωρα μαζι μου και οφειλω να τα προστατευσω.

Δώσε περισσότερες πληροφορίες Joop. Είναι δύσκολη η αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

καθολου!περνας τα σφιγκτηρακια στα σωληνακια(που δεν εχουν ουτε ενα απο μαμα!)και τελος.ετσι το κραταει στην θεση του ωστε να μην παθω και εγω οτι επαθε ο φιλος μου.προτεινω να το κανετε αμεσα απαντες!εδω πρεπει να πω οτι το περιστατικο το γνωριζω αρκετο καιρο πριν οπως προειπα.δεν ανεφερα τιποτα στο vwclub για να μην προκαλεσω πανικο και τυχον αντιπαραθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6

λογικά όχι.....απλά βρίσκεις το σωληνάκι μετράς την διάμετρο...πας σε ένα κατάστημα με βιομηχανικά ειδη αγοράζεις σφηκτηρες σύμφωνα με την διάμετρο που θέλεις και μετά τους βάζεις....αλλα το θεμα είναι ότι απλά βγαίνει το σωληνάκι? η κόβεται? αν είναι το 1το οκ έβαλες σφηκτηρα και τελείωσες

αν είναι το δεύτερο..πρέπει να αλλάξεις και το σωληνάκι για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο....πας

αγοράζεις και ένα aftermarket σιλικόνης ίδιας διαμέτρου και μήκους με το δικό σου και είσαι κομπλέ....

EDIT BY ME: με προλαβε ο φιλος joop

Edited by Κωστας VR6
Link to comment
Share on other sites

καλη συνεχεια και κουραγιο γιαννη.οτι μαθαινεις, καλο ειναι να ενημερωνεις και μας τους υπολοιπους.

Edited by alekos-tsi
Link to comment
Share on other sites

off topic : Με το να έχουμε τόσα club με τα μοντέλα της VW δυστυχώς κατακερματίζεται η πληροφόρηση. new_killpc.gif

Μόνο Foxclub.gr δεν έχουμε δει ακόμα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

φιλε joop περιμενουμε φωτο. τι κι αν το δικο μου ειναι του '09 και υποτιθεται εχει διορθωθει. ενας σφικτηρας δεν βλαπτει, σωστα?wink.gif

παντως αυτο που με τρομαζει ειναι που αναφερουν ολοι οι παθοντες οτι το αμαξι εκανε ενα σφυριγμα απο τη μηχανη.... ε και? ποιος ασχολειται με ενα φσσσσττ? αλλα μετα απο λιγο..αντε γεια! αντε να καταλαβεις απο που σου ηρθε δλδ...

Link to comment
Share on other sites

Το σωληνάκι κόβετε (σπαει) ή ξεκουμπώνει απο την θεση του, γιατί αν σπάει δεν έχουν νόημα τα επιπλέον σφικτηρακια.

τα σιτε ειναι αυτα

*vweos

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/eosforum/18/19024-----

*sciroccoclub

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/forum/viewtopic.php?f=25&t=478

Link to comment
Share on other sites

και το δικο μου ΜΥ09 ειναι αλλα σφιγκτηρακια δεν ειχε ουτε ενα και δεν καταλαβαινω πως αλλιως μπορει να εχει διορθωθει ωστε να μην ειναι ορατο.κολλα εβαλαν;

για να προσδιορισουμε οσο το δυνατον χρονικα την αλλαγη/διορθωση που τυχον εγινε....

το δικο μου το παρελαβα στις 27 Οκτωβριου 2008,ητοι ΜΥ09.ειναι ενα vw eos 1.4 tsi 122 .το αμαξι του φιλου μου που παρουσιασε το προβλημα με την υποπιεση φρενων ηταν ενα vw eos 1.4 tsi 160 και το παρελαβε αν θυμαμαι καλα 2 μερες μετα απο μενα,στις 29 Οκτωβριου 2008,ητοι ΜΥ09 και αυτο.και οι 2 τα πηραμε απο την ιδια επισημη αντ/πια.τα 2 αυτοκινητα φορανε τα ιδια φρενα με την μονη διαφορα στα εμπρος οπου το 160 εχει δισκους 312mm.το δικο σου ειναι ΜΥ09 οπως αναφερεις.θυμασαι ποτε το παρελαβες ακριβως;λογικα μετα απο εμας και πριν τον Αυγουστο του 2009 οπου νομιζω οτι μετα αλλαξε σε MY10.

Link to comment
Share on other sites

φιλε joop περιμενουμε φωτο. τι κι αν το δικο μου ειναι του '09 και υποτιθεται εχει διορθωθει. ενας σφικτηρας δεν βλαπτει, σωστα?wink.gif

παντως αυτο που με τρομαζει ειναι που αναφερουν ολοι οι παθοντες οτι το αμαξι εκανε ενα σφυριγμα απο τη μηχανη.... ε και? ποιος ασχολειται με ενα φσσσσττ? αλλα μετα απο λιγο..αντε γεια! αντε να καταλαβεις απο που σου ηρθε δλδ...

Κ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΟΝΤΕΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ 09 ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΛΑΙΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟΥ 09

Link to comment
Share on other sites

Αυριο πρωι θα ριξω και εγω μια ματια (και με φώτο) και θα σας ενημερώσω κατα πόσο εχει ή δεν έχει σφικτήρες ή κατα ποσο τραβώντας το με το χερι βγαίνει ή δεν βγαίνει.

ΥΓ και να φανταστείς @joop. οτι τωρα κάποιοι κάνουν έρωτα

;):yahoo::yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Αυριο πρωι θα ριξω και εγω μια ματια (και με φώτο) και θα σας ενημερώσω κατα πόσο εχει ή δεν έχει σφικτήρες ή κατα ποσο τραβώντας το με το χερι βγαίνει ή δεν βγαίνει.

ΥΓ και να φανταστείς @joop. οτι τωρα κάποιοι κάνουν έρωτα

;):yahoo::yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

....και 'μεις δουλεουμε.. :p

Νικο αν βγαινουν με το χερι τα σωληνακια....αστα βραστα closedeyes.gif ειναι να βαλουν ολοι σφιγκτηρακια μετα closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

....και 'μεις δουλεουμε.. ;)

Νικο αν βγαινουν με το χερι τα σωληνακια....αστα βραστα closedeyes.gif ειναι να βαλουν ολοι σφιγκτηρακια μετα closedeyes.gif

Θα σου πω αύριο.

Να συμπληρωσω και κατι ακομα τεχνικό.

Μεσα σε αυτο το σωληνάκι υπαρχει υποπίεση (πως να το εξηγήσω να το καταλάβετε) οποτε και χωρις σφικτηρακια πρακτικά δεν βγαίνει αλλα χώνετε ολο και πιο μέσα. Ειναι σαν να βάζεις ενα φελλό σε μια τρύπα που ρουφάει αερα, ο φελλός θα σφηνώσει χωρίς να τον σπρώξεις, το ίδιο συμβαίνει και με αυτό το σωληνάκι.

Πιστεύω να καταλάβατε χαχαααααα

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω αύριο.

Να συμπληρωσω και κατι ακομα τεχνικό.

Μεσα σε αυτο το σωληνάκι υπαρχει υποπίεση (πως να το εξηγήσω να το καταλάβετε) οποτε και χωρις σφικτηρακια πρακτικά δεν βγαίνει αλλα χώνετε ολο και πιο μέσα. Ειναι σαν να βάζεις ενα φελλό σε μια τρύπα που ρουφάει αερα, ο φελλός θα σφηνώσει χωρίς να τον σπρώξεις, το ίδιο συμβαίνει και με αυτό το σωληνάκι.

Πιστεύω να καταλάβατε χαχαααααα

Βρε παιδιά υπάρχει κάποιος που να μπορεί να μας δείξει που ακριβώς βρίσκεται αυτό το σωληνάκι (με φωτό) να δούμε τι παίζει για να προβούμε σε όποιες διορθώσεις...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλα τα εχω παρει με τους γερμανους πολυ ασχημα ειπαμε μωρε μακακες οικονομια αλλα ελεος Πρωτη και τελευταια φορα που αγοραζω vw ημαρτων! φιλε γ@μα τους τα ραμματα μακαρι να παρει και δημοσιοτητα το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμάσει να σβήσεις τον κινητήρα (χωρίς υποβοήθηση φρένων και τιμονιού) και να οδηγήσεις με νεκρά σε κατηφόρα , καντο έχει πλάκα.

Εμεις οι παλιοί οδηγοι τα λεγαμε αυτά. Οτι δλδ ολες αυτές οι μ@λ@κιες κάνουν μεν την ζωη πιο εύκολη αλλα ειναι να μην χαλασουν, όπως τα DSG που αλλάζουν ταχύτητες όποτε γουστάρουν χαχαααα.

(ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΙΕΣΗΣ ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ/ΠΙΕΣΗ ΑΕΡΑ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ )

Αυτοί μπορει να μην ξέρουν τι ειναι αυτο αλλα εμείς σου απαντήσαμε τι ειναι αυτο.

δεν χρειαζομαι επεξηγηση του θεματος καταλαβα τι εννοεις αλλα δεν μιλαμε για σβηστο κινητηρα.. απο τι στιγμη που ο κινητηρας ειναι αναμμενος και φυγει το σωληνακι τα φρενα δεν σκληραινουν με τη μια.. στο 2010 ειμαστε..

συμφωνα με τον ιωαννη λοιπον το φρενο σκληρυνε αμεσως.. εε αυτο δεν γινετε ομως..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.