Jump to content
Passatoukos

Δισκος Για Passat

Recommended Posts

Hello

Εχω (του πατερα μου) ενα passat 2000 μοντελο 1800 κυβικα αυτόματο

Μετά απο 133.000 γεμάτα χιλιόμετρα ήρθε η ώρα της αλλαγής δίσκου (δεν ειναι ενας σωστα?)

Πρώτον

Υπάρχει ιμιτασσιόν?(μου είπαν οχι)

δευτερον

Τα αυθεντικα της volkswagen χωρις εργατικα ποσο πανε?

Υ.Γ Στην αττική οδο πατίναρε απο απο αλλαγη στα 80 χιλιομετρα,και ο λεβιες εχει γινει ποιο δυσκολος στο ανεβασμα κατεβασμα...ο μηχανικος μου ειπε οτι ειναι δισκος αλλα δενε ειπε ακομα τιμη,ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν υπαρχει λογος να ψαχνεις για imitasion δισκο.

Μπορεις να βρεις σε μαγαζι με ανταλλακτικα και το κοστος του δεν το ξερω ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα είσαι ο πρώτος και θα μας πεις κι εμάς να μάθουμε... :p

Ποιό αυτόματο είναι? Tiptronic? 5άρι ή 6άρι είναι?

Φίλε δεν έχω ιδεά,είναι αυτόματο το αμάξι ειναι μοντέλο 2000 και έχει 133.000 χιλιόμετρα,ο μηχανικος μου ειπε οτι δεν ειναι ενας δισκος αλλα πάνε σέτ και ειναι πολλοί....

Στο παλιό passat που είχαμε (μοντέλο 2003) του είχα πιει το αίμα και έβγαλε πρόβλημα στο δίσκο αν θυμάμαι καλα και βάλαμε εναν ιμιτασσιόν μάρκας Look νομίζω... ηταν ομως χειροκινητο...

Ρωτησα εδω μηπως ξερει κανεις απο τιμες,το συνεργειο που το παω ειναι το quattro service στο χαλάνδρι....

Φιλε δεν υπαρχει λογος να ψαχνεις για imitasion δισκο.

Μπορεις να βρεις σε μαγαζι με ανταλλακτικα και το κοστος του δεν το ξερω ακριβως.

Ψάχνω για Ιμιτασσιον γιατί ο αυθεντικος volkswagen δεν θα ειναι Πανάκριβος? :p:whistling: :whistling: :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Χμ,μολις ηρθε ο πατέρας μου.....

Το πήγε λοιπόν εκεί και το έβαλε με ένα καλώδιο στον εγκέφαλο και του έβγαλε το πρόβλημα θα το στείλει στην αντιπροσωπεία και θα δούμε...

Υ.Γ Εκεί που ηταν σίγουρος οτι ήταν δίσκος,τώρα αλλαξε:p

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι υπερβολικα ακριβος ο δισκος της αντιπροσωπειας μπορεις να ρωτησεις σε μαγαζι με ανταλλακιτικα,δεν υπαρχει λογος να βαλεις ιμιτασιον.Και οταν λεμε ιμιτασιον,δεν εννοουμε αλλη μαρκα.

επισης,απο την στιγμη που σου ειπε οτι εβγαλε σφαλμα στον εγκεφαλο,δεν νομιζω οτι ειναι δισκος.Ο δισκος οταν τα παιξει πατιναρει και δεν δινει σφαλμα στο διαγνωστικο.

Μηπως εχει για καποιο λογο απορρυθμιστει το αυτοματο?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι υπερβολικα ακριβος ο δισκος της αντιπροσωπειας μπορεις να ρωτησεις σε μαγαζι με ανταλλακιτικα,δεν υπαρχει λογος να βαλεις ιμιτασιον.Και οταν λεμε ιμιτασιον,δεν εννοουμε αλλη μαρκα.

επισης,απο την στιγμη που σου ειπε οτι εβγαλε σφαλμα στον εγκεφαλο,δεν νομιζω οτι ειναι δισκος.Ο δισκος οταν τα παιξει πατιναρει και δεν δινει σφαλμα στο διαγνωστικο.

Μηπως εχει για καποιο λογο απορρυθμιστει το αυτοματο?

Tι να σου πω ρε συ ο πατερας μου το προσεχει πολυ,κανει ολα τα σερβις,στην αθηνα που το παει σε αττικη οδο το παει χαλαρα με 3.000 στροφες,δεν κανει μαλακίες πατιλικια και τετοια,μονο σε εθνικη οδο δουλευει πανω απο 5.000 στροφες με μεση ταχυτητα πανω 170...αλλα δεν νομιζω να παιζει ρολο...

Υ.Γ Μακαρι να εχει παθει το ρημαδι καμια μεγαλη ζημια να το πουλησουμε να παρουμε το turbo :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα στο γαλάτσι άρχισε να πατινάρει...

Το πήγε στο μάστορα το εβαλαν στον εγκέφαλο και δεν εβγαλε προβλημα..

το πηγαν βολτα με το μάστορα και του ειπε οτι ειναι ή μια βαλβίδα πίεσης στο σασμάν,η θέλεις το σετ με τους δισκους,το οποιο σετ το εχει στην αθηνα και το επισκευαζει σε αυτοματο μονο ενας στην αθηνα και κοστιζει 1400 ευρώ...

εχετε καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινας και αλλαζεις πρωτα την βαλβιδα η οποια σιγουρα θα ειναι και φθηνοτερη και μετα αν συνεχιζει να κανει το ιδιο προβλημα,πας για αλλαγη στους δισκους.

Οπως το περιγραφεις το προβλημα δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο παντως.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινας και αλλαζεις πρωτα την βαλβιδα η οποια σιγουρα θα ειναι και φθηνοτερη και μετα αν συνεχιζει να κανει το ιδιο προβλημα,πας για αλλαγη στους δισκους.

Οπως το περιγραφεις το προβλημα δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο παντως.

Eιπε ο μηχανικος οτι εχει μια βαλβιδα εκει προχειρη απο αυτοματο και θα την βαλουμε να δουμε αν θα το κανει...

εσενα σου βρωμαει βαλβιδα οι δισκοι?

επισης ισχυει αυτο οτι μονος ενας στην αθηνα λυνει αυτοματα σασμαν?

Link to comment
Share on other sites

Μιλησε με εναν φιλο απο γερμανία και του είπε οτι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ το σασμαν με κομπλε δισκους κλπ του το στέλνει με 800 γιούρα...

Και μάλλον θα πάρει αυτό...

Γιατι αυτος στην αθήνα θέλει 1400 για ΕΠΙΣΚΕΥΗ και ο φιλος μας απο γερμανια θελει 800 για του κουτιου....

Edited by Passatoukos
Link to comment
Share on other sites

περαστικά Χριστό... Δεν το κάνεις χειροκίνητο αφού θα αλάξεις που θα αλάξεις σασμαν?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ο μαστορας και αυτα που εχεις περιγραψει Χρηστο καπως μου ακουγονται,κατι δεν μου κολλαει,προτου κανετε οποιαδηποτε κινηση,δεν πατε και σε κανα αλλο συνεργειο να παρετε και μια διαφορετικη γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ο μαστορας και αυτα που εχεις περιγραψει Χρηστο καπως μου ακουγονται,κατι δεν μου κολλαει,προτου κανετε οποιαδηποτε κινηση,δεν πατε και σε κανα αλλο συνεργειο να παρετε και μια διαφορετικη γνωμη?

Και εμένα....

Αλλα ρε συ αυτος ο μηχανικος ειναι γνωστος γενικα,και πραγματικα ο ανθρωπος οσες φορες και αν εχουμε παει,παντα σκιζεται σε εξυπηρετηση,και παντα ψαχνει λυση για να γλυτωσεις λεφτα....οσες φορες και να τον εχουμε τσεκάρει είναι άψογος...

αλλα δεν χανουμε τπτ να το δουμε και αλλου....

Link to comment
Share on other sites

Περαιτερω δεν μπορω να ξερω τι κανει και ποιος ειναι γιαυτο και σου ειπα οτι κρινω μονο απο αυτα που περιγραφεις εσυ. :)

Αλλα σε τετοια θεματα μια δευτερη γνωμη δεν ειναι κακη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.