Jump to content
stolis

Καυση Ανα Λιτρο

Recommended Posts

μιας και ειμαι καινουργιος κατοχος polo tsi...ε εχω και την απορια μου..

ειναι φυσιολογικο την ωρα που ζεστενω το αυτοκινητο στο καντραν να δειχνει καυση π.χ 0,8λ/χλμ χωρις να παταω γκαζι????

επισης οταν κινουμαι και βαλω νεκρα την ωρα που πηγαινει το αυτοκινητο δειχνει να κανει καποια καυση π.χ 1.7λ/χλμ αλλα οταν βαλω ταχυτητα και αφησω το γκαζι μου δειχνει αυτο 0,0λ/χλμ!!!!

πως το εξηγητε???

Υ.Γ ακομα στρωνω....

ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

μιας και ειμαι καινουργιος κατοχος polo tsi...ε εχω και την απορια μου..

ειναι φυσιολογικο την ωρα που ζεστενω το αυτοκινητο στο καντραν να δειχνει καυση π.χ 0,8λ/χλμ χωρις να παταω γκαζι????

επισης οταν κινουμαι και βαλω νεκρα την ωρα που πηγαινει το αυτοκινητο δειχνει να κανει καποια καυση π.χ 1.7λ/χλμ αλλα οταν βαλω ταχυτητα και αφησω το γκαζι μου δειχνει αυτο 0,0λ/χλμ!!!!

πως το εξηγητε???

Υ.Γ ακομα στρωνω....

ευχαριστω....

Σωστα σου δειχνει ετσι πρεπει...Ετσι ειναι ολα τα αυτοκινητα!Δεν εχεις ακουσει την οικολογικη οδηγηση?Ολοι λενε να φραναρουμε με ταχυτητα μεσα(οποια χρειαζετε) για να σταματαει πιο ευκολα-λειγοτερη καυση βενζινης και ελαχιστους ρυπους!Το 0,0 που σου δειχνει δεν ειναι πραγματικο-ειναι εικονικο αλλα ειναι αληθεια οτι καιει μηδενικα,δηλαδη ελαχιστα!Αν το κανεις συνεχως θα δεις πως η καταναλωση σου πεφτει πολυ!

Link to comment
Share on other sites

μιας και ειμαι καινουργιος κατοχος polo tsi...ε εχω και την απορια μου..

ειναι φυσιολογικο την ωρα που ζεστενω το αυτοκινητο στο καντραν να δειχνει καυση π.χ 0,8λ/χλμ χωρις να παταω γκαζι????

επισης οταν κινουμαι και βαλω νεκρα την ωρα που πηγαινει το αυτοκινητο δειχνει να κανει καποια καυση π.χ 1.7λ/χλμ αλλα οταν βαλω ταχυτητα και αφησω το γκαζι μου δειχνει αυτο 0,0λ/χλμ!!!!

πως το εξηγητε???

Υ.Γ ακομα στρωνω....

ευχαριστω....

Μη δινεις σημασια,εμενα το μικρα ειτε με νεκρο ειτε με ταχυτητα,χωρις γκαζι εν κινησει δινει 3.3 λ/100 αν τοχεις στη στιγμιαια!το yaris δειχνει σταθερα 0 ειτε με ταχυτητα ειτε χωρις κ που κ που πεταει κατι 0.8 1.5 κλπ οπως εσενα. Δε ξερω γτ μπορει να παιζει,αλλα μη τα ψιριζεις τοσο!

Αν θες να μετρας τι καιει το αμαξι σου,ωστε να τεσταρεις κ τα βενζιναδικα (εκτος αν σου χαλασει κανας αισθητηρας κ καις πολυ) υπαρχειενας απλος τροπος αρκετα αλανθαστος..

Φουλαρεις αμαξι κ μηδενιζεις χιλιομετρητη. κανεις πανω απο 200 χιλιομετρα κ τοτε ξανα φουλαρεις.

διαιρεις τα λιτρα που σουβαλαν με τα χιλιομετρα πουχεις κανει κ θα βγει ενα αποτελεσμα του τυπου: 0,065489 επι 100 αυτο κ βγαζεις τη μεση καταναλωση ανα 100 λιτρα,που ειναι 6,5489.

Το θεμα εδω ειναι απλα να πας στο ιδιο βενζιναδικο καμποσες φορες ναχεις μονο τη βενζινη του,κ να παρατηρεις ποσο στο γεμιζει παραπανω,απο οταν χτυπησει η αντλια.δλδ αυτες σταματανε αυτοματα.ειναι βενζιναδες που μετα ριχνουν βενζινη μεχρι να σκασει οποτε θα παρεις κ 4 λιτρα,ειναι αλλοι που το αφηνουν ετσι.αυτα τα 4 λιτρα μπορουν να βγαλουν μεγαλη αποκλιση στον υπολογισμο.(δλδ αν εχεις κανει μεχρι 200 χλμ που δεν ειναι πολλα μπορει να χασεις απο 0,5-1 λιτρο ανα 100 στον υπολογισμο).

Εγω παντα,αν δω οτι μου φουλαρει κ πχ το αφησει οπως σταματησει κδε προσθεσει βενζινη μεχρι να το ζορισει προσθετω μονος μου 2 λιτρα!ή του λεω να το τιγκαρει..

Με αυτον τον τροπο φιλε μου,ξερω ακριβως ποια βενζιναδικα κλεβουν,γιατι οταν βαζω στο aygo που εχει καταναλωση απο 4-7 λιτρα (για να φτασει 7 πρεπει να του πιεις το αιμα) κ μου βγαλει ο αλλος 10,τοτε θα καταλαβω οτι ή αυτος κλεβει στη μανικα ή ο προηγουμενος (αν ειχα βαλει απο αλλον) ειχε νοθευμενη βενζινη(ή αν ειχα βαλει απο αυτον οτι ειτε κλεβει μανικα ειτε στην ποιοτητα καυσιμου) κ δε με ξαναβλεπουν!

Ειναι πολυ απλο στην εφαρμογη,με το που φτανεις,ανοιγμεις αριθμομηχανη κινητου κ επι τοπου εχεις δει τη μεση καταναλωση σου...αρκει να εχεις λιγο το νου σου στο γεμισμα για μικροτερες αποκλισεις!

Edited by nikosmpl
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει ένα πάρα πολύ καλό site γερμανικό που βάζεις πόσο βενζίνη έβαλες (είτε το γέμισες, είτε έβαλες μέχρι μέση) και όταν καταχωρήσεις τα στοιχεία σου βγάζει κατανάλωση.

Είναι πολύ καλό κι όταν είχα το punto μου έβγαζε κατανάλωση 9-10 λίτρα που πράγματι έτσι ήταν σύμφωνα με τις μετρήσεις που έκανα κι εγώ όπως αναφέρει ο φίλος nikosmpl.

Για όποιον ενδιαφέρεται είναι το Spritmonitor.de, έχει και αγγλικά. Το μόνο που πρέπει να κάνετε είναι ένα registration. Εγώ όταν πάρω το αυτοκινητάκι αμμέσως θα καταχωρήσω στοιχεία να το ελέγχω από εκεί!

Link to comment
Share on other sites

μιας και ειμαι καινουργιος κατοχος polo tsi...ε εχω και την απορια μου..

ειναι φυσιολογικο την ωρα που ζεστενω το αυτοκινητο στο καντραν να δειχνει καυση π.χ 0,8λ/χλμ χωρις να παταω γκαζι????

επισης οταν κινουμαι και βαλω νεκρα την ωρα που πηγαινει το αυτοκινητο δειχνει να κανει καποια καυση π.χ 1.7λ/χλμ αλλα οταν βαλω ταχυτητα και αφησω το γκαζι μου δειχνει αυτο 0,0λ/χλμ!!!!

πως το εξηγητε???

Υ.Γ ακομα στρωνω....

ευχαριστω....

Ο δείκτης κατανάλωσης στα VW είναι πολύ καλής ακρίβειας. Τον έχω τσεκάρει πολλές φορές και στο αυτοκίνητό μου.

Παρατηρώντας τον, θα σε βοηθήσει να οδηγείς οικονομικότερα, χωρίς απαραίτητα να πηγαίνεις και αργά.

Link to comment
Share on other sites

μιας και ειμαι καινουργιος κατοχος polo tsi...ε εχω και την απορια μου..

ειναι φυσιολογικο την ωρα που ζεστενω το αυτοκινητο στο καντραν να δειχνει καυση π.χ 0,8λ/χλμ χωρις να παταω γκαζι????

επισης οταν κινουμαι και βαλω νεκρα την ωρα που πηγαινει το αυτοκινητο δειχνει να κανει καποια καυση π.χ 1.7λ/χλμ αλλα οταν βαλω ταχυτητα και αφησω το γκαζι μου δειχνει αυτο 0,0λ/χλμ!!!!

πως το εξηγητε???

Είναι απόλυτα φυσιολογικό σε στάση να σου δείχνει την κατανάλωση. Και στο δικό μου 0,7 - 0,8 έδειχνε, τώρα έχει φτάσει να δείχνει και 0,6 στο ζέσταμα.

Με το στρώσιμο θα σου βελτιωθεί η κατανάλωση. :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει η στιγμιαία κατανάλωση όταν είναι στο ρελαντί? Γιατί στο golf, μπορεί όταν αφήνεις το γκάζι να γράφει 0.0, αλλά όταν σταματάς και δουλεύει στο ρελαντί αλλάζει η ένδειξη και από lt/100χλμ γίνεται lt/ώρα(λογικό).

Link to comment
Share on other sites

Μην κοιτατε ανουσιες λεπτομερειες!το θεμα ειναι τι καιει καθε αμαξι!!

εμενα το μικρα ειπα γραφει 3.3 το ελαχιστο,αλλα καει 5-6 λιτρα ανα 100 με χαλαρο γκαζι.(το 1.2 80 αλογα 2003)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Το 0,7 είναι η κατανάλωση του ρεραντι, και είναι 0,7lt/h (ανά ώρα όταν είναι ακινητοποιημένο το όχημα). Τώρα η τιμή του ρεραντί παίζει σε σχέση με το αν ο κινητήρας είναι κρύος ή ζεστός. Στην πρώτη περίπτωση θα δεις με το ηλεκτρονικό τσοκ μέχρι και 1,8lt/h κατανάλωση, ενώ στην δεύτερη συνήθως είναι 0,5-0,6lt/h. Το αν πατάς γκάζι επιδρά στην αύξηση της κατανάλωσης είτε είναι σταματημένο είτε εν κινήσει, κάτι φυσιολογικό και κατανοητό.

Τώρα κατά την κίνηση εάν έχεις νεκρό η κατανάλωση είναι αυτή του ριλαντί, εκφρασμένη όμως σε lt/100km. (Από αυτή την τιμή δεν βγάζεις συμπεράσματα). Τέλος όταν δεν πατάς γκάζι και έχεις ταχύτητα στο κιβώτιο, τότε κινείσαι με την ορμή του οχήματος (φόρα) και η κατανάλωση είναι 0 (Οι ρόδες δίνουν την κίνηση στον κινητήρα), όμως εάν ο δρόμος δεν είναι κατηφορικός θα κρατήσει για λίγο, με ένα «κατέβασμα» δίνεις λίγο ακόμη κίνηση στον κινητήρα και ου το κάθε εξής, μέχρι σχεδόν να σταματήσει το όχημα.

Αν έχεις ακόμη ερωτήματα, εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω στα παραπάνω ότι στους κινητήρες άμεσου ψεκασμού όπως αυτοί που έχει τώρα η VW κατά την κίνηση του οχήματος χωρίς γκάζι αλλά με ταχύτητα, έχουν πραγματική κατανάλωση ίση με μηδέν. Αντίθετα στους κινητήρες έμμεσου ψεκασμού για την ίδια περίπτωση ψεξάζεται λίγο κάυσιμο για να μην "στεγνώνουν οι βαλβίδες" οπότε όταν θα ξαναπατούσες γκάζι θα παρουσίαζε διασταγμούς.

Link to comment
Share on other sites

μιας και ειμαι καινουργιος κατοχος polo tsi...ε εχω και την απορια μου..

ειναι φυσιολογικο την ωρα που ζεστενω το αυτοκινητο στο καντραν να δειχνει καυση π.χ 0,8λ/χλμ χωρις να παταω γκαζι????

επισης οταν κινουμαι και βαλω νεκρα την ωρα που πηγαινει το αυτοκινητο δειχνει να κανει καποια καυση π.χ 1.7λ/χλμ αλλα οταν βαλω ταχυτητα και αφησω το γκαζι μου δειχνει αυτο 0,0λ/χλμ!!!!

πως το εξηγητε???

Υ.Γ ακομα στρωνω....

ευχαριστω....

Καλοτάξιδο αδερφέ. Αν προσέξεις τις ενδείξεις λίγο καλύτερα θα δεις οτι σε στάση στο ρελαντί σου δείχνει 0,8 lt/ h όταν είναι κρύο 0,6lt/h όταν ζεσταθεί. Πράγμα που σημαίνει 0,8 (ή 0,6 αντίστοιχα) λίτρα ανά ώρα λειτουργίας του κινητήρα σε κατάσταση ρελαντί.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μια ερωτησουλα σχετικα με την καταναλωση του 1.2tsi στο καινουριο polo...

Μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι η μεση καταναλωση μεσα στην πολη? Δηλαδη να οδηγει το αμαξι μονο εντος πολης και να μου πει τι ενδειξη βγαζει το trip computer για μεση καταναλωση? Ξερω οτι στα χαρτια ειναι 6,8/100κμ αλλα γνωριζω οτι συνηθως η πραγματικη ειναι 1-2lt παραπανω απο τις τιμες του κατασκευαστη... :wacko:

Ενδιαφερομαι να αγορασω το πολακι αλλα προβληματιζομαι απο τη συνεχη ανοδο στην τιμη της βενζινης (βλεπε νεα αυξηση στον ειδικο φορο γ καυσιμα thumbsdown.gif )...Για αυτο ρωταω. Ευχαριστω!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εκεί κοντά είναι με οικολογική οδήγηση. Εγώ Αθήνα άστρωτο ακόμη (500χλμ στο οδόμετρο) έχω καταφέρει και 6.5l/100km. Φαντάσου να στρωθεί κιόλας! Παίζει και Κατεχάκη στη κατανάλωση που αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μια ερωτησουλα σχετικα με την καταναλωση του 1.2tsi στο καινουριο polo...

Μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι η μεση καταναλωση μεσα στην πολη? Δηλαδη να οδηγει το αμαξι μονο εντος πολης και να μου πει τι ενδειξη βγαζει το trip computer για μεση καταναλωση? Ξερω οτι στα χαρτια ειναι 6,8/100κμ αλλα γνωριζω οτι συνηθως η πραγματικη ειναι 1-2lt παραπανω απο τις τιμες του κατασκευαστη... :whistling:

Ενδιαφερομαι να αγορασω το πολακι αλλα προβληματιζομαι απο τη συνεχη ανοδο στην τιμη της βενζινης (βλεπε νεα αυξηση στον ειδικο φορο γ καυσιμα thumbsdown.gif )...Για αυτο ρωταω. Ευχαριστω!! ;)

Φιλε μου 4 χιλ χιλιομετρα βουλα κεντρο και η μεση καταναλωση δεν περναει με τιποτα το 6,8 στο trip comp. παω επισης βορεια προαστια συχνα για τον...ερωτα..χαχα οποτε σου λεω 100% 6,8... με οδηγηση νορμαλ κ ανοιγματα οπου χρειαζεται κ επιτρεπει η κυκλοφορια...

Link to comment
Share on other sites

Εκεί κοντά είναι με οικολογική οδήγηση. Εγώ Αθήνα άστρωτο ακόμη (500χλμ στο οδόμετρο) έχω καταφέρει και 6.5l/100km. Φαντάσου να στρωθεί κιόλας! Παίζει και Κατεχάκη στη κατανάλωση που αναφέρω.

που μενεισ κ παιζει κ κατεχακη??βουλα εγω...στειλε πμ για να τα πουμε απο κοντα..ή πεμπτες στις συναντησεις...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.