Jump to content
andrew1459

Aλλαγη Λαδιων Σε Golf Tsi 160

Recommended Posts

Παιδια πηρα το golf tsi 160 πριν απο ενα 10ημερο και μου ειπαν αλλαγη λαδιων στα 15000χμ ή στο χρονο.Εγω νομιζω οτι ειναι πολλα και λεω να τα αλλαξω στα 7500 το πολυ.Εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

εγω συμφωνω και εχω τους λογους μου.αλλος μπορει να διαφωνει και να εχει επισης τους λογους του.ολα ειναι σχετικα λοιπον.αν εχεις αμφιβολιες ακολουθησε την οδηγια της Kosmocar.

Link to comment
Share on other sites

Αν και εκανα αλλαγη στις 10000 την εκανα καθαρα για ψυχολογικους λογους. Αυτη τη στιγμη δεν θα εκανα νωριτερα σερβις, οχι τοσο επειδη δε συμφερει οικονομικα αλλα οταν οι Γερμανοι αλλαζουν λαδια καθε 30000χλμ ειναι υπερβολη εμεις να αλλαζουμε καθε 7500.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη λετε να τα αλλαξω κανονικα στα 15000χμ? Απλα μου εχουν πει οτι στην αρχη θα καιει αρκετα λαδια και οτι θα πρεπει συνεχεια να τα κοιταω.

Link to comment
Share on other sites

το τι θα κανεις ειναι δικο σου θεμα.εγω δεν θα τα αφηνα/αφηνω πανω απο 10000χλμ.ισως σου καψει λιγο λαδι στην αρχη αλλα αρκετο;πως το προσδιοριζουν;100ml ή 1ltr ειναι το ιδιο αρκετο και υπο ποιες συνθηκες λειτουργιας;σχετικοτητα διακρινω και σε αυτο.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

χαζομαρες σου ειπαν ..λοιπον καταρχην μεγεια σου και καλα χιλιομετρα και προσοχη . Εχωντας παρακολουθησει 3 στρωσιματα golf 6 θα σου πω 2-3 συμβουλες αλλαξε λαδια στα 5 χιλ .αφου απο τα 3.500 αρχιζεις και το ανοιγεις το αμαξι μι σου πω απο τα 3.000 .Μετα εφοσον εισαι νορμαλ οδηγος και κανεις λιγα χιλιομετρα βαζεις mobil esp 5-30 η καποιο αλλο φουλ συνθετικο και κανεις σερβις κανονικα καθε 15. Τωρα....αν το κυνηγας το αμαξι το πονας κτλ...τοτε και αν σου βασταει η τσεπη με 75 ευρω (50+15 το φιλτρο) καθε 7.500 κανε αλλαγη.Απλα η καθε δευτερη αλλαγη πρεπει να γινεται στην αντιπροσωπεια για να εισαι εντως εγγυησης.

Προσωπικα πιστευω οτι ακομα και καθε 15 να κανεις δεν παιζει προβλημα. το καλυτερο ειναι καθε 10 για μενα ...για να γινεται ενας καλος κυκλος καθαρισμου απο το λιπαντικο ...η οποια διατελειται καπου στα 8-10 χιλ χιλιομετρα . ειχα διαβασει μια μεγαλη αναλυση της .

Αλλαξα στα 5 μετα στα 15 μετα στα 23 τωρα στα 30 για το μεγαλο με φιλτρα καμπινας κτλ ...μετα στα 40 μετα στα 50 και μετα στα 60 ... μετα 70 αντε και 80 και μετα πουλημα ...γιατι ειναι ασυμφωρα τετοια αυτοκινητα.

ΥΓ.Κανενα απο τα 3 δεν καιει λαδια... γιαυτο στρωστω καλα και ηρεμα. μεχρι τουλ τα 3.000 ...καινε οσο πρεπει να καινε γιατι πρεπει να καινε .Αλλα μιλαμε για ελαχιστο.Δεν θα χρειαστει ποτε να συπληρωσεις...αναμεσα στα σερβις.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ κατα αρχας. για την αλλαγη λαδιων μου προτεινεις απ οτι καταλαβα να κανει την πρωτη αλλαγη στα 5000χμ? και μετα στα ποσα?

Link to comment
Share on other sites

κανε μια αλλαγη στα 5-6000 κ μετα κανε το πρωτο σερβις στα 15000 στη καρεντα κανονικα...μετα τα 15000 αλλαζε τα μετα απο 8-9000κμ κ το μοτερ σου θα ειναι παντα στα φορτε του και θα ειναι μια χαρα για πολλα πολλα χρονια !!!! ;p

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριτω.Κατι αλλο, μου ειπαν να κανω το σερωιψε το μεγαλο στα 30000 ή στα δυο χρονια, να το κανω κι αυτο τοτε ή νωριτερα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχοντας το TSI 3 χρόνια, δεν άφησα μέχρι τώρα τα ίδια λάδια για πάνω από 7500 χιλιόμετρα. Το αμάξι λειτουργεί άψογα όπως την πρώτη μέρα, χωρίς ποτέ να έχει κάνει περίεργους θορύβους ή κραδασμούς ή οτιδήποτε, δεν έχει βγάλει ούτε μια ζημιά και δεν καίει ούτε σταγόνα λάδι, όσα λίτρα μπαίνουν τόσα βγαίνουν.

Και δεν είναι ότι δεν το κυνηγάω.. φλερτάρω περιοδικά με τις 6000 στροφές, αρκεί να έχει ζεσταθεί για τουλάχιστον 10 χιλιόμετρα διαδρομής.

Οπότε λέω να το συνεχίσω έτσι με τις αλλαγές λαδιών! Προσοχή, δεν λέω ότι είναι απαραίτητο, απλά αφού δείχνει να συμπαθεί τις τακτικές αλλαγές λαδιών του κάνω το χατίρι :whistling: Εξ'άλλου έχουμε μια τουρμπίνα και έναν κομπρέσσορα να λιπαίνουμε, δεν είναι μόνο τα σωθικά της μηχανής.

Edited by Nismo
Link to comment
Share on other sites

αν το κυνηγας υπαρχει λογος να κανεις λλαγες καθε 10.000 αλλιως καθε 15 ...τα λαδια αυτα ειναι υπερ ανθεκτικα.

Link to comment
Share on other sites

αν το κυνηγας υπαρχει λογος να κανεις λλαγες καθε 10.000 αλλιως καθε 15 ...τα λαδια αυτα ειναι υπερ ανθεκτικα.

;):good:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.