Jump to content
mourh

Οι Ζαντες Που Φοραμε Τωρα! [Φωτογραφίες - Όλα τα μοντέλα]

Recommended Posts

Πανέμορφη η συγκεκριμένη κ ελαφριά, αλλά μιλάμε για 4ψήφιο νούμερο το κόστος(+)..μόνο για τις ζάντες.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φοράει κανείς TSW NUrburging 17x8 ή 18x8 σε Golf 6 TSI (ή έστω οτιδήποτε εκτός από GTI k R) ; έχουμε φωτό;

 

Νομίζω οι φώτο που θες είναι οι παρακάτω:

 

P1010792.jpg

 

image_zpsaa61e6d3.jpg

IMAG1023.jpg

Edited by Katafractos
Link to comment
Share on other sites

η πρώτη φωτό πρέπει να είναι VMR, η δεύτερη σίγουρα Avant Garde και 18'' (ξέρω και αυτόν που είχε το αμάξι :D) . Η τρίτη πολύ καλή! Σε ευχαριστώ πολύ. 17άρα και σε απλό golf. Εγώ κοιτάω όμως μάλλον την mirror face.

 

Τιμή κάποιος μου είπε τριψήφιο νούμερο μόνο για ζάντες. Ακόμα πιστεύω ότι κάνει λάθος... Θα την παραγγείλω από περιέργεια :p

 

Αυτή (TSW Nurburging 17x8 8Kg) καινούργια ή την ελαφρά μεταχειρισμένη OEM VW Madrid 17x7 του golf7 -δε θάναι 11-12kg?- για μαύρο golf 6 tsi γυμνό;

 

Το σχέδιο της Nurb μήπως είναι ξεπερασμένο; της madrid μήπως δεν ταιριάζει (εμφανισιακά) σε 6;

 

Μετά, βάρος ή σχέδιο...; Η Madrid νομίζω μου αρέσει πιο πολύ. Επίσης δεν "τραβάει" τόσο το 225 λάστιχο όσο η x8.

Link to comment
Share on other sites

H Nur σε 17" νομίζω δεν θα "δείχνει", θέλει ίσως μια 18" κ σε ένα υποτυπωδώς χαμηλωμένο αυτοκίνητο. Αλλιώς εγώ θα πήγαινα σε 17" της VW. Ελαφριά κ φθηνή είναι η Goal σε 7.5x17, κάτω από 10 κιλά κ βγαίνει κ σε ανθρακί. Μετά προσωπικά μου αρέσουν και οι Siena / Porto / Mallory σε 17".

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες οι Vancouver! Θα ήθελα όμως κάτι μικρότερο (17'') και έχω κολλήσει με το diamond cut/mirror face :D

 

Δεν μπορώ να τις βρω τελικά τις Madrid σε λογική τιμή (κάτω από 900) :(

Link to comment
Share on other sites

Η Riva τις βγάζει και σε 17αρες.

Δες εδώ: http://www.wheelbasealloys.com/alloy-wheels/riva/avs/hyper-silver/17-inch

 

Επίσης κάτι παρόμοιο σε 17αρες βγάζει και η MSW.

Εδώ: http://www.wheelbasealloys.com/alloy-wheels/msw/22/grey/17-inch

Link to comment
Share on other sites

αυτές! αυτές! Αλλά δεν μπορώ να τις βρω σε λογική τιμή...

Και δεν έχω ιδέα για βάρος.

 

Να βάλω στο παιχνίδι και τις BBS SR diamond cut 17'' (επηρεασμένος από το όμορφο και ολοκληρωμένο post του Mk7_man) να το κάνω πιο δύσκολο. Φωτό από 17χ7,5 σε diamond cut δυσεύρετες έως ανύπαρκτες... :sad:

Από βάρος, αν είναι 10,2 είναι πολύ κοντά στις 16'' OEM του Golf 6, σωστά; Άρα με το ίδιο βάρος και από 205 σε 224 θα ζοριστεί κάπως...

Edited by Theo_P
Link to comment
Share on other sites

αυτές! αυτές! Αλλά δεν μπορώ να τις βρω σε λογική τιμή...

Και δεν έχω ιδέα για βάρος.

Να βάλω στο παιχνίδι και τις BBS SR diamond cut 17'' (επηρεασμένος από το όμορφο και ολοκληρωμένο post του Mk7_man) να το κάνω πιο δύσκολο. Φωτό από 17χ7,5 σε diamond cut δυσεύρετες έως ανύπαρκτες... :sad:

Από βάρος, αν είναι 10,2 είναι πολύ κοντά στις 16'' OEM του Golf 6, σωστά; Άρα με το ίδιο βάρος και από 205 σε 224 θα ζοριστεί κάπως...

763bf98fd448a816f51beac3182e6c71.jpg

Πολύ Γ@μ@τη ζάντα!! Σε 19" τα σπάει!!

Και μάλλον αυτή θα είναι η δέυτερη η καλοκαιρινή,μιας που το καλοκαίρι δεν κάνω σχεδόν καθόλου χιλιόμετρα θα το έχω να το χαζεύω..!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 κ πάνω μάλλον βαραίνει πολύ η συγκεκριμένη. Εκτός αν έχεις το GTI. Κ πάλι όμως, βάζεις TSW Nurburgring 18-19 (δες φωτό στο google) κ κερδίζεις σε επιδόσεις. Βέβαια η τελική επιλογή είναι κ τι αρέσει σε εσένα οπτικά.

Link to comment
Share on other sites

Guest Art Motorsport

Καλησπέρα σε ολο το Forum θελω την βοηθεια σας περιμενω 1 VW GOLF VII 1.6 TDI R-LINE  και θελω να βαλω καποιες από αυτές της Ζαντες  OZ FORMULA και Vw racing

post-27624-0-67028500-1434004662_thumb.j
post-27624-0-42734200-1433753084_thumb.j
Link to comment
Share on other sites

Για μένα οι ΟΕΜ ζάντες που θα φοράει το πάρα πολύ όμορφο R Line που έχεις παραγγείλει είναι τρομερές και του πάνε!
Για εμένα μην τις αλλάζεις!!!

Edited by FSI
Link to comment
Share on other sites

Aν δεν σκοπεύεις να τις πουλήσεις σαν καινούργιες (ζάντες κ λάστιχα) ή να τις ανταλάξεις με καλό deal, θα σου πρότινα να κρατήσεις τις OEM 17 για 1-2 έτη (να εκμεταλευτείς και το λάστιχο), να δεις πως συμπεριφέρεται κτλ. Καταλαβαίνω όμως ότι θες το συντομότερο κάτι διαφορετικό από αυτό που θα φορούν όλοι ή ένα πιο aftermarket look και επίσης εμένα προσωπικά δεν είμαι σίγουρος ότι μου αρέσουν οι "γωνιούλες" στο σημείο που η ακτίνα βρίσκει το στεφάνι, γι αυτό θα σου πω και τη γνώμη μου:

 

Αν είναι 110hp (όπως είδα σε άλλο post σου), πρόσεξε πάρα πολύ το βάρος. 17 ή 18 δεν παίζει ρόλο αφού και στις δύο περιπτώσεις θα έχεις χάσει πάρα πολύ πηγαίνοντας σε 225 πέλμα (από 205. Άλλαξα από 205 σε 225 με 160 άλογα και είδα διαφορά). Με 18 όμως θα χάσεις αρκετά σε άνεση (χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία από 17 σε 18, αλλά κρίνοντας από το 16 σε 17) και αλλάζει πολύ το look (προσωπική άποψη αν είναι προς το καλύτερο ή χειρότερο. άποψη μου ότι ίσως χρείαστείς λίγο χαμηλωματάκι -αν και το Rline νομίζω είναι ok).

 

Για την OZ Formula δεν ξέρω βάρος αλλά οπτικά δεν μου αρέσει (φυσικά οπτικά η επιλογή είναι δική σου). Ίδίως το καπάκι. Η VW racing είναι απίστευτη! παρόλο που είναι 18άρα, νομίζω είναι αρκετά πιο ελαφριά από τις περισσότερες OEM VW(φαντάζομαι -δεν ξέρω- και από τη νέα Rline). Βέβαια είναι αρκετά "racing" οπτικά (καλό ή κακό ανάλογα με τις προτιμήσεις σου και το υπόλοιπο αμάξι), 8 πλάτος (ίσως φαίνεται πολύ για 225 -πάλι υποκειμενικό) και νομίζω βγαίνει μόνο σε ανθρακί (δεν ξέρω αν ταιρίάζει με το αμάξωμά σου).

 

Φαντάζομαι επισκέψεις σε μαγαζιά (έστω virtual) με ποικιλία έχεις κάνει πριν καταλήξεις σε αυτές τις δύο που αναφέρεις και είναι εντός budget σου.

 

Προσωπικά μου αρέσουν πολύ οι BBS SR. Απέφυγε τις 18άρες (πολύ βαριές και δεν μου αρέσουν οπτικά σε 18άρες -το συγκεκριμένο σχεδίο). Έχουν λογική τιμή για BBS (χωρίς όμως να έχουν την μέθοδο κατασκευής των πιο ακριβών), είναι πανέμορφες (υποκειμενικό είπαμε...) και βολικές (κάθαρισμα, γδαρσίματα κτλ.).

 

Επίσης μου αρέσουν πολύ οι TSW Nurburgring (κάνε ένα search) που είναι πολύ ελαφριές σε 18 και έχουν επιλογές σε χρώματα. Στα αρνητικά τους ότι έχουν 8 πλάτος (το θεωρώ πολύ οπτικά) και τις βρίσκεις δύσκολα. Δεν ξέρω επίσης αν θα ταίριαζαν οπτικά σε VII R-Line (σε VI είναι απίστευτες).

 

Αν πας σε 18 και έχεις ψηλό budget, υπάρχουν οι πάντα κλασικές BBS CH-R (ναι είμαι προκατειλημμένος με BBS :p ), όμως ίσως πολυφορεμένες. Πιο φτεινές, πιο μοντέρνο/ιδιαίτερο σχέδιο XR, δεν ξέρω όμως βάρος.

 

Αν έπαιζα σε 18άρα και VW racing budget, εγώ θα κρατούσα τις OEM, μέχρι να βγει (ελπίζω) η νέα VW racing:http://www.vwvortex.com/news/motorsport-news/volkswagen-motorsport-develops-new-golf-for-the-racetrack/ αλλιώς BBS SR σε 17 όταν άλλαζα λάστιχα.

Link to comment
Share on other sites

Nikos_, ΟΕΜ μου φαίνονται. Νομίζω τις φόραγε κάποιο επετειακό GTI. Άρα αντιπροσωπεία (πανάκριβες φαντάζομαι), replica (δεν ξέρω τι γίνεται με τη ποιότητα) ή μεταχειρισμένη στο internet.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.