Jump to content
mourh

Οι Ζαντες Που Φοραμε Τωρα! [Φωτογραφίες - Όλα τα μοντέλα]

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους!

 

Ψάχνομαι για ζάντες για το 6άρι Γκολφ μου. Τώρα έχει τις 16άρες της Highline (Cleveland?) και θέλω να περάσω σε 17άρες. Όπως και ο φίλος Mk7_man παραπάνω (παρεμπιπτόντως ΚΟΥΚΛΑ οι BBS, με γεια!) δεν θέλω να πάω σε 18άρες. Θεωρώ ότι οι 17 ίντσες είναι (για Ελλάδα πάντα) η χρυσή τομή.

 

Ψάχνοντας λοιπόν στα διάφορα online μαγαζιά, και κοιτάζοντας πέρα από τις πλέον επώνυμες - και ακριβές - μάρκες (OZ, BBS, αλλά και Fondmetal, TSW) έπεσα επάνω στο felgenoutlet.de και στις ακόλουθες δύο:

 

Ronal - R46: http://www.felgenoutlet.de/de_en/2422941e_VW-Golf-VI-1K--2008---2012-/Alufelgen+Reifen/4623_z17_f0/Ronal_R46_silber

Oxxo - Vapor: http://www.felgenoutlet.de/de_en/2422941e_Fahrzeug/Alufelgen+Reifen/66168_z17_f0/Oxxo_Vapor_highgloss

 

Οι Ronal πολύ όμορφες (για τα γούστα μου) και υπέρ-οικονομικές, με πολύ συμπαθητικό βάρος (9,4 κιλά). Οι Oxxo (.. από 'δω; ελπίζω όχι, χαχα!) επίσης όμορφες και οικονομικές και με βάρος έκπληξη, μόλις 8,4 κιλά!!

 

Οι Ronal πιστεύω ότι είναι γενικά καλές ζάντες, έχει νομίζω και η μαμά VW πάρει κάποιες από τις ΟΕΜ της από αυτήν. Για την Oxxo δεν ξέρω τίποτα και θα ήθελα να ρωτήσω γνώμες. Σίγουρα είναι γερμανικές σουηδο-ολλανδο-γερμανικές και με έγκριση TUV, οπότε πατάτα δεν θα είναι σίγουρα.

Edited by giev
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου φαινονται πολυ ιδιες δε μπορω να ξεχωρισω ποια ειναι πιο ομορφη.

Εισαι 100% σιγουρος οτι θα πας για μια απο τις 2; Εχεις κανει καλη ερευνα αγορας;

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο σετ είναι σχεδόν τα ίδια. Δίνω μια μικρή πρωτοπορία στις ρονάλ. Γιατί όμως επιλέγεις 7 ίντσες και όχι 7,5? Με τις 7,5 θα δείχνει πολύ καλύτερα το λάστιχο. Επίσης έχουν και μεγάλη διαφορά στο όφσετ. Τι χρώμα αυτοκίνητο έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου φαινονται πολυ ιδιες δε μπορω να ξεχωρισω ποια ειναι πιο ομορφη.

Εισαι 100% σιγουρος οτι θα πας για μια απο τις 2; Εχεις κανει καλη ερευνα αγορας;

 

 

Σίγουρος 100% δεν είμαι σχεδόν ποτέ και για τίποτα! :D

 

Όσο για το στυλ, δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει αποκλειστικά κάτι συγκεκριμένο.. Μου τραβούν το μάτι οι οι λεπτές ακτίνες, όπως πχ η AEZ Valencia (http://www.felgenoutlet.de/de_en/2422941e_Fahrzeug/Alufelgen+Reifen/43875_z17_f0/AEZ_Valencia_High_gloss), αλλά δεν λέω όχι και σε πιο πολύπλοκα σχήματα, όπως η πανέμορφη OZ Italia 150 (http://www.felgenoutlet.de/de_en/2422941e_Fahrzeug/Alufelgen+Reifen/55552_z17_f0/OZ_Italia_150_Matt_Race_Silver___Diamond_Cut). Θα έλεγα ότι, σε ό,τι αφορά το στυλ, μάλλον ψάχνω κάτι που να λέει "σπορ", χωρίς να είναι υπερβολικό.

 

Τα κυριότερα κριτήριά μου είναι η ποιότητα και το βάρος. Σε ό,τι αφορά το βάρος δεν είμαι υπερβολικός, δεν ψάχνω κάτι το υπέρ-ελαφρύ. Απλά, δεν θέλω να βάλω βαρίδια στους τροχούς μου. Έχω βάλει λοιπόν ένα όριο τα 10 κιλά.

 

Φυσικά, υπάρχει και το αναπόφευκτο κριτήριο του κόστους. Επειδή το αυτοκίνητο μου αρέσει και θέλω να το κρατήσω για αρκετά χρόνια, θέλω να πάρω κάτι καλό, έχω βάλει λοιπόν ένα όριο γύρω στα 1000 ευρώ. Δεν πάω βέβαια σώνει και καλά για το 1000ρικο, αλλιώς θα πήγαινα κατευθείαν σε BBS CH ας πούμε! Όσο φθηνότερα, τόσο καλύτερα, γι αυτό και η Ronal μου γυαλίζει ιδιαιτέρως στο μάτι...

 

Τέλος έρευνα αγοράς εγώ ΠΟΤΕ δεν κάνω αρκετή.. μπορεί να ψάχνω για μήνες, είμαι πολύ ψείρας! :D

Link to comment
Share on other sites

Την σημερινή εποχή δύσκολα βρίσκεις το σχέδιο ζάντας που ψάχνεις σε καλή ποιότητα και σε χαμηλή τιμή, το γνωστό ότι πληρώνεις παίρνεις. Έτσι πολλοί λάτρεις της αυτοκίνησης καταλήγουν σε απομίμηση ζάντες με χαμηλό κόστος ώστε να έχουν το αισθητικό αποτέλεσμα που επιθυμούν. Όταν όμως βλέπεις εικόνες σαν κι αυτή τότε το ξανασκέφτεσαι..
 
 
59568254.jpg
 
Όσο για την επιλογή του giev η διαφορά στις δυο ζαντες ειναι το χρώμα, το βαρος και η τιμή. Πιο συγκεκριμένα Η ροναλ ειναι ασημί ενω η Οχχο πλησιάζει το νίκελ χρώμα. Εχουν 1 κιλό διαφορά και τελος κοστίζουν 100€ παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο σετ είναι σχεδόν τα ίδια. Δίνω μια μικρή πρωτοπορία στις ρονάλ. Γιατί όμως επιλέγεις 7 ίντσες και όχι 7,5? Με τις 7,5 θα δείχνει πολύ καλύτερα το λάστιχο. Επίσης έχουν και μεγάλη διαφορά στο όφσετ. Τι χρώμα αυτοκίνητο έχεις?

 

Θα ήθελα να μείνω στις εργοστασιακές διαστάσεις. Στο 6άρι λοιπόν, η ΦάουΒε έχει 7x17. Δεν λέω όχι πάντως και στο 7.5x17... Σίγουρα όμως δεν θέλω να πάω σε 8.

 

Ένα καλό του 7αριού πλάτους είναι και το μικρότερο βάρος - πάντα κατά μέσο όρο. Λιγότερο μέταλλο, άρα και λιγότερο βάρος, και μάλιστα στην περιφέρεια.

 

Το αυτοκίνητο είναι μαύρο περλέ (έτσι το λένε;; )

Την σημερινή εποχή δύσκολα βρίσκεις το σχέδιο ζάντας που ψάχνεις σε καλή ποιότητα και σε χαμηλή τιμή, το γνωστό ότι πληρώνεις παίρνεις. Έτσι πολλοί λάτρεις της αυτοκίνησης καταλήγουν σε απομίμηση ζάντες με χαμηλό κόστος ώστε να έχουν το αισθητικό αποτέλεσμα που επιθυμούν. Όταν όμως βλέπεις εικόνες σαν κι αυτή τότε το ξανασκέφτεσαι..

 

 [εικονα]

 

Όσο για την επιλογή του giev η διαφορά στις δυο ζαντες ειναι το χρώμα, το βαρος και η τιμή. Πιο συγκεκριμένα Η ροναλ ειναι ασημί ενω η Οχχο πλησιάζει το νίκελ χρώμα. Εχουν 1 κιλό διαφορά και τελος κοστίζουν 100€ παραπάνω..

 

Η εικόνα που έβαλες σοκαριστική!!

Το "ό,τι πληρώνεις, παίρνεις" επίσης διαχρονικός κανόνας, δεν το αμφισβητώ καθόλου! Γι αυτό και ψάχνω σε καλούς κατασκευαστές, απλά δεν θεωρώ ότι πέρα από BBS και OZ υπάρχει μόνο το χάος. Ronal, Borbet, AEZ, Dezent πχ τους θεωρώ αξιόπιστους κατασκευαστές, όπως και άλλους. Το ζητούμενο είναι να βρεις το καλύτερο προϊόν στη χαμηλότερη τιμή, όπως πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μείνω στις εργοστασιακές διαστάσεις. Στο 6άρι λοιπόν, η ΦάουΒε έχει 7x17. Δεν λέω όχι πάντως και στο 7.5x17... Σίγουρα όμως δεν θέλω να πάω σε 8.

 

Ένα καλό του 7αριού πλάτους είναι και το μικρότερο βάρος - πάντα κατά μέσο όρο. Λιγότερο μέταλλο, άρα και λιγότερο βάρος, και μάλιστα στην περιφέρεια.

 

Το αυτοκίνητο είναι μαύρο περλέ (έτσι το λένε;; )

 

Η εικόνα που έβαλες σοκαριστική!!

Το "ό,τι πληρώνεις, παίρνεις" επίσης διαχρονικός κανόνας, δεν το αμφισβητώ καθόλου! Γι αυτό και ψάχνω σε καλούς κατασκευαστές, απλά δεν θεωρώ ότι πέρα από BBS και OZ υπάρχει μόνο το χάος. Ronal, Borbet, AEZ, Dezent πχ τους θεωρώ αξιόπιστους κατασκευαστές, όπως και άλλους. Το ζητούμενο είναι να βρεις το καλύτερο προϊόν στη χαμηλότερη τιμή, όπως πάντα.

 

Την εικόνα την βρήκα στο web.. δεν ειναι δική μου.. Συμφωνούμε πως μετα απο bbs και oz δεν ειναι το χαος. Υπάρχουν αξιόλογες εταιρείες όπως η WSP που μας εχει κανει ολόκληρη ανάλυση ο Βαγγέλης(Koumparos) και μας εχει ενημερώσει κατάληλα πως βγάζουν ποιοτικές ζάντες με εγγύηση κλπ. Το παν είναι να έχεις την σωστή πληροφόρηση για την κάθε εταιρεία..

 

Ορίστε και η φωτο που χρωστούσα

8zis.jpg

 

Πολύ ωραίο το σύνολο ! Με ένα ζευγάρι gti φανάρια κατοπτρικά θα είναι σαν οεμ !

Link to comment
Share on other sites

giev, αφου εχεις μαυρο χρωμα γιατι δεν πας για ΜΑΚ XLR και OZ Anniversary; Απο τιμες δε γνωριζω αλλα σαν σχεδια πιστευω ειναι το στυλ που ψαχνεις, ακτινωτες και ελαφριες ειδικα οι ΜΑΚ

Link to comment
Share on other sites

giev αν ενδιαφερεσαι πουλαω τις μανισιες 18αρες του gti μου.Απο τις επιλογες που παραθετεις εμενα μου αρεσει πιο πολυ η οχχο.

Link to comment
Share on other sites

Την εικόνα την βρήκα στο web.. δεν ειναι δική μου.. Συμφωνούμε πως μετα απο bbs και oz δεν ειναι το χαος. Υπάρχουν αξιόλογες εταιρείες όπως η WSP που μας εχει κανει ολόκληρη ανάλυση ο Βαγγέλης(Koumparos) και μας εχει ενημερώσει κατάληλα πως βγάζουν ποιοτικές ζάντες με εγγύηση κλπ. Το παν είναι να έχεις την σωστή πληροφόρηση για την κάθε εταιρεία..

 

Το bold είναι όλα τα λεφτά! Ιδανικά, θα έπρεπε να γράφουν οι κατασκευαστές και το βάρος, ώστε να ξέρεις τι ακριβώς παίρνεις. Τουλάχιστον όμως, πρέπει να ενημερώνεται κάποιος για τον κατασκευαστή τον ίδιο. Ζάντες είναι, η βάση του τροχού, το πρωτευον πρεπει να ειναι η ασφαλεια μας.

 

giev, αφου εχεις μαυρο χρωμα γιατι δεν πας για ΜΑΚ XLR και OZ Anniversary; Απο τιμες δε γνωριζω αλλα σαν σχεδια πιστευω ειναι το στυλ που ψαχνεις, ακτινωτες και ελαφριες ειδικα οι ΜΑΚ

 

Οι ΜΑΚ δεν ειναι άσχημες, όμως νομίζω ταιριάζουν καλύτερα σε ανοικτά χρώματα, όπως γενικά οι μαύρες / σκούρες ζάντες. Επιπλέον, αν κοιτάξεις στη σελίδα του κατασκευαστή, δεν είναι και τόσο ελαφριές.. η 7x17 είναι στα 9,1 κιλά. Ελαφριά μεν, όχι ιδιαιτέρως ελαφριά δε.

 

 

Fastrabbit

giev αν ενδιαφερεσαι πουλαω τις μανισιες 18αρες του gti μου.Απο τις επιλογες που παραθετεις εμενα μου αρεσει πιο πολυ η οχχο.

 

Ευχαριστώ φίλε Fastrabbit για την προσφορά σου, αλλά κοιτάζω για 17άρες. Η Oxxo μου φαίνεται κι εμένα καλή περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, νέο (για εμένα) εύρημα: Team Dynamics Pro Race 1.2 - http://www.teamdynamicsracing.com/pro-race/Pro-race12.htm

 

Μου αρέσει πολύ! Βγάζει έντονα αυτό το σπορ μου θέλω, χωρίς να είναι υπερβολική.

 

Αν η αναζήτησή μου στο google δεν μου έχει βγάλει αρλούμπες, πρέπει να είναι καλή και από βάρος, < 9 κιλά σε 7.5x17!

 

Από κόστος, ο online μαγαζάτορας (http://www.performancealloys.com/wheel-details.aspx?ID=241) έχει την 7x17 στα 730 ευρώ, άρα για τα καλά μέσα στο μπάτζετ μου!

 

Μερικές φωτό:

18" - http://i568.photobucket.com/albums/ss125/Paul_OH/Golf/ProRace126.jpg

18" - http://img.photobucket.com/albums/v600/buzooti/StealthR32.jpg

17" - http://www.alloywheels.com/Uploads/Rim%20(35).jpg

 

Απόψεις;;

Link to comment
Share on other sites

ωραίες φίλε μου !  εγώ (γούστα βέβαια)  σε τέτοιο στυλ θα πήγαινα όπως είπε ο φίλος entso11, σε MAK XLR.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, νέο (για εμένα) εύρημα: Team Dynamics Pro Race 1.2 - http://www.teamdynamicsracing.com/pro-race/Pro-race12.htm

 

Μου αρέσει πολύ! Βγάζει έντονα αυτό το σπορ μου θέλω, χωρίς να είναι υπερβολική.

 

Αν η αναζήτησή μου στο google δεν μου έχει βγάλει αρλούμπες, πρέπει να είναι καλή και από βάρος, < 9 κιλά σε 7.5x17!

 

Από κόστος, ο online μαγαζάτορας (http://www.performancealloys.com/wheel-details.aspx?ID=241) έχει την 7x17 στα 730 ευρώ, άρα για τα καλά μέσα στο μπάτζετ μου!

 

Μερικές φωτό:

18" - http://i568.photobucket.com/albums/ss125/Paul_OH/Golf/ProRace126.jpg

18" - http://img.photobucket.com/albums/v600/buzooti/StealthR32.jpg

17" - http://www.alloywheels.com/Uploads/Rim%20(35).jpg

 

για κοίτα και αυτές. Σαν σάιτ είναι από τα πλέον αξιόπιστα και δοκιμασμένο.

http://www.felgenoutlet.de/de_en/2422941e_VW-Golf-VI-1K--2008---2012-/Alufelgen+Reifen/72242_z17_f0/Autec_Wizard_Gunmetal_matt

πάντως ότι και αν πάρεις φρόντισε να έχει και τα δακτυλίδια μαζί καθώς και μπουλόνια

Link to comment
Share on other sites

@Mk7_man αυτες που πρότεινες ειναι σχεδον ιδιες-αν οχι ιδιες- με τις OZ Superlegera επισης οι MAK XLR ειναι και αυτες ιδιες οπως και οι Fondmetal...Ξερει κανεις τι παιζει? Αντιγραφη σχεδιου? Απο αντοχες ειναι ολες ιδιες?

Link to comment
Share on other sites

@Mk7_man αυτες που πρότεινες ειναι σχεδον ιδιες-αν οχι ιδιες- με τις OZ Superlegera επισης οι MAK XLR ειναι και αυτες ιδιες οπως και οι Fondmetal...Ξερει κανεις τι παιζει? Αντιγραφη σχεδιου? Απο αντοχες ειναι ολες ιδιες?

Η Autec απ΄ότι γνωρίζω είναι εταιρεία γερμανική που από το 1988 κατασκευάζει ζάντες. 

http://www.autec-wheels.de/

Σε πολλές ζάντες διαφόρων εταιρειών τα σχέδια αρκετών από αυτές μοιάζουν μεταξύ τους.

Tο σαιτ http://www.felgenoutlet.de/de_en που ποστάρισα τις παραπάνω ζάντες εγώ προσωπικά το εμπιστεύτηκα και αγόρασα τις BBS που φοράω (original και όχι replica) και ήταν πολύ τυπικοί και ακριβείς στη παραγγελία σε χρόνο παράδοσης και συσκευασίας του προϊόντος. Αν το ψάξει κανείς θα διαπιστώσει ότι έχει μεγάλη ποικιλία ζαντών. Επίσης έχουν ένδειξη αν το προϊόν που παραγγέλνεις έχει πιστοποίηση TUV βάσει γερμανικών προτύπων που εγώ το θεωρώ πολύ σημαντικό.

Από έρευνα που έκανα και με άλλα eshop, έχει πολύ καλές τιμές. Να προσθέσω ότι μαζί με τις ζάντες που παρήγγειλα έστειλαν και μπουλόνια και τα αντίστοιχα δαχτυλίδια (όλα της BBS).

Απ΄εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλα eshop και ο καθένας μας κάνει τις επιλογές του.

Εγώ απλά παραθέτω την εμπειρία μου προς διευκόλυνση τυχόν μελλοντικών αγορών από eshops. 

Link to comment
Share on other sites

Oι Team μου φαινονται λιγο χοντροκομμενες χωρις λεπτομερεια. Οι Autec μου κανουν πιο πολυ κλικ σαν σχεδιο και ειναι και πολυ φτηνοτερες.

Link to comment
Share on other sites

@Mk7_man αυτες που πρότεινες ειναι σχεδον ιδιες-αν οχι ιδιες- με τις OZ Superlegera επισης οι MAK XLR ειναι και αυτες ιδιες οπως και οι Fondmetal...Ξερει κανεις τι παιζει? Αντιγραφη σχεδιου? Απο αντοχες ειναι ολες ιδιες?

Λογικό δεν είναι οι μικρότεροι κατασκευαστές να μιμούνται τους μεγαλύτερους; Το ίδιο συμβαίνει σε όλες τις δημιουργικές (και μη) δραστηριότητες: κάποιος δημιουργεί / κάνει κάτι που πετυχαίνει και σπεύδουν οι ανταγωνιστές να μιμιθούν. Βέβαια, οι δημιουργοί έχουν και πνευματικά δικαιώματα και πατέντες, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να πατεντάρεις σχέδιο ζάντας...

Προφανώς, παρότι το σχέδιο μπορεί να είναι ίδιο, δεν είναι καθόλου απαραίτητο να είναι ίδια η ποιότητα, η αντοχή και ενδεχομένως και άλλα ποιοτικά χαρακτηριστικά.

 

 

Η Autec απ΄ότι γνωρίζω είναι εταιρεία γερμανική που από το 1988 κατασκευάζει ζάντες. 

http://www.autec-wheels.de/

Σε πολλές ζάντες διαφόρων εταιρειών τα σχέδια αρκετών από αυτές μοιάζουν μεταξύ τους.

Tο σαιτ http://www.felgenoutlet.de/de_en που ποστάρισα τις παραπάνω ζάντες εγώ προσωπικά το εμπιστεύτηκα και αγόρασα τις BBS που φοράω (original και όχι replica) και ήταν πολύ τυπικοί και ακριβείς στη παραγγελία σε χρόνο παράδοσης και συσκευασίας του προϊόντος. Αν το ψάξει κανείς θα διαπιστώσει ότι έχει μεγάλη ποικιλία ζαντών. Επίσης έχουν ένδειξη αν το προϊόν που παραγγέλνεις έχει πιστοποίηση TUV βάσει γερμανικών προτύπων που εγώ το θεωρώ πολύ σημαντικό.

Από έρευνα που έκανα και με άλλα eshop, έχει πολύ καλές τιμές. Να προσθέσω ότι μαζί με τις ζάντες που παρήγγειλα έστειλαν και μπουλόνια και τα αντίστοιχα δαχτυλίδια (όλα της BBS).

Απ΄εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλα eshop και ο καθένας μας κάνει τις επιλογές του.

Εγώ απλά παραθέτω την εμπειρία μου προς διευκόλυνση τυχόν μελλοντικών αγορών από eshops. 

Και πολύ καλά κάνεις φίλε μου που παραθέτεις την εμπειρία σου, γι αυτό είναι τα φόρουμ! Συμφωνώ ότι το felgenoutlet.de φαίνεται πολύ καλό, με το κυριότερο πλεονέκτημά του να είναι ότι έχει το βάρος για πολλές ζάντες! Τρομερά σημαντική πληροφορία, και απορώ που άλλα online μαγαζιά δεν το κάνουν! Επίσης πολύ σημαντική πληροφορία είναι η ομολογκασιόν από TUV, αν και - λογικά - οι περισσότερες γερμανικές ζάντες θα την έχουν - αν θέλουν να πουλάνε στη Γερμανία.

 

 

Oι Team μου φαινονται λιγο χοντροκομμενες χωρις λεπτομερεια. Οι Autec μου κανουν πιο πολυ κλικ σαν σχεδιο και ειναι και πολυ φτηνοτερες.

Ίσως με μια πρώτη ματιά οι Team φαίνονται χοντροκομμένες, όμως αν κοιτάξεις προσεκτικότερα δεν στερούνται λεπτομέρειας, πχ τα γράμματα στο χείλος, οι ακμές των ακτίνων. Γούστα είναι βέβαια αυτά, εμένα μου αρέσει πολύ ο απλός, "ανόθευτος" σπορ χαρακτήρας τους. Πολύ σημαντικό επίσης ότι οι ακτίνες δεν βγαίνουν εντελώς έξω στο χείλος, είναι έτσι πολύ δυσκολότερο να ακουμπήσουν σε πεζοδρόμιο. Τέλος, είναι αρκετά ελαφριές (λιγότερο από 9 κιλά η 7.5x17 από τις αναζητήσεις μου).

 

Και οι Autec είναι πολύ όμορφες, αλλά δεν φαίνεται να βγαίνουν σε ασημί. Ναι, έχω και αυτή την επιθυμία, να είναι ασημί οι ζάντες. Προσωπικά, δεν μου "πάνε" καθόλου οι σκούρες ζάντες στα σκούρα αυτοκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Οι Team Dynamics είναι ζαντάρες!Πολύ ελαφριές,τις φορούν αρκετά αγωνιστικά και επίσης έχουν λεπτομέρεια!Σε καμία περίπτωση δεν είναι χοντροκομμένες

Link to comment
Share on other sites

Λογικό δεν είναι οι μικρότεροι κατασκευαστές να μιμούνται τους μεγαλύτερους; Το ίδιο συμβαίνει σε όλες τις δημιουργικές (και μη) δραστηριότητες: κάποιος δημιουργεί / κάνει κάτι που πετυχαίνει και σπεύδουν οι ανταγωνιστές να μιμιθούν. Βέβαια, οι δημιουργοί έχουν και πνευματικά δικαιώματα και πατέντες, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να πατεντάρεις σχέδιο ζάντας...

Προφανώς, παρότι το σχέδιο μπορεί να είναι ίδιο, δεν είναι καθόλου απαραίτητο να είναι ίδια η ποιότητα, η αντοχή και ενδεχομένως και άλλα ποιοτικά χαρακτηριστικά.

 

 

Και πολύ καλά κάνεις φίλε μου που παραθέτεις την εμπειρία σου, γι αυτό είναι τα φόρουμ! Συμφωνώ ότι το felgenoutlet.de φαίνεται πολύ καλό, με το κυριότερο πλεονέκτημά του να είναι ότι έχει το βάρος για πολλές ζάντες! Τρομερά σημαντική πληροφορία, και απορώ που άλλα online μαγαζιά δεν το κάνουν! Επίσης πολύ σημαντική πληροφορία είναι η ομολογκασιόν από TUV, αν και - λογικά - οι περισσότερες γερμανικές ζάντες θα την έχουν - αν θέλουν να πουλάνε στη Γερμανία.

 

 

Ίσως με μια πρώτη ματιά οι Team φαίνονται χοντροκομμένες, όμως αν κοιτάξεις προσεκτικότερα δεν στερούνται λεπτομέρειας, πχ τα γράμματα στο χείλος, οι ακμές των ακτίνων. Γούστα είναι βέβαια αυτά, εμένα μου αρέσει πολύ ο απλός, "ανόθευτος" σπορ χαρακτήρας τους. Πολύ σημαντικό επίσης ότι οι ακτίνες δεν βγαίνουν εντελώς έξω στο χείλος, είναι έτσι πολύ δυσκολότερο να ακουμπήσουν σε πεζοδρόμιο. Τέλος, είναι αρκετά ελαφριές (λιγότερο από 9 κιλά η 7.5x17 από τις αναζητήσεις μου).

 

Και οι Autec είναι πολύ όμορφες, αλλά δεν φαίνεται να βγαίνουν σε ασημί. Ναι, έχω και αυτή την επιθυμία, να είναι ασημί οι ζάντες. Προσωπικά, δεν μου "πάνε" καθόλου οι σκούρες ζάντες στα σκούρα αυτοκίνητα.

Οι ασημένιες είναι φορεμένες απ΄ όλους, οι διαμανταρισμένες είναι όμορφες αλλά έχει περάσει πλέον η μόδα τους. Πιστεύω ότι τόσο οι team dynamics όσο και οι autec έχουν πολύ όμορφο σχέδιο και αν το σκεφτείς καλύτερα πιστεύω ότι σε μαύρο χρώμα θα δείχνει το αμάξι σου πανέμορφο. Αν βρεις και μαύρο ματ ή gun metal mat ακόμα καλύτερα. Σκέψου λίγο το edition30 και 35 σε μαύρο χρώμα και θα καταλάβεις τι εννοώ. Θα έχεις ένα αμάξι ιδιαίτερο με αυτό τον συνδυασμό.

Edited by Mk7_man
Link to comment
Share on other sites

Οι ασημένιες είναι φορεμένες απ΄ όλους, οι διαμανταρισμένες είναι όμορφες αλλά έχει περάσει πλέον η μόδα τους. Πιστεύω ότι τόσο οι team dynamics όσο και οι autec έχουν πολύ όμορφο σχέδιο και αν το σκεφτείς καλύτερα πιστεύω ότι σε μαύρο χρώμα θα δείχνει το αμάξι σου πανέμορφο. Αν βρεις και μαύρο ματ ή gun metal mat ακόμα καλύτερα. Σκέψου λίγο το edition30 και 35 σε μαύρο χρώμα και θα καταλάβεις τι εννοώ. Θα έχεις ένα αμάξι ιδιαίτερο με αυτό τον συνδυασμό.

Κάποιες ζάντες είναι πράγματι πολύ όμορφες σε σκούρο χρώμα. Ιδίως σε ματ "γκρι", κάποιες μου αρέσουν πολύ! Οι δικές σου πχ (BBS SR αν δεν κάνω λάθος) είναι πραγματικά κούκλες!

 

Το θέμα μου είναι ότι, γενικά, οι σκούρες ζάντες κάνουν το αυτοκίνητο "αλήτικο", κάτι που δεν είναι απαραίτητα κακό, αντίθετα υπό προϋποθέσεις μου αρέσει! Αν ας πούμε το αυτοκίνητο είναι λευκό ή ζαχαρί, μπορούν να του πάνε πολύ, κάνουν πολύ ωραία αντίθεση!

 

Όμως πρέπει και το "υπόλοιπο" αυτοκίνητο να έχει έναν κάπως "αλήτικο" χαρακτήρα. Το GTI ας πούμε είναι "αλήτης", άντε και το 5αρι GT. Το δικό μου όμως είναι ένα highline μαύρο μεταλικό με λεπτομέρειες χρωμίου... Κάπως "κυριλέ" για να το παίξει αλήτης!  :laugh:

 

Νομίζω λοιπόν ότι ταιριάζουν καλύτερα ασημί ζάντες. Αν το πάω και λίγο πιο μακρυά, ταιριάζουν περισσότερο τα πιο "απλά" σχέδια, μιας και 1. το αυτοκίνητο είναι σχετικά μικρό (χάτσμπακ) και 2. η σχεδίαση είναι και αυτή σχετικά απλή και "αυστηρή". Άλλες ας πούμε ζάντες ταιριάζουν στο Γκολφ και άλλες στη Τζουλιέττα. Η Ιταλίδα θέλει πιο "καλλιτεχνικές" ζάντες για "να δείξει"! Αυτό εξηγεί και τις επιλογές της ίδιας της VW για τις εργοστασιακές ζάντες.

 

Αλλά βέβαια, γούστα είναι αυτά και καθένας επιλέγει αυτό που του αρέσει. Και πολύ καλά κάνει βέβαια!

Edited by giev
Link to comment
Share on other sites

Για τις Team Dynamics, τις κοιτούσα και εγώ κάποια στιγμή λόγω του χαμηλού βάρους, αλλά σε 1-2 καταστήματα που πήγα να ρωτήσω μου ειπαν να τις αποφύγω, διότι πλέον δεν κατασκευάζονται στην Αγγλικά, αλλά στην Κίνα, και είχαν κάποιες περιπτώσεις που έτρεχαν..(χωρίς να μου πουν λεπτομέρειες). Προσωπικά αυτό με φόβισε και τις απέρριψα. Δεν ξέρω εάν στέκει αυτό και αν είναι αλήθεια, απλά το αναφέρω για να το ψάξει λίγο παραπάνω αν κάποιος κοιτάει Team Dynamics.

 

Εμένα μου έχουν γυαλίσει οι Autec Wizard ( http://www.autec-wheels.de/design/rim/name/typ_w-wizard_gunmetal.html ) που είναι λίγο κάτω από 9Kg σε 17" και περίπου 9Kg σε 18" (!!).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.