Jump to content
mourh

Οι Ζαντες Που Φοραμε Τωρα! [Φωτογραφίες - Όλα τα μοντέλα]

Recommended Posts

Κάποιες ζάντες είναι πράγματι πολύ όμορφες σε σκούρο χρώμα. Ιδίως σε ματ "γκρι", κάποιες μου αρέσουν πολύ! Οι δικές σου πχ (BBS SR αν δεν κάνω λάθος) είναι πραγματικά κούκλες!

 

Το θέμα μου είναι ότι, γενικά, οι σκούρες ζάντες κάνουν το αυτοκίνητο "αλήτικο", κάτι που δεν είναι απαραίτητα κακό, αντίθετα υπό προϋποθέσεις μου αρέσει! Αν ας πούμε το αυτοκίνητο είναι λευκό ή ζαχαρί, μπορούν να του πάνε πολύ, κάνουν πολύ ωραία αντίθεση!

 

Όμως πρέπει και το "υπόλοιπο" αυτοκίνητο να έχει έναν κάπως "αλήτικο" χαρακτήρα. Το GTI ας πούμε είναι "αλήτης", άντε και το 5αρι GT. Το δικό μου όμως είναι ένα highline μαύρο μεταλικό με λεπτομέρειες χρωμίου... Κάπως "κυριλέ" για να το παίξει αλήτης!  :laugh:

 

Νομίζω λοιπόν ότι ταιριάζουν καλύτερα ασημί ζάντες. Αν το πάω και λίγο πιο μακρυά, ταιριάζουν περισσότερο τα πιο "απλά" σχέδια, μιας και 1. το αυτοκίνητο είναι σχετικά μικρό (χάτσμπακ) και 2. η σχεδίαση είναι και αυτή σχετικά απλή και "αυστηρή". Άλλες ας πούμε ζάντες ταιριάζουν στο Γκολφ και άλλες στη Τζουλιέττα. Η Ιταλίδα θέλει πιο "καλλιτεχνικές" ζάντες για "να δείξει"! Αυτό εξηγεί και τις επιλογές της ίδιας της VW για τις εργοστασιακές ζάντες.

 

Αλλά βέβαια, γούστα είναι αυτά και καθένας επιλέγει αυτό που του αρέσει. Και πολύ καλά κάνει βέβαια!

Θα συμφωνήσω ότι ο καθένας επιλέξει με τα γούστα του.

Όπως λες παραπάνω οι BBS που φοράω είναι κούκλα, αλλά είναι και αυτές τοποθετημένες σε ''κυριλέ'' αμάξι highline με αρκετό χρώμιο σαν το δικό σου και ταιριάζουν πάρα πολύ. Αλήτικο πάντα με την καλή έννοια δεν έγινε το αμάξι, απλά του πρόσθεσε μια πιο ''άγρια'' ομορφιά που του έλειπε και το μετέτρεψε σε πιο ''good looking'' από συντηρητικό που ήταν. Ασημί φοράνε σχεδόν όλα τα αυτοκίνητα, το θέμα είναι να ξεχωρίζει από το ''σωρό''. Όσο για το gti που λες προσωπική μου άποψη δεν είναι καθόλου ''αλήτικο'' έστω και με την καλή έννοια. Απλά είναι πανέμορφο.!!! 

Edited by Mk7_man
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι Autec Wizard είναι πολύ όμορφες! Το μικρό βάρος τους επίσης μεγάλο πλεονέκτημα! Να τις έβγαζαν και σε ασημί!!!  :sad:

Το χρώμα αυτό θα δένει άψογα με το μαύρο του αυτοκινήτου σου!trust me....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε θα με πείσετε στο τέλος!!  ^_^

Για το καλό σου θα είναι...κάπως έτσι θα είσαι στο περίπου....black beauty...!!!!!!!! (το σχέδιο στις ζάντες είναι τυχαίο)

zmxzex.jpg

Edited by Mk7_man
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι 5άρι μαύρο με gunmetal team dynamics 18αρες!Δείχνει πολύ όμορφο,το ίδιο θα δείχνει και το 6άρι

http://s1362.photobucket.com/user/sakhas86/media/Garage-Midnight-Golf-Desktops-5_zps9ced7a08.jpg.html?sort=3&o=7

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλοι μου, βλέπω ότι το θέμα δεν προχώρησε από εκεί που το αφήσαμε, κάτι που με χαροποιεί γιατί δεν θα χρειαστεί να υπενθυμίσω τη συζήτησή μας! :)

 

Τελικά λοιπόν, με πείσατε! Ορίστε το Γκολφάκι με τα καινούρια του ζαντολάστιχα (ATS Radial Racing Gray 7.5x17 και Uniroyal Rainsport 3 σε 225/45/17):

 

GolfNewWheelsIncognitoSmall_zpsc09b8013.

Edited by giev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν άλλαξα ζάντες έβαλα

Ace radium 8x18 αρχικά σε αυτό το χρωμα

e7yny2yq.jpg

Αλλά μετά βάφτηκαν και έγιναν έτσι

post-22991-14124342240627_thumb.jpg

post-22991-1412434276295_thumb.jpg

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Edited by Giannis1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εμενα φ1 assymetric πισω με 6.5 ποντους και 4.5 μπροστα με Uniroyal Rainsport 3 σε 225/45/18 μπροστα.

το κακο ειναι οτι σε καθε 6 μηνες αλλαζω λαστιχα πλεον...το esp απλα ειναι οφφ μονιμα...δεν καταλαβαινω παντως η γραμμη αλλαγης ειναι στα 2.5μμ εκει θα εχει γινει σλικ.10407657_10204174448060057_7930879041816

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εμενα φ1 assymetric πισω με 6.5 ποντους και 4.5 μπροστα με Uniroyal Rainsport 3 σε 225/45/18 μπροστα.

το κακο ειναι οτι σε καθε 6 μηνες αλλαζω λαστιχα πλεον...το esp απλα ειναι οφφ μονιμα...δεν καταλαβαινω παντως η γραμμη αλλαγης ειναι στα 2.5μμ εκει θα εχει γινει σλικ.10407657_10204174448060057_7930879041816

 

καταπληκτικες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εμενα φ1 assymetric πισω με 6.5 ποντους και 4.5 μπροστα με Uniroyal Rainsport 3 σε 225/45/18 μπροστα.

το κακο ειναι οτι σε καθε 6 μηνες αλλαζω λαστιχα πλεον...το esp απλα ειναι οφφ μονιμα...δεν καταλαβαινω παντως η γραμμη αλλαγης ειναι στα 2.5μμ εκει θα εχει γινει σλικ.10407657_10204174448060057_7930879041816

 

 

8,5 x 19 oz superturismo lm + michelin pilot super spot 225 35 1951583015-bcdd-4375-a571-df437436fd24_zps

απ τα πιο ομορφα που κυκλφορουν...μπραβο!!!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εργοστασιακές 16" βαμένες σε μαύρο ματ

Εργοστασιακές 16" βαμένες σε μαύρο ματ

Λίγο πριν την τοποθέτηση

post-15812-1414621601677_thumb.jpg

post-15812-14146217157136_thumb.jpg

post-15812-14146218105764_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εργοστασιακές 16" βαμένες σε μαύρο ματ

Λίγο πριν την τοποθέτηση

Μπράβο ρε φίλε. Εψαχνα καιρό να δω κάποιο 6αρι με μαύρη ή ανθρακι ζάντα μαμά 16αρα. Του πάει πολύ (ιδίως επειδή είναι λευκό το αμάξι σου). Μόνο βάψιμο έκανες ή είχες και χτυπήματα? Αν θέλεις πες μου και το κόστος (αν και είμαι Αθήνα).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έκανα ξύσιμο, αστάρωμα, βάψιμο και τέλος ματ βερνίκι. Χτυπήματα δεν είχα παρά μόνο μια γραντζουνιά. Το κόστος είναι στα 150€ και αλλάζει ανάλογα με την δυσκολία της κάθε ζάντας. Οι δικές μου κόστισαν λιγότερο διότι αυτός που τις έβαψε είναι φίλος μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία δουλειά έχεις κάνει.

Εμένα δεν μου αρέσουν οι μαύρες ζάντες, όπως επίσης και τα μαύρα φανάρια και γενικώς αυτού του στυλ το λούκ, αλλά αυτά είναι θέματα προτίμησης του καθενός.

Δεν παύει όμως σαν δουλειά να είναι καλή.

Είχα δει και ένα άλλο λευκό 6αρι που τις είχε βάψει στο χρώμα του αιματίτη.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και οι δικές μου που αγοράστηκαν σε μέτρια κατάσταση με αρκετά σημάδια (thanx και πάλι Μίλτο!) και μεταμορφώθηκαν σε satin black. Μέτριες οι φωτογραφίες αλλά ενδεικτικές.

post-25402-0-42665000-1414750010_thumb.j

post-25402-0-89719000-1414750085_thumb.j

Edited by papado_di
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και οι δικές μου που αγοράστηκαν σε μέτρια κατάσταση με αρκετά σημάδια (thanx και πάλι Μίλτο!) και μεταμορφώθηκαν σε satin black. Μέτριες οι φωτογραφίες αλλά ενδεικτικές.

 

Ωραίες. Εχουμε και το ίδιο χρώμα αμάξι οπότε το βλέπω ολοκληρωμένο. Αν θέλεις στείλε μου με pm που τις έκανες και με τι κόστος.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Piano black καπάκια καθρεφτών είναι στα επόμενα σχέδια. Τάπες έβαλα στα μπουλόνια, κεντρικές όμως δεν έχω και ψάχνω μαύρες αλλά για την ώρα δεν βρίσκω κάτι ή κάποια φτηνή λύση. Θα την βρούμε την άκρη..

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτό και απο εμένα μετά την αλλαγή! Από rs8 18" πήγα σε BBS 18". Αν και δεν είναι τόσο καλή η φωτό... Σύντομα θα ανεβάσω καλύτερη..

1d2285282d4ed719a8bff550ff5e5450.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.