Jump to content
stavros geoldasis

Alko Αμορτισερ Και Apex Ελατηρια

Recommended Posts

Πηγα σημερα και ρωτησα για αμορτισερ και ελατηρια χαμηλωματος για passat 3b και μου ειπαν alko αμορτισερ και apex ελατηρια κομπλε με τοποθετηση και ευθυγραμμιση 670 ευρω. Θελω την γνωμη σας για τα αμορτισερ και για την τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή και ειδικά για Alco, τα οποία εγώ 1η φορά ακούω.

Πιστεύω ότι στα ίδια χρήματα θα μπορούσες να βρεις και σε πιο επώνυμες εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή και ειδικά για Alco, τα οποία εγώ 1η φορά ακούω.

Πιστεύω ότι στα ίδια χρήματα θα μπορούσες να βρεις και σε πιο επώνυμες εταιρίες.

+10000

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τα παιδια κι εγω.

Με περιπου τα ιδια χρηματα βαζεις bilstein-hr που ειναι δοκιμασμενος και σιγουρος συνδυασμος χωρις να κανεις πειραματα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηγα και ρωτησα σε ακομα ενα μαγαζι για αμορτισερ ελατηρια και μου ειπε bilstein-hr 3.5 ποντους χαμηλωμα κομπλε με τοποθετηση και ευθυγραμμιση 500 ευρω. Θελω τα σχολια σας παρακαλω να προχωρησω στην αγορα?

Edited by stavros geoldasis
Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηγα και ρωτησα σε ακομα ενα μαγαζι για αμορτισερ ελατηρια και μου ειπε bilstein-hr 3.5 ποντους χαμηλωμα κομπλε με τοποθετηση και ευθυγραμμιση 500 ευρω. Θελω τα σχολια σας παρακαλω να προχωρησω στην αγορα?

Kαλή μου φαίνεται η τιμή.Να ξέρεις ότι πολύ καλά είναι και τα eibach ελατήρια που χαμηλώνουν το αμάξωμα 3 πόντους και κρατούν την άνεση σε πιο ανεκτά επίπεδα από τα HR.Πιο συγκεκριμένα μιλάω για το prokit.Eibach Federn : Performance Suspension

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειπα και εγω μολις μου ειπε την τιμη και αυριο θα τα παραγγειλω. Επισης ξεχασα να το αναφερω μου ειπε τιμη για τα TOYO T1-R 205/55/16 η τετραδα 350 ευρω τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηγα και ρωτησα σε ακομα ενα μαγαζι για αμορτισερ ελατηρια και μου ειπε bilstein-hr 3.5 ποντους χαμηλωμα κομπλε με τοποθετηση και ευθυγραμμιση 500 ευρω. Θελω τα σχολια σας παρακαλω να προχωρησω στην αγορα?

Τώρα μιλάς σωστά! :) Οι αγορές μας χρειάζονται λίγο ψάξιμο. Είδες ότι μπορούσε να έπαιρνες τα άγνωστα αμορτισέρ 150€ ακριβότερα από τα επώνυμα... ;) Οπότε μην το σκέφτεσαι και πολύ.

Ισχύει βέβαια αυτό που λέει και ο Professor. Τα H&R είναι αρκετά σφιχτά. Βέβαια πολλές φορές πρέπει να επιλέγουμε και τον σωστό συνδιασμό σε αμορτισέρ και ελατήρια, και ο συνδιασμός Bilstein-H&R είναι πολύ δημοφιλής, δοκιμασμένος και σωστός.

Link to comment
Share on other sites

Τα παρειγγειλα και αυριο το πρωι το passat μπαινει μεσα θα τα βαλω και θα σας γραψω εντυπωσεις.Ευχαριστω για τη βοηθεια σας :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηγα και ρωτησα σε ακομα ενα μαγαζι για αμορτισερ ελατηρια και μου ειπε bilstein-hr 3.5 ποντους χαμηλωμα κομπλε με τοποθετηση και ευθυγραμμιση 500 ευρω. Θελω τα σχολια σας παρακαλω να προχωρησω στην αγορα?

ΠΡΟΣΕΞΕ πολύ με τα αμορτισέρ!!!

Σε αυτή την τιμή μάλλον θα σου βάλει τα μαύρα bilstein, τα οποία δεν είναι τίποτε άλλο

από μια αποτυχημένη -κατ'εμέ- προσπάθεια της bilstein να εισέλθει στον χώρο των "φθηνών" αμορτισέρ.

Και το χειρότερο είναι πως δεν συνίσταται η χρήση τους σε χαμηλωμένα αυτοκίνητα.

Αν είναι λοιπόν να σου βάλει τα μαύρα bilstein, τότε 1000 φορές βάλε την motorsport σειρά της ALCO...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ευχαριστω για την παρατηση σου αλλα ξεχασα να πω οτι πηγα με εναν ξαδερφο μου και μου τα αφησε σε αυτη την τιμη και μου εδωσε εγγυηση για καθε στραβη και επισης μου ειπε οτι τα εχει βαλει σε πολλους που προτιμουν μαλακη αναρτηση με χαμηλωμα δηλαδη αυτος ο συνδιασμος ειναι πολυδοκιμασμενος και επισης μου ειπαν και τα παιδια απο το club που εχουν passat να τα βαλω με κλειστα ματια.Αυριο θα τα βαλω και θα γραψω εντυπωσεις.

Link to comment
Share on other sites

η σωστή λύση και η καλύτερη (αλλα και η ακριβότερη) είναι μια πλήρος ρυθμιζώμενη ανάρτηση.

Link to comment
Share on other sites

Η αναρτηση μπηκε χτες το πρωι και η διαφορα φανηκε κατευθειαν εχει σκληρυνει λιγο βεβαια αλλα σε στροφες ειναι τρενο

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η διαφορα μεταξυ των γκρι ελατηριων Η&R και των κοκκινων ελατηριων H&R ρε παιδες ? (δεν θελω να ανοιξω αλλο θεμα γι αυτο εγραψα εδω)

Link to comment
Share on other sites

Αποσο ειδα στο site της H&R,τα κοκκινα ελατηρια ειναι τα sport ενω τα γκρι ειναι τα απλα τα εργοστασιακα.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα την βρηκα την διαφορα τα γκρι ειναι τα εργοστασιακα τα μαυρα ειναι τα sport springs τα μπλε ειναι τα super sport springs και τα κοκκινα ειναι τα race springs

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.