Jump to content
mizasg60

Abs Προβλημα

Recommended Posts

γεια σας παιδες.τον τελευταιο καιρο παρατηρησα πως καπου καπου αναβει το λαμπακι του ABS.κυριως οταν ειναι κρυο το αμαξι σε ανωμαλιες δρομου και σε μικροφρεναρισματα.το ABS μου δουλευει κανονικα.σκοπευω να αλλαξω τα υγρα των φρενων και να καθαρισω τους αισθητηρες ABS σε καθε τροχο.γνωριζει κανεις κατι παραπανω?ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδες.τον τελευταιο καιρο παρατηρησα πως καπου καπου αναβει το λαμπακι του ABS.κυριως οταν ειναι κρυο το αμαξι σε ανωμαλιες δρομου και σε μικροφρεναρισματα.το ABS μου δουλευει κανονικα.σκοπευω να αλλαξω τα υγρα των φρενων και να καθαρισω τους αισθητηρες ABS σε καθε τροχο.γνωριζει κανεις κατι παραπανω?ευχαριστω.

Καλημέρα ,

Σαν πρώτη κίνηση θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να καθαρίσεις τους αισθητήρες . Παρατήρησε εάν ξανανάβει και μετά εάν ξανανάβει θα σου πρότεινα να αλλάξεις τους αισθητήρες . Τέλος πιστεύω ότι το πρόβλημα προέρχεται από τους αισθητήρες κι όχι από τα υγρά των φρένων .

Ελπίζω να βοήθησα !

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου Golf που άναβε το ίδιο λαμπάκι έφταιγε ο αισθητήρας ABS της πίσω αριστερής ρόδας. :) Και συνήθως από ότι μου ανέφεραν τα προβλήματα παρουσιάζονται ή σε κάποιον αισθητήρα ή σε κάποια πλεξούδα.

Καλό πάντως θα ήταν να γίνει έλεγχος σε συνεργείο ή αντιπροσωπεία. ;)

Link to comment
Share on other sites

και το δικο μου αναβε κα8αρισα του αισθητηρες και ολες τισ φυσες πανω στην μοναδα του ABS και τισ επαφες απο τα δυο ρελε που εχει στην ασφαλιοθηκη και τελος και μετα απο καιρο οταν επεφτα σε καμια λακουβα ανομαλο δρομο αναβε και εσβηνε το λαμπακι και αλαξα τουσ αισθητηρεσ εμπρος και εδω και εναμιση χρονο κανενα προβλημα τους αισθητηρες τουσ πηρα απο το ebay τους εχει πολυ φτηνα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγω στην αρχή αναβόσβηνε όσπου κάποια μέρα αρχισε ν'ανάβει συνέχει . εδώ στην ελλάδα ζήτησαν γύρω στα 120 € ( νομίζω ήταν αισθητήρες της hella). Τους αγόρα από το ebay . Τσέκαρε τη αισθητήρα φοράς υπάρχουν δύο τύποι. Ο ένας είναι μοντέρνος τύπος - τον φοράν και τα Α3 - ειναί μόνο μία φύσα και ο άλλος παλιός τύπος εχει φύσα με καλώδιο γύρω στο 1.5 μ.Ο νέος τύπος στοιχίζει στο e bay περίπου 12 € ο ένας και ο παλιός τύπος στοιχείζει περίπου 17 € ο ένας . Δεν χρειάζεται να πω απο που τα αγόρασα.....

Link to comment
Share on other sites

Ειχε καιρο να μου τα κανει, αλλα αρχισε παλι το ατιμο τοπ φωτακι να μου τα κανει.

Και το σπαστικο ειναι οτι ειναι το πρωτο πανω, και το βραδυ ειναι "ΛΑΜΠΑΤΕΡ"

Φιλε "Angelo" τουλαχιστον μπροστα που μπορω να δω, εχει φυσα πανω στον θολο δεξια + αριστερα που παει μονοκοματη στον αισθητηρα τροχου.

Η πλακα ειναι οτι προχτες του επλυνα την μηχανη (καινουριο το εργαλειο) και το ABS εσβησε.

Μονο σε χοντρη ανωμαλια του δρομου αναβει, κι αυτο για λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγω στην αρχή αναβόσβηνε όσπου κάποια μέρα αρχισε ν'ανάβει συνέχει . εδώ στην ελλάδα ζήτησαν γύρω στα 120 € ( νομίζω ήταν αισθητήρες της hella). Τους αγόρα από το ebay . Τσέκαρε τη αισθητήρα φοράς υπάρχουν δύο τύποι. Ο ένας είναι μοντέρνος τύπος - τον φοράν και τα Α3 - ειναί μόνο μία φύσα και ο άλλος παλιός τύπος εχει φύσα με καλώδιο γύρω στο 1.5 μ.Ο νέος τύπος στοιχίζει στο e bay περίπου 12 € ο ένας και ο παλιός τύπος στοιχείζει περίπου 17 € ο ένας . Δεν χρειάζεται να πω απο που τα αγόρασα.....

Για πες απο που αγορασες

Link to comment
Share on other sites

παλιου τύπου ενδεικτικά 11 € η αγορά 13 € τα μεταφορικά (παρε δύο να χεις)

http://stores.shop.ebay.de/BAR-BILLIG-AUTOTEILE__W0QQ_sidZ57458973?_nkw=g60&submit=Finden

νέου τύπου 12 € η αγορά και 11 € μεταφορικά

http://cgi.ebay.de/ABS-Sensor-Vorne-links-Skoda-Octavia-VW-Bora-Corrado_W0QQitemZ400051667751QQcmdZViewItemQQptZAutoteile_Zubeh%C3%B6r?hash=item5d24f00327

Εγώ τους αγοράσα απο αυτό το κατάστημα :

http://stores.shop.ebay.de/ATP-Autoteile__W0QQ_sidZ18116485?_nkw=g60

Τους έχω ένα χρόνο και δεν υπάρχει μεχρι στιγμής κάποιο πρόβλημα.

Αυτοί έχουν 30 € τα μεταφορικά .Πονάει. Αλλά μαζί με τους αισθητήρες αγόρασα και βάσεις μηχανής (πίσω βάση μόνο 27€ ) και κάτι άλλα πράγματα .. δηλαδή ήτε αγοράσεις μόνο αισθητήρα ήτε όπως εγω που αγόρασα αισθητήρες δύο ζευγάρια και παλιου τύπου ( για μένα ) και νέου τύπου ( για τον ξαδερφό μου) μαζί με τρεις βάσεις μηχανής πάλι 30 € μεταφοριά πλήρωσα.

Ομως επειδή αυτοί έχουν μεταφορικα 30 €

Link to comment
Share on other sites

αστα.βρηκα χρονο και προσπαθησα να βγαλω τους μπροστα αισθητηρες για να τους καθαρισω και επειδη δεν πρεπει να ειχαν ξαναβγει ηταν κολημενοι με αποτελεσμα να τους ξεπατωσω και να μου μεινουν στο χερι και οι δυο.ξενερωσα και γιαυτο δεν ασχοληθηκα με τους πισω.μηπως μπορεις να ξαναστειλεις τις διευθυνσεις για να τους παραγκλειλω και γω?το δικο μου φοραει τους παλιους με το καλωδιο.μηπως ξερεις αν οι μπροστινοι εχουν διαφορα ο δεξιος με τον αριστερο?λες να αλλαξω πρωτα τους μπροστα και αν συνεχιστει να αλλαξω και τους πισω?σε ποσο καιρο σου ειχαν φτασει?επειδη δεν θελω να το κυκλοφορω με το λαμπακι αναμενο.σας ευχαριστω ολους για τις πολυτιμες συμβουλες σας και για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Και σε μένα ήταν κολλημενος ο αισθητήρας.. εχουν περάσει και τόσα χρόνια.. Τουλάχιστο στην περίπτωση μου είχε πρόβλημα μόνο ο αριστερός μπροστά.

Τώρα ή κάνεις κλικ στις διευθύνσεις που εστειλα ή αντιγραφεις τις διευθυνσεις και τις επικολάς στον ie.Ο αισθητήρας είναι ο ίδιος για αριστερή και δεξιά πλευρά ( μπροστά). Συνήθως έρχουνται σε μία με μιάμιση βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.