Jump to content
tso tso

Fsi Sportline Αμορτισερ

Recommended Posts

γεια σας συμφορουμητες!εχω το fsi και ηρθε η ωρα για αλλαγη αμορτισερ.φοραει sachs απο μαμα και θελω καπως λιγο σφιχτοτερη αναρτηση.μου προτεινε ο μαστορας τα sachs advantage αλλα δεν τα ξερω!στο προηγουμενο πασσατ ειχα τα βιλσταιν τα κιτρινα, σκληρα μεν αλλα τρενο σχεδον.πειτε μου την γνωμη σας τι φορατε και ποσο τα βαλατε?ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε. Θα σου πρότεινα τα Bilstein SPORT. Αυτά είναι ελαφρώς πιο σφιχτά κι έτσι βελτιώνεις κάπως την οδηγική συμπεριφορά αλλά το αμάξι παραμένει άνετο. Αυτά τα Bilstein ΔΕΝ είναι για χαμήλωμα. Αν σου προτείνει κάποιος τα Bilstein SPRINT, να ξέρεις ότι το αμάξι θα σφίξει πολύ (ξέχνα την άνεση) και θα θέλεις και ελατήρια χαμηλώματος.

Υπάρχει και η λύση της coilover ανάρτησης, αλλά εκεί τα κοστολόγια ξεφεύγουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Νικο.

Τα bilstein sport ειναι μια απο τις καλυτερες και πιο δοκιμασμενες λυσεις για αυτο που ψαχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Νικο.

Τα bilstein sport ειναι μια απο τις καλυτερες και πιο δοκιμασμενες λυσεις για αυτο που ψαχνεις.

ευχαριστω νικο και κωστα!ειχα το bilstein στο προηγουμενο πασσατ και με κουραζε καπως σε δρομους εδω καρπενησι και γυρω και ειμαι καπως σε δισταγμο,αλλη μια προταση που ειχα ηταν για κονι το FSD τιμη αγορας 530 ευρω η το κιτρινο που ειναι ρυθμιζωμενο τι λετε για αυτα???ξερω απο αξιοπιστια το μπιλσταιν ειναι κορυφη για τα λεφτα του 600 ευρω,σωστα?με βλεπω bilstein στο τελος...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στο προηγούμενο Passat είχες τα Bilstein τα SPRINT (ήταν και λίγο χαμηλό)??? Αυτά όντως είναι σφιχτά και χάνεις πολύ σε άνεση. Τα SPORT είναι πολύ πιο άνετα και στο εργοστασιακό ύψος. Έχω μπει σε Alfa Romeo φίλου με τα SPORT και ήταν πολύ άνετα. Πιστεύω ότι αυτά που σου λέω, (τα SPORT) θα σου βγούνε κάπου στο 400άρι.

Οι ρυθμιζόμενες οι αναρτήσεις, να ξέρεις ότι έχουν ελάχιστο υποχρεωτικό χαμήλωμα τους 3-3.5 πόντους. Δηλαδή και στο πιο ψηλό σημείο να βάλεις τη ρύθμιση, θα είναι 3-3,5 πόντους πιο χαμηλό το αμάξι. Αυτό σημαίνει ότι η άνεση δεν θα έχει καμία σχέση με την εργοστασιακή. Επίσης στις ρυθμιζόμενες αναρτήσεις, τα κοστολόγια ξεφεύγουν (1.000€++).

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στο προηγούμενο Passat είχες τα Bilstein τα SPRINT (ήταν και λίγο χαμηλό)??? Αυτά όντως είναι σφιχτά και χάνεις πολύ σε άνεση. Τα SPORT είναι πολύ πιο άνετα και στο εργοστασιακό ύψος. Έχω μπει σε Alfa Romeo φίλου με τα SPORT και ήταν πολύ άνετα. Πιστεύω ότι αυτά που σου λέω, (τα SPORT) θα σου βγούνε κάπου στο 400άρι.

Οι ρυθμιζόμενες οι αναρτήσεις, να ξέρεις ότι έχουν ελάχιστο υποχρεωτικό χαμήλωμα τους 3-3.5 πόντους. Δηλαδή και στο πιο ψηλό σημείο να βάλεις τη ρύθμιση, θα είναι 3-3,5 πόντους πιο χαμηλό το αμάξι. Αυτό σημαίνει ότι η άνεση δεν θα έχει καμία σχέση με την εργοστασιακή. Επίσης στις ρυθμιζόμενες αναρτήσεις, τα κοστολόγια ξεφεύγουν (1.000¤++).

νικο το προηγουμενο ηταν με μαμα ελατηρια και με λεπτο καλαμι στο αμορτισερ,η αισθηση που ειχε ηταν σκληρο ασε που ειχε σηκωσει το αμαξωμα πιο πανω απο φυσιολογικο γυρω καπου 1.5 ποντο!θα ψαξω να τα βρω καπου φθηνα ψιλοχοντρικη τιμη και θα τα περασω μονος μου,τοσα και τοσα εχω κανει αυτο ειναι ασχολια 2 ωρων μιας και δεν εχω ανυψωτικο.ο αλλος μου ειπε 600 ευροπουλα και μου ηρθε καπως αλλα 400 καπως τρωγετε το αγγουρι!ευχαριστω νικο και κωστα!την πηρα την αποφαση μονοδρομος για μπιλσταιν!ο moderator ας κλειδωσει το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εμενα ειναι 6/2007 η εκδοση sportline(λιγο πιο χαμηλο κ πιο σκληρο απ την εκδοση comfortline),ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την αναρτηση και 1η μου σκεψη ειναι να βαλω τα ιδια καθως πλησιαζει η ωρα για αλλαγη.Γνωριζει κανεις το κοστος των συγκεκριμενων αμορτισερ(καθως και τι ειναι;;;

Ευχαριστω!

Edited by passatoumpa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα αμορτσέρ είναι sachs. H αντιπροσωπεία σε διαφημιστικό φυλλάδιο που μου έχει στείλει τα αντικαθιστά τα οεμ με κόστος 560 ευρώ μπρος πίσω.Στη τιμή περιλαμβάνεται το κόστος εργασίας, η έκπτωση από το πρόγραμμα πιστότητας και φπα 23%.

Link to comment
Share on other sites

:thumbsu:

Και κάτι ακόμη......

Μη ξεχάσεις να αλλάξεις με την ευκαιρία αυτή μπροστά τα ρουλεμάν και τα top mounts.Κόστος των γνησίων περίπου 100 ευρώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντικατέστησα σήμερα την comfortline ανάρτηση του passat fsi 2007 με oem αμορτισέρ από το sportline και oem ελατήρια μπροστά από golf tsi 1.4 και πίσω από το δίλιτρο tfsi.To αποτέλεσμα πολύ καλό!!!Το αυτοκίνητο συμπεριφέρεται πλέον διαφορετικά στις στροφές ακόμη και στο φρενάρισμα υπάρχει διαφορά.Χαμήλωσε 1.5 cm και το αισθητικό αποτέλεσμα είναι πλέον άψογο. Επίσης αλλάχθηκαν τα top mounts και τα ρουλεμάν και πλέον χωρίς να είμαι 100% σίγουρος (αύριο θα κάνω δοκιμή με το αυτοκίνητο φορτωμένο) σταμάτησε ο ενοχλητικός θόρυβος όταν στριβω το τιμόνι.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

μπραβο γιωργο. το ηθελε το χαμηλωμα το αμαξι σου. τωρα μονο οι ζαντες εμειναν για να ολοκληρωθει το προτζεκτ. και μετα εισαι για φωτογραφιση σε κανενα περιοδικο. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ηλία για τα καλά σου λόγια!!!Ναι τώρα πάμε για ζάντες με λάστιχα από τη νέα χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικα Γιωργο!!

Εμεινες σε εργοστασιακα επιπεδα οποτε απο θεμα ανεσης θα εισαι παρα πολυ καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ Κωνσταντίνε!!!Ναι μια χαρά είμαι τώρα,κράτημα σαφώς καλύτερο με μικρή απώλεια άνεσης.Έψαχνα πολύ καιρό τη λύση αυτή με οεμ ανάρτηση αλλά δεν μπορούσα να βρω μεταχειρισμένη με λίγα χλμ.Μετά από  μελέτη κατέληξα στο ότι και τα ελατήρια από το golf 1.4 tsi λόγω σχετικά του ίδιου βάρους μπροστά με το passat 1.6 fsi (20 κιλά πιο βαρύ το golf μπροστά λόγω τούρμπο και κομπρέσσορα) μπορούσαν να μπουν άνετα. Η δοκιμή έγινε και μέχρι τώρα όλα καλά.Επίσης επιβεβαίωσα το πρόβλημα του γκλου-γκλου κατά το στρίψιμο του τιμονιού εν στάσει και εν κινήσει το οποίο οφείλετο στα top mounts και τα οποία ήταν made in Tourkey.Τα καινούρια που έβαλα σαφώς αναβαθμισμένα ελπίζω να μην παρουσιάσουν το ίδιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τα καινουρια topmount ειναι αλλη μαρκα?

Ισως αν εχουν αλλη ποιοτητα να σου αντεξουν και παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Τα καινουρια topmount ειναι αλλη μαρκα?

Ισως αν εχουν αλλη ποιοτητα να σου αντεξουν και παραπανω.

Δεν αναφέρεται μάρκα πάνω στο καουτσούκ.Απλά έχουν άλλα γραφικά ανάγλυφα πάνω στην επιφάνειά τους και δεν γράφουν Turkey.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα μετά από καιρό!!!
Professor πόσο κοστίζουν τα oem αμορτισέρ για  sportline και τι μάρκα είναι? 
(sachs souper turing ή advantage) 

 

Όπως καταλάβατε έφτασε και στο δικό μου η ώρα τους :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου γιατρέ.....ετοίμασε περίπου 600 + 100 ευρώ τα top mounts με τα bearings για οεμ αντικατάσταση.Δεν ξέρω ποια από τα 2 είναι πάντως είναι sachs.

Link to comment
Share on other sites

Χαθήκαμε :laugh:  !!!!!!! Από αντιπροσωπεία τα πήρες ? Με έπιασε στηθάγχη με τις τιμές που είδα !!! Αν είναι τα super touring τότε δες αυτό

http://parts.gr/ItemBase.aspx?ItemID=SC311346&DLNr=32%20%20%20&ArtNr=311346

http://parts.gr/Search3.aspx?vtype=2#make=121&model=5398&type=18520&body=18520!013008051100161&b2=1&p=after&c=547&t2=18520&page=page-1

 

με 300 ευρο καθάρισα !!! τώρα τα top mounts είναι ανάγκη να τ αλλάξω ? 80.000 κμ έχω 

Πάντως με 500 ευρο παίρνω bilstein b6 sport που απ ότι έχω ακούσει είναι το πιο αξιόπιστο  :thumbsup: 
 

Edited by passat-doc
Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μέρες... 340 ευρώ Sachs Super Touring... ανταλλακτικά, εργασία, ευθυγράμμιση! Golf V Sportline, 1.6FSI

Edited by spooky
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια κι εμενα καπου 300 ευρω μου ειχαν πει για sachs οχι αντιπροσωπεια βεβαια αλλα οκ ποσο παραπανω να χρεωσει η αντιπροσωπεια...ελεος ακουω κατι 500αρια και με πιανει η καρδια μου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.