Jump to content
vassilis3

Warnig Buzzer (Beeper) Dead

Recommended Posts

Ιστορικό, Τον τελευταίο καιρό ο ήχος του buzzer δεν ήταν και τόσο καθαρός ώσπου εδώ και αρκετό καιρό πέθανε, τα'φτυσε, καπούτ, dead, κλπ

Χθές πήρα την μεγάλη απόφαση να βγάλω τον πίνακα οργάνων και να προσπαοήσω να του κάνω έναν έλεγχο

Μετά την εύκολη εξαγωγή των οργάνων, παρατήρησα οτι το buzzer δεν φαίνεται και ότι έπρεπε να ανοιξω τα όργανα, κάτι που έκανα και τελικός έφτασα στον επιθυμητό στόχο.

Δυστυχώς όμως ο οπτικό έλεγχος, αλλά και ο έλεγχος μετά πολυμέτρου δεν βοήθησε λόγο του για να μετρηθεί έπρεπε να βγεί απο το κύκλωμα κάτι που δεν έκανα γιατί θα έπρεπε να πάω ακόμα ποιο μέσα στά όργανα βγάζοντας βελόνες οργάνων κλπ

Σκέφτομαι αν δεν βρώ το ίδιο ανταλακτικό ή κανένα κατεστραμένο καντράν να βάλω ένα μεγαφωνάκι εμπορίου μπας και δουλέψει.

καμία άλλη ιδέα?

Αυτό είναι το buzzer τα βρήκα μόνο γερμανία http://www.digisound.de/webshop/wbc.php?sid=11956e64484&tpl=produktdetail.html&pid=228&recno=1&lc=34#

και παραθέτω και φώτο απο τον πίνακα

post-8922-127217372899_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποιο buzzer ειναι αυτο?

Δεν κατάλαβα την ερώτησή σου?!

είναι αυτό που βρίσκεται μέσα στον πίνακα οργάνων όπως δίχνει η φώτο, και πάζει όλους του ήχους, ζωνη, αλάρμ, φώτα (όταν τα ξεχνάς) κλπ

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα λύθηκε!!!

Πολλά ευχαριστώ στον Billgr4 που μου είδε το post μου και προσφέρθηκε να μου στείλε μερος των οργάνων με τον buzzer

Όπως ξέρετε έψαχνα επανηλημένος να μάθω πως βγαίνουν οι βελόνες για να φτάσω στην πλακέτα για να ξεκολήσω τον buzzer κατι που τελικά δεν έκανα

Φοβήθηκα να πάρω αυτό το ρίσκο φοβούμενος ότι θα δημιουργούσα κάποια ζημιά έτσι αναγκάστηκα να διαιρέσω τον buzzer δηλαδή να τον βγάλω απο την βάση του και να κολήσω τον νέο στην ίδια βάση

Τελικά η εγχείρηση πέτυχε και οι εκνευριστικοί μερικές φορές ήχοι, που τόσο μου έλειψαν, ακουγονται ξανα.

Edited by vassilis3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.