Jump to content
decadance

Provlima Se Corolla

Recommended Posts

συγγνώμη που επεμβαίνω αν και καινούργιος εδώ μέσα! Η Bugatti πιάνεις εταιρίας είναι? απλά διερωτόμουν με αυτό που είπες κάποιος πιο πάνω... τι τεχνολογίες ανακάλυψαν η Γερμανοί για αυτό το ρωτάω!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αυτο το topic ξεκινησε με μια π@π@ριά, και εχουν ειπωθεί πολλές π@π@ριές σε αυτο το topic, θα πω και εγω την δικια μου!

Στην παρέα μου καποιοι αγόρασαν καινουριο αυτοκινητο το 2010 :

καποιος απο fiesta Πηγε σε passat - καποιος αλλος απο corolla Πηγε σε golf - καποιος τριτος απο lancia Y Πηγε σε Eos. Ακόμα κι εγώ απο που πηγα το 2005 απο 106 σε golf, παλι φετος golf αγορασα.Kαι να σημειωθεί πως κανενας απο αυτους δεν είχε οικογενειακή παράδοση σε vw.Αυτο δεν σημαίνει κατι για τα αυτοκίνητα vw??Δεν σημαινει πως σαν πακέτο ειναι σε γενικές γραμμες καλύτερα???Και κατι αλλο: Νομίζετε πως αν η VW είχε πιο κακο προιον, δεν θα φρόντιζε να φτιάξει το After sales???Θελω να πω πως ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΚΟ ΔΙΚΤΥΟ για το οποίο παραπονιόμαστε στην Ελλάδα πάλι ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ που προφανώς οι πωλήσεις δεν επηρεάζονται!!!!

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη που επεμβαίνω αν και καινούργιος εδώ μέσα! Η Bugatti πιάνεις εταιρίας είναι? απλά διερωτόμουν με αυτό που είπες κάποιος πιο πάνω... τι τεχνολογίες ανακάλυψαν η Γερμανοί για αυτό το ρωτάω!

η Bugatti ειναι Γαλλικη εταιρια και εξαγοραστηκε απο την vw.η vw δεν κατασκευαζει Bugatti και νομιζω οτι δεν βαζει ουτε βιδα δικη της πανω σε αυτο το εργο τεχνης.

Link to comment
Share on other sites

η Bugatti ειναι Γαλλικη εταιρια και εξαγοραστηκε απο την vw.η vw δεν κατασκευαζει Bugatti και νομιζω οτι δεν βαζει ουτε βιδα δικη της πανω σε αυτο το εργο τεχνης.

και το w16 πως μπηκε πανω?ο haldex?το dsg?μονα τους ε?

Link to comment
Share on other sites

και το w16 πως μπηκε πανω?ο haldex?το dsg?μονα τους ε?

εχεις δικιο αλλα ειπα νομιζω που σημαινει οτι δεν ειμαι σιγουρος.αν ηθελα να ειμαι σιγουρος θα κοιταγα εδω αλλα ειχε μικρη σημασια για μενα.

την ειρωνια θα μπορουσες να την αποφυγεις αλλα...προφανως δεν ειχες καλη μερα...

Link to comment
Share on other sites

@Αλέξανδρος:Μου άρεσε πολύ η απάντησή σου και για αυτό συνεχίαω την κουβέντα.

Φίλε μου είμουν σίγουρος ότι θα μου ανεφερες τον diesel, με έπιασες αδιάβαστο στον wankel όμως και την έφαγα κανονικά.¶λλο που μπορεί να είναι μια καινοτομία που εγκαταλήφθηκε, ήταν όμως μια αξιοπρεπέστατη προσπάθεια.Πρόγονος όλων όμως ήταν ο Καρνό (γάλλος),ο ντίζελ διαφοροποίησε τις διεργασίες, η φιλοσοφία όμως παρέμεινε.

όσο αφορά στο dsg, παραδέχτηκα ότι όντως είναι μια μεγάλη καινοτομία από πολλές απόψεις και κυρίως σχεδιαστικά.Στην τελική όμως είναι μια βελτιωμένη εφαρμογή ενός κιβωτίου ταχυτήτων.Εγώ μίλησα για πρωτοπορία, δλδ

Ιταλία στο design

γαλλία σε αναρτήσεις/εκμετάλλευση χώρων->πολυμορφικά/αμαξώματα(αλπίν)

Σουηδία σε ασφάλεια, Torsen(saab σε συνεργασία με μια μικρή αμερικάνικη επιχείρηση στη Νέα Υόρκη που ανήκε σε κάποιον BOB ή ROBINSON TORSEN, και δεν σημαίνει φυσικά torque steering.επίσης το haldex είναι του ΚΤΗ-καρολίνσκα τεκνικαλ κάτι- της Στοκχόλμης)

Αμερική σε πολλά και διάφορα

Ιαπωνιά σε αντιγραφή (lol), το κάνει καλά, δεν μπορεις να πεις

Η γερμανία υπερτερεί στο να τελειοποιεί εφευρέσεις άλλων, να υπερέχει στο σύνολο, όπως είπατε κ εσείς.Δεν αντιγράφει,όπως οι Ιάπωνες, κάθεται, μελετάει τα προβλήματα των άλλων και τα ξανασχεδιάζει.

Το abs και το εσπ δεν είναι εφευρέσεις της μπος και της ζίμενς, αντίθετα είναι της Βόλβο trucks, σε συνεργασία με απερικάνικα πανεπιστήμια (μίσιγκαν και καλιφόρνια, με μακρυά παράδοση στα φορτηγά).Οι αερόσακοι όντως είναι της Μερσέντες.

Επίσης δεν είναι τπτ να έχεις 220 άλογα από 1400 κυβικά.Και 500 να έχεις πάλι τπτ δεν είναι.Είναι κάτι να έχεις έστω και 1 ίππο ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑ όμως.Στη λογική αυτή, της οικονομίας-οικολογίας κατευθύνουν τις προσπάθειές τους οι 2 ιάπωνες, και όσο κ αν δεν τα καταφερνουν όσο θα ήθελαν, δεν μπορεις παρά να τοςυ παραδεχτείς για τις αλλαγές που υπόσχονται.Το ότι μπορεί να σου κολλήσει το γκάζι στο πάτωμα, ή να ανατραπεί το όχημα λόγω κακής μελέτης του esp όταν πρόκειται για ιαπωνικό το λαμβάνεις υπόψη, το να ανατραπεί όμως μια μερσέντες(και όχι στις δοκιμές, αλλά στην κανονική κυκλοφορία, αφού τα ανακάλεσε τα οχήματα)δεν το σχολιάζεις...

Για το bravo, είναι γνωστό πως είχαν πρόβλημα με την κόπωση των φρένων στο συνεχές φρενάρισμα οι εκδόσεις με τα λίγα (120 και λιγότερα), όχι όλες, και τα πιο πολλά περιοδικά το έκαναν γαργάρα.Οι ιταλοί που λες με τα μίνι τούρμπο έκαναν ότι έκαναν προν 20 χρόνια (αρχές δεκαετίας του 90, ενώ ξεχνάς την Integrale).Eπίσης, για τον s-2000 έκανα λόγο για ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΔΙΧΩΣ ΑΝΟΧΕΣ, αυτό για έναν μηχανικό είναι πρωτοπορία

Τελος, και πιο σημαντικό, ο συνδυασμός τούρμπο και κομπρέσορα, είναι κάτι αρκετά απλό από σχεδιαστική άποψη (πολλά βελτιωμέν αστο περλθόν χρησιμοποίησαν αυτή την τεχνική) μέχρι πρότινος όμως είχε πολλά προβλήματα στην εφαρμογή, τα οποία η vw τα ξεπέρασε.

Εν κατακλείδι, εγώ από φανατικός υποστηρικτής της renault, της βόλβο και της μάζντα, προχώρησα στην αγορά ενος golf, γλυτώνοντας από το άγχος της μεταπώλησης.Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι μου αρέσει περισσότερο από το megane, ή ότι εσωτερικά το mazda 3 και s40 είναι κατώτερα.Στο σύνολο όμως το golf με καλύπτει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

@Αλέξανδρος:Μου άρεσε πολύ η απάντησή σου και για αυτό συνεχίαω την κουβέντα.

Φίλε μου είμουν σίγουρος ότι θα μου ανεφερες τον diesel, με έπιασες αδιάβαστο στον wankel όμως και την έφαγα κανονικά.¶λλο που μπορεί να είναι μια καινοτομία που εγκαταλήφθηκε, ήταν όμως μια αξιοπρεπέστατη προσπάθεια.Πρόγονος όλων όμως ήταν ο Καρνό (γάλλος),ο ντίζελ διαφοροποίησε τις διεργασίες, η φιλοσοφία όμως παρέμεινε.

όσο αφορά στο dsg, παραδέχτηκα ότι όντως είναι μια μεγάλη καινοτομία από πολλές απόψεις και κυρίως σχεδιαστικά.Στην τελική όμως είναι μια βελτιωμένη εφαρμογή ενός κιβωτίου ταχυτήτων.Εγώ μίλησα για πρωτοπορία, δλδ

Ιταλία στο design

γαλλία σε αναρτήσεις/εκμετάλλευση χώρων->πολυμορφικά/αμαξώματα(αλπίν)

Σουηδία σε ασφάλεια, Torsen(saab σε συνεργασία με μια μικρή αμερικάνικη επιχείρηση στη Νέα Υόρκη που ανήκε σε κάποιον BOB ή ROBINSON TORSEN, και δεν σημαίνει φυσικά torque steering.επίσης το haldex είναι του ΚΤΗ-καρολίνσκα τεκνικαλ κάτι- της Στοκχόλμης)

Αμερική σε πολλά και διάφορα

Ιαπωνιά σε αντιγραφή (lol), το κάνει καλά, δεν μπορεις να πεις

Η γερμανία υπερτερεί στο να τελειοποιεί εφευρέσεις άλλων, να υπερέχει στο σύνολο, όπως είπατε κ εσείς.Δεν αντιγράφει,όπως οι Ιάπωνες, κάθεται, μελετάει τα προβλήματα των άλλων και τα ξανασχεδιάζει.

Το abs και το εσπ δεν είναι εφευρέσεις της μπος και της ζίμενς, αντίθετα είναι της Βόλβο trucks, σε συνεργασία με απερικάνικα πανεπιστήμια (μίσιγκαν και καλιφόρνια, με μακρυά παράδοση στα φορτηγά).Οι αερόσακοι όντως είναι της Μερσέντες.

Επίσης δεν είναι τπτ να έχεις 220 ίάλογα από 1400 κυβικά.Και 500 να έχεις πάλι τπτ δεν είναι.Είναι κάτι να έχεις έστω και 1 ππο ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑ όμως.Στη λογική αυτή, της οικονομίας-οικολογίας κατευθύνουν τις προσπάθειές τους οι 2 ιάπωνες, και όσο κ αν δεν τα καταφερνουν όσο θα ήθελαν, δεν μπορεις παρά να τοςυ παραδεχτείς για τις αλλαγές που υπόσχονται.Το ότι μπορεί να σου κολλήσει το γκάζι στο πάτωμα, ή να ανατραπεί το όχημα λόγω κακής μελέτης του esp όταν πρόκειται για ιαπωνικό το λαμβάνεις υπόψη, το να ανατραπεί όμως μια μερσέντες(και όχι στις δοκιμές, αλλά στην κανονική κυκλοφορία, αφού τα ανακάλεσε τα οχήματα)δεν το σχολιάζεις...

Για το bravo, είναι γνωστό πως είχαν πρόβλημα με την κόπωση των φρένων στο συνεχές φρενάρισμα οι εκδόσεις με τα λίγα (120 και λιγότερα), όχι όλες, και τα πιο πολλά περιοδικά το έκαναν γαργάρα.Οι ιταλοί που λες με τα μίνι τούρμπο έκαναν ότι έκαναν προν 20 χρόνια (αρχές δεκαετίας του 90, ενώ ξεχνάς την Integrale).Eπίσης, για τον s-2000 έκανα λόγο για ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΔΙΧΩΣ ΑΝΟΧΕΣ, αυτό για έναν μηχανικό είναι πρωτοπορία

Τελος, και πιο σημαντικό, ο συνδυασμός τούρμπο και κομπρέσορα, είναι κάτι αρκετά απλό από σχεδιαστική άποψη (πολλά βελτιωμέν αστο περλθόν χρησιμοποίησαν αυτή την τεχνική) μέχρι πρότινος όμως είχε πολλά προβλήματα στην εφαρμογή, τα οποία η vw τα ξεπέρασε.

Εν κατακλείδι, εγώ από φανατικός υποστηρικτής της renault, της βόλβο και της μάζντα, προχώρησα στην αγορά ενος golf, γλυτώνοντας από το άγχος της μεταπώλησης.Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι μου αρέσει περισσότερο από το megane, ή ότι εσωτερικά το mazda 3 και s40 είναι κατώτερα.Στο σύνολο όμως το golf με καλύπτει καλύτερα.

O Carnot ήταν όντως Γάλλος αλλά δεν έχει καμία σχέση με μηχανές εσωτερικής καύσης. Η πράξεις του έμειναν στα χαρτιά. O Rudolf Diesel "πάτησε" στον θερμοδυναμικό νόμο (βλ. κύκλος Carnot) και έκανε πράξη την μηχανή εσωτερικής καύσης. Αν θέλουμε να μιλήσουμε για αυτοκίνηση γενικότερα, πολύ ευχαρίστως να ανοίξουμε ένα νέο θέμα και να τα πούμε εκεί (και να μην είμαστε και offtopic) :p

Πιστεύω δε, οτι τόση δουλεία πάει χαμένη όταν βρίσκεται κάτω από έναν τέτοιο τίτλο.

Το DSG δεν είναι βελτίωση ενός αυτόματου κιβωτίου. Είναι ένα κιβώτιο διπλού συμπλέκτη. Ο ένας συμπλέκει τις μονές και ο άλλος τις διπλές. Παρόμοιο κιβώτιο δεν υπάρχει στην αγορά, οπότε δεν πήραν κάτι και το εξέλιξαν. Το σκέφτηκαν και το υλοποίησαν!

Το Design των Ιταλών με ελκύει μόνο σε ορισμένες καταστευές. Για παράδειγμα μου αρέσει η F355 την οποία σχεδίασε ο Pininfarina, αλλά ο ίδιος άνθρωπος σχεδίασε και το Huyndai Matrix το οποίο θεωρώ κακάσχημο! Το οτι μια Alfa είναι πάντα ελκυστική, στα αυτιά μου ηχεί σαν το "μόλις πάρω το εφάπαξ, θα μπω στην Mercedes και θα πάρω μία". Δεν με ελκύει λοιπόν ούτε η "χοντροκόλλα" Brera, ούτε το στραβομούτσουνο MiTo ούτε η "κάπως" GT. Design σου πουλάνε στα 150+ χιλιάρικα (Ferrari, Maserati κτλ) αλλά ποιος μπορεί να πει οτι η 911 δεν είναι το πιο διαχρονικό και ταυτόχρονα design-άτο αυτοκίνητο; ¶λλο παράδειγμα. Polo ή Punto? Golf ή Bravo? Προσωπικά θεωρώ πολύ καλύτερο εμφανισιακά (και όχι μόνο) το Γερμανό (που είναι το design των Ιταλών οεο?) Το οτι κάποτε έβγαζαν όμορφα αυτοκίνητα το ξέρω, το θέμα είναι τι κάνουν τώρα. Ο καιρός περνάει κι αυτοί μένουν πίσω...

Πρώτο αυτοκίνητο που "φόρεσε" ανάρτηση ήταν το αγωνιστικό σημιούργημα του Γερμανού Henri Fournier το 1901. ¶ρα οι Γάλλοι πήραν κάτι και το εξέλιξαν (?). Η υδροπνευματική ανάρτηση της Citroen εξελίχθηκε επίσης από την Mercedes, αλλά όντως, παραμένει μια Γαλλική αρχή... Όπως αντίστοιχα η ηλεκτρομαγνητική ανάρτηση της Audi που έπειτα την χρησιμοίησε και η Ferrari στην 599.

Πολυμορφικά οχήματα. Δεν έχω γνώμη, είναι κάτι που ποτέ δεν με απασχόλησε (και εύχομαι να μην με αποσχολήσει ποτέ μου :p )

Torsen σημαίνει Torque Sensing. Ξεκίνησε σαν ιδέα από την Αμερικανική Vernon Gleasman και χρηματοδοτήθηκε από την Audi. H Saab δεν έχει καμία σχέση με αυτό. Επίσης η Haldex είναι μια Σουηδική εταιρία η οποία δούλευε για την Audi και σε συνεργασία δημιούργησαν το πρώτο τετρακίνητο διαφορικό τύπου Haldex.

Επιμένω για ABS, ESP και Airbags οτι είναι δημιουργήματα της Mercedes, υλοποιημένα από την Bosch τα πρώτα δύο. :p Αν θέλεις ψάχνω και πηγές.

Καινοτομία είναι που ένα αυτοκίνητο συνδιάζει σε σειρά έναν compressor και μια τουρμπίνα σε 1400cc, λειτουργεί καθημερινά, δεν σπάει, δεν χαλάει και αποδίδει και 170ps. Ποια άλλη εταιρία το είχε πετύχει αυτό στο παρελθόν; Αν υπάρχει, μου διαφεύγει... Όπως σου είπα και στο προηγούμενο Post μου αυτοκίνητα που δεν καταναλώνουν ενέργεια παράγουν και οι Γερμανοί. Συμβατικά αυτοκίνητα δε, με χαμηλή κατανάλωση ενέργειας παράγουν μόονο οι Γερμανοί :p

Ένα κοινό Golf Bluemotion εκπέμπει λιγότερο CO2 σε σχέση με ένα Insight και στα ίδια επίπεδα με ένα Prius!!! Δεν είναι αυτό τεχνολογία; Φαντάσου τι θα κάνει το Golf αυτό λοιπόν με τον συνδιασμό ηλεκτροκινητήρα! Μια παρένθεση κάπου εδώ... Όταν η BMW είχε βγάλει την σειρά 7 που κατανάλωνε υδρογόνο, οι "Κινέζοι" πουλούσαν Corolla... Και το πρώτο πλήρως ανεξάρτητο από καύσιμα ηλιακό αυτοκίνητο ήταν Γερμανικής προέλευσης (δεν θυμάμαι το όνομα του κατασκευαστή δυστυχώς).

Σαφώς και δεν είμαι κολλημένος και βλέπω και τα μειονεκτήματα και τα αρνητικά και των δύο (ή καλύτερα όλων) των "σχολών". Και η A-Class είχε πρόβλημα και το ΤΤ πρώτης γενιάς ήθελε αεροτομή αλλιώς πετούσε και πολλά άλλα. Το θέμα είναι οτι αν κάτσεις και το ζυγίσεις, θα καταλάβεις γιατί το Golf ξεπέρασε τις πωλήσεις της Corolla.

Το πρώτο αυτοκίνητο μαζικής παραγωγής που χρησιμοποιούσε τουρμπίνα ήταν η Mercedes 300SD (S-Class). Οι Ιταλοί έκαναν στο παρελθόν προχειροδουλειές (όχι πως τώρα τους εκτιμώ περισσότερο, αλλά σε μια παγκοσμιοποιημένη κοινωνία, συμορφώθηκαν κι αυτοί). Τι να πω για την Intergrale? Το lag της ήταν όσο και ο Όλυμπος! Όπως και των αντίστοιχων Cosworth. To μοτέρ του S2000 δεν μπορώ να το ακούω άλλο σαν τεχολογικό επίτευγμα. Για να τελειώνει αυτό το θέμα, ο F20C της Honda είναι ένας κινητήρας που πρωτοχρησιμοποιήθηκε στα Accord και Prelude. Όταν ήθελαν να βγάλουν ένα επετειακό αυτοκίνητο για να γιορτάσουν τα 50 χρόνια της Honda (το 1999 δηλαδή - μην σχολιάσω για την ιστορία) πήραν και έφτιαξαν το S2000 (σαν συνέχεια των S500 και S800). Αυτός ο δίλιτρος κινητήρας στην Αμερική καταργήθηκε και έφτιαξαν το F22C 2,2lit. Το δίλιτρο που κυκλοφορούσε στον υπόλοιπο κόσμο αποδίδει 22,2 κιλά ροπής. Πως βγάζει 240 άλογα; Εύκολα; Hi revving και V-tec το κάνουν στιγμιαία στο αλλόκωτο διάγραμμα ιπποδύναμής του να δείχνει 241ps! Κι επειδή η ιπποδύναμη μετράει έργο και το έργο μπορεί να υπολογιστεί και από το εμβαδό των διαγραμμάτων ιπποδυνάμεων (μην εμβαθύνω) οι απίστευτοι Ιάπωνες το "άπλωσαν" μέχρι τις 9.000rpm για να... "μαζέψουν το εμβαδό που επιθυμούσαν" - άρα ιπποδύναμη!

Όπως λες κι εσύ ο ίδιος στο κλείσιμό σου, το Golf τα κάνει όλα καισυμφέρει. Γιατί να πάρω λοιπόν Auris? Για να μου έρθει το τιμόνι στη μούρη; :D joking...

Link to comment
Share on other sites

Χαλάλι τον κόπο σου!Δε μιλάμε για αυτοκίνηση γενικότερα, το τόπικ έχει να κάνει με την ιαπωνική τεχνολογία σε σύγκριση με τη γερμανική.Με τον ίδιο τρόπο, απέναντι από τους γερμανούς, ή αν θες, τους ιάπωνες, αντιπαραβάλλω την προσφορά κάθε σχολής στην αυτοκίνηση

Δεν έχει νόημα να κάτσουμε να λέμε όχι η μερσεντες έφτιαξε πρώτη το esp όχι η σααμπ κλπ...μπορεί να εμφανίστηκαν σε διαφορετικές εκδοχές τον ιδιο περίπου καιρό ή κάτι τέτοιο.Επειδή η δική μου διπλωματική έχει άμεση σχέση με αυτό το ζήτημα, σε παραπέμπω κιόλας να δεις το πόστερ(Α3 παρουσίαση, μονοσέλιδη) της:

http://www.mead.upatras.gr/thesesdipl/files/Poster%28GEWRGIANNAKHS_KONSTANTINOS%294629.pdf δώσε μου αν θες μια κουβέντα παραπάνω σ αυτό το θέμα.Αν σε ενδιαφέρει, μπορώ αν θες να σου τη στείλω ολόκληρη, όπου θα βρεις πλήρη βιβλιογραφία (SAE-Society of Automotive Engineering- papers και όχι μόνο) πάνω στο esp, abs και άλλα στο χώρο του φορτηγού.

Ο καρνό έβγαλε ισχύ από μια θερμική διεργασία, αυτή είναι η πρωτοπορία.όλοι οι υπόλοιποι κύκλοι έχουν σαν οδηγό "τα χαριά του".Ακόμα και ο κύκλος Rankine ακολουθεί τη λογική της θερμής και κρύας δεξαμενής, ο οποίος κύκλος έχει να κάνει με την ψύξη και όχι με την ισχύ.

Για το DSG, πρώτος ανέφερα τη σημασία του, για μένα είναι μια τεχνολογική εξέλιξη, η οποία συνοδεύτηκε από μια εξίσου επιτυχημένη εφαρμογή.

Μου επικαλείσαι το λαγκ της Ιντεγκράλε, αυτοκίνητο του 89?Που και πάλι, αν το βάλεις δίπλα στο γκολφ, το γκολφ του σήμερα, θα κοκκινήσει(το γκολφ) από ντροπή?Από οδηγική απόλαυση?Από αξιοπιστία?Από μηχανολογικές λύσεις?Από γκάζια?Εννοείται ότι δεν έχει RCD-510 ή ηλεκτρικά παράθυρα, αλλά το αυτοκίνητο δεν κρίνεται από αυτά.Για μένα, ο TSI είναι η επιτομή της σχέσης απόδοσης/κόστους, αλλά δε θεωρώ ότι βάζοντας 2 συμπιεστές προσέφερες κάτι νέο στην αυτοκίνηση.Να το πω αλλιώς, πιο πολύ μου μυρίζει δουλειά του τμήματος μάρκετινγκ της VW παρά των μηχανικών της (προφανώς μιλάω για την εντολή τοποθέτησης μιας τετοιας λύσης, όχι για ητν υλοποίηση)

Τα περί bluemotion, δεν τα γνωρίζω φίλε μου, δεν εχω ασχοληθεί ακι δεν έχω άποψη περί αυτού.όταν μπουν στον τιμοκατάλογο απέναντι από τα αντίστοιχα γιαπωνέζικα τότε το συζητάμε.Επίσης χρονικά έχουν αργήσει εφόσον μιλάμε για Καινοτομία.Τέλος, και στο πανεπιστήμιο έφτιαξαν κάποια παιδιά αμάξι κινούμενο με φωτοβολταικά, δεν καινοτομήσανε όμως, χρησιμοποίησανε μια ήδη γνωστή λύση τελειοποιώντας την εφαρμογή της.Νομίζω κάπου εδώ θα έχεις καταλάβει πως αυτό που με ενδιαφέρει είναι ποιος ανοίγει το δρόμο, όχι ποιος τον στρώνει με άσφαλτο.Ποιος έμεινε στην ιστορία?Ο κολόμβος ή ο Βεσπούκι?

Για τον honda, δεν έκανα κουβέντα για απόδοση και κυβικά, μίλησα για κατασκευαστική αρτιότητα.Για κινητήρα σχεδιασμένο ΧΩΡΙΣ ΑΝΟΧΕΣ.Για εγχείρηση νευροχειρούργου με άλλα λόγια!!!Εγώ στο πολυτεχνείο έμαθα το εξής απλό.Για να έχεις ισχύ χρειάζεσαι ενέργεια.Είτε έχεις τούρμπο είτε έχεις ποδήλατο, πρέπει να κάψεις θερμίδες.Δε με ενδιαφέρει πόσα άλογα θα βγάλεις, με ενδιαφέρει πως θα τα βγάλεις.Καλύτερα ΕΝΑ άλογο και τσάμπα παρά 200 άλογα στα 1200 κυβικά με 5 λιτ/100 χλμ κατανάλωση.Αυτό είναι καινοτομία για μένα, τα άλλα είναι βελτιώσεις, και μάλιστα με ήδη γνωστές λύσεις.

Θα μπορούσες να μου είχες αναφέρει το ΑFL της OPEL(δεν ξέρω αν το σχεδίασε και το εφάρμοσε πρώτη αυτή) να σου λεγα ναι, αυτό το παραδέχομαι.Το να περιστρέφονται τα λαμπάκια βάση της γωνιας του τιμονιού και της ταχύτητας είναι μία λύση νέα.

και φίλε μου δεν νομίζω ότι σχεδιαστηκά το πόλο μπορεί να σταθεί δίπλα σε οποιοδήποτε πούντο, ακόμα και στο πρώτο.Αντίθετα, το παλιό μπράβο είναι απαράδεκτο, το καινούριο όμως είναι απλά υπέροχο.Μπορεί να είναι σαράβαλο, είναι όμως πανέμορφο.Επίσης πιο Αστρα σου άρεσε?Ο μπερτόνε άλλξε μόνο τις αναλογίες των γραμμών, διατηρώντας το σχήμα αναλοίωτο, και όμως το αστρα κουπε ειδικά σε πορτοκαλι ήταν ένα αμάξι όνειρο.Για τη δε μπρέρα, τι να πει κανείς.Αν ήταν γυναίκα θα ήταν η μπελούτσι.

Και τέλος, μπορεί να κάνω λάθος για το Τόρσεν, πιστεύω όμως ότι η εταιρεία Zexel Torsen προκύπτει λογικά από όνομα ανθρώπου και όχι από ακρωνύμια, χωρίς όμως να έχω στοιχεία.Γνωρίζω επίσης ότι η εταιρεία αυτή έχει κάποια σχέση με την Toyota και με την Audi και σίγουρα είναι αμερικάνικη και συνεργάστηκε με τη βόλβο στα φορτηγά και έφτιαξε τα πρώτα διαφορικά για τα Hummer.Και για το χάλνεξ, απλά τσέκαρε στο τμήμα μηχατρονικής του Kth!Πρώτη είναι η σααμπ, σίγπυρα έχει φορέσει και η πόρσε και λογικό να έχει ακολουθησει και η audi.

Η κατακλείδα μου είναι η απόδειξη αυτών που πιστεύω, ότι δλδ οι γερμανοί έπονται.Και για αυτό το κάνουν καλύτερα.Το αμάξι, για να μην παρεξηγιόμαστε.Από την άλλη, εξαιρόντας τη Mercedes, δεν μπορώ να δεχτώ πως γίνεται και οι άλλες εταιρείες της γερμανίας δεν ξέρουν πως να φτιάξουν ένα φορτηγό.Εδώ η Hyundai φτιάχνει καράβια, η Daewoo πυραύλους, η Mitsubishi πρωτοπορεί σε συστήματα ψύξης θέρμανσης.Η τεχνολογία των γερμανικών αυτοκινητοβιομηχανιών δεν αρκεί για να παίξουν μπάλα και αλλού?

Link to comment
Share on other sites

Χαλάλι τον κόπο σου!Δε μιλάμε για αυτοκίνηση γενικότερα, το τόπικ έχει να κάνει με την ιαπωνική τεχνολογία σε σύγκριση με τη γερμανική.Με τον ίδιο τρόπο, απέναντι από τους γερμανούς, ή αν θες, τους ιάπωνες, αντιπαραβάλλω την προσφορά κάθε σχολής στην αυτοκίνηση

Δεν έχει νόημα να κάτσουμε να λέμε όχι η μερσεντες έφτιαξε πρώτη το esp όχι η σααμπ κλπ...μπορεί να εμφανίστηκαν σε διαφορετικές εκδοχές τον ιδιο περίπου καιρό ή κάτι τέτοιο.Επειδή η δική μου διπλωματική έχει άμεση σχέση με αυτό το ζήτημα, σε παραπέμπω κιόλας να δεις το πόστερ(Α3 παρουσίαση, μονοσέλιδη) της:

http://www.mead.upatras.gr/thesesdipl/files/Poster%28GEWRGIANNAKHS_KONSTANTINOS%294629.pdf δώσε μου αν θες μια κουβέντα παραπάνω σ αυτό το θέμα.Αν σε ενδιαφέρει, μπορώ αν θες να σου τη στείλω ολόκληρη, όπου θα βρεις πλήρη βιβλιογραφία (SAE-Society of Automotive Engineering- papers και όχι μόνο) πάνω στο esp, abs και άλλα στο χώρο του φορτηγού.

Ο καρνό έβγαλε ισχύ από μια θερμική διεργασία, αυτή είναι η πρωτοπορία.όλοι οι υπόλοιποι κύκλοι έχουν σαν οδηγό "τα χαριά του".Ακόμα και ο κύκλος Rankine ακολουθεί τη λογική της θερμής και κρύας δεξαμενής, ο οποίος κύκλος έχει να κάνει με την ψύξη και όχι με την ισχύ.

Για το DSG, πρώτος ανέφερα τη σημασία του, για μένα είναι μια τεχνολογική εξέλιξη, η οποία συνοδεύτηκε από μια εξίσου επιτυχημένη εφαρμογή.

Μου επικαλείσαι το λαγκ της Ιντεγκράλε, αυτοκίνητο του 89?Που και πάλι, αν το βάλεις δίπλα στο γκολφ, το γκολφ του σήμερα, θα κοκκινήσει(το γκολφ) από ντροπή?Από οδηγική απόλαυση?Από αξιοπιστία?Από μηχανολογικές λύσεις?Από γκάζια?Εννοείται ότι δεν έχει RCD-510 ή ηλεκτρικά παράθυρα, αλλά το αυτοκίνητο δεν κρίνεται από αυτά.Για μένα, ο TSI είναι η επιτομή της σχέσης απόδοσης/κόστους, αλλά δε θεωρώ ότι βάζοντας 2 συμπιεστές προσέφερες κάτι νέο στην αυτοκίνηση.Να το πω αλλιώς, πιο πολύ μου μυρίζει δουλειά του τμήματος μάρκετινγκ της VW παρά των μηχανικών της (προφανώς μιλάω για την εντολή τοποθέτησης μιας τετοιας λύσης, όχι για ητν υλοποίηση)

Τα περί bluemotion, δεν τα γνωρίζω φίλε μου, δεν εχω ασχοληθεί ακι δεν έχω άποψη περί αυτού.όταν μπουν στον τιμοκατάλογο απέναντι από τα αντίστοιχα γιαπωνέζικα τότε το συζητάμε.Επίσης χρονικά έχουν αργήσει εφόσον μιλάμε για Καινοτομία.Τέλος, και στο πανεπιστήμιο έφτιαξαν κάποια παιδιά αμάξι κινούμενο με φωτοβολταικά, δεν καινοτομήσανε όμως, χρησιμοποίησανε μια ήδη γνωστή λύση τελειοποιώντας την εφαρμογή της.Νομίζω κάπου εδώ θα έχεις καταλάβει πως αυτό που με ενδιαφέρει είναι ποιος ανοίγει το δρόμο, όχι ποιος τον στρώνει με άσφαλτο.Ποιος έμεινε στην ιστορία?Ο κολόμβος ή ο Βεσπούκι?

Για τον honda, δεν έκανα κουβέντα για απόδοση και κυβικά, μίλησα για κατασκευαστική αρτιότητα.Για κινητήρα σχεδιασμένο ΧΩΡΙΣ ΑΝΟΧΕΣ.Για εγχείρηση νευροχειρούργου με άλλα λόγια!!!Εγώ στο πολυτεχνείο έμαθα το εξής απλό.Για να έχεις ισχύ χρειάζεσαι ενέργεια.Είτε έχεις τούρμπο είτε έχεις ποδήλατο, πρέπει να κάψεις θερμίδες.Δε με ενδιαφέρει πόσα άλογα θα βγάλεις, με ενδιαφέρει πως θα τα βγάλεις.Καλύτερα ΕΝΑ άλογο και τσάμπα παρά 200 άλογα στα 1200 κυβικά με 5 λιτ/100 χλμ κατανάλωση.Αυτό είναι καινοτομία για μένα, τα άλλα είναι βελτιώσεις, και μάλιστα με ήδη γνωστές λύσεις.

Θα μπορούσες να μου είχες αναφέρει το ΑFL της OPEL(δεν ξέρω αν το σχεδίασε και το εφάρμοσε πρώτη αυτή) να σου λεγα ναι, αυτό το παραδέχομαι.Το να περιστρέφονται τα λαμπάκια βάση της γωνιας του τιμονιού και της ταχύτητας είναι μία λύση νέα.

και φίλε μου δεν νομίζω ότι σχεδιαστηκά το πόλο μπορεί να σταθεί δίπλα σε οποιοδήποτε πούντο, ακόμα και στο πρώτο.Αντίθετα, το παλιό μπράβο είναι απαράδεκτο, το καινούριο όμως είναι απλά υπέροχο.Μπορεί να είναι σαράβαλο, είναι όμως πανέμορφο.Επίσης πιο Αστρα σου άρεσε?Ο μπερτόνε άλλξε μόνο τις αναλογίες των γραμμών, διατηρώντας το σχήμα αναλοίωτο, και όμως το αστρα κουπε ειδικά σε πορτοκαλι ήταν ένα αμάξι όνειρο.Για τη δε μπρέρα, τι να πει κανείς.Αν ήταν γυναίκα θα ήταν η μπελούτσι.

Και τέλος, μπορεί να κάνω λάθος για το Τόρσεν, πιστεύω όμως ότι η εταιρεία Zexel Torsen προκύπτει λογικά από όνομα ανθρώπου και όχι από ακρωνύμια, χωρίς όμως να έχω στοιχεία.Γνωρίζω επίσης ότι η εταιρεία αυτή έχει κάποια σχέση με την Toyota και με την Audi και σίγουρα είναι αμερικάνικη και συνεργάστηκε με τη βόλβο στα φορτηγά και έφτιαξε τα πρώτα διαφορικά για τα Hummer.Και για το χάλνεξ, απλά τσέκαρε στο τμήμα μηχατρονικής του Kth!Πρώτη είναι η σααμπ, σίγπυρα έχει φορέσει και η πόρσε και λογικό να έχει ακολουθησει και η audi.

Η κατακλείδα μου είναι η απόδειξη αυτών που πιστεύω, ότι δλδ οι γερμανοί έπονται.Και για αυτό το κάνουν καλύτερα.Το αμάξι, για να μην παρεξηγιόμαστε.Από την άλλη, εξαιρόντας τη Mercedes, δεν μπορώ να δεχτώ πως γίνεται και οι άλλες εταιρείες της γερμανίας δεν ξέρουν πως να φτιάξουν ένα φορτηγό.Εδώ η Hyundai φτιάχνει καράβια, η Daewoo πυραύλους, η Mitsubishi πρωτοπορεί σε συστήματα ψύξης θέρμανσης.Η τεχνολογία των γερμανικών αυτοκινητοβιομηχανιών δεν αρκεί για να παίξουν μπάλα και αλλού?

επειδη αναφερεις συνεχεια τα φορτηγα και μαλλον δεν ξερεις τι ειναι το σκαλοπατι στο φορτηγο (μιας και εχω φορτηγα και δουλευω επι καθημερινης βασης (πανω σε αυτα-με αυτα βγαζω το ψωμι μου δλδ) να σε πληροφορησω οτι abs πρωτοφορεθηκε στα volvo στις fh γενιες οπου μιλαμε για 1993-1994 καπου εκει τεσπα και επισης να σε ενημερωσω οτι τα πιο σκληροτραχηλα φορτηγα ειναι τα MAN...επειδη προφανως δεν εχεις παει ουτε γερμανια να σε ενημερωσω επισης οτι ΟΛΑ τ R&D των ιαπωνεζικων αυτοκινητοβιομηχανιων βρισκονται στην γερμανια με γερμανους μηχανικους-επιστημονες και αυτο γινεται για εξευρωπαισμο των μπ... συγγνωμη ιαπωνεζικων αυτοκινητων!!!και επειδη το πας και σε ναυπηγικη-αεροναυπηγικη καλο θα ηταν να μαθεις οτι τα πρωτα σχεδια του γνωστου stealth τα ειχαν οι ναζι με (μαντεψε) γερμανους επιστημονες!!!

Link to comment
Share on other sites

πως μπορουμε και βαζουμε ολες τις μαρκες μεσα σενα σακουλι που λεγεται χωρα? και εγω μπορω να πω τα ιταλικα ειναι τα καλυρερα επειδη η ferrari ειναι η καλυτερη!

Link to comment
Share on other sites

πως μπορουμε και βαζουμε ολες τις μαρκες μεσα σενα σακουλι που λεγεται χωρα? και εγω μπορω να πω τα ιταλικα ειναι τα καλυρερα επειδη η ferrari ειναι η καλυτερη!

Γιατι δεν ειναι τα ιταλικα τα καλύτερα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νιώθοντας μερικά υπεύθυνος για την τροπή που έχει πάρει η κουβέντα, θα ήθελα να πω ότι η ισοπέδωση της Ιαπωνικής αυτοκινητοβιομηχανίας που γίνεται μέσα εδώ είναι τουλάχιστον άδικη.

Δεν μπορώ να καταλάβω με ποιο σκεπτικό υπάρχει τέτοια εμπάθεια απέναντι σε προϊόντα που προέρχονται από εκεί. Σε κάθε περίπτωση η Ευρωπαϊκή αυτοκινητοβιομηχανία είναι πρωτοπόρα στα προϊόντα που παράγει αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αγνοηθεί η συνεισφορά της Ιαπωνικής αυτοκινητοβιομηχανίας στην εξέλιξη των τεχνολογιών που έχουν υιοθετήσει. ¶λλωστε έχουν παρουσιάσει κατά καιρούς και εκείνοι αξιόλογα οχήματα τα οποία έχουν μείνει στην ιστορία (θεωρώ περιττό να αναφερθώ συγκεκριμένα για να μην δυναμιτίσω και άλλο το κλίμα).

Τα ευρωπαϊκά οχήματα είναι πιο ανθρωποκεντρικά, μία προέκταση του εαυτού σου, τα ιαπωνικά πιο πρακτικά, πιο απρόσωπα. Αν μη τι άλλο όμως η επιλογή του αυτοκινήτου του καθενός μας είναι καθαρά θέμα γούστου και προτεραιοτήτων και εξαιτίας αυτού θεωρώ ότι η σωστή στάση όλων όσων εμπλέκονται σε μια συζήτηση με αυτή τη θεματολογία, είναι ο σεβασμός των επιλογών του άλλου χωρίς να εξευτελίζεται και να μειώνεται ο κόπος και ο μόχθος που επένδυσε ο καθένας για την επιλογή του (άλλωστε εάν κάποιος ήταν πλούσιος δεν νομίζω να προσανατολιζόταν στην αγορά ενός Golf ή AURIS).

Προσωπικά είμαι από τους "προνομιούχους" που μπορούσαν να επενδύσουν και στα δύο, όπως και έπραξα και έχω ιδία γνώμη.

¶λλωστε νομίζω ότι τα μεγέθη και των δύο εταιρειών και οι πωλήσεις τους λένε πολύ περισσότερα από όσα μπορούμε να πούμε εμείς.

Με εκτίμηση

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Νιώθοντας μερικά υπεύθυνος για την τροπή που έχει πάρει η κουβέντα, θα ήθελα να πω ότι η ισοπέδωση της Ιαπωνικής αυτοκινητοβιομηχανίας που γίνεται μέσα εδώ είναι τουλάχιστον άδικη.

Δεν μπορώ να καταλάβω με ποιο σκεπτικό υπάρχει τέτοια εμπάθεια απέναντι σε προϊόντα που προέρχονται από εκεί. Σε κάθε περίπτωση η Ευρωπαϊκή αυτοκινητοβιομηχανία είναι πρωτοπόρα στα προϊόντα που παράγει αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αγνοηθεί η συνεισφορά της Ιαπωνικής αυτοκινητοβιομηχανίας στην εξέλιξη των τεχνολογιών που έχουν υιοθετήσει. ¶λλωστε έχουν παρουσιάσει κατά καιρούς και εκείνοι αξιόλογα οχήματα τα οποία έχουν μείνει στην ιστορία (θεωρώ περιττό να αναφερθώ συγκεκριμένα για να μην δυναμιτίσω και άλλο το κλίμα).

Τα ευρωπαϊκά οχήματα είναι πιο ανθρωποκεντρικά, μία προέκταση του εαυτού σου, τα ιαπωνικά πιο πρακτικά, πιο απρόσωπα. Αν μη τι άλλο όμως η επιλογή του αυτοκινήτου του καθενός μας είναι καθαρά θέμα γούστου και προτεραιοτήτων και εξαιτίας αυτού θεωρώ ότι η σωστή στάση όλων όσων εμπλέκονται σε μια συζήτηση με αυτή τη θεματολογία, είναι ο σεβασμός των επιλογών του άλλου χωρίς να εξευτελίζεται και να μειώνεται ο κόπος και ο μόχθος που επένδυσε ο καθένας για την επιλογή του (άλλωστε εάν κάποιος ήταν πλούσιος δεν νομίζω να προσανατολιζόταν στην αγορά ενός Golf ή AURIS).

Προσωπικά είμαι από τους "προνομιούχους" που μπορούσαν να επενδύσουν και στα δύο, όπως και έπραξα και έχω ιδία γνώμη.

¶λλωστε νομίζω ότι τα μεγέθη και των δύο εταιρειών και οι πωλήσεις τους λένε πολύ περισσότερα από όσα μπορούμε να πούμε εμείς.

Με εκτίμηση

Παναγιώτης

Συμφωνω σε ολα εκτος απο το τελευταίο. Οι πωλήσεις για μένα σημαίνουν φτηνό προϊόν, όποιο και να ειναι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν ειναι τα ιταλικα τα καλύτερα!!!!

ειναι αφου η ferrari ειναι η καλυτερη... το ιδιο και στα ιαπωνικα επειδη η toyota δεν αρεσει σε καπιους δεν μπορει να πεταει εξω τη subaru που σαν το impreza η vw θα κανει πολλα χρονια ακομα να βγαλει αμαξι...skyline Mitsubisi evo κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

σαν το impreza η vw θα κανει πολλα χρονια ακομα να βγαλει αμαξι...skyline Mitsubisi evo κτλ κτλ

Off Topic

Eνα Scirocco R τα εσβησε ολα αυτα... http://www.youtube.c...h?v=shEecUHNGf4 upyours.gif

laugh.giflaugh.giflaugh.gif

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Off Topic

Eνα Scirocco R τα εσβησε ολα αυτα... http://www.youtube.c...h?v=shEecUHNGf4 upyours.gif

laugh.giflaugh.giflaugh.gif

Πάντως στο βιντεάκι το σιροκο είναι το μόνο που ακολουθεί σωστές γραμμές και δεν κάνει συνεχώς διορθώσεις, όλοι οι άλλοι είναι λες κ οδηγούν πρώτη φορά σε πίστα. Ειδικά το honda.

Link to comment
Share on other sites

alexisp ωραία ανάπτυξη. :unsure:

ΥΓ. Για την ιστορία οι δύο ισόθερμες και οι δύο αδιαβατικές μεταβολές αποτελούν το κύκλο καρνό (ουδέτερο γένος).

Link to comment
Share on other sites

@raven: φίλε μου δεν έβγαλα άκρη από όσα γράφεις, ειλικρινά

Εγώ δεν είπα ότι το ABS είναι πρώτη εφαρμογή της Βόλβο?Θα με τρελάνεις????Ο φίλος Αλέξανδρος επέμενε ότι είναι της μερσεντες.άλλωστε είναι και λογικό, η ανάγκη για φρεναρισμα στο χιόνι τους οδήγησε εκεί.Εννοείται ότι το ABS υπάρχει σαν τεχνολογία από το 75 περίπου, η εφαρμογή άρχισε αργότερα, και πρώτα στα βόλβο της αμερικής.

Τώρα για τα τμήματα R&D ότι βρίσκοτναι εδώ στην ευρώπη, αυτό συμβαίνει γιατί η ΙΑΠΩΝΙΚΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΗΔΗ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΣΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΠΙΑΣΤΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΠΟΥ ΑΛΛΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ.Και τα πάει μια χαρά.Η vw στα φορτηγά που είναι?

Για τα ΜΑΝ και ειδικά για τη νέα σειρά TGΧ, ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΕΙΜΟΥΝ ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΣ (η δουλειά μου το απαιτεί, άλλωστε, εφόσον κάνω μελέτεσ σε υπερκατασκευές -αν θες να πούμε και ονόματα αφού πιστεύεις ότι είμαι άσχετος=>Σμυρλιάδης,Ταξιάρχου, Κάβουρας, Κιολεήδης, Καξεκω τα κυριότερα, Τσοκάνης στη χαλκίδα, ζυγούρης στην καλαμάτα για βυτία καθώς και Νέζης,Ασβεστάς και κανα 2 άλλοι που μου διαφεύγουν στον ασπροπυργο.Επίσης Κυρομύτης για τα φρένα σε Βόλβο.Τί άλλο?Α ναι, r-111 της unece (ξέρεις τι είναι?), ΑDR ΚΛΠ, σε έπεισα?) έχω να πω τα καλύτερα, ειδικά όσο αφορά στην σχέση τιμής-ποιότητας και σασί.

τέλος αυτό για τους ναζί τι σχέση είχε?όταν λέμε αεροναυπηγική στην ελλάδα εννοούμε ως επί το πλείστον ανεμογεννήτριες.Τώρα τι σχέση έχει το στελθ με την αυτοκινητοβιομηχανία, κάτι παραπάνω θα ξέρεις.Προς τι όλη αυτή η εμπάθεια με τους ιάπωνες και η επίθεση προς το πρόσωπό μου, δεν την κατάλαβα, αλλά τεσπα.όσο για τα φορτηγά, σε προκαλώ να με πιάσεις αδιάβαστο.

Link to comment
Share on other sites

@raven: φίλε μου δεν έβγαλα άκρη από όσα γράφεις, ειλικρινά

Εγώ δεν είπα ότι το ABS είναι πρώτη εφαρμογή της Βόλβο?Θα με τρελάνεις????Ο φίλος Αλέξανδρος επέμενε ότι είναι της μερσεντες.άλλωστε είναι και λογικό, η ανάγκη για φρεναρισμα στο χιόνι τους οδήγησε εκεί.Εννοείται ότι το ABS υπάρχει σαν τεχνολογία από το 75 περίπου, η εφαρμογή άρχισε αργότερα, και πρώτα στα βόλβο της αμερικής.

Τώρα για τα τμήματα R&D ότι βρίσκοτναι εδώ στην ευρώπη, αυτό συμβαίνει γιατί η ΙΑΠΩΝΙΚΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΗΔΗ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΣΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΠΙΑΣΤΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΠΟΥ ΑΛΛΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ.Και τα πάει μια χαρά.Η vw στα φορτηγά που είναι?

Για τα ΜΑΝ και ειδικά για τη νέα σειρά TGΧ, ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΕΙΜΟΥΝ ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΣ (η δουλειά μου το απαιτεί, άλλωστε, εφόσον κάνω μελέτεσ σε υπερκατασκευές -αν θες να πούμε και ονόματα αφού πιστεύεις ότι είμαι άσχετος=>Σμυρλιάδης,Ταξιάρχου, Κάβουρας, Κιολεήδης, Καξεκω τα κυριότερα, Τσοκάνης στη χαλκίδα, ζυγούρης στην καλαμάτα για βυτία καθώς και Νέζης,Ασβεστάς και κανα 2 άλλοι που μου διαφεύγουν στον ασπροπυργο.Επίσης Κυρομύτης για τα φρένα σε Βόλβο.Τί άλλο?Α ναι, r-111 της unece (ξέρεις τι είναι?), ΑDR ΚΛΠ, σε έπεισα?) έχω να πω τα καλύτερα, ειδικά όσο αφορά στην σχέση τιμής-ποιότητας και σασί.

τέλος αυτό για τους ναζί τι σχέση είχε?όταν λέμε αεροναυπηγική στην ελλάδα εννοούμε ως επί το πλείστον ανεμογεννήτριες.Τώρα τι σχέση έχει το στελθ με την αυτοκινητοβιομηχανία, κάτι παραπάνω θα ξέρεις.Προς τι όλη αυτή η εμπάθεια με τους ιάπωνες και η επίθεση προς το πρόσωπό μου, δεν την κατάλαβα, αλλά τεσπα.όσο για τα φορτηγά, σε προκαλώ να με πιάσεις αδιάβαστο.

σε προκαλω να με πεισεις τι κλασεις εχει το adr και που ειδες οτι ο Κυρομυτης ειναι συνεργειο φρενων?το οτι ξερεις ονοματα συνεργειων δεν μου απδεικνυει πολλα πραγματα ισως καποια πιθανη συνεργασια αλλα και παλι εξω απο το χωρο (χορο) εισαι...και επειδη ισχυριζεσαι πραγματα τα οποια δεν τα ξερεις ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ δες και μια εδω http://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Trucks_and_Buses

και αν ψαξεις και λιγο καλυτερα θα δεις οτι και στα ΜΑΝ εχει βαλει το χερακι της και εκει η VW...αληθεια ποια supercars εχουν ιαπωνικη σφραγιδα γιατι εμενα μου ερχονται ονοματα οπως lamborghini bugatti bentley και φυσικα porsche...αλλα τι εχουν αυτα σιγα μην εχουν τεχνολογια-τεχνογνωσια απλα καθημερινα supercars του λαου ειναι...δεν εχω καμμια εμπαθεια απεναντι σου η απεναντι στην ιαπωνεζικη αυτοκινητοβιομηχανια αλλα οχι οτι ειναι και τα καλυτερα αμαξια στον κοσμο ειναι(?) σκυλια (τουλαχιστον μεχρι πριν μερικα χρονια) αλλα στην ουσια ειναι πολυ καλοι στις αντιγραφες και στην εξελιξη κλεμμενων ιδεων και μπορω να στο εξηγησω και πρακτικα...βλεπεις η ευρωπη εχει το 1/3 του πλυθησμου της ιαπωνιας οποτε για να εξελιξει καποια σχεδια θα ειναι πιο χρονοβορα και φυσικα πιο ακριβα απο το αντιστοιχο r&d ενος ιαπωνεζικου...ειναι τοι ιδιο να εχεις 1 μηχανικο για την εξελιξη ενος μοτερ και το ιδιο να εχεις 3 για το ιδιο ακριβως πραγμα?πχ vtec εφαρμοστηκε πρωτα στα alfa romeo εγκαταληφθηκε σαν ιδεα λογω κοστους υιοθετηθηκε απο την honda και εξελιχθηκε σε αυτο που ειναι σημερα...ετσι κινουνται οι αυτοκινητοβιομηχανιες και ετσι θα κινουνται και εμεις θα ειμαστε πισω απο τα πληκτρολογια και θα προσπαθουμε να λυσουμε ανυπαρκτους γριφους!!!

Υ.Γ. ανεφερα τους επιστημονες στην γερμανια επι χιτλερ εποχη για να σου απαντησω στο οτι οι ιαπωνες φτιαχνουν πυραυλους-καραβια κλπ κλπ...

Υ.Γ.2 εφαρμοστηκε στην volvo στα φορτηγα ΠΟΛΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ απ'οτι στα Ι.Χ.

δες μια και εδω και ισως καταλαβεις καποια πραγματα http://en.wikipedia.org/wiki/Anti-lock_braking_system

Υ.Γ.3 εμπαθεια δειχνεις εσυ και μαλλον φορας παρωπιδες τη στιγμη που μας λες οτι στην αμερικη εχουν ως κορυφαιο αμαξι το ιαπωνεζικο αληθεια εχεις παει ποτε αμερικη-καναδα?γιατι εχω και ενα θειο απο εκει και εχω παει για ενα μηνα και εχω ΔΕΙ καποια πραγματα παραπανω....ενδεικτικα με 1.000 δολαρια επαιρνες μεταχειρισμενο corolla ενος τους δεν θες να μιλησουμε για τις τιμες των μεταχειρισμενων γερμανικων 5ετιας ε?θες?

Edited by raven
Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχω την εντυπωση οτι το ABS σαν τεχνολογια προυπηρχε αρκετα πριν στα αεροπλανα (για τους τροχους τους εννοειται φυσικα) και πολλα χρονια αργοτερα μεταφερθηκε και στα αυτοκινητα/φορτηγα κλπ?

Link to comment
Share on other sites

και πιο κατω αναφερει την συνεργασια της bosch με την MB και την εφαρμογη της στα αυτοκινητα!!οποτε αυτα που εχει πει το παλληκαρι πιο πανω μονο που δεν με αγγιζουν...εκτος και αν εχει μετοχες της toyota και ξερει τα πραγματα εκ των εσω...

Link to comment
Share on other sites

δεν το ξαναπαιρνετε απο την αρχη γιατι ξεχασαμε ποιο ειναι το αρχικο θεμα;προβλημα στο κορολα ή τεχνολογιες γιαπωνεζικων-γερμανικων;

παντως ειναι αρκετα ενδιαφερον οσοι γραφετε τα περι τεχνολογιων.θα μπορουσαν να ειναι μαζεμενα σε ενα ωραιο θεματακι και να αποτελει ''εγκυκλοπεδικη'' γνωση.

Link to comment
Share on other sites

φίλε joop για ποια εγκυκλοπεδική γνώση μιλάμε?Ο φίλος raven μας παραπέμπει σε λινκ thw wikipedia!!!αν είναι δυνατόν!

@raven:To adr (την πιστοποίηση του οποίου την παίρνεις μετά από έλεγχο στο πολυτεχνείο, κοινώς πρέπει να τα στάξεις στον καθηγητή κ. Κουλοχ....(δε βάζω όλο το όνομα για ευνόητους λόγους, αποδεικνύω όμως ότι γνωρίζω για το σχετικό "μαγαζάκι" σε βάρος των ιδιωτών φορτηγατζήδων, του δημοσίου, και της οδικής ασφάλειας που υπάρχει και θησαυρίζει) αποτελεί ουσιαστικά την κωδικοποίηση για τη μεταφορά εύφλεκτων και επικίνδυνων εμπορευμάτων (βενζίνη, υγραέρια κλπ) με σχεδόν χιλιάδες κωδικούς.

Επίσης ποιος βάζει φρένα στα βόλβο στον ασπρόπυργο?φρένα της Wabco συγκεκριμένα?ώστε ξέρω απλα τα ονόματα των μαγαζιών ε?Για να δούμε:

Πανουργιάς Ταξιάρχου (την αδερφή δεν τη θυμάμαι, λυπάμαι) γιος του ιδιοκτήτη Δημήτρη Ταξιάρχου

Παναγιώτης Σπυρλιάδης με γιους τον Τάκη και τον Όμηρο

Βασίλης Καραβιας ιδιοκτήτης της Καξέκω

Παναγιώτης Τσοκάνης, πατέρας του Ηλία Τσοκάνη, στη Χαλκίδα(επίσης εκεί, παλιότερα υπήρχε και το μαγαζί του Ζαζάτη)

μπορώ να συνεχίσω για πολλή ώρα, τη χάρη όμως σου την έκανα.

Για οποιοδήποτε λινκ της wikipedia, ανέφερα παραπάνω την άποψή μου.Ακόμη και 1+1=2 να γράφει το λινκ, μου είναι αδιαφορο, αφού μπορώ και εγώ να γράψω εκεί την αποψάρα μου.Η WIKIPEDIA δεν είναι εγκυκλοπέδια και δεν την επικαλείται κανένας επιστήμονας σαν πηγή.Αν θες ψάξε στη SAE για τα αντίστοιχα papers που σε ενδιαφέρουν, με το αζημίωτο φυσικά.Κυκλοφορούν και κάποια δωρεάν.

Για τη vw και την MAN ειλικρινά δε γνψρίζω κάτι, δέχομαι όμως ότι μου πεις.Στο επόμενο ραντεβού στα κεντρικά θα τους ρωτήσω, αν και δεν περιμένω να γνωρίζουν κάτι, ακόμα και αν αυτό που λες είναι αλήθεια.Εδώ δεν ήξεραν οι υπεύθυνοι της Μερσεντές ποια είναι η σημασία του LP, KEEPER κλπ στα τεχνικά τους φυλλάδια, ή ότι διαθέτουν όχημα με πάνω από 200 τόνους ελκτική ικανότητα.Αλήθεια στο όχημά σου, αν πρόκειται για ανατροπή, έχεις Hardox λαμαρίνα, είναι σχήματος U η ανατροπή σου?Μπορώ να επιεικνύω τη σχέση μου με τον ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟ ΧΩΡΟ στην Ελλάδα, και ιδιαίτερα στην αμαξοιποιία για πολλές σελίδες ακόμα.όλο αυτό γίνεται επειδή με αμφισβητείς, ακόμα και αν δε σου φτάνει η πηγή που σου έδωσα, δλδ η ΕΠΙΣΗΜΑ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑ.Εγώ ουδέποτε σε αμφισβήτησα, αν και δεν απέδιεξες πουθενά τη σχεση μου με τα βαρέως τύπου οχήματα.

".βλεπεις η ευρωπη εχει το 1/3 του πλυθησμου της ιαπωνιας οποτε για να εξελιξει καποια σχεδια θα ειναι πιο χρονοβορα και φυσικα πιο ακριβα απο το αντιστοιχο r&d ενος ιαπωνεζικου."

ε, εκτός αν άλλξαν τα μαθηματικά, η ευρώπη με 320 εκατ κατοίκους έχει 4πλάσιο πληθυσμό από την ιαπωνία με 80 εκατ κατοίκους.Και ισχύει το ανάποδο.Η ιαπωνική τεχνολογία στην αυτοκινητοβιομηχανία (ή αντιγραφή, το δέχομαι και αυτό) έχει επικρατήσει στην Ασία και στην Αμερική, η Γαλλική στην Αφρικη, και η γερμανική σε ένα μικρό ή μεγάλο ευρωπαικό κομμάτι, δλδ σε παγκόσμιο επίπεδο απειροελάχιστο συγκριτικά με τους άλλους.Θα μου πεις είναι πιο ακριβή και έχουν λίγοι πρόσβαση σε αυτήν.Ε εγώ τόσο καιρό αυτό λέω, ότι οι γερμανοί είναι φαρμακεία για όσα προσφέρουν.Χαμηλό δείκτη VfM.

Και η Αμερική δεν είναι τόσο φτωχή...Γιατί εκεί η Νισαν, η τογιότα και η Χόντα κάνουν παρτι?Που έχει και πολύ πιο αυστηρές νόρμες ασφάλειας?τέλος με τη δική σου λογική ο ένας ευρωπαίος και δη γερμανός μηχανικός ισούται με 3 ιαπωνέζους, επομένως η ευρώπη έχει πολλαπλάσιους.

Και μια σκέψη που μου ήρθε στο μυαλό...Αφού οι γερμανοί είναι τόσο φοβεροί, γιατί απευθύνθηκαν σε έναν Βραζιλιάνο(Ντα σίλβα) για τη σχεδιαστική γραμμή της vw σε ΟΛΑ τα νεά της μοντέλα, και σε έναν (άγγλο?αμερικάνο?αυστραλό?ιδέα δεν έχω) Μπάνγκλς (bmw) για την πιο ριζοσπαστικη΄αλλά και αμφιλεγόμενη σειρά 5 κλπ(υπενθυμίζω ότι η αλλαγή στη γραμμή των θυρών, σε όλες τις αυτοκινητοβιοχανίες, αυτό το φούσκωμα χαμηλά με την κυματοειδή μορφή, είναι το σήμα κατατεθέν του Μπανγκλς, άλλο που έφυγε από την bmw λόγω του σχήματος του κώλου της?)ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΔΙΑΣΤΕΣ?

υγ1:Ατυχέστατη η σύγκριση.Μίλησα για κατασκευή και τεχνολογί που χρησιμοποιείται σε τεράστια κλίμακα, και μίλησες για σχέδια επί χάρτου που δεν τα είδαμε ποτέ.Αλλά και να τα βλέπαμε, πάλι σχέδια ήταν...

υγ2:ότι και να μου πεις, αυτό δεν το συζητάω πλέον.Καμία παραπομπή και καμία wikipedia δεν μπορεί να ανατρέψει την αλήθεια.

υγ3:Δεν ξέρω ποιο είναι το κορυφαίο στην αμερική, ξέρω ποιο πουλάει περισσότερο, και αυτό, εδώ και χρόνια, είναι το ιαπωνέζικο αυτοκίνητο.VW στην αμερική πρακτικά δεν υπάρχει, ούτε όπελ.Μόνο πολύ ακριβές μερσεντές και bmw.Γιατί άραγε...

τώρα, όσο αφορά σε ένα πολύ σημαντικό θέμα που έθειξες φίλε μου, στην τιμή των μεταχειρισμένων (όχι για την αμερική, δεν ξέρω τι ισχύει εκεί) στην ελλάδα, έχω να πω τα εξής:

Παλιότερα, όταν άρχισαν να εισα΄γονται αυτοκίνητα στην ελλάδα, τα ίδια μοντέλα που κυκλοφορούσαν εδώ, κυκλοφορούσαν έξω με διαφορετικές προδιαγραφές.Με κλασσικό παράδειγμα το φίατ μιραφιόρι που στην ιταλία και γενικά στην ευρώπη κυκλοφορούσε με ψαλίδια και στην ελλάδα και στα βαλκάνια με άκαμπτο άξονα!!!Επίσης δες τη διαφορά σε ένα βόλβο 340 που έκανε εισαγωγή από τον σαρακάκη και ένα 340 που ήρθε ταξινομημένο στη σουηδία ή στην ολλανδία.Χαωτικές διαφορές.Τότε αυτές οι βιομηχανίες είχαν καθορίσει έτσι την παραγωγή τους που μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν παλιότερη τεχνολογία σε νέα αμάξια τα οποία δεν προορίζονταν για αγορές με μεγάλη σημασία και υψηλές απαιτήσεις.Άλλωστε η διαφορά δεν μπορούσε να φανεί μια και τότε το ίντερνετ κλπ δεν υπήρχε.Η μόνη χώρα που δεν μπόρεσε να προσαρμόσει την παραγωγή της με αυτό τον τρόπο, ή δεν την συνέφερε να το κάνει ήταν η γερμανική.Από τότε η γερμανία εισήγαγε τα ίδια αμάξια που κυκλοφορούσαν και εκεί, με τις ίδιες προδιαγραφές.Για αυτό το λόγο έμεινε στις χώρες τις βαλκανικές ότι το γερμανικό αυτοκίνητο είναι καλύτερο, άρα και το μεταχειρισμένο.Που τότε σίγουρα ήταν αλήθεια, αφού οι προδιαγραφές των γερμανικών ήταν πολύ ανώτερες από τους υπόλοιπους.Τότε δλδ το αυξημένο κόστος κτήσης ήταν δικαιολογηένο.Τώρα όμως δεν είναι.Και για την αμερική που λες, δεν μπορείς να συγκρίνεις μια κορόλα με ένα slr, ούτε σαν καινούριο ούτε σαν μεταχειρισμένο!

Επειδή πολλά είπαμε, εξακολουθώ να πιστεύω ότι το γερμανικό αυτοκίνητο γενικά είναι καλύτερο αποό το ιαπωνέζικο, όμως δεν δικαιολογεί το αυξημένο κόστος κτήσης, ενώ οι διαφορές σε σχέση με παλιότερα τείνουν να εκλείψουν.Θεωρώ την ευρώπη γενικά πρωτοπορία σε θέματα τεχνολογίας και επιστημονικών επιτευγμάτων, θεωρώ επίσης την ιαπωνία μια χώρα που έχει κατά πολύ ξεπεράσει την ευρώπη σε θέματα βιομηχανικής παραγωγής κλίμακας.Ακόμα και η Ινδία τείνει να την ξεπεράσει με πρόσφατο παράδειγμα το ΤΑΤΑ, ένα "αμάξι" με κόστος αμελητέο (κόψε το κάπνμισμα, και αγόρασέ το με τα λεφτά που θα σου περισσέψουν) όχι κυρίως γιατί είναι σαράβαλο,που δεν είναι για τα ασιατικά δεδομένα, αλλά επειδή κατάφερε να φτιάχνει ξεχωριστά το σασί και το αμάξωμα, και να τοποθετεί το δεύτερο πάνω στο πρώτο με εκπληκτικά αποτελέσματα σε κόστος και ταχύτητα!!!

Edited by Earendil
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.