Jump to content
decadance

Provlima Se Corolla

Recommended Posts

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν κλειδώνει ή δεν διαγράφεται από την αρχή ένα τέτοιο τόπικ. Την στιγμή που το μόνο που μπορεί να προσφέρει είναι ένας έντονος φανατισμός για τα αυτοκίνητα, ποιός την έχει μεγαλύτερη και ποιός έχει περισσότερη ιστορική γνώση ωστε να την πει στον άλλον και εμείς να του δώσουμε ενα κουλουράκι χωρίς σουσάμι με λιγότερες θερμίδες. Μάγκες το κουράζετε πολύ..

Link to comment
Share on other sites

δλδ δεν μπορούμε να κουβεντιάσουμε πολιτισμένα?τόσο αδύνατο είναι?Προσπαθώ να σταματήσω την αμφισβήτηση στο πρόσωπό μου και να μιλήσουμε σοβαρά για σίδερα, εφόσον σε σίδερα είναι αφιερωμένο αυτό το φόρουμ.Μπορεί κάτι χρήσιμο να μάθεις διαβάζοντας, δεν είναι κακό.

Δεν πιστεύω ότι βγήκαμε οφ-τόπικ, εφόσον συζητάμε για την ιαπωνική αξιοπιστία συγκριτικά με τη γερμανική, και πόσο βάσιμος είναι ένας τέτοιος σκεπτικισμός, λαμβάνοντας υπόψη την τεχνογνωσία, την κατασκευαστική εμπειρία, τις δυνατότητες, τους στόχους της κάθε σχολής.Στο κάτω κάτω σε φόρουμ με τίτλο "προβλήματα" και αντικείμενο το γκολφ, μπαίνουμε και διαβάζουμε για πρόβλημα σε κορόλα...πόσο οφ τόπικ μπορεί να είναι οτιδήποτε εδώ μέσα?

Link to comment
Share on other sites

επειδη συνεχιζεις και λες "φρενά" τον κυρομυτη ισως να σε βοηθησω λεγοντας σου οτι εχω αγορασει αυτοκινητο απο τον κυρομυτη και πλεον θεωρειται ενα απο τα καλυτερα συνεργεια φορτηγων volvo και συγχρονως κανει και εμποριο φορτηγων δεν ειναι μονο για φρενα!!!ππρος το παρων δεν μπορω να απαντησω ακομα λογω πρωινης νυστας sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι προβλημα σε κορολα

εσεις αυτα που γραφετε δεν ειναι προβλημα σε κορολα η εστω προβλημα σε golf (αφου ανοιχτηκε στο section golf προβληματα) και να το κανετε αντιπαραβολη-συγκριση

το γεγονος οτι τοσο καιρο δεν το εχω αναφερει δεν σημαινει οτι ειστε κ ον τοπικ

δεν εχω κανενα προβλημα με αυτα που γραφετε(αφου δεν προσβαλετε κανεναν) απλα λιγη προσοχη που τα γραφετε

δε θα το κλειδωσω αλλα αν συνεχιστει η αναλυση-διαμαχη ποιανου πατεντα ειναι η καθε τεχνολογια θαμεταφερθει θα σβησουν τα προβληματα και θα μετονομαστει σε Πολεμος τεχνολογιων(σα να λεμε πολεμος των αστρων οπως τοτε με τον ψυχρο πολεμο 8))

Link to comment
Share on other sites

'VW στην αμερική πρακτικά δεν υπάρχει'

Φιλε Εarendil μηπως θα πρεπει να το ξανασκεφτεις (και καλυτερα να το ψαξεις) για να δεις αν αυτο που λες ειναι αληθεια? Απο που το ειδες αυτο?Εχεις παει κατα κει μερια?Γιατι εγω εχω ζησει

αρκετα χρονακια εκει και Καναδα και αν μπορουσες να δεις καποια φορουμ θα καταλαβενες οτι οχι μονο υπαρχει και εχει μεγαλο μεριδιο στην αγορα, αλλα και εργοστασια εχει εκει και ερευνητικα κεντρα σχεδιασης κλπ κλπ.. Για λιγη βοηθεια δες το παρακατω αν δεν με πιστευεις. Λογικα και μονο ηταν ποτε δυνατον να ειχε μεινει η VW εξω απο μια τοσο μεγαλη αγορα?

http://www.vw.com/home.html?origref=http%3A//www.google.gr/url%3Fsa%3Dt%26source%3Dweb%26ct%3Dres%26cd%3D1%26ved%3D0CAYQFjAA%26url%3Dhttp%253A%252F%252Fwww.vw.com%252F%26rct%3Dj%26q%3Dvw+usa.com%26ei%3DXQHkS9GqH8-F-QaJxLX0Bg%26usg%3DAFQjCNGjIEPR14KMC9eOTUyQxHw9qmvfHA

και για ευκολια δες εδω

http://www.volkswagengroupamerica.com/company/group_overview.htm

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

ρε KIRRA τι το παιδευεις το θεμα εδω ολοκληρο ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ vwvortex ασχολειτε με τα vw...λες να ασχολουνται με τα vw ευρωπης?ασε γιατι το παλληκαρι θα μας κουφανει...Earendil φιλε μου το φτηνο παντα θα πουλαει περισσοτερο και εις γνωσιν σου τα ιαπωνεζικα υπαγονται σε εισαγωγες τριτοχωρικων (εκτος Ευρωπαικης Ενωσης δλδ) γι'αυτο ειναι και τοσο ακριβα στο ελλαντα...αλλιως σαν αντικειμενικη αξια ειναι ενα auris 1/2 golf!!!!

Link to comment
Share on other sites

άστο ρε συ raven εδώ βρήκες τον πληθυσμό της ευρώπης 1/3 της ιαπωνίας, απορώ με τον εαυτό μου που κάθομαι και σου απαντάω.Προσπαθούσες τόσο καιρό να με προσβάλεις και να με μειώσεις, ότι δήθεν δεν έχω σχέση με τα φορτηγά, ενώ εγώ σου φτιάχνω τις υπερκατασκευές για να βγάζεις μεροκάματο, τώρα θα μας πείσεις ότι δεν εχω σχέση και με τα αυτοκίνητα.Στο ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι, και επειδή η vw δήλωσε καλύτερη από την τογιότα, καθόμαστε και την κάνουμε χρυσή, ενώ πρώτη φορά το γκολφ ΕΙΝΑΙ καλύτερο από το αντίστοιχο της τογιότα.Whatevah...

Φίλε Κιρρα, οι σελίδες που με παραπέμπεις δείχνουν ότι υπάρχει η vw σαν εταιρεία στην αμερική, δεν δείχνουν πουθενά μερίδιο αγοράς.Δείξτε μου ένα με τις ταξινομήσεις στην αμερική, όπου η vw παίνρει πάνω από 4-5%(και πολύ έβαλα) και με πείσατε,τόσο απλό είναι.Με την ίδια λογική, και το landwind έχει ιστοσελίδα (δεν ξέρω για το συγκεκριμένο, παράδειγμα το έφερα) στην ελλάδα, αυτό δεν σημαίνει ότι έχει και μερίδιο αγοράς.

Τέσπα, για το τόπικ τώρα, καταφέρατε και βρήκατε μια κακή γενιά οχημάτων της τογιότα και το κάνατε και θέμα.Κανεις όμως δεν βγήκε να παραδεχτεί την τογιότα ότι ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΕ ΤΟ ΣΦΑΛΜΑ ΤΗΣ και ανέλαβε συνολικά την ευθύνη, ενώ κανείς δεν έχει βρεθεί να παραπονεθεί για το after sales της, ή ότι πήγε αυτοκίνητο στο συνεργείο και δεν προσέχθηκε/επιδιορθώθηκε σωστά κλπ...Από τη μία, ότι πληρώνεις παίρνεις για την τογιότα, και από την άλλη πληρώνεις δύο αμάξια για να παρεις ένα...Και όπως λέει και η παροιμία, ο πρώτος είναι πρώτος, ο δεύτερος δεν είναι τπτ...Και πρώτος στην ελλάδα, σε πωλήσεις, εδώ και ν*ν χρόνια είναι η τογιότα στα ΙΧ (μπορεί και στα επαγγελματικά πλην βαρέων).Αν ήτνα πρώτη η VW θα λέγατε δίκαια είναι πρώτη, δεν έχει φθηνό προιόν κλπ.Τώρα που είναι κάποιος άλλος, φταίει η κρίση...Βγάλτε τα γερμανικά γυαλιά, καλά αυτοκίνητα έως πάρα πολύ καλά, αλλά υπερεκτιμημένα.Εσείς με 100.000 ευρώ θα παίρνατε Μ3 και εγώ Σκάιλαιν.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σχολιάσω οτιδήποτε άλλο, απλά να ρωτήσω ποιό και πότε αντίστοιχο μοντέλο της τουότα είχε βγει ποτέ στα σύνολο καλύτερο από το αντίστοιχο γκολφ? Τέλος και η χιουντάι για ένα μεγάλο διάστημα ήταν αρκετά εώς πολύ ψηλά στις πωλήσεις, αυτό όμως δε σημαίνει κάτι ως προς την ποιότητα του αυτοκινήτου σε όλους τους τομείς. Εκ πείρας από την οικογένεια απλά να σημειώσω ότι ατος με 120Κχλμ δεν έβγαλε το παραμικρό και μπράβο του, αλλά κ πάλι είναι ατος και δε μου λέει τπτ. Δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθούμε να αποδείξουμε ποιά εταιρία την έχει μεγαλύτερη και είμαστε τόσο υπέρμαχοι αυτών, λες και παίρνουμε ποσοστά... Είμαι τρελαμένος με τη γκολφαρα μου, δε θα έπαιρνα ποτέ τουοτα, όμως είμαι 99% σίγουρος ότι αν στην οικογένεια προυπήρχε τουοτα ή ήταν κάποιο από τα πρώτα μου αυτοκίνητα, θα ήμουν ίσως πάλι τόσο κολλημένος όσο τώρα με τη γκολφο. Είναι θέμα προτεραιοτήτων, κάποιοι βάζουν πάνω απόλα την αξιοπιστία και κάποιοι άλλοι την ποιότητα κύλισης και τη γενική αίσθηση του αυτοκινήτου. Εγώ τη θέση οδήγησης, τα κρατήματα και την όλη αίσθηση στο δρόμο του 4αριού μου που είναι κ παλαιο, δεν την αλλάζω με κανένα auris. Είναι καθαρά θέμα γούστου. Επίσης να αναφέρω ότι το δικό μου ξεκίνησε σαν 1.4, το έστρωσα ευλαβικά και αναγκαστικά λόγω του πόσο χώματος ήταν, το έσκιζα συνεχώς, γιατί αλλιώς δεν πήγαινε μία. Μέχρι λοιπόν τα 183000 χλμ που κάρφωσα βαλβίδες γιατί είχα να αλλάξψ ιμάντα από τα 73000 χλμ, δεν είχα αλλάξει ούτε εξάτμιση (ούτε τώρα έχω με 204000χλμ). Μόνο κάποια αναλώσιμα αλλαξα, όπως καταλύτη, αισθητήρα λ, βαλβιδα καυσαερίου, βαλβιδάκι στο πενταλ φρένων κτλ, που νομίζω για τα χλμ του ήταν φυσιολογικά. Λάδι έκαιγα μέχρι τα 3000 χλμ και από εκεί κ έπειτα δεν έκαιγα απολύτως τπτ. Τώρα εδώ και 20000χλμ έχω βάλει 1.6 κρατώντας πολλά περιφεριακά από το παλιό 1.4 (ακόμη κ εγκέφαλο) και το μόνο θέμα που είχα ήταν ένας αισθητήρας στροφών στροφάλου με κόστος 70 ευρώ. Δεν είναι κ άσχημα όλα αυτά από θέμα αξιοπιστίας σε ένα αμάξι του 2002 με 2 χρόνια εγγύηση και 204000 χλμ.

Απτην άλλη το οικογενειακό honda crv του 2004 με 120 κάτι Κχλμ, δεν έχει κάψει ούτε λαμπάκι....

Link to comment
Share on other sites

Να ναι καλα η Τουοτα που παραδεχτηκε το σφαλμα της μετα απο τουλ 6 μηνες ( το ηξερε πιο νωρις αλλα εκανε την παπια ) και για τους δεκαδες νεκρους που σκορπησε χαρης το αριστο συστημα πεταλ θανατου στην Αμερικη , λαθη συμβαινουν θα μου πεις αλλα οχι κ σε τετοιο βαθμο ... Τωρα πληρωνεεεεεεεε εκατομυρια στον κοσμακι που εφυγε

Link to comment
Share on other sites

εδω τα χειροφρενα δεν επιαναν στο auris, φιλος που το εχει 3 μηνες,μεσα στον 1ο το παρκαρε σε ενα δρομο με κλιση,και το βρηκε μετα απο κανα 2ωρο καρφωμενο πανω σε κατι παρκαρισμενα απο την τσουληθρα που ειχε κανει....

Link to comment
Share on other sites

egrapsa edo gt prin parageilo to auris ekana mia volta se polles adiprosopies kai se polla forum

400+fantasia? kala to eipes

den tha analiso an einai fantasia i oxi auta ta aloga

mixanologos eimai kai xero para polu kala

episis den einai tis parousis an exo bei se kalitera amaxia apo to corolla

alla den vlepo kai polous edomesa me 400+ re filaraki

oi misoi den exoun plirosei kala kala ta 200-300-400 euro pou thelei i epektasi eguisis

tha katsoun na rixoun k ena 10xiliaro pou thelei mia tetoia olokliromeni metatropi?

filika panta giannis

ps. raven na xerese kai to diko s k prosexe min sinantithoume k sou rapso koustoumaki gt den tha boreis na anoixeis pano apo 3000 rpm :unsure:

κοιτα την υπογραφη μου

απροβληματιστο στα 350+ αλογατα

κλαψε withstupid.gif

Link to comment
Share on other sites

παντος δεν ξερω αν εχετε οδηγησει αλφα ρομεο gtv brera 159 η ενα ιντεγκραλε η ενα thesis η ena maserati quattroporte η μια f430 ...αλλα ειχα την τυχη να οδηγησω καποια απο αυτα..ειμαι κατοχος ενος golf v gti..επεισης και ενος c55 amg....αλλα σαν οδηγηση δεν μου λενε τιποτα.που την βρισκετε αυτην την τοσο καλη ποιοτητα κυλησης και οδηγηκης ευχαριστησεις δεν καταλαβαινω..το εχω δηλωσει και στο παρελθων ειμαι ιταλοφιλος και το design και την οδηγηση που εχουν αυτα τα αμαξια που κρυβουν τετοια ψυχη μεσα τους δεν προκειτε να φτιαξει κανενας γερμανος..προς θεου μην μου πειτε για κανενα 911..μια χαρα τριζουν και αυτα και δεν εχουν καμια σχεση με το να οδηγας ενα γνησιο ιταλικο supercar.. να πω οτι ολα τα παραπανω εκφραζουν εντελος υποκειμενικα εμενα συμφωνα με αυτα που εχω βιωσει..δεν μου αρεσει ομως να εχω παροπιδες..σαν καταναλωτης δεν με νοιαζει ποιος βρηκε την πατεντα η ποιος εκανε την εφευρεση αλλα με νοιαζει να αγορασω την τεχνολογια και να την αξιοποιησω..και τα starlet to 94-95 htan 1.3 me 150 aloga για αυτους που πενευοντε συνεχεια με τα τουρμπο σε μικρα κυβικα και τριχες.για το s 2000 δεν το σχολιαζω αδηγηστε πρωτα ενα και εκφερετε γνωμη για το αν ειναι μπανιερα..γιατι ουτε το leon ουτε το golf αλλα ουτε αυτο το εμετικο εκτρομα που ονομαζετε tts συγκρινετε μαζι του σε τιμονι και οδηγηση γενικα.

φιλικα Ανεστης.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κιρρα, οι σελίδες που με παραπέμπεις δείχνουν ότι υπάρχει η vw σαν εταιρεία στην αμερική, δεν δείχνουν πουθενά μερίδιο αγοράς.Δείξτε μου ένα με τις ταξινομήσεις στην αμερική, όπου η vw παίνρει πάνω από 4-5%(και πολύ έβαλα) και με πείσατε,τόσο απλό είναι.Με την ίδια λογική, και το landwind έχει ιστοσελίδα (δεν ξέρω για το συγκεκριμένο, παράδειγμα το έφερα) στην ελλάδα, αυτό δεν σημαίνει ότι έχει και μερίδιο αγοράς.

Φιλε earendil, απο αυτη την απαντηση σου καταλαβαινω οτι δεν εχεις καλη επαφη με το θεμα, απλως

πεταξες ενα 'πρακτικα δεν υπαρχει' αστοιχειωτο φυσικα για να υποστηριξεις την θεση σου, και οποιον παρει η μπαλα. Εσυ βασει ποιων στοιχειων το ειπες αυτο? Παρεθεσες κατι? Πως ζητας λοιπον απο εμενα?Γιατι πιστευω εσυ πρεπει πρωτα να στοιχειοθετησεις την θεση σου και μετα εγω που σου φανηκε μαλιστα και λιγη η ιστοσελιδα και την συγκρινες με καποια παρομοια μαιμου τυπου landwind. Για το οτι εχι ερευνητικα κεντρα και εργοστασια εκει δεν σου λεει τιποτα η δεν το διαβασες?Εχεις ενημερωθει οτι ο ομιλος VAG θα φτασει σε παραγωγη/πωλησεις τους δυο μεγαλους (GM/TOYOTA) σε παγκοσμια κλιμακα? Μιλαμε για πανω απο 5 εκατομμυρια αυτοκινητα ετησιως. Ολα αυτα στην Ευρωπαικη αγορα διατιθονται? Αν ηταν ετσι ενα στα δυο καινουργια αυτοκινητα στην Ευρωπη θα ηταν VAG! Ετσι ειναι?Για σκεψου λοιπον που αλλου μπορει να πηγαινουν αρκετα απο αυτα?Οχι βεβαια οτι λεω οτι ολα κατασκευαζονται στην Ευρωπη. Υπαρχουν εργοστασια σε Νοτια Αμερικη, Μεξικο, Κινα (για την εγχωρια αγορα) κλπ οπως κανει καθε πολυεθνικη.Τελος παντων δεν μπηκα στο θεμα για να αντιδικησω ουτε με ενδιαφερει. Ο καθενας εχει την γνωμη του που ειναι απολυτα σεβαστη. Τα στοιχεια ομως οταν επικαλουνται πρεπει και να στηριζονται διαφορετικα καταργουν την οποια τοποθετηση.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο.Για αυτό το λόγο:

http://www.freep.com/article/20100111/BUSINESS03/100111045/VW-aims-to-double-U.S.-market-share

επίσης

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5107852,00.html

(κάντε κόπι+πέιστ ολόκληρη τη σειρά μαζί με τα κόμματα γιατί αλλιώς βγάζει 404 Not found)

και

http://www.thetruthaboutcars.com/volkswagen-wants-to-triple-u-s-sales-by-2018/

όπου φαίνεται ότι η VW σκοπεύει να διπλασιάσει το μερίδιό της από 2 σε 4% (κ εγώ σκοπεύω να κερδίσω το τζόκερ)

και η καλύτερη απόδειξη

http://online.wsj.com/mdc/public/page/2_3022-autosales.html

όπου εμφανίζονται αναλυτικά οι πωλήσεις και το μερίδιο αγοράς των εταιρειών...Φυσικά TOYOTA και HONDA κυριαρχούν, δεν υπήρχε καμία αμφιβολία, οπως επίσης το 2% της VW σημαίνει ανυπαρξία.

φυσικά μπορεί όποιος θέλει να αμφισβητήσει την εγκυρότητα 4 ιστοσελίδων!αρκεί για κάθε μία να μου παρουσιάζει μια άλλη.Αυτά περί στοιχείων.

Edited by Earendil
Link to comment
Share on other sites

παντος δεν ξερω αν εχετε οδηγησει αλφα ρομεο gtv brera 159 η ενα ιντεγκραλε η ενα thesis η ena maserati quattroporte η μια f430 ...αλλα ειχα την τυχη να οδηγησω καποια απο αυτα..ειμαι κατοχος ενος golf v gti..επεισης και ενος c55 amg....αλλα σαν οδηγηση δεν μου λενε τιποτα.που την βρισκετε αυτην την τοσο καλη ποιοτητα κυλησης και οδηγηκης ευχαριστησεις δεν καταλαβαινω..το εχω δηλωσει και στο παρελθων ειμαι ιταλοφιλος και το design και την οδηγηση που εχουν αυτα τα αμαξια που κρυβουν τετοια ψυχη μεσα τους δεν προκειτε να φτιαξει κανενας γερμανος..προς θεου μην μου πειτε για κανενα 911..μια χαρα τριζουν και αυτα και δεν εχουν καμια σχεση με το να οδηγας ενα γνησιο ιταλικο supercar.. να πω οτι ολα τα παραπανω εκφραζουν εντελος υποκειμενικα εμενα συμφωνα με αυτα που εχω βιωσει..δεν μου αρεσει ομως να εχω παροπιδες..σαν καταναλωτης δεν με νοιαζει ποιος βρηκε την πατεντα η ποιος εκανε την εφευρεση αλλα με νοιαζει να αγορασω την τεχνολογια και να την αξιοποιησω..και τα starlet to 94-95 htan 1.3 me 150 aloga για αυτους που πενευοντε συνεχεια με τα τουρμπο σε μικρα κυβικα και τριχες.για το s 2000 δεν το σχολιαζω αδηγηστε πρωτα ενα και εκφερετε γνωμη για το αν ειναι μπανιερα..γιατι ουτε το leon ουτε το golf αλλα ουτε αυτο το εμετικο εκτρομα που ονομαζετε tts συγκρινετε μαζι του σε τιμονι και οδηγηση γενικα.

φιλικα Ανεστης.

Εντελώς φιλικά αλλά είναι διαφορετικό να κάνεις 1 φορά βόλτα ένα αμάξι και άλλο να το έχεις στην κατοχή σου. Σχετικά λοιπόν με την συνύπαρξη Ferrari 612 Scaglietti & Porsche 911 turbo στον ίδιο κάτοχο που γνωρίζω, σε πληροφορώ ότι με την Ferrari δεν κάνεις ούτε μισή ώρα ταξιδάκι γιατί πολύ απλά σε κουράζει ο ήχος της μηχανής αλλά και η ανάρτηση που σου φεύγει η μέση, ενώ με την Porsche που είναι πιο user friendly είσαι μια χαρά. Εκεί έγκειται η ποιότητα κύλισης που συνυπάρχει φυσικά με τις επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς φιλικά αλλά είναι διαφορετικό να κάνεις 1 φορά βόλτα ένα αμάξι και άλλο να το έχεις στην κατοχή σου. Σχετικά λοιπόν με την συνύπαρξη Ferrari 612 Scaglietti & Porsche 911 turbo στον ίδιο κάτοχο που γνωρίζω, σε πληροφορώ ότι με την Ferrari δεν κάνεις ούτε μισή ώρα ταξιδάκι γιατί πολύ απλά σε κουράζει ο ήχος της μηχανής αλλά και η ανάρτηση που σου φεύγει η μέση, ενώ με την Porsche που είναι πιο user friendly είσαι μια χαρά. Εκεί έγκειται η ποιότητα κύλισης που συνυπάρχει φυσικά με τις επιδόσεις.

καλά, αν τον ενοχλεί ο θόρυβος τον φίλο σου τόσο πολύ, πες του μήπως την δανείζει για κανά σ/κ .Μα κ αυτός να μην κάνει ένα τεστ ντράιβ πρώτα...πλακίτσα κάνω, αλλά αυτό που έγραψες είναι υπερβολή.

επίσης αν θέλετε, διαβάστε σήμερα στη στήλη της ελευθεροτυπίας για τα αμάξια, για τους φίλους σας τους γερμανούς και πως επηρεάζουν το φόρο πολυτελείας 2 αυτοκινητοβιομηχανίες τους

1ο σέρβις σε χόντα crv '08 (20.000χλμ)=270 ευρώ...

Edited by Earendil
Link to comment
Share on other sites

alexisp ωραία ανάπτυξη. :p

ΥΓ. Για την ιστορία οι δύο ισόθερμες και οι δύο αδιαβατικές μεταβολές αποτελούν το κύκλο καρνό (ουδέτερο γένος).

Μόνο που φίλε μου δεν μπορούν να αναπαράξουμε αδιαβατικές μεταβολές :)

¶ρα, καλό, αλλά "δουλεύει" μόνο στα χαρτιά...

Link to comment
Share on other sites

Guest Karaman

1ο σέρβις σε χόντα crv '08 (20.000χλμ)=270 ευρώ...

Ε..και γιατι δεν πηγες και δεν πηρες ενα honda η ενα τογιοτα??? απο οτι βλεπω εχεις δηλωσει οτι εχεις golf 6...ε και αν δεν εμεινες ευχαρηστημενος γιατι δε το πουλας να παρεις παλι ενα honda η ενα τογιοτα??? Αφου ειναι ακρως καλυτερα απο τα vw.!!! Αν ειχες μια γυναικα που δεν σου αρεσει θα καθοσουν μαζι της η θα την σουταρες???

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, κάπου χάσατε το νόημα και αρχίσατε την μεταξύ σας αντιπαράθεση... όταν ηρεμίσουν τα πνεύματα, τα ξαναλέμε :p

Link to comment
Share on other sites

Ε..και γιατι δεν πηγες και δεν πηρες ενα honda η ενα τογιοτα??? απο οτι βλεπω εχεις δηλωσει οτι εχεις golf 6...ε και αν δεν εμεινες ευχαρηστημενος γιατι δε το πουλας να παρεις παλι ενα honda η ενα τογιοτα??? Αφου ειναι ακρως καλυτερα απο τα vw.!!! Αν ειχες μια γυναικα που δεν σου αρεσει θα καθοσουν μαζι της η θα την σουταρες???

γιατί όπως έχω πει πολλάκις (αφού διαβάζεις αυτά που γράφω) το γκολφ είναι καλύτερο στο σύνολο, έχει καλύτερη τιμή μεταπώλησης και ενσωματώνει περισσότερα πράγματα σε ένα αμάξι.Και πάλι γκολφ θα έπαιρνα, αλλά είναι υπερεκτιμημένο, και για αυτό εκρφράζω τις ανησυχίες μου, εφόσον εχω διαβάσει όλα αυτά τα προβλήματα που βγάζει.Τόσο πείεργη άποψη έχω?

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς φιλικά αλλά είναι διαφορετικό να κάνεις 1 φορά βόλτα ένα αμάξι και άλλο να το έχεις στην κατοχή σου. Σχετικά λοιπόν με την συνύπαρξη Ferrari 612 Scaglietti & Porsche 911 turbo στον ίδιο κάτοχο που γνωρίζω, σε πληροφορώ ότι με την Ferrari δεν κάνεις ούτε μισή ώρα ταξιδάκι γιατί πολύ απλά σε κουράζει ο ήχος της μηχανής αλλά και η ανάρτηση που σου φεύγει η μέση, ενώ με την Porsche που είναι πιο user friendly είσαι μια χαρά. Εκεί έγκειται η ποιότητα κύλισης που συνυπάρχει φυσικά με τις επιδόσεις.

μαλλον ο φιλαρακος σου εχει χασει το νοημα της οδηγικης απολαυσης....δεν ειμαι κατοχος αλλα ειναι κατοχος το πιο κοντινο οικογενιακο μου προσωπο και εχω κανει οχι ενα ταξιδι αλλα πολλα....απλα αν δεν ειχα την εμπειρια ενος ταξιδιου η διαδρομων απο τα αμαξια που σου προανεφερα δεν θα στο ελεγα και μην ξεχνας οτι ειναι αλλη η χρηση τους και οχι απλα ενα ταξιδι θεσσ-αθηνα..δεν οισοπεδωνω την γερμανικη τεχνολογια προς θεου απλα με ενδιαφερει σαν αμαξι αυτο που μου προσφερει στην εκαστοτε τιμη που το αγοραζω και το ποσο πραγματοποιει τις επιθυμιες μου στην οδηγηση και με αυτα τα κριτιρια το αξιολογω.πολυ απλα δεν θελω να γινομαι υποστιρικτης μιας αυτοβιομηχανιας που δεν προκειτε να με ανταμιψει για τον αγωνα που θα κανω να μεταπεισω τους γυρο μου οτι το προιον της ειναι το καλυτερο!

φιλικα Ανεστης.

Link to comment
Share on other sites

Anyway, δεν μιλάμε για φιλαράκι μου!! Τα φιλαράκια μου κυκλοφορούν με νορμάλ αυτοκίνητα, αναφέρθηκα σε επιχειρηματία που γνώριζα και έχει αλλάξει αρκετά αυτοκίνητα.

Yπάρχουν μαγαζιά για κάθε γούστο ρε παιδιά αλλά όπως δεν πρέπει να ισοπεδώνουμε το κράτημα των Ιταλών ή την άνεση των Γάλλων μην ισοπεδώνουμε και την αισθητή διαφορά ποιότητας των Γερμανικών αυτοκινήτων (ακόμα και στα super cars).

Στις ζημιές λίγο πολύ όλα ίδια είναι. Διαβάζω όμως κάθε τρεις και λίγο, "έπρεπε να πάρω Auris, Mitsubishi, Alfa Romeo κλπ".

Όποιος έκανε το λάθος και δεν έκανε test drive πριν πάρει το αυτοκίνητο του ας μην το κατηγορεί επειδή είχε άλλες προσδοκίες. Ας το αλλάξει και ας πάρει ότι τον εκφράζει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.