Jump to content
decadance

Provlima Se Corolla

Recommended Posts

Anyway, δεν μιλάμε για φιλαράκι μου!! Τα φιλαράκια μου κυκλοφορούν με νορμάλ αυτοκίνητα, αναφέρθηκα σε επιχειρηματία που γνώριζα και έχει αλλάξει αρκετά αυτοκίνητα.

Yπάρχουν μαγαζιά για κάθε γούστο ρε παιδιά αλλά όπως δεν πρέπει να ισοπεδώνουμε το κράτημα των Ιταλών ή την άνεση των Γάλλων μην ισοπεδώνουμε και την αισθητή διαφορά ποιότητας των Γερμανικών αυτοκινήτων (ακόμα και στα super cars).

Στις ζημιές λίγο πολύ όλα ίδια είναι. Διαβάζω όμως κάθε τρεις και λίγο, "έπρεπε να πάρω Auris, Mitsubishi, Alfa Romeo κλπ".

Όποιος έκανε το λάθος και δεν έκανε test drive πριν πάρει το αυτοκίνητο του ας μην το κατηγορεί επειδή είχε άλλες προσδοκίες. Ας το αλλάξει και ας πάρει ότι τον εκφράζει.

full sto like man!+fwnw!!

Link to comment
Share on other sites

αν αναφέρεσαι σε μένα φίλε μου, έκανα 2 φορες τεστ στο γκολφ και μία στο μιτσουμπίσι αλλα δε μέτρησε στην τελική μου απόφαση, μου φάνηκαν πολύ μικρές οι διαφορές.Μόνο σε ηχομόνωση υστερεί το μιτσουμπίσι εκ πρώτης (ότι πρόλαβα να καταλάβω σε ένα τεστ)

Link to comment
Share on other sites

Να πω κ εγω δυο 'καλα' λογακια για τα τoyota.ετσι για το καλο...

Προσφατα εκανα ταξηδι με aguris 390 χιλλιομετρα.

Τι παρατηρισα λοιπον?

1.τα φωτα του ειναι σαν του ποδηλατου μου,οπως σε ολα τα ιαπωνικα....

2.το ντουλαπακι του συνοδηγου δεν ανοιγει εαν υπαρχει συνοδηγος με υψος 1.75 (ομιλων) γιατι βρισκει στα ποδια του.

3.ποιοτητα ταμπλο κ χρωμα καντραν (κατι να θυμιζει η/υ 1989 ιβμ 2086) αστα να πανε...

Αμα θελετε μιλαμε κ πιο σοβαρα ομως....

Edited by Speedy
ΚΕΦΑΛΑΙΑ
Link to comment
Share on other sites

Θα σου λύσω την απορία για το χρώμα του καντράν. Αρχικά είδαν το kia και ζήλεψαν...

2008kiaproceedcockpitin.jpg

...έτσι γνωρίζοντας καλύτερα από όλους την τέχνη της αντιγραφής έφτιαξαν ανάλογου φωτισμού καντράν :

20332732473eed38bb44.jpg

ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΚΑΥΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ "ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ, ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ???", για όσους λοιπόν τα θυμόμαστε, ΝΑΙ ο φωτισμός του καντράν του Aguris είναι εμπνευσμένος από το κλασσικό φορητό ραδιοφωνάκι που πουλάνε στην λαική!!! :

kk2000s01.jpg

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον έφτιαξαν καντράν που δεν ξεθωριάζει...

xaxaxaxa....

δεν παιζεστε...ομως......

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον έφτιαξαν καντράν που δεν ξεθωριάζει...

Ρε μεγαλε ολη την ωρα μουρμουρας για το αμαξι σου,πουλα το και υσηχασε.ΕΛεος ποια.Αφου χαλαει ολη την ωρα,τριζει ολη η καμπινα, δεν εχει τιμονι, δεν εχει καλα φρενα, ο κινητηρας του δεν σου αρεσει πουλατο να παει να γ@μηθ..Μας λες οτι το πηρες γιατι ειναι πανω απο ολα τα αλλα και μετα το απαξιωνεις ολη την ωρα.Μας δουλευεις κανονικα.....

Link to comment
Share on other sites

Χαλάλι τον κόπο σου!Δε μιλάμε για αυτοκίνηση γενικότερα, το τόπικ έχει να κάνει με την ιαπωνική τεχνολογία σε σύγκριση με τη γερμανική.Με τον ίδιο τρόπο, απέναντι από τους γερμανούς, ή αν θες, τους ιάπωνες, αντιπαραβάλλω την προσφορά κάθε σχολής στην αυτοκίνηση

Δεν έχει νόημα να κάτσουμε να λέμε όχι η μερσεντες έφτιαξε πρώτη το esp όχι η σααμπ κλπ...μπορεί να εμφανίστηκαν σε διαφορετικές εκδοχές τον ιδιο περίπου καιρό ή κάτι τέτοιο.Επειδή η δική μου διπλωματική έχει άμεση σχέση με αυτό το ζήτημα, σε παραπέμπω κιόλας να δεις το πόστερ(Α3 παρουσίαση, μονοσέλιδη) της:

http://www.mead.upatras.gr/thesesdipl/files/Poster%28GEWRGIANNAKHS_KONSTANTINOS%294629.pdf δώσε μου αν θες μια κουβέντα παραπάνω σ αυτό το θέμα.Αν σε ενδιαφέρει, μπορώ αν θες να σου τη στείλω ολόκληρη, όπου θα βρεις πλήρη βιβλιογραφία (SAE-Society of Automotive Engineering- papers και όχι μόνο) πάνω στο esp, abs και άλλα στο χώρο του φορτηγού.

Φίλε μου, μιλάμε για το αυτοκίνητο και όχι για τα φορτηγά, οπότε πρωτοπόρος στα αυτοκίνητα είναι η Mercedes, αυτό είπα, αυτό ισχύει, δεν μπορώ να καταλάβω που κάνω λάθος ή τι μπερδεύεις. Πρώτη χρήση του abs έγινε στην αεροπορική βιομηχανία, οπότε αν ψάχνουμε να βρούμε τι ΔΕΝ έκανε η Mercedes, μπορούσε κάλλιστα να ανατρέξουμε στα αεροπλάνα. :rolleyes:

Ο καρνό έβγαλε ισχύ από μια θερμική διεργασία, αυτή είναι η πρωτοπορία.όλοι οι υπόλοιποι κύκλοι έχουν σαν οδηγό "τα χαριά του".Ακόμα και ο κύκλος Rankine ακολουθεί τη λογική της θερμής και κρύας δεξαμενής, ο οποίος κύκλος έχει να κάνει με την ψύξη και όχι με την ισχύ.

Και για να το πω μπακαλίστικα, αν έλεγες στον Καρνό να σου φτιάξει αυτή την πρώτυπη μηχανή, θα έξυνε την κασίδα του... ΔΕΝ μπορεί να αναπαράξει μια αδιαβατική μεταβολή!!!

Για το DSG, πρώτος ανέφερα τη σημασία του, για μένα είναι μια τεχνολογική εξέλιξη, η οποία συνοδεύτηκε από μια εξίσου επιτυχημένη εφαρμογή.

Τεχνολογική εξέλιξη τίνος;

Μου επικαλείσαι το λαγκ της Ιντεγκράλε, αυτοκίνητο του 89?Που και πάλι, αν το βάλεις δίπλα στο γκολφ, το γκολφ του σήμερα, θα κοκκινήσει(το γκολφ) από ντροπή?Από οδηγική απόλαυση?Από αξιοπιστία?Από μηχανολογικές λύσεις?Από γκάζια?Εννοείται ότι δεν έχει RCD-510 ή ηλεκτρικά παράθυρα, αλλά το αυτοκίνητο δεν κρίνεται από αυτά.Για μένα, ο TSI είναι η επιτομή της σχέσης απόδοσης/κόστους, αλλά δε θεωρώ ότι βάζοντας 2 συμπιεστές προσέφερες κάτι νέο στην αυτοκίνηση.Να το πω αλλιώς, πιο πολύ μου μυρίζει δουλειά του τμήματος μάρκετινγκ της VW παρά των μηχανικών της (προφανώς μιλάω για την εντολή τοποθέτησης μιας τετοιας λύσης, όχι για ητν υλοποίηση)

Αν το βάλεις δίπλα στο αντίστοιχο Golf από άποψη ιπποδύναμης του σήμερα, μην είσαι τόσο αισιόδοξος... Οδηγική απόλαυση;;; Φαντάζομαι δεν έχεις οδηγήσει Intergrale ούτε Deltona και τα λες αυτά... Έτυχε να έχω γνωστό με Intergrale και επέτρεψέ μου να ξέρω μερικά πράγματα εκ των έσω... Δηλαδή μου λες οτι το twincharged μοτέρ του Golf είναι μαρκεντίστικο τρικ???????????

Τα περί bluemotion, δεν τα γνωρίζω φίλε μου, δεν εχω ασχοληθεί ακι δεν έχω άποψη περί αυτού.όταν μπουν στον τιμοκατάλογο απέναντι από τα αντίστοιχα γιαπωνέζικα τότε το συζητάμε.Επίσης χρονικά έχουν αργήσει εφόσον μιλάμε για Καινοτομία.Τέλος, και στο πανεπιστήμιο έφτιαξαν κάποια παιδιά αμάξι κινούμενο με φωτοβολταικά, δεν καινοτομήσανε όμως, χρησιμοποίησανε μια ήδη γνωστή λύση τελειοποιώντας την εφαρμογή της.Νομίζω κάπου εδώ θα έχεις καταλάβει πως αυτό που με ενδιαφέρει είναι ποιος ανοίγει το δρόμο, όχι ποιος τον στρώνει με άσφαλτο.Ποιος έμεινε στην ιστορία?Ο κολόμβος ή ο Βεσπούκι?

Τα περί BlueMotion θα τα γνωρίσεις σύντομα, μιας και τα αυτοκίνητα ήδη κτκλοφορούν. Τα ηλεκτρικά Golf που κυκλοφορούν ήδη στη Γερμανία θα αργήσειςνα τα γνωρίσεις μιας και σε 50 χρόνια θα έρθουν στην Ελλάδα... Καινοτομία δεν είναι ο άλλος να σου παραθέτει το Prius με οτι συνεπάγεται αυτό και εσύ να βγάζεις ένα Golf το οποίο είναι πιο Eco-friendly??? Αν λοιπόν σε ενδιαφέρει ο πρωτοπόρος, δεν θα έπρεπε να μου είχες αναφέρει το μοτέρ του S2000 (εξέλιξη άλλου μοτέρ), το abs της Scania-Saab(εξέλιξη συστήματος από την αεροπορία) και πολλά ακόμη. Κακά τα ψέματα, το τελικό αποτέλεσμα μετράει, άλλωστε στην ιστορία έμεινε ο Κολόμβος.... ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ Ο ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ!!! Άρα; Σαν καταναλωτής δεν θέλεις να αγοράσεις οτι καλύτερο/πιο εξελιγμένο μπορείς; Ε, αυτό σου προσφέρει ο Γερμανός. Υπάρχουν πράγματα τα οποία ο γερμανός σου λέει οτι δεν κάνουν, βλέπε Wankel. Το πήραν οι σχιστομάτηδες και μια από εδώ, μια από εκεί πάλι τα ίδια σκ@τ@ είναι... Εκεί δεν σου μένει αυτός που το εξελίσει γιατί πολύ απλά δεν λύνει τα προβλήματα που υπήρχαν!

Για τον honda, δεν έκανα κουβέντα για απόδοση και κυβικά, μίλησα για κατασκευαστική αρτιότητα.Για κινητήρα σχεδιασμένο ΧΩΡΙΣ ΑΝΟΧΕΣ.Για εγχείρηση νευροχειρούργου με άλλα λόγια!!!Εγώ στο πολυτεχνείο έμαθα το εξής απλό.Για να έχεις ισχύ χρειάζεσαι ενέργεια.Είτε έχεις τούρμπο είτε έχεις ποδήλατο, πρέπει να κάψεις θερμίδες.Δε με ενδιαφέρει πόσα άλογα θα βγάλεις, με ενδιαφέρει πως θα τα βγάλεις.Καλύτερα ΕΝΑ άλογο και τσάμπα παρά 200 άλογα στα 1200 κυβικά με 5 λιτ/100 χλμ κατανάλωση.Αυτό είναι καινοτομία για μένα, τα άλλα είναι βελτιώσεις, και μάλιστα με ήδη γνωστές λύσεις.

Κι εγώ στο πολυτεχνείο έμαθα οτι μπορείς να φτιάξεις στα χαρτιά κινητήρα εσωτερικής καύσης 1500cc απόδοσης 1500hp και να κυκλοφορεί κιόλας καθημερινά στο δρόμο. ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΥΛΟΠΟΙΗΣΙΜΟ; Αφού λοιπόν είμαστε και συνάδελφοι θα έπρεπε να γνωρίζεις οτι ο μηχανικός πριν ασχοληθεί με το οτιδήποτε έχει μια σειρά συλλογισμών μέσα στο κεφάλι του...

Μπορώ να το σχεδιάσω; Μπορώ να το υολοποιήσω; Με τι κόστος; Συμφέρει εμπορικά; Υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην αγορά κι αν ναι ποιον δρόμο ακολούθησαν για να το υλοποιήσουν; ... και πάει λέγοντας. ΟΥΤΕ Η ΤΟΥΟΤΑ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΝΑ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑ. Στο Prius έχουν φτιάξει στην ουσία ένα σύστημα δέσμευσης ενέργειας, άρα που είναι η καινοτομία;;; Η εφαρμογή του στην αυτοκίνηση; Και πάλι λοιπόν δεν είναι καινοτομία και το γιατί βρίσκεται εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Hybrid_vehicle_drivetrain#Full_Hybrids

Θα μπορούσες να μου είχες αναφέρει το ΑFL της OPEL(δεν ξέρω αν το σχεδίασε και το εφάρμοσε πρώτη αυτή) να σου λεγα ναι, αυτό το παραδέχομαι.Το να περιστρέφονται τα λαμπάκια βάση της γωνιας του τιμονιού και της ταχύτητας είναι μία λύση νέα.

C'mon... Citroen φίλε μου, Citroen... Όταν έστριβε ο βάτραχος την δεκαετία του '60 τότε επινόησαν αυτό το σύστημα.

και φίλε μου δεν νομίζω ότι σχεδιαστηκά το πόλο μπορεί να σταθεί δίπλα σε οποιοδήποτε πούντο, ακόμα και στο πρώτο.Αντίθετα, το παλιό μπράβο είναι απαράδεκτο, το καινούριο όμως είναι απλά υπέροχο.Μπορεί να είναι σαράβαλο, είναι όμως πανέμορφο.Επίσης πιο Αστρα σου άρεσε?Ο μπερτόνε άλλξε μόνο τις αναλογίες των γραμμών, διατηρώντας το σχήμα αναλοίωτο, και όμως το αστρα κουπε ειδικά σε πορτοκαλι ήταν ένα αμάξι όνειρο.Για τη δε μπρέρα, τι να πει κανείς.Αν ήταν γυναίκα θα ήταν η μπελούτσι.

Όπως εσύ μου λες οτι το νέο Bravo είναι πανέμορφο, έτσι θα σου πω κι εγώ οτι το νέο Bravo είναι κακάσχημο, στρογγυλοτετράγωνο και άκομψο με λαμαρίνα χιλιοκαμπυλωμένη και πάλι το αποτέλεσμα είναι να βγει ένα κουτί! Προσωπική εκτιμηση. Το νέο Astra ας πούμε μου αρέσει παρα πολύ, πολύ περισσότερο από το Golf! Ο Bertone ΔΕΝ σχεδίασε το νέο Astra, κάπου μπερδεύεσαι. Για την Brera τώρα, τι να πω... Έχει μείνει από το παρελθόν οτι η Alfa Romeo ΠΡΕΠΕΙ να είναι θελκτική. Την άποψή μου την έχω ψαναπεί.

Και τέλος, μπορεί να κάνω λάθος για το Τόρσεν, πιστεύω όμως ότι η εταιρεία Zexel Torsen προκύπτει λογικά από όνομα ανθρώπου και όχι από ακρωνύμια, χωρίς όμως να έχω στοιχεία.Γνωρίζω επίσης ότι η εταιρεία αυτή έχει κάποια σχέση με την Toyota και με την Audi και σίγουρα είναι αμερικάνικη και συνεργάστηκε με τη βόλβο στα φορτηγά και έφτιαξε τα πρώτα διαφορικά για τα Hummer.Και για το χάλνεξ, απλά τσέκαρε στο τμήμα μηχατρονικής του Kth!Πρώτη είναι η σααμπ, σίγπυρα έχει φορέσει και η πόρσε και λογικό να έχει ακολουθησει και η audi.

Η κατακλείδα μου είναι η απόδειξη αυτών που πιστεύω, ότι δλδ οι γερμανοί έπονται.Και για αυτό το κάνουν καλύτερα.Το αμάξι, για να μην παρεξηγιόμαστε.Από την άλλη, εξαιρόντας τη Mercedes, δεν μπορώ να δεχτώ πως γίνεται και οι άλλες εταιρείες της γερμανίας δεν ξέρουν πως να φτιάξουν ένα φορτηγό.Εδώ η Hyundai φτιάχνει καράβια, η Daewoo πυραύλους, η Mitsubishi πρωτοπορεί σε συστήματα ψύξης θέρμανσης.Η τεχνολογία των γερμανικών αυτοκινητοβιομηχανιών δεν αρκεί για να παίξουν μπάλα και αλλού?

Για torsen ρίξε μια ματιά εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Torsen

Για τα haldex απλά κοίτα εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Haldex

Αφού λοιπόν έχεις κοιτάξει τα δύο παραπάνω Link πες μου, που έπονται οι Γερμανοί;

Έστω τώρα οτι βγαίνεις μια βόλτα έξω στο δρόμο και βλέπεις φορτηγά... Θα δεις Mercedes (κυρίες που λέμε εμείς στη δουλεία μας), θα δεις ΜΑΝ(σκληρά που λέμε εμείς στη δουλειά μας), θα δεις Scania (Ταξιδιάρικα που λέμε στη δουλειά μας) και Volvo (Οικονιμικά). Τα Daf δεν τα αναφέρω. Ούτε τα Ford ούτε τις άλλες αλχημείες εταιριών που δεν κατέχουν το αντικείμενο. Άντε έλα και πες μου, που βλέπεις Ιάπωνα εδώ μέσα!!!!!!!!!!!

Η Huyndai φτιάχνει καράβια, δεν ξέρω αν το κάνει καλά αλλά τα αυτοκίνητά της είναι για πέταμα, η Daewoo φτιάχνει πυραύλους αλλά τα αυτοκίνητά της είναι για πέταμα, η Mitsubishi φτιάχνει κλιματιστικά και τα αυτοκίνητά της ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ. Εξαιρούνται τα EVO τα οποία είναι κομμάτια-κομμάτια Γερμανικής και Αμερικανικής τεχνολογίας, βλέπε Turbo από Αμέρικα, τετρακίνηση αντιγραφή Quattro Principal και πάει λέγοντας. Και ερωτώ... Αν αύριο βγάλει αυτοκίνητο η Siemens ή η Νokia, τι θα πούμε; Οτι είναι καλό επειδή οι δύο αυτές εταιρίες βγάζουν καλά κινητά ή ηλεκτρικές συσκευές;;;;;

Edited by Speedy
Επιδιορθωση κωδικα παραθεσης
Link to comment
Share on other sites

@raven: φίλε μου δεν έβγαλα άκρη από όσα γράφεις, ειλικρινά

Εγώ δεν είπα ότι το ABS είναι πρώτη εφαρμογή της Βόλβο?Θα με τρελάνεις????Ο φίλος Αλέξανδρος επέμενε ότι είναι της μερσεντες.άλλωστε είναι και λογικό, η ανάγκη για φρεναρισμα στο χιόνι τους οδήγησε εκεί.Εννοείται ότι το ABS υπάρχει σαν τεχνολογία από το 75 περίπου, η εφαρμογή άρχισε αργότερα, και πρώτα στα βόλβο της αμερικής.

Τώρα για τα τμήματα R&D ότι βρίσκοτναι εδώ στην ευρώπη, αυτό συμβαίνει γιατί η ΙΑΠΩΝΙΚΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΗΔΗ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΣΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΠΙΑΣΤΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΠΟΥ ΑΛΛΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ.Και τα πάει μια χαρά.Η vw στα φορτηγά που είναι?

Για τα ΜΑΝ και ειδικά για τη νέα σειρά TGΧ, ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΕΙΜΟΥΝ ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΣ (η δουλειά μου το απαιτεί, άλλωστε, εφόσον κάνω μελέτεσ σε υπερκατασκευές -αν θες να πούμε και ονόματα αφού πιστεύεις ότι είμαι άσχετος=>Σμυρλιάδης,Ταξιάρχου, Κάβουρας, Κιολεήδης, Καξεκω τα κυριότερα, Τσοκάνης στη χαλκίδα, ζυγούρης στην καλαμάτα για βυτία καθώς και Νέζης,Ασβεστάς και κανα 2 άλλοι που μου διαφεύγουν στον ασπροπυργο.Επίσης Κυρομύτης για τα φρένα σε Βόλβο.Τί άλλο?Α ναι, r-111 της unece (ξέρεις τι είναι?), ΑDR ΚΛΠ, σε έπεισα?) έχω να πω τα καλύτερα, ειδικά όσο αφορά στην σχέση τιμής-ποιότητας και σασί.

τέλος αυτό για τους ναζί τι σχέση είχε?όταν λέμε αεροναυπηγική στην ελλάδα εννοούμε ως επί το πλείστον ανεμογεννήτριες.Τώρα τι σχέση έχει το στελθ με την αυτοκινητοβιομηχανία, κάτι παραπάνω θα ξέρεις.Προς τι όλη αυτή η εμπάθεια με τους ιάπωνες και η επίθεση προς το πρόσωπό μου, δεν την κατάλαβα, αλλά τεσπα.όσο για τα φορτηγά, σε προκαλώ να με πιάσεις αδιάβαστο.

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται η δημοσίευση ονομάτων μέσα στο forum αλλά σαν έμπορος οικοδομικών υλικών και κάτοχος αρκετών φορτηγών θα μπορούσα να αναφέρω πολλά αλλά δυστυχώς είναι καρα-offtopic και πολύ λίγους θα ενδιέφεραν. Όπως η κουβέντα έχει εξελιχθεί περί τεχνολογιών και αυτοκίνησης, το ίδιο offtopic βγαίνετε και οι δύο... ο ένας στα αεροπλάνα κι ο άλλος στα φορτηγά (κανένας για βαπόρια;;;; :rolleyes: just joking )

Link to comment
Share on other sites

Ρε μεγαλε ολη την ωρα μουρμουρας για το αμαξι σου,πουλα το και υσηχασε.ΕΛεος ποια.Αφου χαλαει ολη την ωρα,τριζει ολη η καμπινα, δεν εχει τιμονι, δεν εχει καλα φρενα, ο κινητηρας του δεν σου αρεσει πουλατο να παει να γ@μηθ..Μας λες οτι το πηρες γιατι ειναι πανω απο ολα τα αλλα και μετα το απαξιωνεις ολη την ωρα.Μας δουλευεις κανονικα.....

σκαλωμένος?μια πλάκα δεν ανέχεσαι?για την ιστορία το μόνο πρόβλημα που μου έχει βγάλει είναι οι τριγμοί στην κολώνα του οδηγού, και αυτό φαίνεται να σταμάτησε τώρα με τις ζέστες.Που το απαξίωσα?ίσα ίσα, λέω ότι πάλι το ίδιο θα έπαιρνα.Το να αναγνωρίζουμε όμως κάποια προβλήματα αναντίστοιχα με τα λεφτά που δίνεις, είναι άλλο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου λύσω την απορία για το χρώμα του καντράν. Αρχικά είδαν το kia και ζήλεψαν...

2008kiaproceedcockpitin.jpg

...έτσι γνωρίζοντας καλύτερα από όλους την τέχνη της αντιγραφής έφτιαξαν ανάλογου φωτισμού καντράν :

20332732473eed38bb44.jpg

ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΚΑΥΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ "ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ, ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ???", για όσους λοιπόν τα θυμόμαστε, ΝΑΙ ο φωτισμός του καντράν του Aguris είναι εμπνευσμένος από το κλασσικό φορητό ραδιοφωνάκι που πουλάνε στην λαική!!! :

kk2000s01.jpg

Πάντως τα καθίσματα του ΚΙΑ είναι αντιγραφή του mkv Pirelli Edition !!! thumbsdown.gifthumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

παντος δεν ξερω αν εχετε οδηγησει αλφα ρομεο gtv brera 159 η ενα ιντεγκραλε η ενα thesis η ena maserati quattroporte η μια f430 ...αλλα ειχα την τυχη να οδηγησω καποια απο αυτα..ειμαι κατοχος ενος golf v gti..επεισης και ενος c55 amg....αλλα σαν οδηγηση δεν μου λενε τιποτα.που την βρισκετε αυτην την τοσο καλη ποιοτητα κυλησης και οδηγηκης ευχαριστησεις δεν καταλαβαινω..το εχω δηλωσει και στο παρελθων ειμαι ιταλοφιλος και το design και την οδηγηση που εχουν αυτα τα αμαξια που κρυβουν τετοια ψυχη μεσα τους δεν προκειτε να φτιαξει κανενας γερμανος..προς θεου μην μου πειτε για κανενα 911..μια χαρα τριζουν και αυτα και δεν εχουν καμια σχεση με το να οδηγας ενα γνησιο ιταλικο supercar.. να πω οτι ολα τα παραπανω εκφραζουν εντελος υποκειμενικα εμενα συμφωνα με αυτα που εχω βιωσει..δεν μου αρεσει ομως να εχω παροπιδες..σαν καταναλωτης δεν με νοιαζει ποιος βρηκε την πατεντα η ποιος εκανε την εφευρεση αλλα με νοιαζει να αγορασω την τεχνολογια και να την αξιοποιησω..και τα starlet to 94-95 htan 1.3 me 150 aloga για αυτους που πενευοντε συνεχεια με τα τουρμπο σε μικρα κυβικα και τριχες.για το s 2000 δεν το σχολιαζω αδηγηστε πρωτα ενα και εκφερετε γνωμη για το αν ειναι μπανιερα..γιατι ουτε το leon ουτε το golf αλλα ουτε αυτο το εμετικο εκτρομα που ονομαζετε tts συγκρινετε μαζι του σε τιμονι και οδηγηση γενικα.

φιλικα Ανεστης.

Έχοντας οδηγήσει μερικά από αυτά που αναφέρεις και έχοντας οδηγήσει και το εμετικό tts (το οποίο 100% ΔΕΝ έχεις οδηγήσει) δεν θέλω να ανοίξω παραπάνω την κουβέντα. Κράτα το Golf σου (που αν είναι εμετικό το tts φαντάζομαι τι γνώμη θα έχεις για το Golf) και απέλαυσε μια Brera, 159 κτλ κτλ... C55 AMG? Από Φλώρινα? Παράξενο, δεν το γνωρίζω το αυτοκίνητο, ούτε σε έχω δει στα αντίστοιχα ΜΒ fora. Αν είναι να μιλήσουμε φίλοι μου, ας μιλάμε με αποδείξεις και όχι με εκφράσεις "εμετικό έκτρωμα" κοκ... ΣΕ ΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΟΦΕΙΛΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ, αλλιώς το επίπεδό της πάει περίπατο και κανείς δεν θα ασχοληθεί.

Link to comment
Share on other sites

@αλέξις: ΟΥΦ!πολύ διάβασμα!

Το γεγονός ότι δεν μπορείς να τετραγωνίσεις με ακρίβεια τον κύκλο δεν σημαίνει ότι δεν υπολογίζεις το εμβαδόν του με ολοκληρώματα.Για τον Καρνό:Που βασίζονται τα "κύκλα"?Στη θεωρία του καρνό, ότι δλδ παράγεις ενέργεια (έργο) από τη μεταβολή της κατάστασης ενός αερίου, και από τη διαφορά θερμοκρασίας.Επίσης πρώτος εισήγαγε (το 1824) την άποψη ότι δεν μπορείς να φτιάξεις μηχανή με απόδοση 1(100%), έκανε δυνατή τη μελέτη του θερμοδυναμικού κύκλου με το ιδανικό αέριο και τις αντιστρεπτές μεταβολές και έκανε εφικτή την κατασκευή στην πράξη του ατμοστρόβιλου.¶ρα όλοι έπονται του Καρνό.Χωρίς καρνό, δεν έχουμε pv=nrt,δλδ τη θεμελιώδη σχέση της θερμοδυναμικής.

Γιατί είναι πρωτοπόρος στα αυτοκίνητα η Μερσεντες?Από που συνάγεται αυτό?Ούτε το πρώτο αυτοκίνητο έφτιαξε, ούτε κάποιο πάταγο έκανε στην αυτοκίνηση, κατά την γνώμη μου.Συμφωνώ, μπορεί σε συνδυασμό ΙΧ και φορτηγού να είναι η μεγαλύτερη εταιρεία παγκοσμίως, και ίσως δίκαια, αλλά πρωτοπορεία δεν τη θεωρώ.Κλασσική, αξιόπιστη και ακριβή.

Η οδηγική απόλαυση που σου προσφέρει το γκολφ (και όχι μόνο το γκολφ, αλλά κάθε σύγχρονο αμάξι με όλα τα ηλεκτρονικά εργαλεία) ποια είναι?Κατά τη γνώμη μου, η οδηγική απόλαυση έχει μειωθεί κατά πολύ τα τελευταία χρόνια.Αυτοκίνητα δίχως συμμετοχή, δίχως πληροφόρηση, δίχως αμεσότητα, με ηλεκτρονικά γκάζια και ηλεκτροκίνητα τιμόνια, που είναι τέλεια για την καθημερινή μετακίνηση ενος μέσου ανθρώπου, αλλά δε θα σε κάνουν να χαμογελάς όπως π.χ. ένα μάζντα ΜΧ-5(μιλάμε για νορμάλ αμάξια πάντα).¶λλο ότι μπορεί να μην είναι πρακτικό λόγω 2 θέσεων, ή μπορεί να μην έχει Bluetooth και ηχομόνωση...Δλδ συγκρίνεις την πόρωση που νιώθεις όταν μπαίνεις στο κόκπιτ της ιντεγκράλε, με το αποστειρωμένο περιβάλλον ενός ιατρείου(γκολφ)?Αυτό ακριβώς λέω φίλε αλέξη, θεωρώ την τοποθέτηση του ΤΣΑΙ εντολή οικονομολόγων ,εφόσον διέγνωσαν σωστά την ανάγκη για φθηνή ιπποδύναμη και συχνή επίσκεψη στο συνεργείο(δλδ σε δένει η συντήρηση του τούρμπο, πόσω μάλλον και του κομπρέσσορα).Δεν είναι κάποια ρηξικέλευθη τεχνολογία, είναι μια πολύ πετυχημένη κίνηση στα πλαίσια της αγοράς.

Για οτ βάνκελ συμφωνώ,δεν κατάλαβα όμως τι θες να πεις με το Σ-2000?Εξέλιξη σε ότι αφορά την κατασκευή δίχως ανοχές ποιυ μοτέρ?Επίσης ο πρωτοπόρος στην ΑΓΟΡΑ ήταν η τογιότα και η Χόντα όσο αφορά στα υβριδικά.Τώρα, αν το κάνει καλύτερα ο γερμανός, αυτό είναι άλλο θέμα που μένει να αποδειχτεί.Δεν αμφιβάλλω ότι οι γερμανοί στο να ακολουθούν εκ του ασφαλούς (εξαιρώντας φυσικά το ΤΣΑΙ και το ΝΤΙΕΣΤΖΙ) είναι μανούλες, επομένως δε θα μου κάνει καμία εντύπωση αν ξεπεράσουν τους Ιάπωνες και σε αυτό.

Είπα, για το ΑΦΛ, δεν ξέρω ποιος έκανε πρώτος την εφαρμογή, υπέθεσα η όπελ,δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω για τη Σιτροεν.ίσα ίσα, δε μου κάνει καθόλου εντύπωση αυτό που λες, οι γάλλοι μηχανικοί πάντα είχαν τον σεβασμό μου, όπως και οι σουηδοί.

Αν οποιοσδήποτε έφτιαχνε μηχανή που δεν κατανάλωνε ενέργεια, τότε θα είχαμε λύσει το πρόβλημά μας!Εννοείται πως και η τογιότα έχει ψωμιά ακόμα στο να παρουσιάσει κάτι αξιόλογο όσο αφορά σατ υβριδικά, έχει κάνει όμως πολλά περισσότερα βήματα από τους άλλους και έχει εμπειρία και τεχνογνωσία.

Εφόσον είσαι συνάδελφος, δε θα έπρεπε να με παραπέμπεις στη βικιπέδια...Στη διεθνή βιβλιογραφία, παραπομπές στη βικιπέδια δεν γίνονται αποδεκτές και κανείς δεν τις χρησιμοποιεί.Αντίθετα είναι εξαιρετικά χρήσιμες για παιδιά δημοτικού που φτιάχνουν εργασίες.Δε λέω, μπορεί λέει την αλήθεια και μάλιστα τεκμηριωμένα στα περισσότερα αρθρα, αλλά αυτό δεν αρκεί σε έναν επιστήμονα

Ο μπερτόνε σχεδίασε το παλιό άστρα κουπέ και κάμπριο, πουθενά δεν μπερδεύομαι...χωρίς να αλλάξει καθόλου το αμάξι, με 2 πινελιές έφτιαξε ένα κομψοτέχνημα σε σχέση με το αδιάφορο άστρα 5θ και 3θ...Υπάρχουν άλφα που δε μου αρέσουν, όπως π.χ. η 147 και η 156, αλλά υπάρχουν και άλφα όπως η Μπρέρα και η 159 που με τρελαίνουν.

Για τόρσεν, χάλντεξ και βικιπέδια, την είπα την άποψή μου.Για το τόρσεν μετά από ψάξιμο τείνω να πιστέψω ότι έχεις δίκιο.

Όσο αφορά στα φορτηγά:

Το ότι δεν έρχονται στην Ελλάδα δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν.Βλέπεις, οι περισσότεροι έλληνε ςπροτιμούν να κάνουν εισαγωγή κάποιο μεταχειρισμένο όχημα από βόρεια ευρώπη(σουηδία, ολλανδία, γερμανία) παρά να αγοράσουν καινούριο.Πως να μπουν οι Ιάπωνες στην αγορά αυτή?Βλέπω πολύ συχνά Ιβέκο και ρενό, ειδικά τα τελευταία είναι μονοπώλιο στην Αφρική.Για τη δε Ασία, μπορείς να ψάξεις, αλλά μερσεντές φορτηγά δε θα βρεις(ομοίως και στην αμερική, όπου τα Γουάιτ και κάποιες άλλες μάρκες παίζουν χωρίς ανταγωνισμό).Αντίθετα θα βρεις Μιτσουμπίσι, Τογιότα, Νισσάν κλπ.Επίσης γενικά στα επαγγελματικά, και ειδικά στα αγροτικά τα ιαπωνικά είναι αιώνες μπροστά, αλλά ακόμα και σε επίπεδο Κάντερ,LS,Hiace είναι εξαιρετικά ανταγωνιστικά.Μια σαφή υπεροχή των γερμανών στα ταξί την αποδέχομαι, ελέω μερσεντες.Για VW,BMW,OPEL ούτε να το συζηταμε.Για την κατηγορία των τάμπερ, δεν πιστεύω να έχεις αμφιβολίες για την υπεροχή σουηδών και ιαπώνων...

Δλδ το Πατζέρο είναι για πέταμα?Το Αουτλάντερ είναι για πέταμα?Οι συνεχόμενες νίκες στα Παρί ντακάρ είναι άνευ ουσίας?Τα αειθαλή Σιβίκ είναι για πέταμα?Κοίτα στο δρόμο και πες μου ποιο αμάξι κατασκευασμένο πριν το 92 βλέπεις ακόμα στο δρόμο κατά κόρον?άσε, θα σε βοηθήσω εγώ, το 323 βλέπεις.Για τα κορεάτικα, έχω και εγώ τις αμφιβολίες μου, εφόσον συνήθως είναι αντιγραφή της αντιγραφής, έχω όμως πολύ καλή άποψη για τα κία...

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη αλλα δν βαρεθηκατε να το αναλυετε τοσο πολυ το ζητημα??? (εχει αναλυθει καθε εφευρεση που υπαρχει!!!! ;) ;) ) Σε ενα forum vw δηλαδη τι περιμενει κανεις να μην υποστηριζουν και υπερασπιζουν το vw τους??? ;) Σε ενα αντιστοιχο forum toyota τι περιμενετε να υποστηριζουν αλλο αυτοκινητο??

Ειπαμε ας ειμαστε ανοικτο μυαλοι και οχι κολλημενοι με καποια πραγματα

Φιλικα παντα Μανος ;):)

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη αλλα δν βαρεθηκατε να το αναλυετε τοσο πολυ το ζητημα??? (εχει αναλυθει καθε εφευρεση που υπαρχει!!!! ;) ;) ) Σε ενα forum vw δηλαδη τι περιμενει κανεις να μην υποστηριζουν και υπερασπιζουν το vw τους??? ;) Σε ενα αντιστοιχο forum toyota τι περιμενετε να υποστηριζουν αλλο αυτοκινητο??

Ειπαμε ας ειμαστε ανοικτο μυαλοι και οχι κολλημενοι με καποια πραγματα

Φιλικα παντα Μανος ;):)

δε διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά εσένα τι σου λέει ότι σε ένα vw-forum ο άλλος φτιάχνει τόπικ με πρόβλημα σε κορόλα?Επίσης το να έχεις vw και να θεωρείς ότι είναι υπεράμαξο δεν είναι δείγμα ανοιχτού μυαλού, ή να το υπερασπίζεσαι ενάντια σε κάθε επίθεση (Αφού δεν είναι αξιόπιστα, τι να κάνουμε?έχουν άλλα καλά) επειδή βρισκόμαστε σε φόρουμ της vw.Και τέλος, τι νοημα θα είχε η ύπαρξη ενος φόρουμ όπου όλοι θα λέγαμε και θα συμφωνούσαμε τι τέλεια είναι τα αμάξια μας?

Link to comment
Share on other sites

δε διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά εσένα τι σου λέει ότι σε ένα vw-forum ο άλλος φτιάχνει τόπικ με πρόβλημα σε κορόλα?Επίσης το να έχεις vw και να θεωρείς ότι είναι υπεράμαξο δεν είναι δείγμα ανοιχτού μυαλού, ή να το υπερασπίζεσαι ενάντια σε κάθε επίθεση (Αφού δεν είναι αξιόπιστα, τι να κάνουμε?έχουν άλλα καλά) επειδή βρισκόμαστε σε φόρουμ της vw.Και τέλος, τι νοημα θα είχε η ύπαρξη ενος φόρουμ όπου όλοι θα λέγαμε και θα συμφωνούσαμε τι τέλεια είναι τα αμάξια μας?

ισα ισα που το χαιρεται και με το παραπανω ο συγκεκριμενος που ανοιξε το topic με τοσο ντορο που γινεται!!!

Ας αναψουν τα αιματα και ασ διαφωνησουμε!!!!! machinegun.gif (πλακα κανω :);) ;) )

Link to comment
Share on other sites

@αλέξις: ΟΥΦ!πολύ διάβασμα!

Το γεγονός ότι δεν μπορείς να τετραγωνίσεις με ακρίβεια τον κύκλο δεν σημαίνει ότι δεν υπολογίζεις το εμβαδόν του με ολοκληρώματα.Για τον Καρνό:Που βασίζονται τα "κύκλα"?Στη θεωρία του καρνό, ότι δλδ παράγεις ενέργεια (έργο) από τη μεταβολή της κατάστασης ενός αερίου, και από τη διαφορά θερμοκρασίας.Επίσης πρώτος εισήγαγε (το 1824) την άποψη ότι δεν μπορείς να φτιάξεις μηχανή με απόδοση 1(100%), έκανε δυνατή τη μελέτη του θερμοδυναμικού κύκλου με το ιδανικό αέριο και τις αντιστρεπτές μεταβολές και έκανε εφικτή την κατασκευή στην πράξη του ατμοστρόβιλου.¶ρα όλοι έπονται του Καρνό.Χωρίς καρνό, δεν έχουμε pv=nrt,δλδ τη θεμελιώδη σχέση της θερμοδυναμικής.

Γιατί είναι πρωτοπόρος στα αυτοκίνητα η Μερσεντες?Από που συνάγεται αυτό?Ούτε το πρώτο αυτοκίνητο έφτιαξε, ούτε κάποιο πάταγο έκανε στην αυτοκίνηση, κατά την γνώμη μου.Συμφωνώ, μπορεί σε συνδυασμό ΙΧ και φορτηγού να είναι η μεγαλύτερη εταιρεία παγκοσμίως, και ίσως δίκαια, αλλά πρωτοπορεία δεν τη θεωρώ.Κλασσική, αξιόπιστη και ακριβή.

Η οδηγική απόλαυση που σου προσφέρει το γκολφ (και όχι μόνο το γκολφ, αλλά κάθε σύγχρονο αμάξι με όλα τα ηλεκτρονικά εργαλεία) ποια είναι?Κατά τη γνώμη μου, η οδηγική απόλαυση έχει μειωθεί κατά πολύ τα τελευταία χρόνια.Αυτοκίνητα δίχως συμμετοχή, δίχως πληροφόρηση, δίχως αμεσότητα, με ηλεκτρονικά γκάζια και ηλεκτροκίνητα τιμόνια, που είναι τέλεια για την καθημερινή μετακίνηση ενος μέσου ανθρώπου, αλλά δε θα σε κάνουν να χαμογελάς όπως π.χ. ένα μάζντα ΜΧ-5(μιλάμε για νορμάλ αμάξια πάντα).¶λλο ότι μπορεί να μην είναι πρακτικό λόγω 2 θέσεων, ή μπορεί να μην έχει Bluetooth και ηχομόνωση...Δλδ συγκρίνεις την πόρωση που νιώθεις όταν μπαίνεις στο κόκπιτ της ιντεγκράλε, με το αποστειρωμένο περιβάλλον ενός ιατρείου(γκολφ)?Αυτό ακριβώς λέω φίλε αλέξη, θεωρώ την τοποθέτηση του ΤΣΑΙ εντολή οικονομολόγων ,εφόσον διέγνωσαν σωστά την ανάγκη για φθηνή ιπποδύναμη και συχνή επίσκεψη στο συνεργείο(δλδ σε δένει η συντήρηση του τούρμπο, πόσω μάλλον και του κομπρέσσορα).Δεν είναι κάποια ρηξικέλευθη τεχνολογία, είναι μια πολύ πετυχημένη κίνηση στα πλαίσια της αγοράς.

Για οτ βάνκελ συμφωνώ,δεν κατάλαβα όμως τι θες να πεις με το Σ-2000?Εξέλιξη σε ότι αφορά την κατασκευή δίχως ανοχές ποιυ μοτέρ?Επίσης ο πρωτοπόρος στην ΑΓΟΡΑ ήταν η τογιότα και η Χόντα όσο αφορά στα υβριδικά.Τώρα, αν το κάνει καλύτερα ο γερμανός, αυτό είναι άλλο θέμα που μένει να αποδειχτεί.Δεν αμφιβάλλω ότι οι γερμανοί στο να ακολουθούν εκ του ασφαλούς (εξαιρώντας φυσικά το ΤΣΑΙ και το ΝΤΙΕΣΤΖΙ) είναι μανούλες, επομένως δε θα μου κάνει καμία εντύπωση αν ξεπεράσουν τους Ιάπωνες και σε αυτό.

Είπα, για το ΑΦΛ, δεν ξέρω ποιος έκανε πρώτος την εφαρμογή, υπέθεσα η όπελ,δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω για τη Σιτροεν.ίσα ίσα, δε μου κάνει καθόλου εντύπωση αυτό που λες, οι γάλλοι μηχανικοί πάντα είχαν τον σεβασμό μου, όπως και οι σουηδοί.

Αν οποιοσδήποτε έφτιαχνε μηχανή που δεν κατανάλωνε ενέργεια, τότε θα είχαμε λύσει το πρόβλημά μας!Εννοείται πως και η τογιότα έχει ψωμιά ακόμα στο να παρουσιάσει κάτι αξιόλογο όσο αφορά σατ υβριδικά, έχει κάνει όμως πολλά περισσότερα βήματα από τους άλλους και έχει εμπειρία και τεχνογνωσία.

Εφόσον είσαι συνάδελφος, δε θα έπρεπε να με παραπέμπεις στη βικιπέδια...Στη διεθνή βιβλιογραφία, παραπομπές στη βικιπέδια δεν γίνονται αποδεκτές και κανείς δεν τις χρησιμοποιεί.Αντίθετα είναι εξαιρετικά χρήσιμες για παιδιά δημοτικού που φτιάχνουν εργασίες.Δε λέω, μπορεί λέει την αλήθεια και μάλιστα τεκμηριωμένα στα περισσότερα αρθρα, αλλά αυτό δεν αρκεί σε έναν επιστήμονα

Ο μπερτόνε σχεδίασε το παλιό άστρα κουπέ και κάμπριο, πουθενά δεν μπερδεύομαι...χωρίς να αλλάξει καθόλου το αμάξι, με 2 πινελιές έφτιαξε ένα κομψοτέχνημα σε σχέση με το αδιάφορο άστρα 5θ και 3θ...Υπάρχουν άλφα που δε μου αρέσουν, όπως π.χ. η 147 και η 156, αλλά υπάρχουν και άλφα όπως η Μπρέρα και η 159 που με τρελαίνουν.

Για τόρσεν, χάλντεξ και βικιπέδια, την είπα την άποψή μου.Για το τόρσεν μετά από ψάξιμο τείνω να πιστέψω ότι έχεις δίκιο.

Όσο αφορά στα φορτηγά:

Το ότι δεν έρχονται στην Ελλάδα δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν.Βλέπεις, οι περισσότεροι έλληνε ςπροτιμούν να κάνουν εισαγωγή κάποιο μεταχειρισμένο όχημα από βόρεια ευρώπη(σουηδία, ολλανδία, γερμανία) παρά να αγοράσουν καινούριο.Πως να μπουν οι Ιάπωνες στην αγορά αυτή?Βλέπω πολύ συχνά Ιβέκο και ρενό, ειδικά τα τελευταία είναι μονοπώλιο στην Αφρική.Για τη δε Ασία, μπορείς να ψάξεις, αλλά μερσεντές φορτηγά δε θα βρεις(ομοίως και στην αμερική, όπου τα Γουάιτ και κάποιες άλλες μάρκες παίζουν χωρίς ανταγωνισμό).Αντίθετα θα βρεις Μιτσουμπίσι, Τογιότα, Νισσάν κλπ.Επίσης γενικά στα επαγγελματικά, και ειδικά στα αγροτικά τα ιαπωνικά είναι αιώνες μπροστά, αλλά ακόμα και σε επίπεδο Κάντερ,LS,Hiace είναι εξαιρετικά ανταγωνιστικά.Μια σαφή υπεροχή των γερμανών στα ταξί την αποδέχομαι, ελέω μερσεντες.Για VW,BMW,OPEL ούτε να το συζηταμε.Για την κατηγορία των τάμπερ, δεν πιστεύω να έχεις αμφιβολίες για την υπεροχή σουηδών και ιαπώνων...

Δλδ το Πατζέρο είναι για πέταμα?Το Αουτλάντερ είναι για πέταμα?Οι συνεχόμενες νίκες στα Παρί ντακάρ είναι άνευ ουσίας?Τα αειθαλή Σιβίκ είναι για πέταμα?Κοίτα στο δρόμο και πες μου ποιο αμάξι κατασκευασμένο πριν το 92 βλέπεις ακόμα στο δρόμο κατά κόρον?άσε, θα σε βοηθήσω εγώ, το 323 βλέπεις.Για τα κορεάτικα, έχω και εγώ τις αμφιβολίες μου, εφόσον συνήθως είναι αντιγραφή της αντιγραφής, έχω όμως πολύ καλή άποψη για τα κία...

οτι ναναι......

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας οδηγήσει μερικά από αυτά που αναφέρεις και έχοντας οδηγήσει και το εμετικό tts (το οποίο 100% ΔΕΝ έχεις οδηγήσει) δεν θέλω να ανοίξω παραπάνω την κουβέντα. Κράτα το Golf σου (που αν είναι εμετικό το tts φαντάζομαι τι γνώμη θα έχεις για το Golf) και απέλαυσε μια Brera, 159 κτλ κτλ... C55 AMG? Από Φλώρινα? Παράξενο, δεν το γνωρίζω το αυτοκίνητο, ούτε σε έχω δει στα αντίστοιχα ΜΒ fora. Αν είναι να μιλήσουμε φίλοι μου, ας μιλάμε με αποδείξεις και όχι με εκφράσεις "εμετικό έκτρωμα" κοκ... ΣΕ ΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΟΦΕΙΛΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ, αλλιώς το επίπεδό της πάει περίπατο και κανείς δεν θα ασχοληθεί.

ειμαι απο βολο φιλε μου φοιτητης ειμαι στην φλωρινα..περιεργο που δεν το εχεισ δει γιατι ερχομαι αρκετα συχνα πανω με αυτο..επεισης υπαινυγμους ουτε σου επιτρεπω αλλα ουτε ανεχομαι.σε μβ φορα δεν γραφω!!!εμμετικο εκτρομα ειναι για μενα γιατι δεν το γουσταρω σαν σχημα και ειναι δικαιομα μου..εχω οδηγησει το 2.0 τφσι που εχει τον ιδιο κινητηρα με εμενα οχι το ττσ..και οκ δεν θελω να το οδηγησω..κατα την γνωμη μου παντα ΔΕΝ ειναι καλυτερο σε οδηγηκη απολαυση απο το s2000 που το οδηγω καθημερινα μιας και τυχαινει ενας κολητος μου συμφοιτητης να ειναι ιδικτητης..αν δεν το εχεις δει βεβαια και αυτο κατεβαινουμε για ενα ποτακι σημερα πτολλεμαιδα να το δεις..χαχαχαχ και γιατι οχι να στριψουμε και λιγο βρε αδερφε να δουμε το τιμονι σου και το τιμονι του.το αν ειμαι σοβαρος η οχι δεν θα το κρινεις εσυ που προσπαθεις να μειωσεις??την αξιοπιστια μου να το πω σαν ατομο??δεν καταλαβαινω βεβαια που το πας...και για την ιστορια αν σε ενδιαφερει να το δεις κι ολας το c55 το πουλαμε..παρε και το λινκ και θα σου κανω και καλη τιμη...http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/701106/ ...και κοψε λιγο τυπε γιατι δεν σε εθιξα προσωπικα ποτε μιας και εχω την σοβαροτητα που μαλλον εσυ δεν φαινετε να εχεις.αντε ταλεμς....

Edited by Ane-fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

Θα σας παρακαλούσα να χαμηλώσετε τους τόνους καθώς επίσης να αποφύγετε τυχόν αψιμαχίες μεταξύ σας .

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

άστο ρε συ raven εδώ βρήκες τον πληθυσμό της ευρώπης 1/3 της ιαπωνίας, απορώ με τον εαυτό μου που κάθομαι και σου απαντάω.Προσπαθούσες τόσο καιρό να με προσβάλεις και να με μειώσεις, ότι δήθεν δεν έχω σχέση με τα φορτηγά, ενώ εγώ σου φτιάχνω τις υπερκατασκευές για να βγάζεις μεροκάματο, τώρα θα μας πείσεις ότι δεν εχω σχέση και με τα αυτοκίνητα.Στο ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι, και επειδή η vw δήλωσε καλύτερη από την τογιότα, καθόμαστε και την κάνουμε χρυσή, ενώ πρώτη φορά το γκολφ ΕΙΝΑΙ καλύτερο από το αντίστοιχο της τογιότα.Whatevah...

Φίλε Κιρρα, οι σελίδες που με παραπέμπεις δείχνουν ότι υπάρχει η vw σαν εταιρεία στην αμερική, δεν δείχνουν πουθενά μερίδιο αγοράς.Δείξτε μου ένα με τις ταξινομήσεις στην αμερική, όπου η vw παίνρει πάνω από 4-5%(και πολύ έβαλα) και με πείσατε,τόσο απλό είναι.Με την ίδια λογική, και το landwind έχει ιστοσελίδα (δεν ξέρω για το συγκεκριμένο, παράδειγμα το έφερα) στην ελλάδα, αυτό δεν σημαίνει ότι έχει και μερίδιο αγοράς.

Τέσπα, για το τόπικ τώρα, καταφέρατε και βρήκατε μια κακή γενιά οχημάτων της τογιότα και το κάνατε και θέμα.Κανεις όμως δεν βγήκε να παραδεχτεί την τογιότα ότι ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΕ ΤΟ ΣΦΑΛΜΑ ΤΗΣ και ανέλαβε συνολικά την ευθύνη, ενώ κανείς δεν έχει βρεθεί να παραπονεθεί για το after sales της, ή ότι πήγε αυτοκίνητο στο συνεργείο και δεν προσέχθηκε/επιδιορθώθηκε σωστά κλπ...Από τη μία, ότι πληρώνεις παίρνεις για την τογιότα, και από την άλλη πληρώνεις δύο αμάξια για να παρεις ένα...Και όπως λέει και η παροιμία, ο πρώτος είναι πρώτος, ο δεύτερος δεν είναι τπτ...Και πρώτος στην ελλάδα, σε πωλήσεις, εδώ και ν*ν χρόνια είναι η τογιότα στα ΙΧ (μπορεί και στα επαγγελματικά πλην βαρέων).Αν ήτνα πρώτη η VW θα λέγατε δίκαια είναι πρώτη, δεν έχει φθηνό προιόν κλπ.Τώρα που είναι κάποιος άλλος, φταίει η κρίση...Βγάλτε τα γερμανικά γυαλιά, καλά αυτοκίνητα έως πάρα πολύ καλά, αλλά υπερεκτιμημένα.Εσείς με 100.000 ευρώ θα παίρνατε Μ3 και εγώ Σκάιλαιν.

για τον πληθυσμο γραψε λαθος για το οτι ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ να με πεισεις οτι δεν εισαι ΑΣΧΕΤΟΣ απο ενα συγκεκριμενο ειδος δουλειας ομως με εξοργιζει...το να εισαι πολιτικος μηχανικος και να ασχολεισαι με το που ειναι η μπετονιερα για να σου φερει 15-20 κυβικα τσιμεντο πραγματικα παλι δεν σε κανει γνωστη επι του εργου!!!μεχρι στιγμης το μονο που μου εχεις αποδειξει ειναι οτι εχεις εμπαθεια στα γερμανικα αυτοκινητα επειδη ετσι σου ειπε ο παππους σου και καλως η κακως ετσι εχει επικρατησει στην ελλαδα και ολο αυτο γιατι ο ελληνας ηταν παντα προκατειλημενος και οταν κολλησει το κεφαλι του δεν ξεκολλαει με τιποτα ενα τετοιο παραδειγμα λοιπον εισαι και εσυ!!!οι πωλησεις που τοσο πολυ συζητας δεν ειναι απο εσενα απο εμενα κλπ παιζουν και εταιρειες με leasing οπου εκει διαλεγουν ενα αμαξι φτηνο με πολυ καλο after sales και φυσικα απο εκει και περα ειναι και οι προσφορες που θα παρει απο την καθε εταιρεια πχ η wurth παει στην vw περνει προσφορα για 100 οχηματα στην τιμη των 100.000 ευρω με χ σερβις οταν θα παει στην toyota θα παρει προσφορα 100 οχηματων στα 95.000 ευρω με χ/2 κοστος σερβις απο εκει και περα ξερεις τι αντικτυπο εχει σε μια Α.Ε. οταν ομως εγω εσυ παμε να αγορασουμε αμαξι το γερμανικο θα λιγουρευτουμε οχι μια χεστρα με ροδες και καντραν!!!

οσων αφορα το m3 που ανεφερες με το skyline ειναι πραγματικα το τι ζητας...αν θες ενα αμαξι να πας μια βολτα και να πουλησεις μουρη θα παρεις ενα m3 γιατι ακομα και μετα απο 10++ χρονια θα γυρισουν να το κοιταξουν (οχι οτι δεν μπορει να κανει και αλλα πραγματα αλλα εδω το αμαξι το αγοραζουν οι περισσοτεροι για να πανε στη γλυφαδα η στο κολωνακι) ενω ενα skyline (κι εγω ενα απο δαυτα θα επαιρνα να σου πω την αμαρτια μου) μπορει να σε βαλει μεσα στα μεγαρα και να σε κανει ευτυχισμενο (οχι οτι ενα Μ3 δεν μπορει αλλα να σε δω μετα πως θα κοιταξεις τον Σπανο οταν σου ανακοινωσει τιμη για σερβις)...οταν μιλαμε για supercars οι αποψεις παντα θα ειναι διφορουμενες αλλα πιστευω οτι αλλο ενα supercar- dreamcar και αλλο ενα κοινο καθημερινο αμαξι με -ισως- σπορ καταβολες για να πνιξεις τον καημο σου!!!

Υ.Γ.αν καπου σε προσβαλα συγγνωμη αλλα ειμαι καπως δυσκολα αυτη την εποχη κυριως λογω πεσμενης δουλειας :)

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας μπορει και επιτρεπεται να εχει την αποψη του για ολα τα αμαξια του κοσμου αλλα του αρεσουν αλλα οχι ...closedeyes.gif

Ομως υπαρχουν και αμαξια που ο μεσος ορος των αποψεων κλεινουν υπερ η κατα του ,οπως ας πουμε και το tts .... δεν το λες ρε Ανεστη το ρημαδι και εμετικο πες δεν μου αρεσει απλα rolleyes.gif και ολα μελι γαλα .

Link to comment
Share on other sites

ειμαι απο βολο φιλε μου φοιτητης ειμαι στην φλωρινα..περιεργο που δεν το εχεισ δει γιατι ερχομαι αρκετα συχνα πανω με αυτο..επεισης υπαινυγμους ουτε σου επιτρεπω αλλα ουτε ανεχομαι.σε μβ φορα δεν γραφω!!!εμμετικο εκτρομα ειναι για μενα γιατι δεν το γουσταρω σαν σχημα και ειναι δικαιομα μου..εχω οδηγησει το 2.0 τφσι που εχει τον ιδιο κινητηρα με εμενα οχι το ττσ..και οκ δεν θελω να το οδηγησω..κατα την γνωμη μου παντα ΔΕΝ ειναι καλυτερο σε οδηγηκη απολαυση απο το s2000 που το οδηγω καθημερινα μιας και τυχαινει ενας κολητος μου συμφοιτητης να ειναι ιδικτητης..αν δεν το εχεις δει βεβαια και αυτο κατεβαινουμε για ενα ποτακι σημερα πτολλεμαιδα να το δεις..χαχαχαχ και γιατι οχι να στριψουμε και λιγο βρε αδερφε να δουμε το τιμονι σου και το τιμονι του.το αν ειμαι σοβαρος η οχι δεν θα το κρινεις εσυ που προσπαθεις να μειωσεις??την αξιοπιστια μου να το πω σαν ατομο??δεν καταλαβαινω βεβαια που το πας...και για την ιστορια αν σε ενδιαφερει να το δεις κι ολας το c55 το πουλαμε..παρε και το λινκ και θα σου κανω και καλη τιμη...http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/701106/ ...και κοψε λιγο τυπε γιατι δεν σε εθιξα προσωπικα ποτε μιας και εχω την σοβαροτητα που μαλλον εσυ δεν φαινετε να εχεις.αντε ταλεμς....

Που είδες τον υπαινιγμό; Το να είμαστε σοβαροί και να λέμε πράγματα αιτιολογόντας τα δεν νομίζω να σε έθιξε προσωπικά. Κανόνας στην κουβέντα είναι να στηρίζουμε με επιχειρήματα τα όσα λέμε. Φλώρινα έρχομαι συχνά γιατί το απαιτεί η δουλειά μου. Επειδή πολλοί συνεργάτες μου έχουν γιους στην ηλικία σου και ασχολούνται με το "άθλημα" και η απάντηση που παίρνω κάθε φορά στην ερώτηση "έχετε τίποτα δυνατό εδώ πάνω;" είναι "κανένα Gti ΦΠΕ"... Όσο για το 203, αν ήθελα τέτοιο αμάξι, πίστεψέ με, μπορούσα να το πάρω και αυθεντία και ΚΟΥΤΑ. Σε ευχαριστώ για την "έκπτωση", κράτα το για εσένα. Όπως δεν δέχεσαι εσύ το ύφος μου (που δεν σε έθιξα κάπου), κάνε τώρα κράτει γιατί δεν σηκώνω ούτε εγώ πολλά-πολλά.

Θες στρίψιμο; χαχαχαχαχα Ένα πράγμα που δεν έχετε καταλάβει εσείς οι βενζινοαίματοι είναι οτι στους Ελληνικούς δρόμους που κάνεις πατινάζ ακόμη και με ερπύστρια, λίγο ρόλο παίζει η πίσω κίνηση, το super-duper μπλοκέ διαφορικό 2 δρόμων κοκ... Μην προσπαθείς με ύφος πολλών καρδιναλίων να πετύχεις κάτι... Και για πες μου, που το πάω (αφού ξέρεις) όπως λες;;; Δεν ξέρω αν ξύπνησες στραβά ή δεν κατάλαβες τι είπα (...) αλλά χαλάρωσε λιγάκι και πρόσεχε το ύφος σου.

Και ξαναλέω, αν δεν μπορείς να συμμετάσχεις σε μια πολιτισμένη συζήτηση, ΑΠΛΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ. Αν και δεν είναι ο ρόλος μου του mod εδώ πέρα, αλλά ορισμένα πράγματα δεν τα ανέχομαι σαν άνθρωπος.

Φιλικά Αλέξανδρος.

Link to comment
Share on other sites

άλλη μια κρίσιμη τοποθέτηση από την στάζι

:)

Link to comment
Share on other sites

Που είδες τον υπαινιγμό; Το να είμαστε σοβαροί και να λέμε πράγματα αιτιολογόντας τα δεν νομίζω να σε έθιξε προσωπικά. Κανόνας στην κουβέντα είναι να στηρίζουμε με επιχειρήματα τα όσα λέμε. Φλώρινα έρχομαι συχνά γιατί το απαιτεί η δουλειά μου. Επειδή πολλοί συνεργάτες μου έχουν γιους στην ηλικία σου και ασχολούνται με το "άθλημα" και η απάντηση που παίρνω κάθε φορά στην ερώτηση "έχετε τίποτα δυνατό εδώ πάνω;" είναι "κανένα Gti ΦΠΕ"... Όσο για το 203, αν ήθελα τέτοιο αμάξι, πίστεψέ με, μπορούσα να το πάρω και αυθεντία και ΚΟΥΤΑ. Σε ευχαριστώ για την "έκπτωση", κράτα το για εσένα. Όπως δεν δέχεσαι εσύ το ύφος μου (που δεν σε έθιξα κάπου), κάνε τώρα κράτει γιατί δεν σηκώνω ούτε εγώ πολλά-πολλά.

Θες στρίψιμο; χαχαχαχαχα Ένα πράγμα που δεν έχετε καταλάβει εσείς οι βενζινοαίματοι είναι οτι στους Ελληνικούς δρόμους που κάνεις πατινάζ ακόμη και με ερπύστρια, λίγο ρόλο παίζει η πίσω κίνηση, το super-duper μπλοκέ διαφορικό 2 δρόμων κοκ... Μην προσπαθείς με ύφος πολλών καρδιναλίων να πετύχεις κάτι... Και για πες μου, που το πάω (αφού ξέρεις) όπως λες;;; Δεν ξέρω αν ξύπνησες στραβά ή δεν κατάλαβες τι είπα (...) αλλά χαλάρωσε λιγάκι και πρόσεχε το ύφος σου.

Και ξαναλέω, αν δεν μπορείς να συμμετάσχεις σε μια πολιτισμένη συζήτηση, ΑΠΛΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ. Αν και δεν είναι ο ρόλος μου του mod εδώ πέρα, αλλά ορισμένα πράγματα δεν τα ανέχομαι σαν άνθρωπος.

Φιλικά Αλέξανδρος.

ρε man ολα ξεκινησαν απο σενα..εσυ απαντησες στα γραφομενα μου χωρις καν να σε ρωτησω.και στο φιναλε φιναλε ρε τυπε δεν μπορει να να ιρωνευεσαι εναν που δεν ξερεις καν και να τον αποκαλεις εμεσα οτι αυτα που γραφει ειναι μαλακιες επειδη δεν εχεις δει το αμαξι του!!αυτο θελω να σου πω δηλαδη για να ειναι καποιος εγκυρος πρπει να εχεις δει το αμαξι του??χαχα αυτο με εκανε να γελασω μαζι σου και και να πιστευψω πως εσυ δεν σκεφτεσαι σοβαρα παρα την ηλικια σου τεσπα μεσα απο τα πληκτρολογια πολλα πραγματα παρεξηγουντε ισος να μην καταλαβα καλα τι ακριβος ηθελες να πεις και σε αποπειρα..παρ ολα αυτα επειδη ειμαι ανθρωπος πανω απ ολα και δεν γουσταρω να γινομαστε ζωα και να μαλωνουμε μεταξυ μας σου ζηταω συγνωμη για το υφος μου.μιλησα για την προσωπικη μου εμπειρια και δεν θελησα να αλλαξω την γνωμη κανενος.αν θελεις μηλησα ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ!τωρα επειδη τυχαινει να εχεις εσυ ενα οχημα που δεν μου αρεσει εμενα δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλο.αλλα στα δικα μου ματια ειναι βατραχος και στα χερια μου κανει το ιδιο με το αχρωμο gti moy.κοινος δεν προσφρει απολαυση.το παραδειγμα δεν πηγαινε σε σενα φιλε αναφεροταν γενικα.και να θυμασε οτι δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο.

φιλικα Ανεστης

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.