Jump to content
decadance

Provlima Se Corolla

Recommended Posts

για τον πληθυσμο γραψε λαθος για το οτι ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ να με πεισεις οτι δεν εισαι ΑΣΧΕΤΟΣ απο ενα συγκεκριμενο ειδος δουλειας ομως με εξοργιζει...το να εισαι πολιτικος μηχανικος και να ασχολεισαι με το που ειναι η μπετονιερα για να σου φερει 15-20 κυβικα τσιμεντο πραγματικα παλι δεν σε κανει γνωστη επι του εργου!!!μεχρι στιγμης το μονο που μου εχεις αποδειξει ειναι οτι εχεις εμπαθεια στα γερμανικα αυτοκινητα επειδη ετσι σου ειπε ο παππους σου και καλως η κακως ετσι εχει επικρατησει στην ελλαδα και ολο αυτο γιατι ο ελληνας ηταν παντα προκατειλημενος και οταν κολλησει το κεφαλι του δεν ξεκολλαει με τιποτα ενα τετοιο παραδειγμα λοιπον εισαι και εσυ!!!οι πωλησεις που τοσο πολυ συζητας δεν ειναι απο εσενα απο εμενα κλπ παιζουν και εταιρειες με leasing οπου εκει διαλεγουν ενα αμαξι φτηνο με πολυ καλο after sales και φυσικα απο εκει και περα ειναι και οι προσφορες που θα παρει απο την καθε εταιρεια πχ η wurth παει στην vw περνει προσφορα για 100 οχηματα στην τιμη των 100.000 ευρω με χ σερβις οταν θα παει στην toyota θα παρει προσφορα 100 οχηματων στα 95.000 ευρω με χ/2 κοστος σερβις απο εκει και περα ξερεις τι αντικτυπο εχει σε μια Α.Ε. οταν ομως εγω εσυ παμε να αγορασουμε αμαξι το γερμανικο θα λιγουρευτουμε οχι μια χεστρα με ροδες και καντραν!!!

οσων αφορα το m3 που ανεφερες με το skyline ειναι πραγματικα το τι ζητας...αν θες ενα αμαξι να πας μια βολτα και να πουλησεις μουρη θα παρεις ενα m3 γιατι ακομα και μετα απο 10++ χρονια θα γυρισουν να το κοιταξουν (οχι οτι δεν μπορει να κανει και αλλα πραγματα αλλα εδω το αμαξι το αγοραζουν οι περισσοτεροι για να πανε στη γλυφαδα η στο κολωνακι) ενω ενα skyline (κι εγω ενα απο δαυτα θα επαιρνα να σου πω την αμαρτια μου) μπορει να σε βαλει μεσα στα μεγαρα και να σε κανει ευτυχισμενο (οχι οτι ενα Μ3 δεν μπορει αλλα να σε δω μετα πως θα κοιταξεις τον Σπανο οταν σου ανακοινωσει τιμη για σερβις)...οταν μιλαμε για supercars οι αποψεις παντα θα ειναι διφορουμενες αλλα πιστευω οτι αλλο ενα supercar- dreamcar και αλλο ενα κοινο καθημερινο αμαξι με -ισως- σπορ καταβολες για να πνιξεις τον καημο σου!!!

Υ.Γ.αν καπου σε προσβαλα συγγνωμη αλλα ειμαι καπως δυσκολα αυτη την εποχη κυριως λογω πεσμενης δουλειας :D

Μα με δουλεύεις?Υποτίθεται ότι έριξες μια ματιά στη διπλωματική μου ΚΑΙ ΕΙΔΕΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ, ΟΧΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ!!!Αν δεν έχω σχέση εγώ με τα φορτηγά, που σου φτιάχνω το φάκελο για να περάσει υπουργείο, που κάνω την εγκατάσταση του γερανού σου, ή τα ψαλίδια της ανατροπής σου, ποιος έχει?ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΛΑΘΟΣ?Ο παππούς μου ούτε δίπλωμα οδήγησης δεν έχει ο κακόμοιρος.Γενικά αντιπαθώ την bmw και την mercedes, είναι εταιρείες που ακολουθούν την πεπατημένη, αλλά επειδή μεγάλωσα με όπελ καντέτ και σκαραβαίο,μη μου λες ότι είμαι εμπαθής.Λέω και ξαναλέω και ξαναλέω ότι είναι ακριβά, πολύ ακριβά αμάξια για αυτά που προσφέρουν.

ΥΓ:Όσο αφορά στις δουλειές, να δεις που θα τα λέμε και συχνότερα, αφού δε θα έχουμε τπτ να κάνουμε, θα σκοτώνουμε την ώρα μας στο ίντερνετ και στο σύνταγμα, στις απεργίες

Link to comment
Share on other sites

ρε man ολα ξεκινησαν απο σενα..εσυ απαντησες στα γραφομενα μου χωρις καν να σε ρωτησω.και στο φιναλε φιναλε ρε τυπε δεν μπορει να να ιρωνευεσαι εναν που δεν ξερεις καν και να τον αποκαλεις εμεσα οτι αυτα που γραφει ειναι μαλακιες επειδη δεν εχεις δει το αμαξι του!!αυτο θελω να σου πω δηλαδη για να ειναι καποιος εγκυρος πρπει να εχεις δει το αμαξι του??χαχα αυτο με εκανε να γελασω μαζι σου και και να πιστευψω πως εσυ δεν σκεφτεσαι σοβαρα παρα την ηλικια σου τεσπα μεσα απο τα πληκτρολογια πολλα πραγματα παρεξηγουντε ισος να μην καταλαβα καλα τι ακριβος ηθελες να πεις και σε αποπειρα..παρ ολα αυτα επειδη ειμαι ανθρωπος πανω απ ολα και δεν γουσταρω να γινομαστε ζωα και να μαλωνουμε μεταξυ μας σου ζηταω συγνωμη για το υφος μου.μιλησα για την προσωπικη μου εμπειρια και δεν θελησα να αλλαξω την γνωμη κανενος.αν θελεις μηλησα ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ!τωρα επειδη τυχαινει να εχεις εσυ ενα οχημα που δεν μου αρεσει εμενα δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλο.αλλα στα δικα μου ματια ειναι βατραχος και στα χερια μου κανει το ιδιο με το αχρωμο gti moy.κοινος δεν προσφρει απολαυση.το παραδειγμα δεν πηγαινε σε σενα φιλε αναφεροταν γενικα.και να θυμασε οτι δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο.

φιλικα Ανεστης

Λοιπόν ρε μαν όταν γράφεις σε ένα δημόσιο forum και δεις σε ένα topic όπου μερικοί άνθρωποι ανοίγουν "εγκυκλοπαίδειες" για να γράψουν έστω και αυτές τις 10 γραμμές και έρχεται κάποιος (στην περίπτωσή μας εσύ) και σου λέει για εμετική άχρωμη συμπεριφορά, έτσι επειδή είναι η άποψή του, ε τότε ρε τύπε δεν στη λέω εγώ, εσύ κάνεις το παραπάτημα από μόνος σου. Το οτι "παραπάτησες" δεν σημαίνει κάτι, απλά μην προσπαθείς να μου την βγεις και από πάνω. κι επειδή κι εγώ μισώ το πληκτρολόγιο και όλοι πίσω από αυτό είναι διαφορετικοί (δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα) και τζάμπα μάγκες, αφήνω πολλά να "πέσουν κάτω", όχι όμως όταν πάνε καρφί πάνω μου. Για το αμάξι σου δεν με ενδιαφέρει, ο καθένας έχει οτι τον εξυπηρετεί. Μέσα στα αυτοκίνητά μου (+ οικογένεια) μεταξύ άλλων υπάρχει κι ένα Land Cruiser... Ούτε εσύ έχεις δει το αμάξι μου, τι σημαίνει αυτό; Τέσπα, το οτι δεν σε έχω δει σε mb forum το ανέφερα γιατί απ'ότι καταλαβαίνω είσαι νέος σε ηλικία και για να γράφεις εδώ, γιατί όχι και να μην γράφεις κι εκεί, τέσπα...(εκεί εντοπίζεται η απορία μου, ΔΕΝ ΣΕ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΑ). Σαφώς και δεν είναι όλα άσπρα μαύρα, το έχω συνειδητοποιήσει εδώ και πολλααά χρόνια, ειδικά σε θέματα αυτοκίνησης. Σε ευχαριστώ για την υπόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

@Earendil

Φίλε μου (και συνάδελφε) το να ανατρέχουμε στην ιδιότητά μας δεν σημαίνει κάτι. Επικαλείσαι συνέχεια την ιδιότητά σου και αναρωτιέμαι γιατί. Ας αφήσουμε τις... "κορνίζες" μας στην άκρη κι ας μείνουμε εντός θέματος :(

Ποιος βουλκάνισε πρώτος βγουταπέρκα και οδηγηθήκαμε στο ελαστικό :thumbsup: Joking!

Γενικά, απ'ότι έχω καταλάβει όλοι μας παραδεχόμαστε την υπεροχή του Golf, τις καινοτομίες του, τις επιδόσεις του, την ποιότητά του, το πάτημά του, την ασφάλειά του .... αλλά κολλάμε στο αν είναι αξιόπιστο ή όχι...

Κάπου εδώ θα κάνω έναν συλλογισμό.

Ποιό είναι το target group του Golf? προσωπικά εκτιμώ το 22-35. Τι ζητάει αυτό το κοινό; Γκάζια, τούρμπο, σκάστρες, μπιχλιμπίδια, εξατμίσεις, ηχοσυστήματα και και και... Είναι το κοινό που "κυνηγάει" το δευτερόλεπτο. ¶ρα το αυτοκίνητο θα κινείται σε γρήγορους ρυθμούς, θα το ενοχλεί το "~τσιιιιικ~" που ακούγεται κάτω από το αριστερό προβολάκι ομίχλης, είναι το κοινό που είναι εξοικιομένο με το Internet και θα μπει, θα ανοίξει ένα θέμα και θα λέει "πρόβλημα σε Golf" !!!

Ποιό είναι το target group του Auris? Η πολυεθνική; Δεν θα μείνω εκέι, θα πω οτι ηλικιακά έχει ένα κοινό 30+. Μην μου πει κανένας 20-25χρονος οτι προτιμά ένα Auris από ένα Golf... Τι θέλει αυτό το κοινό; Ένα αμάξι να πηγαίνει στη δουλειά του, να κόβει χιλιόμετρα και να πηγαίνει για service κάθε 25.000km. A, ναι, να έχει και πορτ-παγκάζ! Ε, αυτό το κοινό όπως και να το κάνουμε, το "τσιιιικ" δεν το παρατηρεί, δεν το ακούει, δεν το θεωρεί "πρόβλημα" και σαφώς δεν θα κάτσει να ασχοληθεί με το Internet...

Συμπέρασμα; Δικό σας :)

Edited by alexisp
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι Alfa Romeo Mito ούτε Mini Cooper το Golf για να έχει τέτοιο target group. Έχει πολύ μεγαλύτερο εύρος κοινού. Και πλέον κυκλοφορούν και αρκετά (όχι όσα Astra & Auris) Golf leasing (tsi 122).

Για αυτό είναι 1ο σε πωλήσεις και όχι 18ο ή 11ο, επειδή απευθύνεται σε όλους. Απλά οι ηλικίες 40+ όπως και οι γυναίκες κάτοχοι δεν ασχολούνται με internet & vw club. Το έχω ξαναπεί ότι η μεγάλη μάζα με τους κάτοχους είναι εκτός club. Αν συνυπολογίσετε αυτή την μάζα τότε τα προβλήματα σε ποσοστό αλλά και σε απόλυτο αριθμό μειώνονται σημαντικά.

Εδώ όπως σωστά έχει γραφεί ανοίγει topic επειδή σε κάποιο Golf είναι στραβά το σκιάδιο. Και υπάρχουν και μερικά μέλη που αρέσκονται στην καταστροφολογία και την διαρκή ενασχόληση με τα προβλήματα αντί να χαίρονται το αυτοκίνητο τους.

Είναι διαφορετικό να βγάζει κάποιος την αγωνία του για κάτι που του έτυχε αναπάντεχα και τελείως διαφορετικό να μηδενίζει συνεχώς το αυτοκίνητο του και επειδή στους υπόλοιπους φαίνεται περίεργο να παραπονιέται κιόλας ή να τους θεωρεί αντίπαλους του.

Οι υπερβολές καλό θα είναι να αποφεύγονται τόσο για τις χαρές όσο και για τις πίκρες του αυτοκινήτου. Δεν είναι Porsche αλλά δεν είναι και Yugo τα VW.

Respect επιτέλους στα αυτοκίνητα και ελπίζω να πάει στην σωστή κατεύθυνση το κλαμπ και ανοίγοντας το να βλέπεις πράγματα που θα σε ενθουσιάζουν.

Link to comment
Share on other sites

@αλέξις:δεν επικαλέστηκα την ιδιότητά μου απέναντί σου, δεν με αμφισβήτησες εσύ.Θα το ξανακάνω σε οποιονδήποτε με αμφισβητήσει.Τέλος, για αυτό το ζήτημα, πιστεύω πως η γνώμη του επαίοντος μετράει περισσότερο (όχι ότι είμαι ειδικός στα ΙΧ, κάθε άλλο, στα φορτηγά όμως και δη στις υπερκατασκευές εφόσον είναι δουλειά μου και ειδίκευσή μου, έχω άποψη βαρύνουσα)

Εγώ παραδέχομαι την καινοτομία του γκολφ ΜΚΙ σαν αμάξωμα και την κίνηση να τοποθετηθεί υπετροφοδοτούμενος κινητήρας στο ΜΚ5 χωρίς τον χαρακτηριμό (και χωρίς να στοχεύει να είναι) gti, Vts, Rs κλπ σε οικογγενειακό αμάξι (πες το όπως θες, μικρομεσαίο, μεσαίο, 5θυρο...κατάλαβες τι θέλω να πω).Το πρόβλημα το δικό μου είναι το Vfm και κατά συνέπεια η αξιοπιστία που αγοράζω...

αυτό με το τάργκετ γκρουπ...χμ δεν ξέρω από που προέκυψε αυτή η έρευνα...Προφανώς κάνεις μια εκτίμηση, η οποία κατά τη γνώμη μου δεν ισχύει απόλυτα, ή μάλλον δεν ισχύει καθόλου.Στην καθημερινή μου μετακίνηση παρατηρώ(όπως όλοι που οδηγούμε το γκολφ είμαστε περίεργοι πως είναι αυτοί που το οδηγούν κ αυτοί)θα έλεγα ότι οι περισσότεροι που έχουν γκολφ είναι περίπου 35-45 και μάλιστα μοιρασμένα ως προς το φύλλο.ένας 26άρης (όπως εγώ) θα προτιμήσει να αγοράσει π.χ. το σιρόκο ή το έος, ή το σμαρτ, ή το φίατ 500, ή το αυγό(aygo), iq, polo, cooper, yaris, μαζντα 2,φιέστα...μιλάμε για αμάξια δημοφιλή με πολύ πιο νεανικό χαρακτήρα από το γκολφ, με μειωμένες δυνατότητες μεταφοράς οικογένειας, αλλά πλεονεκτήματα στην κίνηση στην πόλη, στο γκάζι, στην οικονομία (ανάλογα τα μοντέλα), στην προβολή, και όλα από 12.000 έως 30.000 ευρώ!Επίσης δε θα έλεγα ότι μπορείς να ορίσεις ένα τάργκετ γκρουπ 22-35!είναι εντελώς διαφορετικές οι ανάγκες ενός φοιτητή ή νέου που μένει σπίτι του, χωρίς οικογένεια με έναν εργένη και με έναν νέο οικογενειαρχη...ο ένας θέλει να κάνει την εκδρομούλα του με την παρέα του οικονομικά και να μπορεί να παρκάρει στην πόλη, ο άλλος θέλει να πουλήσει λίγο μούρη να ρίξει την γκόμενα και ο αλλος χρειάζεται ένα αμάξι με χώρους, ασφάλεια και άνεση(έτσι σχηματικά).Δεν θεωρώ το γκολφ ούτε οικομικό, ούτε πουλ-μουρ, ούτε ευρύχωρο και άνετο (π.χ. συγκριτικά με το λάνσερ).Από την άλλη ούτε πανάκριβο το λες, ούτε αδιάφορο, ούτε στενόχωρο και κουραστικό!είναι λίγο ή πολύ απ όλα, χωρίς να υπερτερεί ολοκληρωτικά κάπου(ίσως σε ποιότητα κύλισης,υλικών και συναρμογής, αλλά όσοι έχουν έστω και τη βασική έκδοση του Α3 γελάνε μαζί μου)

@ace:ενώ μπορεί να χτυπήσει όλες τις ηλικίες(όπως π.χ. το πήρα εγώ, αλλά το ήθελε και ο πατέρας μου και μάλιστα το gti), δε νομίζω ότι είναι αυτό που λέμε ιδανικό αυτοκίνητο για κάποια συγκεκριμένη!κατά τ άλλα συφωνώ εμ τα περισσότερα που λες, και δε θεωρώ ότι απευθύνεται σε μένα το κλείσιμό σου, δεν το μηδενίσει, απλά πιστεύω πως έδωσα πολλά για όσα πήρα

Edited by Earendil
Link to comment
Share on other sites

Τέσπα, εγώ έκανα μια εκτίμηση για το target group κι εσύ μου έκανες ολόκληρηση ανάλυση περί χρηματοπιστοτικής ικανότητας και γκομενολογίας γύρω από το θέμα new_lol.gif

Πιστεύω καταννοείς το φιλικό μου ύφος! :p

Μην με κάνεις να ανεβάσω θέμα με τίτλο "τι ηλικία έχετε όσοι οδηγείτε Golf", θα δεις οτι θα πέσω μέσα. Αυτοί που γράφουν τόσο είναι και σε αυτή τη ηλικία δεν παίρνεις Auris. Και σε συναντήσεις που παραβρέθηκα, οι ηλικίες αυτές ήταν! Τέσπα, καλή καρδιά, γι'αυτό είπα και πριν οτι ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του. Ο συλλογισμός μου είναι καθαρά υποθετικός (το λέω κιόλας εξ'αερχής)

Link to comment
Share on other sites

εννοείται, νομίζω κ εγώ σε φιλικό τόνο σου απευθύνομαι.

όμως επικαλείσαι το συλλογισμό σου για να επιχειρηματολογήσεις.Και το τάργκετ γκρουπ που οριοθέτησες είναι αυτό που προκύπτει από το φόρουμ.όπως είπε όμως και ο ace, η μεγαλύτερη μάζα γκολφάκηδων είναι "έξω" από το φόρουμ...άρα και poll να βάλεις, τα συμπεράσματα θα βγουν από ένα δείγμα που "βολεύει" το συλλογισμό σου...

όσο για το auris, εφόσον όλα τα περιοδικά(και λογικό το βρίσκω) το συγκρίνουν με το γκολφ, το λεόν, το φόκους, το άστρα κλπ κλπ, γιατί να μην το παίρνει "αυτή" η ηλικία?όλα τα παραπάνω απευθύνονται σε γενικές γραμμές στους ίδιους ανθρώπους!

Link to comment
Share on other sites

εννοείται, νομίζω κ εγώ σε φιλικό τόνο σου απευθύνομαι.

όμως επικαλείσαι το συλλογισμό σου για να επιχειρηματολογήσεις.Και το τάργκετ γκρουπ που οριοθέτησες είναι αυτό που προκύπτει από το φόρουμ.όπως είπε όμως και ο ace, η μεγαλύτερη μάζα γκολφάκηδων είναι "έξω" από το φόρουμ...άρα και poll να βάλεις, τα συμπεράσματα θα βγουν από ένα δείγμα που "βολεύει" το συλλογισμό σου...

όσο για το auris, εφόσον όλα τα περιοδικά(και λογικό το βρίσκω) το συγκρίνουν με το γκολφ, το λεόν, το φόκους, το άστρα κλπ κλπ, γιατί να μην το παίρνει "αυτή" η ηλικία?όλα τα παραπάνω απευθύνονται σε γενικές γραμμές στους ίδιους ανθρώπους!

Αυτό που είπα είναι οτι στην ενότητα "προβλήματα" γράφουν οι 22-35. Αυτοί είναι που παρατηρούν τα πάντα! Και το παραμικρό τσικ! ο 22-35 δεν θα πάρει Auris πολύ απλά γιατί δεν έχει γκάζια, δεν είναι turbo, δεν στρίβει και και και... τα λέω και παραπάνω, ξανακάνε μια ανάγνωση και θα με καταλάβεις φίλε μου :p

Το leon έχει το ίδιο target group, το Astra ίσως λίγο διαφορετικό (λόγω της γκάμας κινητήρων), το focus δε είναι αλλού γι'αλλού. Το Focus (ως προς το target group) είναι το κοντινότερο στο Auris. Ατμοσφαιρικά, οικονομικά με χώρους ....

Link to comment
Share on other sites

ο 22-35 που γράφει στην ενότητα "προβήματα του γκολφ" πως να πάρει auris?μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ ή κάτι δεν γράφεις εσύ καλά, ένα από τα 2!

ο γενικά(που σου εξήγησα για ποιο λόγο δεν ισχύει το "γενικά") 22-35 υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μην τον νοιάζει το γκάζι, αλλά να μην τρέχει στα συνεργεία παράδειγμα.ή να έχει σαν προτεραιότητα τους χώρους.Ή το κόστος κλπ κλπ κλπ

κοίτα όσο αφορά στα υπόλοιπα, να το έλεγα μόνο εγώ ή πρώτος εγώ, πάει στο καλό, είμαι τρελός.Τόσα περιοδικά έχουν σαν Νο1 κόντρα της αγοράς το γκολφ με το άουρις και το γιάρις με το πόλο, ακριβώς επειδή είναι αμάξια που εμπίπτουν στην ίδια κατηγορία επομένως και στο ίδιο τάργκετ γκρουπ (με τα + και τα - τους φυσικά)

Link to comment
Share on other sites

Συνφορουμίστες η VW πουλάει 20.000 - 30.000 αυτοκίνητα ετησίως και εδώ είμαστε 9.000, οι ενεργοί χρήστες πολύ λιγότεροι και αρκετοί με παλιά μοντέλα.

Μπορεί το club να αποτελεί ένα δείγμα, αλλά προσεγγίζει το target group που αναφέρει ο alexisp και όχι εκείνο που στην πραγματικότητα υφίσταται.

Και η Toyota έχει σαφέστατα νέους σε ηλικία οδηγούς με κλασσικό παράδειγμα τα νέα παιδιά που ακολουθούν την μάρκα που εμπιστεύεται η οικογένεια (ανεξάρτητα αν το Japan έχει γίνει Τουρκία πλέον) και επιλέγουν ένα Yaris ή Auris.

Το δε Fiesta 1 χρόνο τώρα σάρωσε στα μικρά χωρίς να έχει τρελλά γκάζια μόνο και μόνο από το design και την φρεσκότητα του μοντέλου (τον Απρίλιο πήρε κεφάλι το Polo αλλά μπορεί να οφείλεται στις καθυστερημένες παραδόσεις που έπεσαν μέσα στον μήνα).

Link to comment
Share on other sites

Ελα για να τελιώνουμε έριξα ένα ήρεμο τσαγάκι στο αγγούρι απόψε που μου κόλαγε περίεργα, στις στροφές της Α.Ο στην περιφεριακή υμμητού πρέπει να έβγαλε κυάλια να με δει, ο τυπάκος με τα φιμέ του και την εξατμισουλίτσα του..

Link to comment
Share on other sites

Ελα για να τελιώνουμε έριξα ένα ήρεμο τσαγάκι στο αγγούρι απόψε που μου κόλαγε περίεργα, στις στροφές της Α.Ο στην περιφεριακή υμμητού πρέπει να έβγαλε κυάλια να με δει, ο τυπάκος με τα φιμέ του και την εξατμισουλίτσα του..

πρόσεξε μην σου σβήσει ήρεμα και περάσει κανα αγγούρι από πάνω σου και άσε τα φιμέ και τις εξατμισούλες...(πλάκα κάνω αφού διάβασα το πρόβλημα που σου έβγαλε, δεν πιστεύω να παρεξηγήθηκες!)

Link to comment
Share on other sites

@ace:ενώ μπορεί να χτυπήσει όλες τις ηλικίες(όπως π.χ. το πήρα εγώ, αλλά το ήθελε και ο πατέρας μου και μάλιστα το gti), δε νομίζω ότι είναι αυτό που λέμε ιδανικό αυτοκίνητο για κάποια συγκεκριμένη!κατά τ άλλα συφωνώ εμ τα περισσότερα που λες, και δε θεωρώ ότι απευθύνεται σε μένα το κλείσιμό σου, δεν το μηδενίσει, απλά πιστεύω πως έδωσα πολλά για όσα πήρα

επειδη καπως ετσι ειχα στραβωσει κι εγω με το golf κατεληξα στην αγορα ενος leon...για τον λογω οτι ειναι ενα υπερεκτιμημενο αμαξι οπου την ιδια στιγμη μπορεις να παρεις ενα αμαξι με 5.000 ευρω λιγοτερα και να σου κανει τα ιδια με τις ιδιες τεχνολογιες ιδια μοτερ,σασμαν,φρενα και να ειναι και σε καποια πραγματα καλυτερο και φυσικα σε καποια αλλα χειροτερο αλλα τουλαχιστον ειναι ενα αμαξι του vag που ειναι πιο οδηγοκεντρικο απο ενα golf...το golf τα κανει ολα αλλα δεν ξερω αν συμφερει...σιγουρα ομως εχει το κατι παραπανω σε σχεση με τον υπολοιπο ανταγωνισμο!!!

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο.Για αυτό το λόγο:

http://www.freep.com/article/20100111/BUSINESS03/100111045/VW-aims-to-double-U.S.-market-share

επίσης

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5107852,00.html

(κάντε κόπι+πέιστ ολόκληρη τη σειρά μαζί με τα κόμματα γιατί αλλιώς βγάζει 404 Not found)

και

http://www.thetruthaboutcars.com/volkswagen-wants-to-triple-u-s-sales-by-2018/

όπου φαίνεται ότι η VW σκοπεύει να διπλασιάσει το μερίδιό της από 2 σε 4% (κ εγώ σκοπεύω να κερδίσω το τζόκερ)

και η καλύτερη απόδειξη

http://online.wsj.com/mdc/public/page/2_3022-autosales.html

όπου εμφανίζονται αναλυτικά οι πωλήσεις και το μερίδιο αγοράς των εταιρειών...Φυσικά TOYOTA και HONDA κυριαρχούν, δεν υπήρχε καμία αμφιβολία, οπως επίσης το 2% της VW σημαίνει ανυπαρξία.

φυσικά μπορεί όποιος θέλει να αμφισβητήσει την εγκυρότητα 4 ιστοσελίδων!αρκεί για κάθε μία να μου παρουσιάζει μια άλλη.Αυτά περί στοιχείων.

Φιλε μου συμφωνω με τα νουμερα σου αλλα υπολογισε κιολας οτι η VW κινειται στην εκει αγορα με 3-4 μοντελα μονο. Οσο ημουν εκει δεν ειχε τιποτα αλλο εκτος απο Jetta/Rabbit/GTI.Δεν εχει την γκαμα της Toyota (που εχει απο μικρα μεχρι pickups κατι που πουλαει αρκετα) ουτε καν της Honda που και οι δυο εχουν και αδελφες μαρκες ειδικα για την εγχωρια αγορα. Καλως η κακως στην Αμερικη πουλαει η αξιοπιστια και εκει πατροπαραδοτα οι Γιαπωνεζοι εχουν τα ηνια. Το αυτοκινητο

εκει ειναι εργαλειο δουλειας και οχι αναψυχης και μοστρας οπως ειναι κυριως εδω και στην Ευρωπη. Οποτε ειναι φυσιολογικο να προτιμουν κατι που θα ειναι απροβληματιστο σε σχεση με κατι που θα ειναι 'φορτωμενο' και ντιζαινατο και που φυσιολογικα θα τους βγαλει πιο ευκολα μια ζημια. Παρ'ολα αυτα το να εχεις γερμανικο αυτοκινητο ειτε ειναι VW/AUDI/BMW/MERCEDES ακομα θεωρειται οπως και τοτε που ημουν εκει σαν να εχεις κατι ξεχωριστο και classy σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Οπως και να το κανουμε το αυτοκινητο αντιπροσωπευει και καποια εστω λανθασμενη

υποσταση του εαυτου μας που φροντιζουμε να θελουμε να την επιδυκνειουμε με τον αλφα η βητα τροπο. Η επιδειξη ειναι ενα απο τα φυσιολογικα στοιχεια του χαρακτηρα μας σαν οντα. Το αυτοκινητο ειναι πολλες φορες μια προεκταση του χαρακτηρα μας. Ε, λοιπον δεν πιστευω οτι υπαρχουν πολλοι που θα επιδεικνυουν οτι εχουν ενα Auris/Corolla/Yaris/Avensis κλπ σε σχεση με το να εχουν ενα αντιστοιχο Γερμανικο. Oσο καλο και να ειναι ενα Lexus/Infinity πχ ακομα δεν μπορει να συναγωνιστει σε ονομα και κυρος ενα αντιστοιχο Mercedes. Παρ'ολα αυτα ακομα και καλες αξιοπιστες μαρκες οπως η Toyota εχουν τα προβληματα τους οπως αυτο με το πενταλ γκαζιου που δικαιολογημενα τους εχει κανει μεγαλη ζημια. Μολις χθες μιλαγα με φιλη μου απο την Βοστονη και μου ελεγε οτι η αδερφη της που εχει ενα Lexus σχεδον καινουργιο, την Κυριακη πηγαινε με τον 12χρονο γιο της το πρωι σε μια εκδηλωση και ξαφνικα στον Εθνικο δρομο αρχισε το αυτοκινητο να ανεβαζει ταχυτητα απο μονο του μεχρι και τα 100 μιλια (160 χλμ), μαλλον αυτο το προβλημα που εχουν και κολαει το πενταλ του γκαζιου. Δεν μπορουσε να κανει τιποτα αλλα ηταν τυχερη γιατι ηταν νωρις το πρωι και δεν υπηρχε κινηση στο δρομο, πηγε ετσι για μερικα χιλιομετρα (ξερω φαινεται τραγικο αλλα ετσι μου ειπαν οτι εγινε) μεχρι που φαντασου ειχε χρονο να παρει τον αδερφο της και να της πει πως να το σταματησει! Φυσικα πιστευω οτι τα φρενα πρεπει να λειτουργουσαν απως συγχρονως πρεπει να εδινε γκαζι και η μηχανη.Πηγε και την πηρε η φιλη μου απο εκει που το σταματησε τελικα και απο τοτε δεν θελει να το ξαναοδηγησει.

Τελος παντων, οπως εχω ξαναπει δεν πηρα το Γκολφ για αξιοπιστια και οποιος το παρει με αυτο το γνωμονα σε σχεση με τον ανταγωνισμο θα κανει λαθος. Οχι φυσικα οτι σωνει και καλα θα πρεπει να σου χαλαει. Εμενα δεν εχει παθει τιποτα.Το παιρνεις για τα υπολοιπα που προσφερει σε σχεση με τον ανταγωνισμο, ειτε ειναι το 'ονομα' ειτε ειναι οι επιδοσεις, ειτε ειναι η κυλιση, ειτε ειναι

η σχεδιαση κλπ. Οσο απροσωπο μπορει να ειναι το σημερινο Γκολφ παρ'αυτα δεν συγκρινεται καν με τα αντιστοιχα γιαπωνεζικα. Εχει ενα διαχρονικο στυλ που παντα σε κανει να αισθανεσαι οτι οδηγεις ενα αυτοκινητο και οχι ενα εργαλειο.

Οσο για την τιμη του εξακολουθω να υποστηριζω οτι σε σχεση με τον εξοπλισμο/ασφαλεια/τεχνολογια/ονομα που κουβαλαει ειναι σε αντιστοιχο επιπεδο με τον ανταγωνισμο. Σαν παραδειγμα το Auris 1.6 premium 5d εχει 20800 και το αντιστοιχο Γκολφ 1.4 122

highline εχει 21760 δηλ 1000 ευρω διαφορα. Δεν πιστευω οτι αυτη η διαφορα ειναι προβλημα οταν παιρνεις ενα αυτοκινητο με καλυτερες επιδοσεις και συνολικα πακετο, χωρια οτι οπως και να το κανουμε θα λεγεται Γκολφ και οχι Αγκουρις.

Αρκετα το κουρασαμε το θεμα ομως. Ο καθενας κανει την επιλογη του, αυτο ομως δεν σημαινει οτι οτι φαινεται να ειναι σωστο για εμας πρεπει να ειναι σωστο και για τους αλλους. Τα κριτηρια ειναι τις περισσοτερες φορες αυστηρα προσωπικα και εκει απλα δεν χωραει συζητηση.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

πρόσεξε μην σου σβήσει ήρεμα και περάσει κανα αγγούρι από πάνω σου και άσε τα φιμέ και τις εξατμισούλες...(πλάκα κάνω αφού διάβασα το πρόβλημα που σου έβγαλε, δεν πιστεύω να παρεξηγήθηκες!)

Οχι φιλαράκι δεν παρεξηγουμαι απλά νευριάζω με αυτά τα παλικάρια γιατί είναι πάρα πολύ προκλητικοί, είναι η 4η φορά που με προκαλεί το αγγούρι..

Link to comment
Share on other sites

επειδη καπως ετσι ειχα στραβωσει κι εγω με το golf κατεληξα στην αγορα ενος leon...για τον λογω οτι ειναι ενα υπερεκτιμημενο αμαξι οπου την ιδια στιγμη μπορεις να παρεις ενα αμαξι με 5.000 ευρω λιγοτερα και να σου κανει τα ιδια με τις ιδιες τεχνολογιες ιδια μοτερ,σασμαν,φρενα και να ειναι και σε καποια πραγματα καλυτερο και φυσικα σε καποια αλλα χειροτερο αλλα τουλαχιστον ειναι ενα αμαξι του vag που ειναι πιο οδηγοκεντρικο απο ενα golf...το golf τα κανει ολα αλλα δεν ξερω αν συμφερει...σιγουρα ομως εχει το κατι παραπανω σε σχεση με τον υπολοιπο ανταγωνισμο!!!

Φιλε μου tο Leon οντως εχει πολλα κοινα (κινητηρα,σασμαν,φρενα κλπ) με ενα Golf αλλα δεν ειναι Golf με 5 χιλιαρικα λιγοτερο.Μπορει να κανει σχεδον τα ιδια πραγματα με ενα Golf αλλα τα 5 χιλιαρικα αν το ψαξεις μαζευονται στις λεπτομερειες.Οπως επισης και το golf δεν ειναι Α3.Το group VAG εχει κανει ηδη την ταξινομηση του.Εχει καταταξει τα audi στην κορυφη με τα Vw και Seat,Skoda να επονται.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

οσων αφορα την οδηγηση (και μονο αυτη) το λεον ειναι σχεδον παντου καλυτερο απο πλευρας αισθησης και μονο οχι ομως και απο ποιοτητα ειτε κυλισης ειτε πλαστικων...αλλα δυστυχως μεχρι εκει ειναι οι διαφορες τους!!! :)

Link to comment
Share on other sites

φίλε Κίρρα στοιχεία ζήτησες ότι δεν υπάρχει η vw στην αμερική, στοιχεία σου βρήκα.Τώρα το ρίξαμε στο κύρος ε?τέσπα, τα καλά και συμφέροντα.ΜΗΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΤΗΝ VW ME THN ΒΜW KAI THN MERCEDES!ούτε καν με την audi!

φίλε raven θα με τρελάνεις εντελώς!όλο μου τα γυρνάς.Γενικά συμφωνώ με το λεόν και όσα λες για αυτό το αμάξι.

Αν μου άρεσε το εσωτερικό του, είχε πιο μαλακές αναρτήσεις και 1.4 κινητήρα αντί για 1.8 ίσως να το προτιμούσα έναντι του γκολφ.Και σίγουρα θα του έβαζα και dsg, με όσα περισσεύανε θα πήγαινα 2 φορές ως την αργεντινή και πάλι πίσω!

Link to comment
Share on other sites

οσων αφορα την οδηγηση (και μονο αυτη) το λεον ειναι σχεδον παντου καλυτερο απο πλευρας αισθησης και μονο οχι ομως και απο ποιοτητα ειτε κυλισης ειτε πλαστικων...αλλα δυστυχως μεχρι εκει ειναι οι διαφορες τους!!! :thumbsup:

και τις θεωρεις λιγες φιλε μου τις διαφορες αυτες?Ακομα και τον tsi που φοραει το LEON(1.800cc που μονο tsi δεν ειναι) ναι μεν ειναι καλος κινητηρας αλλα καιει αρκετα και σιγουρα πιο πολυ απο ενα GT.Για το θεμα μεταπωλητικης αξιας ας το αφησουμε καλυτερα..

Edited by Μαρινος-TSI
Link to comment
Share on other sites

φίλε Κίρρα στοιχεία ζήτησες ότι δεν υπάρχει η vw στην αμερική, στοιχεία σου βρήκα.Τώρα το ρίξαμε στο κύρος ε?τέσπα, τα καλά και συμφέροντα.ΜΗΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΤΗΝ VW ME THN ΒΜW KAI THN MERCEDES!ούτε καν με την audi!

φίλε raven θα με τρελάνεις εντελώς!όλο μου τα γυρνάς.Γενικά συμφωνώ με το λεόν και όσα λες για αυτό το αμάξι.

Αν μου άρεσε το εσωτερικό του, είχε πιο μαλακές αναρτήσεις και 1.4 κινητήρα αντί για 1.8 ίσως να το προτιμούσα έναντι του γκολφ.Και σίγουρα θα του έβαζα και dsg, με όσα περισσεύανε θα πήγαινα 2 φορές ως την αργεντινή και πάλι πίσω!

Aνετα..ποοοολυ ανετα

αν θελεις να συγκρινουμε κ τις τιμες εκει θα πεσει πολυ,,,,

Link to comment
Share on other sites

και τις θεωρεις λιγες φιλε μου τις διαφορες αυτες?Ακομα και τον tsi που φοραει το LEON(1.800cc που μονο tsi δεν ειναι) ναι μεν ειναι καλος κινητηρας αλλα καιει αρκετα και σιγουρα πιο πολυ απο ενα GT.Για το θεμα μεταπωλητικης αξιας ας το αφησουμε καλυτερα..

o 1.8 tsi δεν ειναι tsi?και τι ειναι δλδ?απλα για να ξερεις το μπλοκ του 1.8 tsi βασιζεται στο μπλοκ του 2.0 tfsi και ειναι σαφως καλυτερος απο τον 1.4 tsi και με παρομοιες επιδοσεις ενος 2.0 tfsi...αν δεν οδηγησεις ενα τετοιο μοτερ δεν μπορεις να καταλαβεις τι εννοω!!!

Link to comment
Share on other sites

φίλε Κίρρα στοιχεία ζήτησες ότι δεν υπάρχει η vw στην αμερική, στοιχεία σου βρήκα.Τώρα το ρίξαμε στο κύρος ε?τέσπα, τα καλά και συμφέροντα.ΜΗΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΤΗΝ VW ME THN ΒΜW KAI THN MERCEDES!ούτε καν με την audi!

φίλε raven θα με τρελάνεις εντελώς!όλο μου τα γυρνάς.Γενικά συμφωνώ με το λεόν και όσα λες για αυτό το αμάξι.

Αν μου άρεσε το εσωτερικό του, είχε πιο μαλακές αναρτήσεις και 1.4 κινητήρα αντί για 1.8 ίσως να το προτιμούσα έναντι του γκολφ.Και σίγουρα θα του έβαζα και dsg, με όσα περισσεύανε θα πήγαινα 2 φορές ως την αργεντινή και πάλι πίσω!

γιατι να σε τρελανω φιλε μου??δεν γυρισα τπτ...αλλο αν αξιζει τα τοσα λεφτα ενα golf και αλλο αν ειναι ποιοτικο με ονομα και κυρος!!!!ειναι δυο πραγματα που κατ'εμε δεν θα επρεπε να εξαρτωνται το ενα απο το αλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

του κολητου μου το cupra παντως μπορει να ειναι τινγκα στην πλαστικουρα μεσα ( ακομα και η πλατη των καθισματων , ελεος δηλαδη ) αλλα χαιρεσαι να το οδηγας και πραγματικα σου φαιρνει εκεινο το χαμογελακι το αυθορμητο σε καθε επιταχυνση και σε καθε στροφη ...... Πολυ τιμιο αμαξι κατα τη γνωμη μου closedeyes.gif

Edited by peolinio
Link to comment
Share on other sites

του κολητου μου το cupra παντως μπορει να ειναι τινγκα στην πλαστικουρα μεσα ( ακομα και η πλατη των καθισματων , ελεος δηλαδη ) αλλα χαιρεσαι να το οδηγας και πραγματικα σου φαιρνει εκεινο το χαμογελακι το αυθορμητο σε καθε επιταχυνση και σε καθε στροφη ...... Πολυ τιμιο αμαξι κατα τη γνωμη μου closedeyes.gif

μη μου τα θυμιζεις γιατι 4 βδομαδες τωρα ειμαι με το παπι για να πηγαινοερχομαι στη δουλεια και εχω ξεχασει πως νιωθω οταν οδηγαω το λιονταρακι μου... hearts.giflove.gif:D

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.