Jump to content
xwild

Αποριες.................

Recommended Posts

γεια σας φιλοι γκολφακιδες,βασικα εχω καποιες αποριες σχετικα με τον εξοπλισμο του αυτοκινητου μου,τελος του 2002 αγορασα το αγαπημενο μου γκολφ iv 1.6 generation,ο αντιπροσωπος μου ειπε οτι ειναι η full extra εκδοση που ειχε βγει ποτε(σχετικα με τα μοντελα 1999 και 2000)δυο χρονια αργοτερα ενας φιλος μου εφερε απο γερμανια ενα γκολφ του 1999 1.4 EDITION,και με μεγαλη μου εκπληξη ειδα εναν εντελως διαφορετικο εξοπλισμο,δλδ θερμαινομενα καθισματα,αντισπιν,πληρεις οθονη μεσα στο κοντερ,υποβραχιονιο,ηλεκτρικη οροφη,υπολογιστη ταξιδιου και κατι αλλο που δεν θυμαμαι,και στο δικο μου μονο τα καθισματα τυπου bucket(μαυρο-μπλε)clima,δερματινο λεβιε ταχυτητων,χειροφρενο,τιμονι και ζαντες αλουμινιου(και καλα οτι ειναι η full extra εκδοση)δηλαδη οταν ερθουν στην Ελλαδα τα "γδυνουν" οι αντιπροσωπειες?? για να μας αναγκαζουν να τα πληρωνουμε εξτρα ολα αυτα τα καλουδια? διοτι δεν εξηγηται αλλιως... που στο κατω-κατω ολα αυτα ειναι βασικος εξοπλισμος και το antispin ειναι εξοπλισμος ασφαλειας και οχι πολυτελειας,ή κανω λαθος?λεω τιποτα παραλογο?? sorry για το μεγεθος του κειμενου,περιμενω καποια γνωμη, φιλια πολλα χχχχχχχχχχχχχχ

Link to comment
Share on other sites

γεια σας φιλοι γκολφακιδες,βασικα εχω καποιες αποριες σχετικα με τον εξοπλισμο του αυτοκινητου μου,τελος του 2002 αγορασα το αγαπημενο μου γκολφ iv 1.6 generation,ο αντιπροσωπος μου ειπε οτι ειναι η full extra εκδοση που ειχε βγει ποτε(σχετικα με τα μοντελα 1999 και 2000)δυο χρονια αργοτερα ενας φιλος μου εφερε απο γερμανια ενα γκολφ του 1999 1.4 EDITION,και με μεγαλη μου εκπληξη ειδα εναν εντελως διαφορετικο εξοπλισμο,δλδ θερμαινομενα καθισματα,αντισπιν,πληρεις οθονη μεσα στο κοντερ,υποβραχιονιο,ηλεκτρικη οροφη,υπολογιστη ταξιδιου και κατι αλλο που δεν θυμαμαι,και στο δικο μου μονο τα καθισματα τυπου bucket(μαυρο-μπλε)clima,δερματινο λεβιε ταχυτητων,χειροφρενο,τιμονι και ζαντες αλουμινιου(και καλα οτι ειναι η full extra εκδοση)δηλαδη οταν ερθουν στην Ελλαδα τα "γδυνουν" οι αντιπροσωπειες?? για να μας αναγκαζουν να τα πληρωνουμε εξτρα ολα αυτα τα καλουδια? διοτι δεν εξηγηται αλλιως... που στο κατω-κατω ολα αυτα ειναι βασικος εξοπλισμος και το antispin ειναι εξοπλισμος ασφαλειας και οχι πολυτελειας,ή κανω λαθος?λεω τιποτα παραλογο?? sorry για το μεγεθος του κειμενου,περιμενω καποια γνωμη, φιλια πολλα χχχχχχχχχχχχχχ

ο εξοπλισμός του αυτοκινήτου διαφέρει απο χωρά σε χωρά....για παράδειγμά δεν νομίζω να είχε το γκολφ τότε στιν γερμάνια πακέτο καπνιστου και αιρ κοντίσιον...γτ πολύ άπλα στιν γερμάνια ο βασικος εξοπλισμος περιέχει μονό τιν θέρμανση... γιαυτό και τα θερμαινόμενα...το esp νομιζω οτι υπηρχε αλλα προερετικο...το βαλαμε στο πασσατ μας τοτε ως προερετικο θυμαμε!!μιλαω για βασικο εξοπλισμο και ισχιει μεχρι και σημερα!!

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το θεμα πρεπει να φυγει απο τα προβλήματα και να παει στην "εσωτερική εμφάνιση" γιατι χρεώνετε σαν Πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το θεμα πρεπει να φυγει απο τα προβλήματα και να παει στην "εσωτερική εμφάνιση" γιατι χρεώνετε σαν Πρόβλημα.

πως γινετε η μετακινηση του topic?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

θα το μετακινησει συντονιστης γιατι τα μελη δεν εχουν αυτη(μαζι με αλλες)την δυνατοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Η φουλ εκδοση στην Ελλαδα δεν υπαρχει! Ακομα και τα GTI τα 4αρια τοτε ηταν γυμνα εντελως, φιλος μου ειχε παρει το 2001 το GTI και δεν ειχε ουτε ηλεκτρικα παραθυρα πισω.!!! ουτε τηλεχειρησμο και του ειχε κανει δωρο και τα πατακια ο αντιπρωσοπος τοτε!!!!!!!...αφου ο συγγεκριμενος τα ξηλωνει απο τα αυτοκινητα και η τα χρεωνει η τα κανει δωρο!!!!

Το επετειακο 25 χρονια το GTI στην Γερμανια κυκλοφορουσε με την 18αρα την BBS τη RC και στην Ελλαδα το φερνανε με μια 16αρα παρομοια...

Στην Γερμανια ο εξωπλισμος ειναι εντελως διαφορετικος απο εδω και συνηθως οι Γερμανοι προσθετουν οτι θελουν πανω στην εκδοση, το Esp στα γερμανικα κατα 90% ηταν στανταρ απο τις αρχες που κυκλοφορησε το 1998, ενω στα Ελληνικα δεν υπηρχε μονο παραγγελια, οπως και ο Υπολογιστης ταξιδιου κανενα Ελληνικο δεν ειχε.

Σαν εκδοσεις απο το 1998 μεχρι το 2000 ηταν Base-Trend-Highline, Μετα το 2000 ανανεωθηκαν τα μοντελα με μικρες λεπτομερεις εξωτερικα στα φαναρια και σε εσωτερικα στις ταπετσαριες και μετονομαστηκαν σε Edition-Generation-Pacific-Ocean.

δηλαδή με λίγα λόγια για να έχεις κάποια από τα παραπάνω καλούδια θα έπρεπε να τα παραγγείλεις εχτρά......τεσπα,σε ευχαριστώ φίλε μου για τις πληροφορίες...και κάτι τελευταίο,η έκδοση Ocean πότε βγήκε και τι εξοπλισμό είχε?? χχχχχχχχχχ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δικό μου το έφερα από Γερμανία μεταχειρισμένο και αυτά που έχει πάνω είναι bucket, ESP και μεταλικά τμήματα σαν ανθρακονήματα στον σχεδιασμό πάνω στις πόρτες και στην κεντρική κονσόλα και επίσης μεταλικά δαχτυλίδια στα όργανα. Δεν έχει υπολογιστή ταξιδιού, δεν έχει υποβαχιόνιο και δεν έχει κλίμα αλλά μόνο A/C. Είναι το 1.6 16v αλλά δεν ξέρω την ακριβή έκδοση.

Ελπίζω κάπως να βοήθησα την συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι....μάλλον έχω κάτι από όλα.....

Εγώ πάντως πιστεύω ότι έχεις την έκδοση Pacific ... :D

Link to comment
Share on other sites

Τα ασημένια φιλετάκια πάντως δεν υπήρχαν σαν στανταρ σε κανένα πλην του r32 ούτε στη Γερμανία. Σαν εξτρα κοστίζουν κομπλέ σε 5πορτο 250 με 290 ευρώ και μπορεί να τα βάλει ο καθένας σαν αναβάθμιση στο δικό του. Νομίζω ότι αυτά της κεντρικής κονσόλας, για να μπουν χρειάζονται καινούριο πλαίσιο γιατί δεν κουμπώνουν στο κανονικό. Μπορείτε να τα πάρετε από αντιπροσωπεία μέχρι ebay, ένα ένα ή όλα μαζί. Προσοχή αν πάρετε από ebay αγγλιας μην είναι για δεξιοτίμονα. Η generation έκδοση ήταν επετειακή για τα 25 χρόνια (όπως γράφει κ στο λεβιέ) και έβγαινε σε όλη την Ευρώπη με αρκιβώς τον ίδιο στανταρ εξοπλισμό (κάποιες χώρες έχουν στο στανταρ εξοπλισμό το πακέτο "χειμώνα" που έχει διάφορα καλούδια εξτρα, όπως πιτσιλιστήρια στα φανάρια, θερμαινόμενα καθίσματα κτλ). Δυστυχώς οι αντιπρόσωποι εδώ έλεγαν ότι είναι φουλ έξτρα γιατί τα αυτοκίνητα ήταν ετοιμοπαράδοτα και για το παραμικρό εξτρα υπήρχε αναμονή τότε 6 με 8 μήνες + ότι δεν τους συνέφερε γιατί θα μέναν τα ετοιμοπαράδοτα. Τα ήξερα τότε από στενό φίλο στην κοσμοκαρ. Και εγώ το generation έχω και το μόνο που έχω μετανοιώσει είναι που δε το πήρα με ηλιοροφή, καθώς όλα τα άλλα μπαίνουν κ τώρα. Όσο για το gti αυτή η ξύλινη επένδυση που είχε σαν στανταρ ήταν απλά τραγική (κατά τη γνώμη μου κ τα γούστα μου πάντα). Αλήθεια Karaman αν έχεις το επετειακό, κ αυτό με ξύλινη είναι μέσα?

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο που ειχα ηταν Edition οχι επετειακο, μετα πηρα αυτο που εχω τωρα και μαλλον πρεπει να ειναι μια μπερδεμενη εκδοση..GTI.! Πισω στο πορτ παγκαζ ειχε σηματακι 1,8Τ. Τα GTI τα τριπορτα ειχανε Recaro καθησματα, ενω εμενα εχει ημιμπακετ δερματινα. Ενας φιλος που ειχε GTI τετραπορτο αυτου ειχε ξυλινες επενδυσεις. Δεν ηταν και ασχημο θα ελεγα αλλα δεν του παει το ξυλο... Για το επετειακο golf ειναι οπως τα λες εχω δει που γραφουν 25years στον λεβιε και σε Edition εκδοση με μαυρα καθησματα, αλλα το επετειακο το GTI στην γερμανια εβγενε οπως στην φωτο που εδωσα πανω μονο τριπορτο και με 30 αλογα παραπανω απο το GTI και μπαλακι του golf στο λεβιε...

Αυτο ειναι το 1600 που ειχα παρει το 2004...

1

2

Και αυτο ειναι αυτο που εχω τωρα...και αν το αλαξω με κανα 5αρι μαλλον, σε κατι παρομοιο εσωτερικο θα ξαναψαξω...

3

αυτο που εχεις τωρα ειναι τo gti 25 years?? παντως ειναι πολυ χλιδα......εμενα το δικο μου το πηρα τελος δεκεμβριου 2002,1600 και στο εσωτερικο ειναι το ταμπλο πανω και κατω μαυρο,δερματινο χειροφρενο λεβιε και τιμονι(τριακτινο)καθισματα τυπου bucket μαυρο+μπλε,climatronic,καντραν σε μπλε φωτισμο,ζαντες 16'φιμε πισω φαναρια αλλα στο μαρσπιε σε αλουμινιου λωριδα εγραφε golf....ειναι οντως η εκδοση generation??

Link to comment
Share on other sites

αυτο που εχεις τωρα ειναι τo gti 25 years?? παντως ειναι πολυ χλιδα......εμενα το δικο μου το πηρα τελος δεκεμβριου 2002,1600 και στο εσωτερικο ειναι το ταμπλο πανω και κατω μαυρο,δερματινο χειροφρενο λεβιε και τιμονι(τριακτινο)καθισματα τυπου bucket μαυρο+μπλε,climatronic,καντραν σε μπλε φωτισμο,ζαντες 16'φιμε πισω φαναρια αλλα στο μαρσπιε σε αλουμινιου λωριδα εγραφε golf....ειναι οντως η εκδοση generation??

100% + οι ραφές τιμονιού, λεβιέ, χειροφρένου είναι μπλε, καθώς κ το γύρω γύρω από τα πατάκια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.