Jump to content
midkin

Φρένα 4Πίστονα Ή 6Πίστονα

Recommended Posts

Γενικότερα υπάρχουν πολλές εταιρίες στο χώρο πλέον. Στις παραπάνω λοιπόν πρόσθεσε και Galfer, Stoptech, AP Racing, Movit κλπ.

Πιστεύω ότι πλέον για να γίνει σωστή επιλογή του ΚΙΤ, θα πρέπει να μπούμε σε περισσότερες λεπτομέριες ώστε να μπορέσουμε να κρίνουμε ποιά αξίζει τα λεφτά της και ποιά είναι της πλάκας. Και όταν λέω λεπτομέριες, εννοώ διάμετρο πιστονιού, συνολικό εμβαδό από το τακάκι, πάχος δίσκου, υλικά δίσκων κλπ. Δυστυχώς όμως, τέτοιες πληροφορίες είναι δύσκολο να τις μάθουμε (άντε το πάχος του δίσκου και το υλικό, το ξέρουμε), και συνήθως αυτοί που πουλάνε φρένα, δεν γνωρίζουν και οι ίδιοι για να μας ενημερώσουν. Αν τους πεις θέλω τα καλύτερα, θα σου πούνε πάρε Brembo, όχι επειδή όντως είναι τα καλύτερα αλλά γιατί έχουν μεγάλο όνομα στην αγορά, είναι χρόνια στο χώρο κι έχουν βγει αξιόπιστα και πιθανόν να έχουν και μεγαλύτερο κέρδος οι έμποροι. Αν τύχει και πας σε κάποιον που δεν θα πουλάει Brembo, θα σου πει σίγουρα ότι "τζάμπα όνομα πληρώνεις" (που εν μέρη έχουν δίκιο) και "πάρε τα δικά μου, είναι πραγματικά τα καλύτερα". Αν τους πεις ότι είναι ακριβά τα Brembo και θέλεις κάτι φθηνότερο, μετά είναι θέμα καταστήματος πώλησης, και τι ιστορίες έχει ακούσει ο καθένας. Ο ένας θα σου πει 2α έρχονται τα Willwood, άλλος θα πει τα Galfer, άλλος τα D2, κλπ κλπ. Δεν υπάρχει δλδ τίποτα τεκμηριωμένο.

Εγώ πήρα τα Brembo γιατί λόγω αυτής της άγνοιας πίστευα ότι σίγουρα θα είναι μέσα στις top εταιρίες (δύσκολα να πει κάποιος ότι είναι η top χωρίς να μπορεί να το αποδείξει), όπως είπα και πιο πάνω είναι χρόνια στο χώρο, έχουν βγει αξιόπιστα, την εταιρία την χρησιμοποιούν και ομάδες αγώνων, και έχω και στο παλιό μου αμάξι και δεν χρειάστηκε ποτέ τίποτα επισκευή και αποδίδουν μετά από δεκάδες χιλιάδες χλμ (και χρήση σε πίστα) σαν καινούργια (επίσης σημαντικό).

Μακάρι να μπορούσαμε να βρούμε συγκριτικούς πίνακες ή έστω από κάθε εταιρία πιο λεπτομερή τεχνικά χαρακτηριστικά, ώστε να διαλέγαμε φρένα για το αμάξι μας πιο σωστά... :(

ΥΓ: Τα παραπάνω είναι ένας "καημός" που τον έχω εδώ και πολλά χρόνια, και δεν είναι κανενός είδους "επίθεση" σε κάποιους έμπορους και ειδικά στον φίλο groupa, ο οποίος άμεσα χθες μας ενημέρωσε για τις τιμές και διατύπωσε και μια σύντομη γνώμη επί του θέματος...

Τα λες πολυ σωστα, και προς θεου δεν το βλεπω σαν επιθεση γιατι τα πραγματα εχουν οπως τα λες.

Γνωμη μου ειναι οτι εκτος απο τις "κιτρινιαρικες" κατασκευες ολες οι υπολοιπες εταιρεις φρενων ειναι σεβαστες και καλες.

Οι διαφορες τους πιστευω οτι δεν ειναι ουσιαστικες και δεν μπορουν να φανουν στο μεσο οδηγο, οποτε μετα παιζουν αλλα...

Σχεση τιμης-αποδοσης, τι κιτακια βγαινουν για καθε αυτοκινητο, χρηση προσθηκων η οχι, χρωμα, πιστονια, διαμετροι, διαθεσιμοτητα, υποστηριξη, service, ανταλλακτικα κτλ.

Η επιλογη αποτελει προσωπικο του καθενος!

Link to comment
Share on other sites

πηρα προσφορα μεσα απο την seat που ειναι επανω στην Καβαλας για galfer 6πιστονα και μου ειπαν 1400 ευρω τοποθετημενα...καλα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

πηρα προσφορα μεσα απο την seat που ειναι επανω στην Καβαλας για galfer 6πιστονα και μου ειπαν 1400 ευρω τοποθετημενα...καλα ειναι?

Eιναι μονομπλοκ με μικρη διαμετρο....

Link to comment
Share on other sites

H γνωμη μου ειναι αν δεν μπαινεις πιστα βαλε φρενα 345 απο Cupra με

σωληνακια υψηλης και καλο τακακι.Θα εντυπωσιαστεις σε συνθηκες δρομου.

Αν τωρα μπαινεις πιστα βαλε το κιτ της Αlcon το οποιο ειναι μακραν

οτι καλυτερο κυκλοφορει για Golf5 .

Noμιζω το φερνει και ο groupa στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι οτι εκτος απο τις "κιτρινιαρικες" κατασκευες ολες οι υπολοιπες εταιρεις φρενων ειναι σεβαστες και καλες.

+1000

Σχεση τιμης-αποδοσης, τι κιτακια βγαινουν για καθε αυτοκινητο, χρηση προσθηκων η οχι, χρωμα, πιστονια, διαμετροι, διαθεσιμοτητα, υποστηριξη, service, ανταλλακτικα κτλ.

Η επιλογη αποτελει προσωπικο του καθενος!

Συμφωνώ απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εν τέλει με βλέπω για οκταπίστονα D2 με δίσκο είτε 330 είτε 356!!!

Τα 330 έχουν 1850€

και τα 356 2200€

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα να συγκρινεις κοστος και διαθεσιμοτητα αντ/κων πριν προβεις σε οποιαδηποτε αγορα μεταξυ των 2 εταιριων που σκεφτεσαι να βαλεις.για το κοστος των αντ/κων και την διαθεσιμοτητα των D2 μπορεις να ενημερωθεις απο την avcweber.για το κοστος και την διαθεσιμοτητα των ανταλλακτικων των Hi-Spec επικοινωνησε με το μελος που τα πουλαει.

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα να συγκρινεις κοστος και διαθεσιμοτητα αντ/κων πριν προβεις σε οποιαδηποτε αγορα μεταξυ των 2 εταιριων που σκεφτεσαι να βαλεις.

Είναι ένα αρκετά σημαντικό κρητίριο αυτό. Μην βάλεις 8πίστονα και μετά θα παίρνεις δάνειο για τακάκια! :p Ενημερωτικά, εγώ στα 6πίστονα Brembo άλλαξα τακάκια πριν 2-3 εμβοδμάδες με κόστος 280€... ;) Οπότε καλά είναι να συγκρίνεις τιμές από τακάκια και από δίσκο, ώστε να ξέρεις τι θα βρεις μπροστά σου στο μέλλον. :p

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα αρκετά σημαντικό κρητίριο αυτό. Μην βάλεις 8πίστονα και μετά θα παίρνεις δάνειο για τακάκια! :p Ενημερωτικά, εγώ στα 6πίστονα Brembo άλλαξα τακάκια πριν 2-3 εμβοδμάδες με κόστος 280€... ;) Οπότε καλά είναι να συγκρίνεις τιμές από τακάκια και από δίσκο, ώστε να ξέρεις τι θα βρεις μπροστά σου στο μέλλον. :p

Mε μικρη διαφορα στο κοστος τα hispec διατιθονται και με τακακια ferodo ds2500.

Kοστος για τα τακακια στις 4πιστονες και 6πιστονες monster δαγκανες 160 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

H γνωμη μου ειναι αν δεν μπαινεις πιστα βαλε φρενα 345 απο Cupra με

σωληνακια υψηλης και καλο τακακι.Θα εντυπωσιαστεις σε συνθηκες δρομου.

Να ρωτήσω πόσο θα μου κοστίσει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω πόσο θα μου κοστίσει αυτό;

Bρισκουμε για πλακα σετ oem απο s3 πελατων που εχουν βαλει πολυπιστονα και πουλανε τα μαμα.

Παιζουν απο 550-700 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Bρισκουμε για πλακα σετ oem απο s3 πελατων που εχουν βαλει πολυπιστονα και πουλανε τα μαμα.

Παιζουν απο 550-700 ευρω.

Μία τελευταία ερώτηση.

Ισχύει πως τα OEM από S3 ή Coupra είναι πολύ βαριά σε σχέση με τα aftermarket;

Link to comment
Share on other sites

Μία τελευταία ερώτηση.

Ισχύει πως τα OEM από S3 ή Coupra είναι πολύ βαριά σε σχέση με τα aftermarket;

Σε σχεση με τα hispec σιγουρα 22 κιλα στο συνολο πιο βαρια!

Link to comment
Share on other sites

Πωλουνται D2 8πιστονα απο VW,οποτε λογικα μπαινει και σε golf 6 με μονο 5000κμ....δεκτος καθε ελενχος...

ο λογος πωλησης τους ειναι αλλαγη αυτοκινητου!

Οποιος ενδιαφερεται ας μας πει!

Link to comment
Share on other sites

Πωλουνται D2 8πιστονα απο VW,οποτε λογικα μπαινει και σε golf 6 με μονο 5000κμ....δεκτος καθε ελενχος...

ο λογος πωλησης τους ειναι αλλαγη αυτοκινητου!

Οποιος ενδιαφερεται ας μας πει!

Αν ειναι απο golf4 ΔΕΝ κανει στο 5 και στο 6.

Αλλο καρε, αλλο ακρο, αλλο offset.

Link to comment
Share on other sites

Νικολα κανε μας κανα κονε να παρουμε σαν τα δικα σου

τα χρειαζομαι....

Φίλε μου, αυτά τα φρένα που έβαλα εγώ, έτυχε, από τρελή ευκαιρία/περίπτωση και τα έβαλα τόσο φθηνά. Φίλος με συνεργείο βελτιώσεων, του χρωστούσε κατάστημα με αξεσουάρ βελτιώσεων, χρεοκώπησε, έκλεισε και ο γνωστός μου πήρε/κατέσχεσε 3 σετ κάτω του κόστους. 1 8πίστονο και 2 6πίστονα. Το 8πίστονο το κράτησε για την πάρτυ του, και τα 6πίστονα πήρα ένα εγώ κι ένα ένας άλλος φίλος μας... :good: Brembo 6πίστονα, με 360mm δίσκο, κομπλέ με τοποθέτηση, 1.900€... :p

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, αυτά τα φρένα που έβαλα εγώ, έτυχε, από τρελή ευκαιρία/περίπτωση και τα έβαλα τόσο φθηνά. Φίλος με συνεργείο βελτιώσεων, του χρωστούσε κατάστημα με αξεσουάρ βελτιώσεων, χρεοκώπησε, έκλεισε και ο γνωστός μου πήρε/κατέσχεσε 3 σετ κάτω του κόστους. 1 8πίστονο και 2 6πίστονα. Το 8πίστονο το κράτησε για την πάρτυ του, και τα 6πίστονα πήρα ένα εγώ κι ένα ένας άλλος φίλος μας... smile.gif Brembo 6πίστονα, με 360mm δίσκο, κομπλέ με τοποθέτηση, 1.900€... yahoo.gif

φανταζομαι αποδειξη και χαρτι εγγυησης γιοκο τσοκο ε ?

Δεν ξερω καποιον να εβαζε κατι στο αμαξι του αξιας 2000Ε χωρις χαρτια ....

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι αποδειξη και χαρτι εγγυησης γιοκο τσοκο ε ?

Δεν ξερω καποιον να εβαζε κατι στο αμαξι του αξιας 2000Ε χωρις χαρτια ....

Δεν ξέρεις? Αφού ξέρεις εμένα ρε! popeye.gif

Για την εγγύηση δεν υπάρχει θέμα, είναι φίλος και δεν πρόκειται να μου κάνει μανούρα. ¶σε και τα παλιά Brembo που έχω στο Stilo, είναι από το 2003, με 100.000χλμ, πολλά χλμ σε πίστα και δεν έχουν κάνει "κιχ"... Μόνο τακάκια αλλάζω.

Όσο για την απόδειξη, πάνε σκάσε εσύ που ξέρεις πολλά 4.000€, να την βάλεις και στην εφορία... upyours.gif

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σας ρωτήσω. Έχω 2 προσφορές!

1) Galfer 6πίστονο κιτ με 345x30 τρυπιτό και χαρακτό μονομπλόκ με 2.000€ τοποθετημένα.

2) Brembo 4πίστονο κιτ με 330x28 τρυπιτό με 1.900€ τοποθετημένα.

Τι λέτε;

Υ.Γ. Όσο αφορά το Brebmo παίζει να το βρω και κανένα 100-150€ πιο χαμηλά από φίλο που είναι "μέσα" στα πράγματα!

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σας ρωτήσω. Έχω 2 προσφορές!

1) Galfer 6πίστονο κιτ με 345x30 τρυπιτό και χαρακτό μονομπλόκ με 2.000¤ τοποθετημένα.

2) Brembo 4πίστονο κιτ με 330x28 τρυπιτό με 1.900¤ τοποθετημένα.

Τι λέτε;

Υ.Γ. Όσο αφορά το Brebmo παίζει να το βρω και κανένα 100-150¤ πιο χαμηλά από φίλο που είναι "μέσα" στα πράγματα!

το 6πιστονο ειναι υπερβολη imo closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.