Jump to content
AntonisK

Goodyear Vs Bridgestone

Recommended Posts

Είμαι μεταξύ δύο ελαστικών σε διάσταση 225/35/19 για Golf GT δηλαδή:

Goodyear F1 Assymetric και Bridgestone POTENZA RE050

Θέλω να ακούσω εντυπώσεις και προτάσεις για τα συγκεκριμένα ελαστικά. Να δώσω και μια διευκρίνηση το αυτοκινητο κυκλοφορεί ΜΟΝΟ εθνική οδό και όχι στην Αθήνα

Ευχαριστώ

Αντώνης

Goodyear.! και μονο Goodyear.! Το μονο μειονεκτημα τους ειναι οτι ειναι ευαισθητα σε μεγαλες λακουβες και βγαζουνε καρουμπαλα ποιο ευκολα απο αλλα λαστιχα και πληγωνονται και ποιο ευκολα στα πεζοδρομια, αν προσεχεις αυτα τα δυο δεν θα εχεις προβλημα...απτην αλλη μερια τα Bridgestone τα εχω δοκιμασει 2 φορες, μια με potenza τα πρωτα που ειχανε βγει και στην βροχη κολουσαν κατω σαν βεντουζα και μια με Turanza, το πελμα τους δεν φαγωνετε ποτε.!! αλλα μολις περασει η διετια σκληραινουν και θελουν αλαγμα ανεξαρτητως χιλιομετρων...γινονται σαν σβυστρα.! Δεν θα ξαναεβαζα Bridgestone. Τα επομενα που θα βαλω θα ειναι τα F1. Τα ειχε βαλει ενας γνωστος μου σε Bravo και εμεινε πληρως ικανοποιημενος.

Ακριβώς αυτός είναι και ο λόγος που ρωτάω γιατί με τα goodyear παλαιότερα πριν από κάνα 7αρι χρονια - και όχι με τα F1 - που είχα σε ένα αυτοκίνητο μου πέταξε ξαφνικά ένα καρούμπαλο και είχα στραβώσει πολύ.

Ακριβώς αυτός είναι και ο λόγος που ρωτάω γιατί με τα goodyear παλαιότερα πριν από κάνα 7αρι χρονια - και όχι με τα F1 - που είχα σε ένα αυτοκίνητο μου πέταξε ξαφνικά ένα καρούμπαλο και είχα στραβώσει πολύ.

Τα Michellen Pilot Sport 3 ή Continental SportContact 3 τα σκέφτηκες καθόλου ?

Έχω για δεύτερη χρονιά τα F1 και μπορώ να πώ πως δεν τα χειρίζομαι και πολύ καλά.Και σε λακούβες μεγάλες έχω πέσει και σε πεζοδρόμια ανεβαίνω.Κανέναν καρούμπαλο και κανένα πρόβλημα.Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και όταν θα αλλάξω, πάλι αυτά θα βάλω!!! Στο βρεγμένο είναι κορυφή (τουλάχιστον για μένα) και δεν το νιώθω πολύ σκληρό σαν λάστιχο (πριν 2 χρόνια φορούσα toyo t1r που ήταν πολύ σκληρό...ή τουλάχιστον έτσι το ένιωθα).

εγω εβαλα pirelli pzero rosso κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος παρε μια τιμη κ απο αυτα

Λοιπον εγω με τα f1 asymetric σε ζαντα 17 (BBS GTI V) εχω να σου πω τα εξης.

πολυ καλο κρατημα και σε βρεγμενο και σε στεγνο...

8000 χιλιομετρα μεχρι τωρα ολα καλα.

το κακο ειναι..

τη δευτερη μερα που εβαλα ζαντες και τα λαστιχα επεσα σε μια λακουβα οχι με πολλα χιλιομετρα αλλα η λακουβα ηταν βαθια και εκοβε στις ακρες..

εσκισα λαστιχο και πηρε λιγο η ζαντα..

επισης προσφατα μου σκιστικε λιγο στο πλαγια απο λιγο ατσαλο παρκαρισμα αλλα ευτυχως δεν περασε μεχρι μεσα.

οτι ακριβως ειπε δλδ ο φιλος μας ο Karaman.

αυτα απο εμενα.

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ.

για εσενα που θα κανεις ταξιδια ομως πιστευω οτι ειναι οκ.

Εχεις σκεφτει και τα ΤΟΥΟ Τ1R μηπως? ειναι κορυφαιο ελαστικο,με απιστευτο κρατημα,και πολυ μαλακο σα λαστιχο,που αυτο σημαινει οτι ζεστενεται ευκολα,για ψαξε το ;)

εγω εβαλα pirelli pzero rosso κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος παρε μια τιμη κ απο αυτα

Γειά σου Τασούλη Ιταλιάνε!!!Πολύ καλή επιλογή!!!Η pirelli είναι πολύ ανεβασμένη τελευταία.

Είμαι μεταξύ δύο ελαστικών σε διάσταση 225/35/19 για Golf GT δηλαδή:

Goodyear F1 Assymetric και Bridgestone POTENZA RE050

Θέλω να ακούσω εντυπώσεις και προτάσεις για τα συγκεκριμένα ελαστικά. Να δώσω και μια διευκρίνηση το αυτοκινητο κυκλοφορεί ΜΟΝΟ εθνική οδό και όχι στην Αθήνα

Ευχαριστώ

Αντώνης

Επειδή τα είχα και τα 2, αν και μέχρι πριν από λίγο καιρό θα σου πρότεινα potenza τώρα η γνώμη μου είναι ότι τα f1 είναι καλύτερα και οι λόγοι είναι οι εξής :

1. Τα f1 ζεσταίνονται πιο γρήγορα.

2. Είναι πιο αθόρυβα (παρόλο που φοράω στο Golf 225/40/18 δηλ πιο χαμηλό προφίλ ενώ στο προηγούμενο αυτοκίνητο που φόραγα τα RE050 ήταν 215/45/17).

3. Έχω πέσει σε λακούβες και δεν έχουν πάθει το παραμικρό ενώ περίμενα να έχει διαλυθεί και η ζάντα.

4. Στα potenza όπως σωστά ανάφερθηκε στα 2 χρόνια θα σου έχει ξεραθεί η γόμα και θα θέλουν αλλαγή.

Edited by ACE2007

Επειδή τα είχα και τα 2, αν και μέχρι πριν από λίγο καιρό θα σου πρότεινα potenza τώρα η γνώμη μου είναι ότι τα f1 είναι καλύτερα και οι λόγοι είναι οι εξής :

1. Τα f1 ζεσταίνονται πιο γρήγορα.

2. Είναι πιο αθόρυβα.

3. Έχω πέσει σε λακούβες και δεν έχουν πάθει το παραμικρό ενώ περίμενα να έχει διαλυθεί και η ζάντα.

4. Στα potenza όπως σωστά ανάφερθηκε στα 2 χρόνια θα σου έχει ξεραθεί η γόμα και θα θέλουν αλλαγή.

Θανο εδω θα διαφωνισω closedeyes.gif

Κι όμως Πάνο το έχω τσεκάρει στο ίδιο οδόστρωμα και δρόμο που πέρναγα παλιά με τα potenza τώρα με τα f1 έχω βρει την ησυχία μου.

Ίσως έπαθαν και έμαθαν στην Goodyear γιατί από άποψη θορύβου το παλιό F1 EAGLE με το V πέλμα ήταν το χειρότερο, ενώ αντίστοιχα τα potenza τότε είχαν καλύτερη κατ΄εμέ σειρά που ήταν η RE71 (σε σχέση με τα RE050).

Edited by ACE2007

ισως εγω να μην το βλεπω τοτε αθορυβο καθως περα απο Michellen Pilot που ειχα πριν τα οποια κατα τα αλλα ηταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ.

αλαξα διασταση και απο 16 πηγα σε 17 μπορει γιαυτο να τα ακουω ποιο "φασαριοζικα"

εχω τα Goodyear F1 Assymetric ενα χρονο και κατι. απολυτα ευχαριστημενος σε βρεγμενο και στεγνο! η επομενη αλλαγη θα ειναι με τα ιδια λαστιχα!

Ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά.

Αποφάσισα, τελικά θα βάλω Goodyear άλλωστε μου δίνουν και ένα χρόνο γραπτή εγγύηση.

κατοχος και εγω goodyear f1 για δευτερη φορα , ο ανταγωνισμος ειναι ελαχιστα πιο πισω αλλα οπως και να εχει κατατασονται στα 3 κορυφαια τις κατηγοριας ..

Go for it dirol.gif

κατοχος και εγω goodyear f1 για δευτερη φορα , ο ανταγωνισμος ειναι ελαχιστα πιο πισω αλλα οπως και να εχει κατατασονται στα 3 κορυφαια τις κατηγοριας ..

Go for it dirol.gif

ποια ειναι τα τρια κορυφαια? σιγουρα τα pireli pzero roso η και σκετα... τα goodyear και τα continental? και τα dunloap Παιδια ειναι τελεια...τελεια αισθηση με το δρομο... εγω ειμαι αναμεσα σε Pireli p zero roso se goodyear f1 se conti sc3 kai se bridgestone καμια ιδεα? μονο καποιος που τα χει δοκιμασει ολα μπορει να πει... ι εστω δυο ...

τα contact δυστηχως δεν ειναι στα 3 ....ναι για το pirelli το nero ομως ...

τα ροσο ειναι πιο ακριβα...χρηστο τα χεις δοκιμασει? που το ξερεις? π.χ πολλοι λενε τα goodyear Μετρια

τα ροσο ειναι πιο ακριβα...χρηστο τα χεις δοκιμασει? που το ξερεις? π.χ πολλοι λενε τα goodyear Μετρια

Παιδιά εβαλα τελικά τα Goodyear F1, δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω αλλά είναι σκληρά σχεδόν όσο τα dunlop που αντικατέστησα που ήταν μιας 4ετιας και είχαν σκληρήνει λόγω πολυκαιρίας και με 45αρι προφίλ. Θέλω να πιστεύω ότι έχω κάνει καλή επιλογή θα δούμε...