Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
geotag

Michelin Pilot Sport 3, Goodyear Assymetric 2, Απέναντι Σε Αλλα!

Recommended Posts

Παιδιά έχει φορέσει κανείς τα Μichelin pilot sport 3 ? Εδώ Κοζάνη μου συστήνουν πολύ τα pirreli p zero rosso και μου έχουν βάλει ιδέες... Μεχρι τώρα φορούσα τα bridgestone re050 στο Golf gt που έχω αλλα λέω να δοκιμάσω και τιποτα αλλο. Εχετε δει και κανένα συγκριτικό? Δύσκολη επιλογή του ελαστικού...

Τα εβαλα εγω πριν κανα διμηνο.Πολυ καλυτερα απο τα ps1 που ειχα πριν. Αθορυβα και καλο κρατημα σε στροφες. Σου δινουν την εντυπωση οτι αυξανουν τα περιθωρια κρατηματος. Μονο σε βροχη δεν ετυχε να τα δω ακομα γιατι με τα προηγουμενα ps1 δεν ημουν και τοσο ευχαριστημενος σ'αυτο τον τομεα σε συγκριση με την υπολοιπη συμπεριφορα του ελαστικου στις υπολοιπες συνθηκες.

Είναι ένα επίπεδο πάνω από τα PS2, καθώς έχουν τις ίδιες καλές επιδόσεις ,αλλά και αρκετά καλύτερη απόσβεση σε λακούβες και σαμαράκια.Ισως πλέον το καλύτερο ελαστικό για την κατηγορία των καθημερινών σπορ αυτοκινήτων.

Τα έχω βάλει στο Leon και είναι μάπα τα λάστιχα το αμάξι γλιστράει πολύ και αρκετά χειρότερο φρενάρισμα από τα PS2 , δεν το περιμενα τέτοιο χάλι.

Γιατι δε δοκιμαζεις τα Michelin Energy Saver?Σε συγκριτικο αναμεσα σε P zero,pilot,sport contact2 και αλλα λαστιχα πετυχαν παραπλησιες επιδοσεις.Σε μερικα τεστ καλυτερα και απο τα pilot βγηκαν.Εγω αυτα θα βαλω το φθινοπωρο.Υποτιθεται οτι εχουν αλλα υλικα επανω γιαυτο και καταφερνουν τετοιες επιδοσεις.Συν οτι ηταν απο τα πιο αθορυβα και ειχαν τον χαμηλοτελο συντελεστη τριβης κυλισης.Λογικα θα βγαινουν και στη διασταση σου.Δες και το συγκριτικο. http://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=603&article=12664

Edited by NASOS_ea

... και είναι μάπα τα λάστιχα το αμάξι γλιστράει πολύ και αρκετά χειρότερο φρενάρισμα από τα PS2 ...

Δεν είναι δυνατόν να είναι χειρότερο από το PS2 ! Δες λίγο το διάγραμα απο Michelin...

Σε τι διάσταση το φοράς ?

Michelin Pilot Sport 3 sizes being released 1st January 2010 are:

225/45 ZR17 91Y

225/40 ZR18 92Y XL

225/40 ZR18 92W XL

225/45 ZR17 94W XL

235/40 ZR18 95Y XL

235/45 ZR17 97Y XL

245/40 ZR17 91Y

245/40 ZR18 97Y XL

245/45 ZR17 99Y XL

255/35 ZR18 94Y XL

265/35 ZR18 97Y XL

255/40 ZR19 100Y XL

275/35 ZR18 99Y XL

275/40 ZR19 101Y XL

245/40 ZR19 98Y XL

255/40 ZR18 99Y XL MO1 (Mercedes Fitment)

285/35 ZR18 101Y XL MO1 (Mercedes Fitment)

255/35 ZR19 96Y AO (Audi Fitment)

Michelin Pilot Sport 3 sizes estimated to be released between July 2010 and October 2010 are:

205/40 R17 84W XL

225/45 R17 94Y XL

205/45 R16 83V

205/45 R16 87W XL

195/45 R16 84V XL

205/55 R16 91W

205/45 R17 88W XL

205/50 R17 93W XL

205/50 R16 87V

Μηπως το PS2 το θυμάσαι πριν 4 χρόνια, χειμώνα, σε καλή άσφαλτο ? Και το συγκρίνεις καλοκαιριάτικα, σε δρόμους σαπούνι, με σκόνη και 45 C ?

post-13598-127676935835_thumb.png

Edited by Ringo106R

Δεν υπαρχει περιπτωση τα ps3 να ειναι χειροτερα απο τα ps2/ps1.

Το λεω απο προσωπικη εμπειρια.

Ποσο μαλλον οταν μιλαμε για ενα λαστιχο που ειναι ναυαρχιδα για την Michelin και πανω

του παιζεται και η φημη της εταιριας.

Αν ηταν ετσι δεν θα τα επελεγαν για εργοστασιακη εφαρμογη αυτοκινητοβιομηχανιες οπως η Mercedes/VAG κλπ. Κανενας δεν θα ρισκαρε να βαλει σε τετοια αυτοκινητα λαστιχα σαπουνι γιατι

απλα αν παει κατι λαθος με την συμπεριφορα του αυτοκινητου κανεις δεν θα πει οτι φταιει το λαστιχο αλλα το αυτοκινητο.

Μην μηδενιζουμε λοιπον ετσι απλα κατι για το οποιο ουτε καν φανταζομαστε τι μελετη/προεργασια/δοκιμες/υλικα/ερευνα κλπ υπαρχουν απο πισω του, χωρια το κοστος, και κατι στο οποιο πανω εξαρταται η ασφαλης συμπεριφορα του αυτοκινητου, οταν ειδικα αυτα προερχονται απο εταιρειες κολοσσους με πολλες δεκαετιες παρουσια στον τομεα και με προιοντα που παντα βρισκονται στην αιχμη της τεχνολογιας αλλα και με κατα πλειστον απο τις καλυτερες τιμες σε αναλογα τεστ ελαστικων.

Αυτο βεβαια δεν ισχυει μονο για την Michelin αλλα και για αλλες εταιριες (Pirelli,Bridgestone,Goodyear κλπ) με επιτυχημενη πολυετη παρουσια στον χωρο.

Παρ'ολα αυτα η προσωπικη επιλογη του καθενος ειναι σεβαστη γιατι αυτη κυριως αντιπροσωπευει και το προσωπικο στυλ οδηγησης του καθενος και το τι ζητα απο το ελαστικο κατι που πολυ ευκολα μπορει να διαφερει απο καποιον αλλο.

Εδω ακομα και σε εργοστασιακες ομαδες (F1/WRC κλπ) παντα υπαρχουν διαφορες μεταξυ οδηγων/τεχνικης ομαδας ως προς τον τυπο ελαστικων που θα χρησιμοποιηθει.

Γιατι αλλα τα τεχνικα χαρακτηριστικα του ελαστικου και αλλα τα χαρακτηριστικα που μπορει να θελει καθε οδηγος. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ο ενας τυπος ελαστικου η ο αλλος μπορει να μην ειναι καλος! Απλα ισως δεν ειναι ο καταλληλος για τις συγκεκριμενες συνθηκες καθοτι μεχρι τωρα και δεν ξερω ακομα μεχρι ποτε, δεν εχει παραχθει και δεν υπαρχει η δυνατοτητα να παραχθει ενα ελαστικο που να ειναι ιδανικο για οποιαδηποτε χρηση κατω απο οποιαδηποτε συνθηκες.

Τελικά παιδια τα έβαλα στο Golfaki... Στην πόλη σιγουρα καλύτερα απο τα bridgestone re050 που έιχα. Πιθανόν αν το επιτρέψει ο καιρος θα κανουμε μια αναβαση Καστανιας (βουνό με ωραιες στροφες που λατρεβουμε στην Κοζάνη) οπου εκεί πραγματικά θα τα δω και θα σας πω και εγώ τις εντυπώσεις μου.

Τελικά παιδια τα έβαλα στο Golfaki... Στην πόλη σιγουρα καλύτερα απο τα bridgestone re050 που έιχα. Πιθανόν αν το επιτρέψει ο καιρος θα κανουμε μια αναβαση Καστανιας (βουνό με ωραιες στροφες που λατρεβουμε στην Κοζάνη) οπου εκεί πραγματικά θα τα δω και θα σας πω και εγώ τις εντυπώσεις μου.

Off Topic

Από που είσαι geotag ?

Τα λάστιχα τα πλήρωσε ο αδερφός μου, μου τα είχε κάνει δώρο για το Leon. Και μου είπε σαν να γλιστρανε λίγο.

Του απάντησα ότι μάλλον είναι καινούργια και δεν έχει φαγωθεί η κόλλα ακόμα.

Το αμάξι έγραψε αρκετά χιλιόμετρα και κάπως σαν να καλυτέρεψαν

Σε σχέση με τα Ps2 που είχα πριν είναι χειρότερα.

Καθώς και με τα Cs3 που έχω στο Golf.

Αμφοτερα σε διάσταση 225-45-17

Edited by nikdev

Παίδες ο αδερφός μου εχει ενα Leon και εχει βαλει 3 τετράδες toyo proxes t1 r!Το αμάξι είναι σρην κυριολεξία στο δρόμο όλη μέρα και το λιώνει!!!!Το εχω οδηγήσει και εγω!!!Στο golf μου(Golf V 140 HP) αυτά θα βάλω!!!γύρω στα τέλη Αυγούστου!!!Από την Michelin δεν έχω μείνει ποτέ ευχαριστημένος!!!Ούτε κανα 2 φιλαράκια μου που είχαν φορέσει σε Leon και Golf!!!(Προσωπικές μου απόψεις και εμπειρίες)

Geotag δοκίμασε τα στην Καστανια και πες μας εντυπώσεις...

Edited by sta8or

κ εγω αυτα σκεφτομαι παιδια μ τα προτεινε σαν τα καλυτερα πολυ καλος φιλος βουλκανιτερας....

Καλησπέρα παίδες.

Αλλαξα τα ContiSportContact3 σε PS3 πριν από 1 μήνα περίπου και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Δεν τα έχω δοκιμάσει στο βρεγμένο ακόμη αλλά στο αγγλικό φόρουμ για τα GTI-mkV γράφουν τα καλύτερα για την συμπεριφορά του ελαστικοόυ εκεί.

Αυτά που έχω προσωπικά να παρατηρήσω είναι ότι είναι εξίσου αθόρυβα με τα Conti και - για την ώρα - μου δίνουν την αίσθηση καλύτερης 'ευθυβολίας' στον αυτοκινητόδρομο και πολύ καλής αίσθησης χωρίς να γίνονται κουραστικά.

Δεν τα έχω βάλει ακόμη σε κάνενα δυνατό στροφιλίκι αλλά θα γίνει και αυτό σύντομα.

Συγκριτικά με τα πρώτα λάστιχα που είχα δοκιμάσει (bridgestone re050) είναι πιο μαλακά πιο αθόρυβα και πιο άνετα (έρχονται πιο γρήγορα σε θερμοκρασία λειτουργίας μάλλον).

Συγκριτικά με τα Conti εδώ αρχίζουν τα δύσκολα γιατί μέχρι τώρα δεν βλέπω ουσιαστικές διαφορές.

Είδωμεν.

Καλησπέρα παίδες.

Αλλαξα τα ContiSportContact3 σε PS3 πριν από 1 μήνα περίπου και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Δεν τα έχω δοκιμάσει στο βρεγμένο ακόμη αλλά στο αγγλικό φόρουμ για τα GTI-mkV γράφουν τα καλύτερα για την συμπεριφορά του ελαστικοόυ εκεί.

Αυτά που έχω προσωπικά να παρατηρήσω είναι ότι είναι εξίσου αθόρυβα με τα Conti και - για την ώρα - μου δίνουν την αίσθηση καλύτερης 'ευθυβολίας' στον αυτοκινητόδρομο και πολύ καλής αίσθησης χωρίς να γίνονται κουραστικά.

Δεν τα έχω βάλει ακόμη σε κάνενα δυνατό στροφιλίκι αλλά θα γίνει και αυτό σύντομα.

Συγκριτικά με τα πρώτα λάστιχα που είχα δοκιμάσει (bridgestone re050) είναι πιο μαλακά πιο αθόρυβα και πιο άνετα (έρχονται πιο γρήγορα σε θερμοκρασία λειτουργίας μάλλον).

Συγκριτικά με τα Conti εδώ αρχίζουν τα δύσκολα γιατί μέχρι τώρα δεν βλέπω ουσιαστικές διαφορές.

Είδωμεν.

ειναι πολυ σημαντικο γ εμενα να μου πεις διαφορα με csc3 γιατι τα τελευταια τα θεωρω λαστιχα σημειο αναφορας απλα θελω να δοκιμασω κ michelin....perimenv to sygkritiko soy...

ειναι πολυ σημαντικο γ εμενα να μου πεις διαφορα με csc3 γιατι τα τελευταια τα θεωρω λαστιχα σημειο αναφορας απλα θελω να δοκιμασω κ michelin....perimenv to sygkritiko soy...

εγω παιδια τα εχω βαλει πριν ενα μηνα και μου αρεσαν πολυ μαλακο δεν ακουγεται δεν βρονταει καθολου ειναι ολα τα λεφτα θαρεις και οδηγας αλλο αμαξι με κλειστα τα ματια οσο για το λεον ποσα αλογα εχεις φιλε μιυ γιατι εαν δεις ειναι ολα για μεγαλες ταχυτητες εαν δενμπορεις να τα ζεστανεις τοτε λογικο ειναι να γλιστρουν εμενα ειναι Υ για 300 χιλιμετρα και τα ζεστενω σκετικα γρηγορα και κολανε μετα σαν τρελα :p

εγω παιδια τα εχω βαλει πριν ενα μηνα και μου αρεσαν πολυ μαλακο δεν ακουγεται δεν βρονταει καθολου ειναι ολα τα λεφτα θαρεις και οδηγας αλλο αμαξι με κλειστα τα ματια οσο για το λεον ποσα αλογα εχεις φιλε μιυ γιατι εαν δεις ειναι ολα για μεγαλες ταχυτητες εαν δενμπορεις να τα ζεστανεις τοτε λογικο ειναι να γλιστρουν εμενα ειναι Υ για 300 χιλιμετρα και τα ζεστενω σκετικα γρηγορα και κολανε μετα σαν τρελα :p

xairomai gia ta vraia logia εγω εχω 200πσ κ ειναι κ το στυλ μου ετσι που γ ζεσταμα ουτε λογος κατευθειαν...θα τα δοκιμασω κ εγω απο οτι φαινεται...

Eγω τα εχω πλεον για 6000 χλμ και ειναι απλα υποδειγματικα στο στεγνο και κυριως χωρις θορυβο.

Στο βρεγμενο θα πρεπει να περιμενω απο Φθινοπωρο για να δω τι κανουν.

μία ερώτηση και από εμενα μιας και πλησιαζει ο καιρος της αλλαγής ελλαστικών.

από ότι βλέπω δύο ταιρίαζουν στο γολφακι μου...

225/45 ZR17 91Y

225/45 R17 94W XL

το μεν πρώτο έχει δεικτη ταχυτητας Υ (300χαω) και load index 91 (ζεστενεται πιο "δυσκολα" εχει πιο μαλακο πλαινα)

το δε δευτερο δεικτη ταχυτητας W (270χαω) και load index 94 (το αντίθετο)

με δεδομενο οτι W με load index 91 θα ήταν καλυτερη για εμενα λύση εσείς ποιο απο τα θα επιλέγατε;;

μία ερώτηση και από εμενα μιας και πλησιαζει ο καιρος της αλλαγής ελλαστικών.

από ότι βλέπω δύο ταιρίαζουν στο γολφακι μου...

225/45 ZR17 91Y

225/45 R17 94W XL

το μεν πρώτο έχει δεικτη ταχυτητας Υ (300χαω) και load index 91 (ζεστενεται πιο "δυσκολα" εχει πιο μαλακο πλαινα)

το δε δευτερο δεικτη ταχυτητας W (270χαω) και load index 94 (το αντίθετο)

με δεδομενο οτι W με load index 91 θα ήταν καλυτερη για εμενα λύση εσείς ποιο απο τα θα επιλέγατε;;

το w πιστευω το Y ειναι υπερβολη εκτος αν σε καθε στροφη μπαινεις με τα αναποδα... :yahoo:

το w πιστευω το Y ειναι υπερβολη εκτος αν σε καθε στροφη μπαινεις με τα αναποδα... :yahoo:

Εμένα τα ελαστικά τα εργοστασιακά έχουν δείκτη ταχύτητας Υ (225/40/18 Continental SportContact 2).

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI

Μετά από ένα γρήγορο Λουτράκι - λίμνη ηραιου και πίσω

Μπορώ να πω ότι τα PS3 είναι εξαιρετικά και σε στροφιλικια με ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό.

Εμένα τα ελαστικά τα εργοστασιακά έχουν δείκτη ταχύτητας Υ (225/40/18 Continental SportContact 2).

κ εγω τα ιδια εχω με W δεικτη...το y ειναι υπερβολη ετσι λενε ολη για 200πσ...εσυ δ εχεις κανενα θεμα με την σκληροτητα τους?

Μετά από ένα γρήγορο Λουτράκι - λίμνη ηραιου και πίσω

Μπορώ να πω ότι τα PS3 είναι εξαιρετικά και σε στροφιλικια με ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό.

τι δεικτη εχεις?

εγω ειμαι υπερευχαριστημενοσ και απο τα conti3 kai to ps3 ετσι μπροστα cs3 που κρατανε καλυτερα και πισω ps3.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...