Jump to content
poen

Τακακια Tsi 122

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα...

λοιπον εχω 38000 σχεδον χιλιομετρα και προσφατα ειδα πως τα πισω τακακια μου ειναι αρκετα ποιο φαγωμενα απο τα μπροστα!!!

αυτο δεν ειναι λιγο παραλογο;;

τελος θελω να ρωτησω αν η μεγαλυτερη διασταση ζαντας εχει να κανει με υη φθορα στα φρενα αφου απο τη μερα που εβαλα 17αρες μεχρι σημερα

τα τακακια μου φαγωθηκαν πολυ γρηγορα σε σχεση με πριν.

σε κανα μηνα θα παω για τακακια μπουζι υγρα φρενων και για γενικο «τσεκ απ»

πριν βγω απο την εγγυιση τι τακακια να βαλω; τα μαμα η αλλα;

το αμαξι ειναι σχεδον stage 1 (εκτως απο εξατμιση που θα βαλω τελικα) αρα μιλαμε για 160++ αλογα με πολλα ταξιδια.

thanxxxxx

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα...

λοιπον εχω 38000 σχεδον χιλιομετρα και προσφατα ειδα πως τα πισω τακακια μου ειναι αρκετα ποιο φαγωμενα απο τα μπροστα!!!

αυτο δεν ειναι λιγο παραλογο;;

τελος θελω να ρωτησω αν η μεγαλυτερη διασταση ζαντας εχει να κανει με υη φθορα στα φρενα αφου απο τη μερα που εβαλα 17αρες μεχρι σημερα

τα τακακια μου φαγωθηκαν πολυ γρηγορα σε σχεση με πριν.

σε κανα μηνα θα παω για τακακια μπουζι υγρα φρενων και για γενικο «τσεκ απ»

πριν βγω απο την εγγυιση τι τακακια να βαλω; τα μαμα η αλλα;

το αμαξι ειναι σχεδον stage 1 (εκτως απο εξατμιση που θα βαλω τελικα) αρα μιλαμε για 160++ αλογα με πολλα ταξιδια.

thanxxxxx

μήπως μπαίνεις με χειρόφρενο στις στροφές? αλλιώς δεν εξηγήτε να έχουν φαγωθεί τα πίσω περισσότερο από τα μπροστά

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα...

λοιπον εχω 38000 σχεδον χιλιομετρα και προσφατα ειδα πως τα πισω τακακια μου ειναι αρκετα ποιο φαγωμενα απο τα μπροστα!!!

αυτο δεν ειναι λιγο παραλογο;;

τελος θελω να ρωτησω αν η μεγαλυτερη διασταση ζαντας εχει να κανει με υη φθορα στα φρενα αφου απο τη μερα που εβαλα 17αρες μεχρι σημερα

τα τακακια μου φαγωθηκαν πολυ γρηγορα σε σχεση με πριν.

σε κανα μηνα θα παω για τακακια μπουζι υγρα φρενων και για γενικο «τσεκ απ»

πριν βγω απο την εγγυιση τι τακακια να βαλω; τα μαμα η αλλα;

το αμαξι ειναι σχεδον stage 1 (εκτως απο εξατμιση που θα βαλω τελικα) αρα μιλαμε για 160++ αλογα με πολλα ταξιδια.

thanxxxxx

Παραλογο δε λες τιποτα! Εχω 17αρες ζαντες απο τα 60.000χλμ.. Τωρα εχω σχεδον 124.000χλμ και αλλαξα μονο τα μπροστα τακακια στις 90.000.. Τα πισω ειναι ακομα τα πρωτα!! Τωρα ομως θελουν αλλαγη αν και γενικα δεν το ζοριζω, ουτε καν στο παρκαρισμα δεν εχω το χειροφρενο "σφιχτα"... Εχω βαλει, οπως ειπε ο Joop, απο αντιπροσωπεια (ferodo) και ειναι μια χαρα...

Σημ. Αφου εισαι οπως ειπες στα 160+ αλογα, δες αν μπαινουν τα τακακια του GT σε περιπτωση που δεν ειναι ιδια με τα δικα σου.. Ή του Golf 6 160..

Link to comment
Share on other sites

το τσιμπαω το χειροφρενο που και που αλλα οχι σε μεγαλο βαθμο δεν το κανω συχνα :x

Link to comment
Share on other sites

το τσιμπαω το χειροφρενο που και που αλλα οχι σε μεγαλο βαθμο δεν το κανω συχνα :x

Δεν το λυπάσαι το αμάξι ?

Μπορεί να σου βγάλει σφάλμα στο abs

Επίσης φθορά στα τακάκια πίσω από ενεργοποίηση του ESP

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λυπάσαι το αμάξι ?

Μπορεί να σου βγάλει σφάλμα στο abs

Επίσης φθορά στα τακάκια πίσω από ενεργοποίηση του ESP

δεν εχω esp

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα...

λοιπον εχω 38000 σχεδον χιλιομετρα και προσφατα ειδα πως τα πισω τακακια μου ειναι αρκετα ποιο φαγωμενα απο τα μπροστα!!!

αυτο δεν ειναι λιγο παραλογο;;

τελος θελω να ρωτησω αν η μεγαλυτερη διασταση ζαντας εχει να κανει με υη φθορα στα φρενα αφου απο τη μερα που εβαλα 17αρες μεχρι σημερα

τα τακακια μου φαγωθηκαν πολυ γρηγορα σε σχεση με πριν.

σε κανα μηνα θα παω για τακακια μπουζι υγρα φρενων και για γενικο «τσεκ απ»

πριν βγω απο την εγγυιση τι τακακια να βαλω; τα μαμα η αλλα;

το αμαξι ειναι σχεδον stage 1 (εκτως απο εξατμιση που θα βαλω τελικα) αρα μιλαμε για 160++ αλογα με πολλα ταξιδια.

thanxxxxx

Καλησπέρα φίλε μου, μήπως έχεις cruise control? Κ στα ταξίδια που λές ότι κάνεις, το χρησιμοποιείς καθόλου? Το cruise εννοώ!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ειναι σα να βλεπω τον ευατο μου !

Κι εγω εβαλα 17αρες GTI σε 122, και σημερα αλλαξα τακακια πισω στα 30000 km

Απ οτι μου πε ο μηχανικος ηταν λιγο πριν βρουν σιδερο

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια. Έχω το tsi 140 με 30.000 km και τα πίσω τακάκια με βγάζουν δε με βγάζουν για άλλα 5.000. Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται αυτό. Ούτε χειρόφρενα τραβάω, ούτε esp έχω.

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια. Έχω το tsi 140 με 30.000 km και τα πίσω τακάκια με βγάζουν δε με βγάζουν για άλλα 5.000. Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται αυτό. Ούτε χειρόφρενα τραβάω, ούτε esp έχω.

Πως το καταλαβες?

Link to comment
Share on other sites

Μου το είχε πει ένας φίλος μου που τα είδε, μου το είπανε σήμερα και στην αντιπροσωπεία.

Για να ελέγξεις με σιγουριά τα τακάκια πρέπει οπωσδήποτε να βγάλεις τους τροχούς μην σου πω να βγάλεις και τα τακάκια μόνο τότε είσαι σίγουρος.

Τα τακάκια εχουν παχος 14mm αν τα διαιρέσουμε με 60000 χλμ που τελειώνουν, με κακη χρηση, ειναι απο 4500 χλμ για κάθε ενα mm που τρώγεται απο το τακάκι, ανάλογα με την χρήση.

Μην σας κοροϊδεύουν λοιπον και μιλαω παντα για τα πισω.

Τα μπροστινά εχουν αισθητήρα αλλα και λαμπακι να ανάψει έχουν πολλά χλμ ακόμα. Μπορει ανάλογα με την χρήση και 5000 χλμ.

Τωρα βέβαια για να φαγωθούν στα 30000 χλμ κάτι πρέπει να γίνεται, όπως πχ κατέβασμα σε μεγάλης διάρκειας κατηφόρες με νεκρά και συνέχεια φρεναριστός, έτσι τα σακατεύεις.

Ενα παραδειγμα επειδη προσφατα ελεγξα τα δικα μου τακακια.

Θα δειτε οτι εχει φαγωθεί το 1/3 αν παω ετσι μιλάμε για 99000 χλμ μιας και τωρα εχω 33000. Η φωτο ειναι απο τα μπροστινά.

dsc00468ou.jpg

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Να την κάνω κι εγώ την ερώτηση μου.

Είναι τώρα μια βδομάδα που ψιλοτρίζουν τα φρένα μου...μήπως να ετοιμάζομαι κι εγώ για τακάκια?

Τι τακάκια να βάλω? Και ποιο το κόστος? Που να πάω να τα βάλω?

Είμαι με μόλις 21500 χιλιόμετρα αλλά συνθήκες οδήγησης με απαιτητικά φρεναρίσματα (ειδικά κυκλοφορία μέσα σε κίνηση)

Μιας και είμαστε στην ενότητα φρένα...Μερικές φορές (τον τελευταίο μήνα) κάνοντας όπισθεν και πατώντας το φρένο ακούγεται στιγμιαία ένας θόρυβος σαν κάτι να χτυπάει.. Έχει παρατηρήσει κανένας άλλος κάτι αντίστοιχο στο δικό του αυτοκίνητο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να την κάνω κι εγώ την ερώτηση μου.

Είναι τώρα μια βδομάδα που ψιλοτρίζουν τα φρένα μου...μήπως να ετοιμάζομαι κι εγώ για τακάκια?

Τι τακάκια να βάλω? Και ποιο το κόστος? Που να πάω να τα βάλω?

Είμαι με μόλις 21500 χιλιόμετρα αλλά συνθήκες οδήγησης με απαιτητικά φρεναρίσματα (ειδικά κυκλοφορία μέσα σε κίνηση)

Μιας και είμαστε στην ενότητα φρένα...Μερικές φορές (τον τελευταίο μήνα) κάνοντας όπισθεν και πατώντας το φρένο ακούγεται στιγμιαία ένας θόρυβος σαν κάτι να χτυπάει.. Έχει παρατηρήσει κανένας άλλος κάτι αντίστοιχο στο δικό του αυτοκίνητο?

Ευχαριστώ

Αποκλείεται να θελεις τακακια στα 20000 χιλ.

Αυτο που χτυπαει ειναι μια μικρη μετακινηση που κανουν τα τακακια οταν το αυτικινητο αλλαζει κίνηση απο μπρστα σε όπισθεν.

Link to comment
Share on other sites

''Τι τακάκια να βάλω? Και ποιο το κόστος? Που να πάω να τα βάλω?''

βαλε τα ιδια που φοραει

κοστος κανα 70αρι;

σε οποιοδηποτε συνεργειο.

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να θελεις τακακια στα 20000 χιλ.

Αυτο που χτυπαει ειναι μια μικρη μετακινηση που κανουν τα τακακια οταν το αυτικινητο αλλαζει κίνηση απο μπρστα σε όπισθεν.

Απ'ότι είδα σήμερα έχει μειωθεί η στάθμη του υγρού φρένων πράγμα που σημαίνει ότι έχουν φθαρεί σε ένα βαθμό τα τακάκια. Δεν μου φαίνεται παράλογο την στιγμή που χρησιμοποιείται το αυτοκίνητο σε καθημερινή βάση και μάλιστα σε διαδρομές με πολλή κίνηση και συνεχή φρεναρίσματα. Anyway θα βγάλω και τους τροχούς για να τα δω σε τι κατάσταση είναι...

Όσο για τον θόρυβο, με παραξένεψε γιατί το τελευταίο διάστημα το κάνει...Αν ήταν φυσιολογικό δεν θα το έκανε από την πρώτη μέρα λειτουργίας του αυτοκινήτου?

-----------------------------------

Ευχαριστώ joop για τις info

Edited by Miltos_Golf6
Link to comment
Share on other sites

Φίλε και εγώ έπρεπε να αλλάξω τακάκια πίσω στο golf vi tsi 122 μου στα 23000χλμ και τα άλλαξα στον Φιλοσίδη. 70 έκαναν τα τακάκια και δεν θυμάμαι πόσο έκανε η εργασία. Συγκεκριμένα τα είδα και το πίσω αριστερά το εξωτερικό είχε πέσει πολύ όντως. Επίσης αυτό το θόρυβο που λες με την όπισθεν και το φρένο τον ακούω και εγώ εδώ και κάποιον καιρό και είχα και εγώ την εντύπωση ότι δεν τον έκανε πάντα!! Μάλλον για να τον ακούμε και οι δύο θα το έκανε πάντα :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ας βαλει καποιος κανενα λινκ για να δουμε απο που θα βρουμε τακακια σε καλες τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ας βαλει καποιος κανενα λινκ για να δουμε απο που θα βρουμε τακακια σε καλες τιμες.

Λοιπον ειχατε δίκιο για τα πισω τακακια, προχθές που τα ελεγξα ηταν φαγωμένα αγορασα ενα σετ 35 ευρω και τα περασα μονος μου.

Τα υπαρχοντα τακακια ειχαν επανω λιγοτερο απο 1 χιλιοστο τα χλμ ειναι στα 33000 πρωτη λοιπον αλλαγη.

Ενα λινκ που διευκολύνει πολύ την αλλαγη ειναι εδω

http://uk-mkivs.net/forums/t/281928.aspx

Χρονος αλλαγης 10' για καθε τροχο, πολυ ευκολο!!

Καλη τυχη

...μην ξεχάσετε πριν ξεκινήσετε να φτιάξετε frape.jpg:thumbsup:

Ειμαι ηδη σε διακοπες καλα μπανια σε ολους!!!

thalassaz.jpg

Link to comment
Share on other sites

¶λλαξα και εγώ τακάκια σε 122 με 17άρες με 33000χλμ. Φθορά μεγαλύτερη πίσω, παρά εμπρός.

Πολύ σύντομα μου φάνηκε, ελπίζω τα νέα να είναι μεγαλύτερης αντοχής.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ρε παιδιά!

Θέλω να αλλάξω μπροστά τακάκια στo αμάξι (GOLF VI TSI 122) και δεν ξέρω ποια να παραγγείλω.

Μπορεί κάποιος να μου πει αν αυτά είναι για το δικό μου αμάξι? (τα φρένα μου είναι μαμά)

http://www.saveltrade.gr/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%91%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%84%CF%89%CE%BD/%CE%93%CE%BD%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%B1-%CE%A4%CE%B1%CE%BA%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CE%91%CE%A4%CE%95-3C0698151A-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-A3-8PGolf-VLeon-1POctavia-5/flypage.tpl.html?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.