Jump to content
zafevolution

[Golf V] Πόρτα

Recommended Posts

Καλησπέρα Club,

Πριν λίγες μέρες διαπίστωσα ότι όταν ανοίγω την πόρτα του συνοδηγού (Golf V) δεν ανάβει ο εσωτερικός φωτισμός και δεν υπάρχει ένδειξη στα όργανα..

Επίσης αν είναι κλειδωμένο και ανοίξω την πόρτα του συνοδηγού τότε μετά από το γνωστό χρονικό διάστημα το αυτοκίνητο ξανακλειδώνει τις πόρτες και ας έχω εγώ την πόρτα ανοιχτή..

Συνεπώς δεν το αυτοκίνητο δεν αναγνωρίζει ότι η πόρτα του συνοδηγού είναι ανοιχτή..

Μήπως γνωρίζει κάποιος που είναι ο αισθητήρας/διακόπτης για αυτή τη λειτουργία ???

Με μια γρήγορη ματιά στο πλαίσιο της πόρτας δεν είδα κάτι.. Είναι ενσωματομένος στην κλειδαρία?

Στη πόρτα του οδηγού όλα λειτουργούν κανονικά..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Club,

Πριν λίγες μέρες διαπίστωσα ότι όταν ανοίγω την πόρτα του συνοδηγού (Golf V) δεν ανάβει ο εσωτερικός φωτισμός και δεν υπάρχει ένδειξη στα όργανα..

Επίσης αν είναι κλειδωμένο και ανοίξω την πόρτα του συνοδηγού τότε μετά από το γνωστό χρονικό διάστημα το αυτοκίνητο ξανακλειδώνει τις πόρτες και ας έχω εγώ την πόρτα ανοιχτή..

Συνεπώς δεν το αυτοκίνητο δεν αναγνωρίζει ότι η πόρτα του συνοδηγού είναι ανοιχτή..

Μήπως γνωρίζει κάποιος που είναι ο αισθητήρας/διακόπτης για αυτή τη λειτουργία ???

Με μια γρήγορη ματιά στο πλαίσιο της πόρτας δεν είδα κάτι.. Είναι ενσωματομένος στην κλειδαρία?

Στη πόρτα του οδηγού όλα λειτουργούν κανονικά..

Φιλε μου το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να αλλαξεις κλειδαρια συνοδηγου το συντομοτερο κιολας γιατι σε καποια φαση δεν θα ανοιγει και η πορτα που σημαινει πολλη εξτρα εργασια υποψην χερι στις κλειδαριες αυτες δεν μπαινει Golf V εννοω

Edited by BlackTSI
Link to comment
Share on other sites

Εδω λεει η VW:

Εξαρτήματα- Κλειδαριές πόρτας εμπρός

Τα ακόλουθα εξαρτήματα είναι ενσωματωμένα (ανάλογα με τον εξοπλισμό) στην κλειδαριά της πόρτας στην πλευρά συνοδηγού:

t Διακόπτης επαφής πόρτας- πλευρά συνοδηγού -F3-

t Μονάδα κλεισίματος για κεντρικό κλείδωμα, πλευρά συνοδηγού -F221-

t Μοτέρ κεντρικού κλειδώματος- πλευρά συνοδηγού -V57-

t Μοτέρ κεντρικού κλειδώματος (Safe) - πλευρά συνοδηγού -V162-

Οδηγία

Τα προαναφερθέντα εξαρτήματα δεν μπορούν να αντικατασταθούν μεμονωμένα.

Για προβληματικά εξαρτήματα- Κλειδαριά πόρτας εμπρός:

– Αντικαταστήστε την αντίστοιχη κλειδαριά πόρτας.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μεσα στην κλειδαρια οπως τα τεσσαρια...το μανδαλο εχει μια μαυρη επικαλυψη πλαστικου στο οποιο εκει πανω εσωτερικα μεσα στην κλειδαρια παταει ο διακοπτης της πορτας, σιγα σιγα με το καιρο φθιρετε αυτο το πλαστικο και δεν δουλευει ο διακοπτης.

Λυσεις?? Ή αλαζεις κλειδαρια ή την βγαζεις και προσπαθεις να την επιδιορθωσεις αφεροντας λιγο το πλαστικο να ξαναπαταει ομοιομορφα ο διακοπτης . Το εχω κανει 2 φορες στα δυο γκολφ που ειχα και δουλεψαν κανονικα μετα, και τωρα μου το παρουσιασε και στου συνοδυγου αλλα δεν προλαβαινω να ασχοληθω.

Υποψην αν εχεις συναγερμο χωρις ματια κινησης στο εσωτερικο αν σου ανοιξουν την πορτα του συνοδηγου δεν θα χτυπησει ο συναγερμος.

Το συστημα επειδη δεν μπορει να καταλαβει οτι υπαρχει πορτα ανοιχτη για αυτο ξανακλειδωνει αφου νωμιζει οτι το ξεκλειδωσες καταλαθος η οτι αλαξες γνωμη και δεν θα μπεις μεσα.

ειναι ευκολο να ανεβασεις καμια φωτο η να δωσεις κανα λινκ για να δω πως το εκανες? βασανιζομαι λιγακι με το ανοιξε κλεισε

Link to comment
Share on other sites

Την ειχα διωρθωσει μονος μου δεν ειχα δει καπου πως γινεται, ειναι λιγο πακετο γιατι πρεπει να προσεχεις οταν τα ξηλωνεις να μην σπασεις τιποτα...οταν διωρθωσω την δικια μου μπορει να βγαλω βημα βημα πως γινετε αλλα δεν ξερω ποτε θα την διωρθωσω μπορει σε ενα μηνα μπορει σε τρεις!! Εχει χαλασμενη ετσι κανα τριμηνο.

Εβγαλα φωτογραφιες απο το κινητο με χαμηλη αναλυση, πως ειναι στο περιπου ο διακοπτης πανω στην μαγνητικη, αν και αυτη η μαγνητικη ειναι απο την πισω πορτα πρεπει να ειναι σχεδον παρομοιες...Οι

Αυτη ειναι η μαγνητικη και η θεση του διακοπτη κατω απο το μανδαλο.

Φωτο 1

Εδω ειναι ο διακοπτης με το μανδαλο οπως ειναι οταν ειναι ανοιχτη η πορτα.

Φωτο 2

Εδω φενετε πως ειναι ο διακοπτης στερεωμενος, ειναι πρετσινομενος πανω στην λαμαρινα. Τον ειχα ξηλωσει απο πανω και μετα τον ξαναεβαλα αφου τα ξαναζεστανα αυτα τα ασπρα που ειναι η πλαστικη βαση απο τον διακοπτη

Φωτο 2

Και εδω φενετε πως ειναι οταν η πορτα μας εινα κλειστη.

Φωτο 4

:good:

ευχαριστω πολυ ρε φιλε αν και ησουν πολυ κατατοπιστικος οντως πρεπει να ειναι λιγο ζορικο . οταν βρω κι εγω χρονο θα το προσπαθησω

Link to comment
Share on other sites

Εδω λεει η VW:

Εξαρτήματα- Κλειδαριές πόρτας εμπρός

Τα ακόλουθα εξαρτήματα είναι ενσωματωμένα (ανάλογα με τον εξοπλισμό) στην κλειδαριά της πόρτας στην πλευρά συνοδηγού:

t Διακόπτης επαφής πόρτας- πλευρά συνοδηγού -F3-

t Μονάδα κλεισίματος για κεντρικό κλείδωμα, πλευρά συνοδηγού -F221-

t Μοτέρ κεντρικού κλειδώματος- πλευρά συνοδηγού -V57-

t Μοτέρ κεντρικού κλειδώματος (Safe) - πλευρά συνοδηγού -V162-

Οδηγία

Τα προαναφερθέντα εξαρτήματα δεν μπορούν να αντικατασταθούν μεμονωμένα.

Για προβληματικά εξαρτήματα- Κλειδαριά πόρτας εμπρός:

– Αντικαταστήστε την αντίστοιχη κλειδαριά πόρτας.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Οπότε εγγύηση και πάω για αλλαγή κλειδαριάς..

Thanks!

Λοιπόν..

Κάθεστε?

Κλείστρο πόρτας συνοδηγού (καινούριο) -> 200+ euro !

Μήπως μπορεί κάποιος να δει πόσο το έχει το ETKA? Έτσι απο περιέργια δηλαδή..

Edited by zafevolution
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν..

Κάθεστε?

Κλείστρο πόρτας συνοδηγού (καινούριο) -> 200+ euro !

Μήπως μπορεί κάποιος να δει πόσο το έχει το ETKA? Έτσι απο περιέργια δηλαδή..

114 ευρω το εχει το ΕΤΚΑ με 18% φπα.120 ευρω με φπα 23%.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

114 ευρω το εχει το ΕΤΚΑ με 18% φπα.120 ευρω με φπα 23%.

Καλά είναι σοβαροί? Τα έχουν όλα διπλή τιμή?

Οι τιμές που δίνει το ΕΤΚΑ είναι εργοστασίου?

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις εργοστασιου;ειναι το προγραμμα που εχουν οι αντ/πιες για να βρισκουν τα αντ/κα και τις τιμες τους.το ΕΤΚΑ ειδε ο υπαλληλος και σου εδωσε τιμες.μου κανει εντυπωση γιατι παρα πολλες φορες εχουμε συμβουλευτει το ΕΤΚΑ για τιμες αντ/κων και η διαφορα του με τις τιμες των αντ/πιων ειναι αμελητεα.εδω μιλαμε για 2πλασιες τιμες!

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις εργοστασιου;ειναι το προγραμμα που εχουν οι αντ/πιες για να βρισκουν τα αντ/κα και τις τιμες τους.το ΕΤΚΑ ειδε ο υπαλληλος και σου εδωσε τιμες.μου κανει εντυπωση γιατι παρα πολλες φορες εχουμε συμβουλευτει το ΕΤΚΑ για τιμες αντ/κων και η διαφορα του με τις τιμες των αντ/πιων ειναι αμελητεα.εδω μιλαμε για 2πλασιες τιμες!

Αναβάθμιση στις τιμες παιρνει αυτο το ΕΤΚΑ, ο πληθωρισμός ΤΡΕΧΕΙ ΜΕ 5,5, η τρόικα κυβερνά μαζι με την μερκελ, οπότε μην απορείτε θα δουμε πολλα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις εργοστασιου;ειναι το προγραμμα που εχουν οι αντ/πιες για να βρισκουν τα αντ/κα και τις τιμες τους.το ΕΤΚΑ ειδε ο υπαλληλος και σου εδωσε τιμες.μου κανει εντυπωση γιατι παρα πολλες φορες εχουμε συμβουλευτει το ΕΤΚΑ για τιμες αντ/κων και η διαφορα του με τις τιμες των αντ/πιων ειναι αμελητεα.εδω μιλαμε για 2πλασιες τιμες!

Δεν υπολογίσατε το κέρδος της αντιπροσωπείας από την πώληση του ανταλλακτικού ! Γιατί έκατσα μια μέρα και τα υπολόγισα και δεν θα θέλετε να μάθετε το πόσο είναι .... Σε κάποια ανταλλακτικά μικρής αξίας πχ κλιψάκια , καπάκια πλαστικά κλπ είναι σχεδόν ίδιες με του ετκα , σε άλλα ανταλλακτικά όπως αυτού του φίλου zafevolution προστίθεται μάλλον και το κέρδος της γιατί δεν δικαιολογούνται αλλιώς οι τιμές . Δυστυχώς δεν έχω ετκα εδώ που βρίσκομαι για να σας πω τι τιμή μου βγάζει εμένα για το ανταλλακτικό που συζητάτε ..

Link to comment
Share on other sites

As far as i know...

Το ποσοστό κέρδους είναι ίδιο για κάθε τύπο ανταλλακτικού. Απλώς σε μικρά ποσά η διαφορά δεν φαίνεται μεγάλη. Το κόστος μεταφοράς δεν αναφέρεται κι αυτό κάνει τη διαφορά, ασφαλώς μαζί με τους φόρους σε κάθε χώρα.

Γι αυτόν τον λόγο είπα "σχεδόν ίδιες με το ετκα" στο προηγούμενο ποστ :p Για τα μεταφορικά τώρα πάλι πιστεύω ότι έχουν εξευτελιστικές τιμές από τις εταιρείες μεταφορών μιας και ο αριθμός των μεταφορών που γίνεται για μια αντιπροσωπεία είναι μεγάλος σε αριθμό , κι οπότε πετυχαίνεται χαμηλή τιμή στα μεταφορικά από κάποιον που θα στείλει μια φορά τον χρόνο ένα δέμα :thumbsup:

Την τιμολόγηση οι αντιπροσωπείες δεν την κάνουν στο ΕΤΚΑ. Επίσης η τιμή που αναφέρει ο φίλος δεν είναι ακριβής (200+ €) και ίσως (δεν αναφέρεται) να εμπεριέχει και το κόστος εγκατάστασης.

Όσες φορές μου είπαν τιμές για ανταλλακτικό την είδαν μέσα από το ετκα . Κάποια πράγματα όμως όπως πχ ασφάλειες κλπ τις είδαν από άλλο πρόγραμμα .

Γενικά, έχω παρατηρήσει μια διαφορά περίπου στο + 30-40%.

Προσθέστε και τον φπα και θα δείτε πόσο πληρώνουμε από την αρχική τιμή που εμφανίζει πάνω δεξιά το ετκα :yahoo:

Φιλικά ,

Speedy

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Club,

Πριν λίγες μέρες διαπίστωσα ότι όταν ανοίγω την πόρτα του συνοδηγού (Golf V) δεν ανάβει ο εσωτερικός φωτισμός και δεν υπάρχει ένδειξη στα όργανα..

Επίσης αν είναι κλειδωμένο και ανοίξω την πόρτα του συνοδηγού τότε μετά από το γνωστό χρονικό διάστημα το αυτοκίνητο ξανακλειδώνει τις πόρτες και ας έχω εγώ την πόρτα ανοιχτή..

Συνεπώς δεν το αυτοκίνητο δεν αναγνωρίζει ότι η πόρτα του συνοδηγού είναι ανοιχτή..

Μήπως γνωρίζει κάποιος που είναι ο αισθητήρας/διακόπτης για αυτή τη λειτουργία ???

Με μια γρήγορη ματιά στο πλαίσιο της πόρτας δεν είδα κάτι.. Είναι ενσωματομένος στην κλειδαρία?

Στη πόρτα του οδηγού όλα λειτουργούν κανονικά..

 

Μία απ' τα ίδια, ακριβώς όπως τα περιγράφεις .....

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη κλειδαριας δυστυχως

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

 

Να μη δοκιμάσω πρώτα αυτό που λέει ο Karaman ?

 

edit:Υπάρχει ακόμα εδώ κι εδώ βοήθεια.

Edited by subwrc
Link to comment
Share on other sites

Να μη δοκιμάσω πρώτα αυτό που λέει ο Karaman ?

 

edit:Υπάρχει ακόμα εδώ κι εδώ βοήθεια.

 

Εννοείται, αν τα καταφέρνεις το ποιο πιθανόν ειναι να την φτιάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Αξιώθηκα χθες κι ασχολήθηκα με την προβληματική κλειδαριά. Έφαγα όλη τη μέρα όμως...

Αφού έβγαλα την κλειδαριά διαπίστωσα αυτό που έχει αναφέρει ο Karaman. Το πίσω μέρος του μάνταλου που πατάει στο διακόπτη για να σημανθεί το άνοιγμα της πόρτας ήταν φαγωμένο απ' την τριβή με το κουμπάκι του διακόπτη. Εγώ απλά αντί για να τρίψω το πίσω τμήμα του μάνταλου, προσπάθησα να δώσω ύψος στο κουμπί του διακόπτη με κάποιο τρόπο όπως κολλώντας απάνω του κάποιο πλαστικό πάχους το πολύ μισού χιλιοστού (καλαμάκι, συσκευασίας σαμπουάν κτλ.) με κόλλα στιγμής. Κάτι κατάφερα δε ξέρω βέβαια πόσο θα κρατήσει αλλά και καινούργια να έβαζα πάλι θα φαγωνόταν σε κάποιο χρόνο.

 

4qsdQR4s.jpg

 

Έφαγα πολύ χρόνο όχι για το πρόβλημα καθεαυτό αλλά για άλλα που προέκυψαν λόγω της απειρίας μου. Π.χ. έφαγα τις M6 βίδες που κρατάνε την κλειδαριά στην πόρτα και εν τέλει τις αντικατέστησα με πεντάγωνες. Επίσης κακώς έλυσα την κλειδαριά στο μηχανικό κι ηλεκτρικό της μέρος (βγάλσιμο μίας T20, μιας T10 κι ένα ελατήριο) για να έχω πρόσβαση στο διακόπτη που ήθελα. Δε χρειάζεται, ο διακόπτης βγαίνει εύκολα αφαιρώντας το μεταλλικό κλιπ που τον κρατάει. Έτσι δημιούργησα κι άλλο πρόβλημα! Τα κούμπωσα όλα στην πόρτα αλλά ενώ είχα φτιάξει το θέμα του διακόπτη δεν κλείδωνε η πόρτα του συνοδηγού!! Λύσιμο όλα από την αρχή και μετά από πολύ ταλαιπωρία κι απογοήτευση κι ενώ έλεγα να παραγγείλω καινούργια κατάλαβα ότι πριν βγάλεις τη κλειδαριά απ' την ηλεκτρική φίσα, εφόσον έχεις σκοπό να τη λύσεις, ΠΡΕΠΕΙ να έχεις απασφαλίσει το κλείδωμα,αλλιώς δε θα μπορείς να γυρίσεις χειροκίνητα το γαλάζιο μοχλό στη θέση που πρέπει(ξεκλείδωτος) ώστε να κουμπώσει σωστό με το μηχανικό κομμάτι της κλειδαριάς. Προσοχή!! Ακόμα κι έχοντας πατήσει το κλείδωμα του αμαξιού βγάζοντας και λύνοντας την κλειδαριά πάλι μπορούμε να την ξανακουμπώσουμε αλλά ένα μεταλλικό κομμάτι κάτω απ το γαλάζιο μοχλό δε θα πιάσει ένα μηχανισμό στο μηχανικό κομμάτι και μετά δε θα κλειδώνει η κλειδαριά!

 

jF722bZs.jpg
Edited by subwrc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας παιδιά! Σήμερα παρατήρησα και εγώ και σε εμένα δεν ανάβουν τα φώτα όταν ανοίγω την πόρτα του συνοδηγού ούτε και ανάβει το λαμπάκι ότι είναι ανοιχτή! Το αμάξι το πήρα πριν μια εβδομάδα (Golf 5). Πόσο κοστίζει να το φτιάξω? Κάπου διάβασα ότι εάν βάλω μεταχειρισμένο ανταλλακτικό έρχεται σχετικά φτηνά (40€ - 60€). Θα έχω πρόβλημα εάν δεν το αλλάξω ακόμα?

Αυτό είναι το εξάρτημα που χρειάζεται?

http://pages.ebay.com/link/?nav=item.view&id=171211191715&alt=web

Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.