Jump to content
thanos.k

Υποψιες Για Προβλημα...

Recommended Posts

Λοιπον.. απο την μερα που αλλαξα αντλια κομπρεσσορα με καινουρια σαν να εχω αποκτησει μια μειωση ισχυος... το καταλαβαινω στις απιταχυνσεις 3-4-5 .Μιλαμε δηλαδη για μια μειωση απο 15-20 ιππους . Σημερα ειπα να βαλω μια καμερα και να κανω καμια βολτα με το αμαξι να δω στην εξατμιση τι παιζει ... Ξαφνικα και ενω βλεπω το βιντεο σπιτι ...σε μια μικρη επιταχυνση 2ας βγαινει απο μεσα απο την εξατμιση 2-3 κομματια σαν πισσα! Να πω οτι ηταν κρυο και τις 2 φορες...και ξερω οτι υπαρχουν πολοι υδρατμοι στηνα ρχη ...

...εφοσον vag com δεν βγαζει κατι ..ουτε κανει κομπιασματα το στροφομετρο κατα την επιταχυνση ..παιζει κανας αλλος τροπος να δω εαν εχω καποιο προβλημα ? Αν σας δωσω βιντεο με ανοιγματα 3-4-5 80-120 μπορει να βγειε να ασφαλες συμπερασμα? Δεν εχει γινει καμια ανβαθμιση για πυρακια....να σας πω γιατι καποιοι αντιμετωπισαν προβλημα μετα την αναβαθμιση. .... Απο την αλλη μπορει να εινα η ιδεα μου αλλα δεν το νομιζω .

Link to comment
Share on other sites

Και να βάλεις βίντεο κανείς δεν μπορεί να καταλάβει καλύτερα από εσένα αν το αυτοκίνητο συμπεριφέρεται διαφορετικά. Μόνο ο οδηγός μπορεί να το καταλάβει αυτό. 20 άλογα που αναφέρεις πάντως είναι πολλά.

Όταν λες αναβάθμιση για πειράκια αυτό αφορά Golf 6??

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε βίντεο από στάση Θάνο, να κάνουμε συγκρίσεις με τα δικά μου.

Εσυ εχεις βαλλει την καινουργια αντλια νερου; Καλο θα ταν να συγκρινει ο θανος με καποιον που εχει βαλει την καινουργια..

Link to comment
Share on other sites

δε πιστευω να ειναι απο τη νεα αντλια ρε γαμωτο η διαφορα ειναι μετα τισ 4500.... αν υπαρχει θα τραβηξω νεα βιντεο και θα ανεβασω ..σε υσηχια αυτο το αμαξι δεν με αφηνει

Link to comment
Share on other sites

Oχι, αλλά αν είναι να χάνουμε δύναμη με την καινούρια, ας μην την βάλουμε ποτέ.

Εγω ειχα αλλαξει τον σεπτεμβρη στα 7000 η 8000 χλμ δεν θυμαμαι καλα και απο τοτε δεν εχει ξανασφυριξει (τωρα εχω 25000) ουτε καταλαβα διαφορα στην αποδοση, οντως αν ειναι να κοβει αλογα καλυτερα να σφυριζει εφοσον απο οτι λενε δεν σημιουργει καπιο αλλο προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

δε πιστευω να ειναι απο τη νεα αντλια ρε γαμωτο η διαφορα ειναι μετα τισ 4500.... αν υπαρχει θα τραβηξω νεα βιντεο και θα ανεβασω ..σε υσηχια αυτο το αμαξι δεν με αφηνει

πωπω πραγματικα φιλε λες και οταν το πηρες το πρωτο καλοριζικο στο πε ο μητσοτακης! αμα ειναι απο τις 4500 στροφες εκει δουλευει το τουρμπο και οχι ο κομπρεσσορας, μηπως καμια ν75 η ν249;

Link to comment
Share on other sites

χεχε...δε ξερω ρε παιδια...το δικο μου ...του φιλου μου του αντρεα....της ξαδερφης μου το tsi ? ..Το εχει το περιβαλλον ξερω γω ... Λοιπον αν μπορεσω αποψε θα κανω καμια τσαρκα αλλιως αυριο ..καυσιμο οχι..αλλαξα 3 βενζιναδικα... Αυριο το πολυ θα δουμε!!

Οντως εχω τραβηξει πολλα γιατι ιεμαι ψειρας κιολας... αλλα δεν θελετε να δημοσιευσω τα Π.Μ. μου ...ποσα ατομα εχουν διαπιστωσει προβληματα και ρωτουσαν πως και τι για την εγγυηση....Ασ ειναι θ ατο πεθανω ρε χεχε

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα αλλαξει τον σεπτεμβρη στα 7000 η 8000 χλμ δεν θυμαμαι καλα και απο τοτε δεν εχει ξανασφυριξει (τωρα εχω 25000) ουτε καταλαβα διαφορα στην αποδοση, οντως αν ειναι να κοβει αλογα καλυτερα να σφυριζει εφοσον απο οτι λενε δεν σημιουργει καπιο αλλο προβλημα..

Σεπτεμβρη δεν υπηρχε το ανταλακτικο που εβαλα εγω ..Εγω εβαλα το ΝΕΟ ανταλακτικο το οποιο ειναι διαφορετικο και κανει διαφορετικο θορυβο πριν εμπλακει δυναμικα ο κομπρεσσορας...Η οδηγια αλλαγης ηρθε ιανουαριο ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει, τουλάχιστον έτσι μου ανέφεραν χθες.

Δεν υφίσταται ανάκληση για τα GOLF VI παρά μόνο για τον αεραγωγό.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=32961&st=120&p=385389entry385389

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Οχι recall ...μη μπερδευεστε Οδηγια 100% εχει βγει απο ιανουαριο...τωρα γιατι καποιες αντιπρ επιλεγουν να λενε οτι τους κατεβει.Επικοινωνηστε με ΚΟΣΜΟΚΑΡ...και στην τελικη καντε DIS... η οδηγια υπαρχει οπως και το νεο ανταλακτικο...εχει αναφερθει ρε παιδια καντε μια ερευνα στα θεματα..το ειχα δει και εδω παντως ...

"

In Mar 2010 VW launched new W/pump and it is replacing original W/pump on cars with noise ... because it is normal.

Search on internet " το λεει και στα comments .. σιγα σιγα θα ενημερωθει ολο το δικτυο και σε 2-3 μηνες δεν θα αρνουνται τιποτα

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Για 10-20 αντιπροσωπείες δηλ. δεν φτάνει 1 mail για να ενημερωθούν και θέλουν 3 μήνες??

Λίγο περίεργα μου φαίνονται αυτά. Και η Κοσμοκάρ που ξέρει δηλ. απαντάει καταφατικά στο τηλ. για το πρόβλημα και αφήνει τον ντίλερ της να γίνεται ρόμπα και να μην ξέρει τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι λεει η κοσμοκαρ απλα καλα θα κανεις να παρει τηλ... ..Αν μπορεσω θα μαθω αριθμο οδηγιας.να σας πω

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη δρομολογήσει να αλλάξω τις βαλβίδες και αν συνεχίσει να υφίσταται ο θόρυβος να αλλαχθεί η αντλία.

Για αυτό παραξενεύομαι, αν υπήρχε όντως η οδηγία θα αλλάζαμε την αντλία από την αρχή και δεν θα ασχολούμασταν με Ν75, Ν249 κλπ τόσο εγώ όσο και μια αντιπροσωπεία που δεν θέλει να σπαταλάει χρόνο και δικό της και δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

πάντως επειδή ρώτησα τον υπεύθυνο πωλήσεων για το πρόβλημα αυτό, μου είπε ότι στα καινούρια (από φλεβάρη φτιαγμένα) έχουν αλλάξει την αντλία και τον αεραγωγό.άρα λογικά έχουν αναγνωρίσει το σφάλμα τους και φροντίζουν να το καλύψουν και στα παλιότερα αμάξια.Εκτός αν στην ελλάδα, περιμένουν να λήξει η εγγύηση και να το πληρώσουμε από την τσέπη μας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αντλια νερου μονο για τον ηχο της "σκουριασμενης κουνιας" μην αλλαζετε, δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Για εξηγησε μας το πυροτεχνημα σου τωρα και εσυ ...γιατι και προβλημα υπαρχει (φθειρονται τα υλικα,αρκετοι την αλλαξαν μετα απο σφαλμα της,και χανεις σε σπιρταδα αυτο ειναι δεδομενο). Ειναι χαζη vw ? να δωσει τοσα εκ ευρω εαν δεν υπηρχε προβλημα ? πω............

Link to comment
Share on other sites

Ρε Θανάση ηλικρινά λυπάμαι που βλέπω οτι έχεις περάσει τόσα προβλήματα, αλήθεια έχεις σκεφτεί να το δώσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις... 50-120 3η 8.6 sec (5 δοκιμες)

50-150 3η 12.5sec (4 δοκιμες)

80-120 5η 8.7sec (3 δοκιμες)

70-100 4η 5-5.1sec(2 δοκιμες)

golf 6 160 1 ατομο ,και 35 κιλα αποσκευες. 30 λιτρα ρεζερβουαρ.

Απο οτι φαινεται οχι μονο προβλημα δεν εχω αλλα και το μοτερ μου βγαζει το κατι τις παραπανω (στα 20.000 εκανα διαδοχικα ανοιγματα και με scirocco και με golf 160 φιλικα ρολαλριστες 4ες-5ες απο 90-180 και ημουν παντα μπροστα 3/4 του αυτοκινητου μου ...

Δειτε τες λιγακι και εσεις και περιμενω .Απο οτι φαινεται το εχω βαρεθει!Οσο για την αλλαγη αντλιας το αμαξι απεκτησε παλι τη σπιρταδα στις χαμηλες. Το προβλημα που νομιζα οτι ειχα ηταν στις ψηλες... απο οτι φενεται δεν εχω τιποτα,,,

Οσο για να το πουλησω να παρω τι ?Το ιδιο και να μου στοιχησει 23.500 ? ενω το πηρα 21.000 ? η να μου ερθει παλι τιποτα με οτι ναναι κρεμαγιερα και δισκο πλατο ? Γιατι προχθες οδηγησα σιροκο με παραλαβη απο Μανδυλα πριν 2 βδομαδες και η κρεμαγιερα εκανε κολληματα !...No way!!!!!! εξαλου ολα ειναι μια χαρα απο οτι βλεπω ...! εχω μια μικρη ακομα ανυσηχια με την εξατμιση αλλα θα το κοιταξω ενδελεχως ...πιθανων να ειναι υπολοιματα καυσαεριων αναμεμειγμενα με υγρασια...

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις... 50-120 3η 8.6 sec (5 δοκιμες)

50-150 3η 12.5sec (4 δοκιμες)

80-120 5η 8.7sec (3 δοκιμες)

70-100 4η 5-5.1sec(2 δοκιμες)

golf 6 160 1 ατομο ,και 35 κιλα αποσκευες. 30 λιτρα ρεζερβουαρ.

Απο οτι φαινεται οχι μονο προβλημα δεν εχω αλλα και το μοτερ μου βγαζει το κατι τις παραπανω (στα 20.000 εκανα διαδοχικα ανοιγματα και με scirocco και με golf 160 φιλικα ρολαλριστες 4ες-5ες απο 90-180 και ημουν παντα μπροστα 3/4 του αυτοκινητου μου ...

Δειτε τες λιγακι και εσεις και περιμενω .Απο οτι φαινεται το εχω βαρεθει!Οσο για την αλλαγη αντλιας το αμαξι απεκτησε παλι τη σπιρταδα στις χαμηλες. Το προβλημα που νομιζα οτι ειχα ηταν στις ψηλες... απο οτι φενεται δεν εχω τιποτα,,,

Οσο για να το πουλησω να παρω τι ?Το ιδιο και να μου στοιχησει 23.500 ? ενω το πηρα 21.000 ? η να μου ερθει παλι τιποτα με οτι ναναι κρεμαγιερα και δισκο πλατο ? Γιατι προχθες οδηγησα σιροκο με παραλαβη απο Μανδυλα πριν 2 βδομαδες και η κρεμαγιερα εκανε κολληματα !...No way!!!!!! εξαλου ολα ειναι μια χαρα απο οτι βλεπω ...! εχω μια μικρη ακομα ανυσηχια με την εξατμιση αλλα θα το κοιταξω ενδελεχως ...πιθανων να ειναι υπολοιματα καυσαεριων αναμεμειγμενα με υγρασια...

νταξ, εσύ το κυνηγάς και τα λύνεις ένα ένα τα προβλήματά σου.Αν ήταν άλλος στη θέση σου θα τους το είχε φορέσει καπέλο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.