Jump to content
Speedy

2010 Vw Golf Gti Adidas

Recommended Posts

vw_golf_gti_adidas_ext_01.jpg

In a statement released over the weekend the German company has announced that besides the 2011 Volkswagen Polo GTI it will also premiere the Volkswagen Golf GTI Adidas edition at this year's Worthersee gathering.

Production for the Volkswagen Golf GTI Adidas edition will be limited to 4410 units and powering the car will be the 210 HP (155 kW) Golf GTI engine that enables a top speed of 240 Km/h.

Featuring unique exterior and interior individualisation features, the Volkswagen Golf GTI Adidas will include newly designed 18 inch alloy wheels, specially designed sport seats, bi-xenon headlights and LED taillights, new front/rear spoilers and side skirts and various piano black parts.

The Volkswagen Golf GTI Adidas price was not announced but sales are starting this June.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Είναι κοινό μυστικό ότι η έκτη γενιά του VW Golf GTi δεν είχε και πολλές σχεδιαστικές διαφορές συγκριτικά με την προηγούμενη γενιά. Μάλιστα, έχω ακούσει πολλούς κατόχους του Golf GTi V να λένε ότι δεν έχει νόημα να πληρώσουν ξανά για να πάρουν ένα αυτοκίνητο που είναι σχεδόν πανομοιότυπο με αυτό που ήδη έχουν.

Και γι αυτό ακριβώς τον λόγο, έκανε το ντεμπόυτο της η πρώτη ειδική έκδοση του GTi. Το όνομα αυτής είναι Adidas και όπως καλά μαντέψατε, έχει βάλει το χεράκι της η εταιρία αθλητικών ειδών. Αλλαγές έχουν γίνει τόσο στον εσωτερικό όσο και στον εξωτερικό σχεδιασμό του αυτοκινήτου. Μηχανολογικές βελτιώσεις δεν έγιναν αφού θα υπήρχε κίνδυνος κανιβαλισμού με το VW Golf R.

Αυτό που θα προσέξετε σίγουρα με την πρώτη ματιά, είναι οι νέες ζάντες 18 ιντσών. Και μένα μου αρέσουν οι υπάρχουσες ζάντες, αλλά η αλήθεια είναι ότι πλέον τις έβλεπα πολύ συχνά και δεν μου προκαλούσαν αίσθηση. Οι πιο παρατηρητικοί από σας, θα δείτε και το σήμα της Adidas στa B-Pillars του νέου GTi. Ακόμα, στον βασικό εξοπλισμού του αυτοκινήτου είναι τα φωτιστικά σώματα τεχνολογίας LED, κάνοντας το αυτοκίνητο να φαίνεται ακόμα πιο άγριο το βράδυ.

Στο εσωτερικό οι διαφορές είναι περισσότερες. Το ύφασμα των καθισμάτων δεν είναι καρώ, ως φόρος τιμής στην πρώτη γενιά του Golf GTi αλλά έχουν τις τρεις ρίγες, σήμα κατατεθέν της Adidas. Ακόμα, όσοι επιλέξουν το 6τάχυτο ημιαυτόματο κιβώτιο DSG της VW, ο σχεδιασμός του λεβιέ θα θυμίζει μία μπάλα του Golf.

Οι διαφορές, συγκριτικά με την απλή έκδοση, δεν είναι πάρα πολλές, αλλά πιστεύω ότι για τις νέες ζάντες και για τα LED φώτα, αξίζει κάποιος να δώσει κάτι παραπάνω για να πάρει την ειδική έκδοση του VW Golf GTi. Οι παραγγελίες θα ξεκινήσουν σε 15 μέρες περίπου και αν θέλετε να έχετε το GTi Adidas σας πριν τον Σεπτέμβρη, καλό θα είναι να βιαστείτε.

Πηγή:http://www.pestaola.gr

2010-volkswagen-golf-gti--5_1280x0w.jpg

2010-volkswagen-golf-gti--6_1280x0w.jpg

2010-volkswagen-golf-gti--8_1280x0w.jpg

2010-volkswagen-golf-gti--4_1280x0w.jpg

2010-volkswagen-golf-gti--9_1280x0w.jpg

2010-volkswagen-golf-gti--10_1280x0w.jpg

2010-volkswagen-golf-gti--7_1280x0w.jpg

Link to comment
Share on other sites

το κουρασαν. το ειχα δει στο νετ πριν κατι μερες

οι ζαντες καλες ειναι..

και τα καθισματα. αν δεν ειχαν το λογο adidas.

οπως επισης και στο κολονακι που εχει παραγινει το κακο με τα "s3" "opc" κλπ..

αυτο που ηταν τελειο, ειναι το μπαλακι του golf στο λεβιε του dsg.

μετρησε worthy.gif

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

θα κανω και εγω μια προταση να μου βγαλουν το VW GOLF GTI TOLIS.μιας και δεν μπορω να αποφασισω γιατι ολα μ αρεσουν,να βαλουν αυτα που θελω εγω.....κ θα βγαλουν κ αλλα,αυτα ειναι η αρχη πιστευω!

Link to comment
Share on other sites

http://www.volkswagen.de/vwcms/master_public/virtualmaster/de3/modelle/golf/golf/ausstattungslinien/GTI_adidas.html

>Golf GTI adidas Katalogue(593,6 kb)

>Golf GTI adidas Technik und Preise (174,4 kb)

edit:Εάν σας αρέσει τόσο ο λεβιες του adidas , μόλις έχω νέα να σας πω εάν είναι ;)

edit No2 : Τιμή βασικής έκδοσης στη Γερμανία .... 30.075,00 € (6 χειρ.) , 31.975,00 € (DSG 6 :blink: )

αντι να παμε μπροστα γυριζουμε πίσω στα 6ταχυτα DSG ?? :blink::rolleyes:

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

http://www.volkswagen.de/vwcms/master_public/virtualmaster/de3/modelle/golf/golf/ausstattungslinien/GTI_adidas.html

>Golf GTI adidas Katalogue(593,6 kb)

>Golf GTI adidas Technik und Preise (174,4 kb)

edit:Εάν σας αρέσει τόσο ο λεβιες του adidas , μόλις έχω νέα να σας πω εάν είναι ;)

edit No2 : Τιμή βασικής έκδοσης στη Γερμανία .... 30.075,00 ¤ (6 χειρ.) , 31.975,00 ¤ (DSG 6 :blink: )

αντι να παμε μπροστα γυριζουμε πίσω στα 6ταχυτα DSG ?? :blink::rolleyes:

το dsg7 εχει οριο ροπης και ετσι δεν μπορει να μπει στο gti ρε speedy

Link to comment
Share on other sites

Tο ΝΙΚΕ πότε βγαίνει?

+1000 :rolleyes::blink:

Τα έχουνε μπερδέψει λίγο... ...παπούτσια Porsche design... ...αμάξια Adidas GTI!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.