Jump to content
golfo5

Golf 5, 2 Eton. O Deiktis Eksoterikis Thermokrasias Deixnei Monimos Meion Vathmous K To Vedilater Douleuei Sunexeia

Recommended Posts

golfV TSI 140hp, 2 ετών. ο δείκτης εξωτερικής θερμοκρασίας δείχνει μόνιμος μείον βαθμούς k το βεντιλατέρ δουλεύει συνεχεια

το έχω πάει σε αντιπροσωπεία 5 φορες k δεν μπορούμε να βρούμε τι έχει!!! αν κάποιος έχει καμια ιδέα , please HELP με!!!!

επισης ξεχασα να πω οτι το οτι δεν δουλευει σωστα ο δεικτης επηρεαζει κ το clima κ δεν αποδιδει. γιατι αν διαβαζει οτι εξω εχει μειον βαθμους τοτε μεσα δεν γινεται να θελουν πολυ κρυο.

Edited by golfo5
Greeklish
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι. εληξε πριν 2 μηνες. αλλα ως τωρα δεν εχω πληρωσει κατι γιατι το προβλημα ξεκινησε πριν ληξει. κ να ηταν ομως στην εγγυηση, τι θα αλλαζε???

p.s. ειναι το golfV TSI 140hp.

Edited by golfo5
Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανον να εχει προβλημα το CLIMA. Αληθεια αισθητηρα εξωτερικής θερμοκρασίας σου αλλαξαν;

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει το clima προβλημα. απο το δεικτη ξεκινησαν ολα κ μπλοκαρει ολο το συστημα κ λαμβανει λανθασμενα μηνυματα. και δεικτη μου αλλαξαν κ αναβαθμιση μου εκαναν κ παλι τα ιδια!!!! εχω σκασει!!!!

Edited by golfo5
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει το clima προβλημα. απο το δεικτη ξεκινησαν ολα κ μπλοκαρει ολο το συστημα κ λαμβανει λανθασμενα μηνυματα. και δεικτη μου αλλαξαν κ αναβαθμιση μου εκαναν κ παλι τα ιδια!!!! εχω σκασει!!!!

Ποιον δεικτη εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

Ποιον δεικτη εννοεις;

τον δεικτη (αισθητηρα) εξωτερικης θερμοκρασιας. κοιτα παραπανω κ θα καταλαβεις....

Edited by golfo5
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ο αισθητηρας εξωτερικης θερμοκρασιας δεν εχει καποια σχεση με το βεντιλατερ;Προφανως κ εχει προβλημα εφοσον δειχνει μονιμως μειον αλλα με την αντικατασταση του φυσικα και δε θα λυνοταν το προβλημα του βεντιλατερ.Θερμοστατη εχουν κοιταξει;Η θερμοκρασια ψυκτικου σου ειναι στα κανονικα επιπεδα;

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ο αισθητηρας εξωτερικης θερμοκρασιας δεν εχει καποια σχεση με το βεντιλατερ;Προφανως κ εχει προβλημα εφοσον δειχνει μονιμως μειον αλλα με την αντικατασταση του φυσικα και δε θα λυνοταν το προβλημα του βεντιλατερ.Θερμοστατη εχουν κοιταξει;Η θερμοκρασια ψυκτικου σου ειναι στα κανονικα επιπεδα;

θα σου τα πω με τι σειρά. εδώ k κάτι μήνες έχω πρόβλημα με τον αισθητήρα. τον αλλάξαμε k πάλι τα ίδια. στην αρχή δεν έδειχνε πάντα μείον,κάποιες φορες μονο. έχει όμως ένα μηνα τώρα που δείχνει όλο μείον, και σπανια δείχνει την κανονική θερμοκρασία για δευτερόλεπτα.πριν κάνα 2 εβδομάδες πήγα ένα ταξίδι k εκεί κατάλαβα ότι το κλίμα δεν δούλευε όπως έπρεπε. k από εκείνη τι στιγμή ξεκίνησε k να δουλεύει k το βεντιλατέρ συνεχεια. όταν το πήγα λοιπόν μου είπαν ότι είχε μπλοκάρει ο εγκέφαλος επειδή έπαιρνε λάθος εντολές k του έκαναν μια αναβάθμιση. όταν το πήρα πίσω όλα ήταν καλά. k ο αισθητήρας k το κλίμα k το βεντιλατέρ. και μετά από κάνα 2ορο πάλι τα ίδια!!! ο θερμοστάτης τι δουλειά έχει??? δεν μου ανεβάζει θερμοκρασία το αμάξι. το βεντιλατέρ τώρα άρχισε τα κόλπα, με το που δούλεψε το κλίμα, το οποιο δεν δούλευε σωστά.

Edited by Speedy
Greeklish
Link to comment
Share on other sites

θα σου τα πω με τι σειρά. εδώ k κάτι μήνες έχω πρόβλημα με τον αισθητήρα. τον αλλάξαμε k πάλι τα ίδια. στην αρχή δεν έδειχνε πάντα μείον,κάποιες φορες μονο. έχει όμως ένα μηνα τώρα που δείχνει όλο μείον, και σπανια δείχνει την κανονική θερμοκρασία για δευτερόλεπτα.πριν κάνα 2 εβδομάδες πήγα ένα ταξίδι k εκεί κατάλαβα ότι το κλίμα δεν δούλευε όπως έπρεπε. k από εκείνη τι στιγμή ξεκίνησε k να δουλεύει k το βεντιλατέρ συνεχεια. όταν το πήγα λοιπόν μου είπαν ότι είχε μπλοκάρει ο εγκέφαλος επειδή έπαιρνε λάθος εντολές k του έκαναν μια αναβάθμιση. όταν το πήρα πίσω όλα ήταν καλά. k ο αισθητήρας k το κλίμα k το βεντιλατέρ. και μετά από κάνα 2ορο πάλι τα ίδια!!! ο θερμοστάτης τι δουλειά έχει??? δεν μου ανεβάζει θερμοκρασία το αμάξι. το βεντιλατέρ τώρα άρχισε τα κόλπα, με το που δούλεψε το κλίμα, το οποιο δεν δούλευε σωστά.

Τοτε προφανως δεν ειναι θεμα αναβαθμισης.Μπορει να χρειαστεις εγκεφαλακι clima.Εκτος κι αν το ρελεδακι του βεντιλατερ εχει προβλημα και δεν κλεινει το βεντιλατερ.Απ'οτι καταλαβα αν δεν ανοιξεις το clima δε συμβαινει κατι σωστα;

Link to comment
Share on other sites

φιλε σορρυ αλλα εν ησουν εγγυηση ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΣΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΝ...μεχρι και αλλο καντραν στην τελικα αλλα ολα ακομα και εγκεφαλο....πρεπει να πας σε καποιο μεγαλο εμπειρο συνεργειο...

Link to comment
Share on other sites

Εκτος κι αν το ρελεδακι του βεντιλατερ εχει προβλημα και δεν κλεινει το βεντιλατερ

Νάσο αφού διαβάζει -2 δίνει και εντολή να δουλεύει το a/c.

Άν έδειχνε πχ. 20οC και έβαζες στόχο 20 και ενώ τους έπιανε δούλευε τότε ίσως να κοιτούσε

Εφόσον διαβάζει -2 ο αισθητήρας και η ecu αναλόγως δίνει εντολές για να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία, όμως παραμένει το -2 και έτσι δουλεύει συνέχεια το a/c - βεντιλατέρ.

Για δες το κομμάτι μετά τον αισθητήρα (εγκεφαλάκι a/c - ecu)

ΥΓ.Τσέκαρε στο engine bay όλα τα σωληνάκια! Είναι στη θέση τους ? Τυχόν διαρροές ?

ΥΓ2. Σίγουρα άλλαξαν αισθητήρα? Πολλά έχουμε δει.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ευχάριστο πολύ για την βοήθεια αλλα τελικά βρέθηκε το πρόβλημα.

το καντράν το είχε το θέμα με τον δείκτη τις εξωτερικής θερμοκρασίας k θέλει αλλαγή. όλα τα αλλα έγιναν απλά επειδή διάβαζε ότι ήθελε ο εγκέφαλος. δεν είχε κανένα απόλυτος πρόβλημα ούτε το κλίμα ούτε το βεντιλατέρ, με την αναβάθμιση όλα έφτιαξαν εκτος από τον θερμοκρασία που έτρωγε σκαλώματα k ξανάπεφτε. το λύσαμε το αμαξάκι k το ψάξαμε. ευχάριστο k πάλι....

Edited by Speedy
Greeklish
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ευχάριστο πολύ για την βοήθεια αλλα τελικά βρέθηκε το πρόβλημα.

το καντράν το είχε το θέμα με τον δείκτη τις εξωτερικής θερμοκρασίας k θέλει αλλαγή. όλα τα αλλα έγιναν απλά επειδή διάβαζε ότι ήθελε ο εγκέφαλος. δεν είχε κανένα απόλυτος πρόβλημα ούτε το κλίμα ούτε το βεντιλατέρ, με την αναβάθμιση όλα έφτιαξαν εκτος από τον θερμοκρασία που έτρωγε σκαλώματα k ξανάπεφτε. το λύσαμε το αμαξάκι k το ψάξαμε. ευχάριστο k πάλι....

Ευτυχώς που βρήκατε τι ήταν γιατί όταν ψάχνεις ψάχνεις και δεν βρίσκεις την πηγή του προβλήματος είναι το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί ! Μπράβο σου που μπήκες και μας έγραψες όχι μόνο το πρόβλημα σου , αλλά και την τελική διάγνωση ! Τελικά τι αλλάχθηκε και το κόστος που κυμαίνονταν ?

Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2010 at 2:02 AM, golfo5 said:

παιδιά ευχάριστο πολύ για την βοήθεια αλλα τελικά βρέθηκε το πρόβλημα.

το καντράν το είχε το θέμα με τον δείκτη τις εξωτερικής θερμοκρασίας k θέλει αλλαγή. όλα τα αλλα έγιναν απλά επειδή διάβαζε ότι ήθελε ο εγκέφαλος. δεν είχε κανένα απόλυτος πρόβλημα ούτε το κλίμα ούτε το βεντιλατέρ, με την αναβάθμιση όλα έφτιαξαν εκτος από τον θερμοκρασία που έτρωγε σκαλώματα k ξανάπεφτε. το λύσαμε το αμαξάκι k το ψάξαμε. ευχάριστο k πάλι...

Καλησπερα,το ιδιο προβλημα ακριβως παρουσιαζει και σε μενα στο golf 5 tsi 140hp.Τι καντραν αλλαξες και λυθηκε το προβλημα με την εξωτερικη θερμοκρασια;μου δουλευει και μενα συνεχεια το βεντιλατερ οταν δειχνει μειον.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.