Jump to content
alexakos1992

Αντιτριβικο

Recommended Posts

Χθες ειδα στις διαφημησεις ενος περιοδικου αυτοκινητων ενα καινουριο σχετικα ζουμι που το ονομαζουν αντιτριβικο και το συμπληρωνεις στα λαδια. Αξιζει κατι τετοιο ή ειναι μουφες για να τραβουν τα ματια και τα λεφτα του κοσμου?

βρηκα και το site αυτου για περισσοτερες λεπτομεριες <<εδω>>.

Edited by alex19
Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου το συγκεκριμένο κάνει και γ__ώ τις δουλειές, ενδεικτικά σου λέω πως είδα στο mfa μείωση στη θερμοκρασία λαδιού κατά 10βαθμούς με πολύ σκίσιμο το μοτέρ.

Edited by Speedy
Μη επιτρεπομενη λεξη
Link to comment
Share on other sites

Χθες ειδα στις διαφημησεις ενος περιοδικου αυτοκινητων ενα καινουριο σχετικα ζουμι που το ονομαζουν αντιτριβικο και το συμπληρωνεις στα λαδια. Αξιζει κατι τετοιο ή ειναι μουφες για να τραβουν τα ματια και τα λεφτα του κοσμου?

βρηκα και το site αυτου για περισσοτερες λεπτομεριες <<εδω>>.

καλημερα...να πω και γω τη γνωμη μου μιας και το εχω χρησιμοποιησει...

καταρχας παλιοτερα λεγοταν motorkote αλλα αλαξε ονομασια για εμπορικους

λογους και μαλιστα ο προμηθευτης συμφωνα με ερευνα που εκανα στο νετ εβγαλε

δικη του φορμουλα και το ονομασε superdynamic...το γνησιο motorkote ειναι αμερικανικο

και σε αλλη συσκευασια...εγω δεν εχω δοκιμασει το γνησιο motorkote το αμερικανικο αλλα το

superdynamic...λοιπον εχουμε και λεμε----ειχα θορυβους στο ρελαντι απο ρουλεμαν συμπλεκτη

οι οποιοι μετα το αντιτριβικο εμφανιζοταν πολυ σπανια και καμια φορα εκαναν και κανα μηνα να εμφανιστουν..να τονισω οτι εβαλα αντιτριβικο και στο σασμαν...στη μηχανη δεν ειδα καμια μα καμια διαφορα

ουτε στην καταναλωση....μετα απο καποιους μηνες οι θορυβοι στο ρουλεμαν επανηρθαν δριμυτεροι...

συμπερασμα δευτερον δηλαδη..ειναι μεγαλη απατη η υποσχεση οτι κραταει 80.000χλμ...αυτο αποδειχτηκε

οταν το χρησιμοποιησα σε ενα παπακι 50ρη που εχω που ειχε προβλημα με το κουμπομα των ταχυτητων..το οποιο

βελτιωθηκε με τη χρηση αντιτριβικου(δεν επαιρνε την πρωτη και την δευτερα)

οι ταχυτητες πλεον εμπαιναν κανονικα..χωρις να μαλακωσουν..απλα εμπαιναν και σπανια εχανα καποια αλαγη..

δυστηχως οταν αλαξα λαδια μετα απο 1000χλμ το προβλημα με τις ταχυτητες επανηρθε.....

το δικο μου συμπερασμα ειναι οτι οντως κανει δουλεια αλλα για συγκεκριμενα χλμ και φευγει και αυτο μαζι με τα λαδια στην αλαγη...αρα ειναι μεγαλη απατη για τα λεφτα που κοστιζει.......

καποια στιγμη θα δοκιμασω και το αυθεντικο μοτορκοτε το αμερικανικο και θα σας πω εντυπωσεις...

https://www.motorkote.com/

για να συνεχισω την αναφορα μου με τα αντιτριβικα..η ξαδερφη μου εχει σχεση με εναν σουηδο του οποιου

ο πατερας μηχανολογος στο επαγγελμα εχει βγαλει και αυτος μια φορμουλα παρεμφερη για ντηζελ κινητηρες

αλλα και βενζινης....συνεργαζεται μαλιστα με εφοπλιστες στους οποιους πουλαει το συγκεκριμενο

προιον με το οποιο μειωνεται αρκετα η καταναλωση και η καπνα...συζητησα μαζι του για τα αντιτριβικα

και μου παραδεχτηκε οτι κανουν οντως δουλεια αλλα για καποια χλμ συνηθως απο αλαγη σε αλαγη λαδιων...

πραγμα που διαπιστωσα και εγω οπως ειπα παραπανω....μαλιστα ειχε στο σπιτι του το ιδιο συστημα με τα ραουλα που εχει ο προμηθευτης του superdymanic...και μου εκανε επιδειξη εξηγωντας παραληλα τη χρηση του

και τη λειτουργια του....πραγματικα ανεβαινει καταπολυ η διαρκεια ζωης του κινητηρα λογω μειωμενων τριβων...αλλα η πραγματικη προστασια του φενεται οταν παθουμε καποια βλαβη στην αντλια λαδιου οπου το αντιτριβικο θα μας προστατεψει μεχρι να παμε συνεργειο και δεν θα γινουν ολλα γης μαδιαμ εξαιτιας

ελειπης πιεσης λαδιου..(συμφωνα με τα λεγομενα του και για το δικο του προιον)ειδικα στους ντηζελ

η δραματικη μειωση καταναλωσης και καπνας ειναι εμφανη...εγω το χρησιμοποιησα στο γολφακι μου

και ειδα μειωση καταναλωσης 1-2 λιτρα...συμφωνα με τον υπολογιστη στο καντραν...θα το βαλω και καποια στιγμη στο σασμαν να δω εαν σταματησουν οι θορυβοι απο το ρουλεμαν...μη με ρωτησετε που το πουλαει κτλπ

το δινει αποκλειστικα σε εφοπλιστες..το πουλαει σε βαρελια μαλιστα..απλα λογω φιλιας μου το εδωσε να το δοκιμασω....απλα τα αναφερω ολλα αυτα για να εχετε μια ενημερωση σχετικα με τα αντιτριβικα.....

ειλικρινα δεν κανω καποια διαφημηση απλα ενημερωνω...εκτος εαν εχετε μπαμπα εφοπλιστη και σας δωσει λιγο

χε εχεχεχεχ....

http://pacificpetroleum.wordpress.com/ εδω ειναι και το site....

για να μην νομιζετε οτι λεω μουφες.....

εγω χρησιμοποιησα το PP200 μου το εβαλε σε ενα μπουκαλακι δικο του βγαζοντας απο βαρελι...

μακαρι να μου λυσει και το προβλημα με τους θορυβους στο ρουλεμαν..ειδωμεν...

Edited by panosss
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποίησα για πρώτη φορά το γνήσιο motorkote.Παρατήρησα λοιπόν μια ανεπαίσθητα πιο εύστροφη λειτουργία του κινητήρα και σχετικά με την κατανάλωση ενώ πριν ποτέ στο ρελαντί η κατανάλωση δεν έπεφτε κάτω από τα 0.6 lt στην ένδειξη της MFA τώρα με την προσθήκη του motorkote μερικές φορές δείχνει 0.5 lt. ενώ μια φορά μετά από σκίσιμο και σταμάτημα στο ρελαντί 0.4 lt.To motorkote λοιπόν φαίνεται να κάνει δουλειά και προστίθεται κάθε 3η αλλαγή λαδιών και όχι κάθε 80000 χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Χθες ειδα στις διαφημησεις ενος περιοδικου αυτοκινητων ενα καινουριο σχετικα ζουμι που το ονομαζουν αντιτριβικο και το συμπληρωνεις στα λαδια. Αξιζει κατι τετοιο ή ειναι μουφες για να τραβουν τα ματια και τα λεφτα του κοσμου?

βρηκα και το site αυτου για περισσοτερες λεπτομεριες <<εδω>>.

Στην επόμενη αλλαγή λαδιών θα δοκιμάσω κι εγώ ένα αντίστοιχο προιόν που πήρα από Γερμανία και θα σας μεταφέρω εντυπώσεις.

Το συγκεκριμένο θέμα αναλύεται και στο παρακάτω topic :

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=30642&hl=motorkote&st=0

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχα μια σχετικη συζητηση με εναν γνωστο προγραμματιστη...μου ειπε να το χρησιμοποιησω...μονο θετικα εχουμε...

Στα Honda το βαζουν μεχρι και στα σαζμαν...διοτι ως γνωστο τα type r δεν βαζουν στο σαζμαν βαλβολινες αλλα απλο λαδι!Γιαυτο και δεν παιρνουν ταχυτητες!!!χεχεχε...

Λοιπον..ενω τα typer στο fredyno με 70mm εξατμιση και 1ο σταδιο γραφουν καπου στα 245+-2 ps και καπου στα 22.5kg ροπης...ενα που το κανανε dyno με motorkote...εδειξε 252ps με 23kg....δηλαδη +5 ps και μισο κιλο!

Δεν το πιστευε κανεις εκει....και το επαληθευσαν και σε ακομη ενα!

Λογικο ειναι..."λιγοτερες τριβες...περισσοτερη ευστροφια"!

Και νομιζω βαζουμε 200ml σε καθε 2η αλλαγη!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ψαχνοντας στο ιντερνετ για το συγκεκριμενο βρηκα αυτο το βιντεακι...

τεστ αλλα ελληνικα! δε παλευονται οι τυπαδες..!πολυ γελιο...τελος παντων...δειχνει οτι οντως εχει αποτελεσματα το motorkote....σκευτομαι να το δοκιμασω κ γω...

Link to comment
Share on other sites

αυτο που φαινεται δεν ειναι το motorkote αλλα το syper dynamic ελληνικης πατεντας.το motorkote ειναι αμερικανικο και το φερνει μονο ο Λαμπριανιδης.

https://www.motorkote.com/

http://www.superdynamic.gr/

για τιμες μην πουμε καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

απ οτι ειδα στη σελιδα του superdynamic εχει 45 ευρω τα 200ml...το motorkote ποσο παει ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

απ οτι ειδα στη σελιδα του superdynamic εχει 45 ευρω τα 200ml...το motorkote ποσο παει ξερει κανεις?

25 ευρω τα 473ml!!(16oz)

το εχει και σε 295ml(10oz) με 17.50 ευρω.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

25 ευρω τα 473ml!!

Και γνήσιο και καλύτερη τιμή.Και γω από τον Λαμπριανίδη το πήρα.:)

Link to comment
Share on other sites

αρκετα πιο φτηνο απ το superdymanic!βρηκα κατι στο trade wind...πιο απ τα 2 ειναι?λογικα το 2ο ετσι? trade wind

μαλλον κανενα απ τα 2 δεν ειναι...ξερει κανεις απο που μπορω να το αγορασω online??
Edited by sonakias
Link to comment
Share on other sites

Και γνήσιο και καλύτερη τιμή.Και γω από τον Λαμπριανίδη το πήρα.:)

εεεετσι! new_iloveyou.gif

αρκετα πιο φτηνο απ το superdymanic!βρηκα κατι στο trade wind...πιο απ τα 2 ειναι?λογικα το 2ο ετσι? trade wind

κανενα απο τα 2 δεν ειναι.δεν το εχει στην λιστα.μαλλον ειναι out of stock.

Link to comment
Share on other sites

ή τον παιρνεις τηλεφωνο και τον ρωτας αν το εχει(ειμαι σιγουρος οτι το εχει!)και στο στελνει.προφανως εξαντληθηκε απο το online shop,δεν το εχει δει να ανανεωσει το stock,ενω στα καταστηματα του το εχει με τις κουτες.αλλος στην Ελλαδα δεν το φερνει απ'οσο γνωριζω.μετα απο αμερικα

http://global.ebay.com/search?Query=motorkote&Region=0

προσεξε ποσο κοστιζει(22 ευρω)το 1 quart(946ml)...

Link to comment
Share on other sites

το λινκι που σου εδωσα το στελνει

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=220201852150&viewitem=

ποσο θα χρεωνει μεταφορικα ειναι αλλου παπα ευαγγελιο upyours.gif

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

τον ρωτησα στις 4/2/2009.....

''Hello and Thank you for your email.

Unfortunately, the cost to ship to Greece is fairly expensive. We charge the actual cost of shipping with Canada Post.

Costs are as follows:

Surface mail (8-10weeks delivery) $20.00

Air mail (2 week delivery) $47.00

I have had several customers from Greece who tell me that Motorkote is worth the cost of shipping.

All the best,

Teresa ''

Link to comment
Share on other sites

χαχα!σιγουρα θα θελει 100$ μεταφορικα!

τον ρωτησα στις 4/2/2009.....

''Hello and Thank you for your email.

Unfortunately, the cost to ship to Greece is fairly expensive. We charge the actual cost of shipping with Canada Post.

Costs are as follows:

Surface mail (8-10weeks delivery) $20.00

Air mail (2 week delivery) $47.00

I have had several customers from Greece who tell me that Motorkote is worth the cost of shipping.

All the best,

Teresa ''

χρηματικα αξιζει να το παρεις...ειναι κοντα 1λιτρο...αλλα ποιος περιμενει 8-10 βδομαδες να το παρει??χαχα!
Edited by sonakias
Link to comment
Share on other sites

κοιτα,οι τιμες που μου εδωσε ειναι πριν σχεδον 1μιση χρονο.απο τοτε τα ταχυδρομικα αυξηθηκαν παγκοσμιως,βαλε και την υποτιμηση του ευρω εναντι του δολλαριου(1,23 περιπου τωρα ενω τοτε ηταν περιπου 1,60),βαλε και την παγκοσμια κριση,βαλε που μας εχουν και ολοι στην μπουκα...το 20δολαρο θα εχει γινει 40αρι και το 47 θα εχει γινει 65. sillyhorse1rb5.gif

παρτο απο τον Λαμπ καλυτερα new_lol.gif

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε να βαλετε βαλβονινες μεσα σε λαδι ...και Βουαλαααααααααααα

Το αυθεντικο motor kote λεγεται motor kote Τιποτε αλλο...

Υπαρχει και κατι καλυτερο το MILITEC-1 δεν ξερω αν ερχεται ελλαδα αλλα ειναι το μονο με στρατιωτικες προδιαγραφες επισημα δοκιμασμενο σε αεροπορια και πεζικο .Μου το ειχε προτεινει μηχανικος αεροσκαφων ο οποιος το εβαζε σε amg μοτερι ... Αν δειτε τι πιστοποιησεις εχει απλα θα αναρωτηθειτε ...!

Απο την αλλη γιατι η Mobil να μηντ ο εχει συμπεριλαβει μεσα στο λαδι της πχ ?

Επισης για μια αντιγραφη του motorkote ..λεει ο τυπος για κατι εργαστηρια...ΜΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΓΙΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ASTM !...

Σαν προδιαγραφες το militec-1 ξεπερναει καθε τι ....απλα θελει συχνα αλλαγη ...Για μενα ειναι Το κορυφαιο καθως ειναι το μονο που πραγματικα κανει δουλεια σε σκανδαλες ψαροτουφεκου οπου παρα πολλα κιλα δυναμης (3ζευγαρια λαστιχα) και ευαισθητη σκανδαλη +αλμυρα δοκιμαζουν τις ιδιοτητες ξηρης λιπανσης στα ορια της. Καθε 10 ψαρεματα κανω νεα επιστρωση καιη τριβη ειναι απιστευτα γλυκια μεσα στο νερο!!!

Αλλα εξακολουθω να εχω αποριες γιατι να μηντ ο βαζει η Mobil στα λιπαντικα της ?????? η η καθε κορυφαια εταιρια?

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.