Jump to content
Haldol

Αξιόπιστα Πρατήρια Καυσίμων Στο Ηράκλειο;

Recommended Posts

...και που λέτε σήμερα βάζω 20¤ από το ίδιο πρατήριο που έβαλα τις τελευταίες δύο φορές (ο προηγούμενος με έχασε λόγω κακής εξυπηρέτησης).

Και αρχίζουν τα περίεργα. Στο πρώτο «ζόρισμα» μου ανάβει check engine. Σβήνω, ξαναβάζω μπρος... φεύγει. Εκεί ψιλιάζομαι τη δουλειά και δεν ανέβασα ξανά πάνω από 2,5K. Στο ρελαντί τώρα έχει αρκετούς κραδασμούς. Θα μου πείτε είναι τρικύλινδρο... αλλά τέτοιο τρέμουλο δε βγάζει το μοτέρ από μόνο του. Επίσης στο ρελαντί βγάζει έναν τρελά περίεργο ήχο (σα μπουρμπουλήθρες ένα πράγμα :)). Αργή απόκριση και στο γκάζι, θέλει λίγο να "νιώσει".

Οπότε, μιας και πρόκειται να ξαναπάω σε αυτόν το βενζινά (μόλις ακονίσω το katana... knife.gif)... γνωρίζουμε αξιόπιστα πρατήρια στο Ηράκλειο;

Έχω μείνει ικανοποιημένος από την ΕΚΟ στην Λ. Εθνικής Αντιστάσεως αλλά είναι σε άβολο σημείο, δε περνάω ποτέ από εκεί μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν σου φταίει κανένας katana εαν (υπόθεση κάνω) έβαλες βενζίνη λίγο μετά απο το γέμισμα των δεξαμενών του βενζινάδικου απο νταλίκα.

Χρειάζεται τουλάχιστον 30 λεπτά για να ησυχάσουν τα σκουπίδια-σκουριές που έχουν ΟΛΑ τα βενζινάδικα στον πάτο των δεξαμενών τους (εκτός απο το νερό που επιβάλεται να έχουν) μετά απο τον ανεφοδιασμό των δεξαμενών τους.

Γι' αυτό μόλις δείτε νταλίκα να γεμίζει τις δεξαμενές οποιουδήποτε βενζινάδικου, βάλτε βενζίνη αργότερα ή απο άλλο...

Τώρα εσένα μου ακούγεται σαν (υπόθεση κάνω) πρόβλημα σε πολλαπλασιαστές! Για ψάξε το λίγο σε συνεργείο...

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Έχεις άδικο και δίκιο ταυτόχρονα... :huh:

Τις προάλλες που ξαναγέμισα 100RON (και από άλλο πρατήριο) αυτά σταματήσαν. Λέω οκ, αυτό ήταν. Αμ δε. Προ ολίγου έσκασε πολλαπλασιαστής απ' ότι φαίνεται. Κλασσικά σαν τρακτέρ (και που άνοιξα το καπό είδα το μοτέρ να τρέμει), δύναμη μηδέν, ήχος V2 κλπ. Από Τετάρτη που γυρνάω θα το πάω γι αλλαγή.

Είχα δεν είχα το «βόλεψα» το 70άρι... :(

* Βενζίνη πάντα σούρουπο βάζω. Απλά τότε γυρνάω και βολεύει. :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.