Jump to content
odytsak

2Din Με Tmc

Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα!

Μήπως έχει βάλει κανείς 2din GPS σε Polo 9N που να υποστηρίζει και ΤΜC?

Ακούω και προτάσεις για 2din που έχετε στα υπόψιν σας, πάντα με TMC βεβαίως.

Edited by odytsak
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα!

Μήπως έχει βάλει κανείς 2din GPS σε Polo 9N που να υποστηρίζει και ΤΜC?

Ακούω και προτάσεις για 2din που έχετε στα υπόψιν σας, πάντα με TMC βεβαίως.

Χωρίς να θέλω να χαλάσω το θέμα να πω ότι το TMC προς το παρών δεν έχει νόημα εκτός και αν θέλεις να το πληρώνεις..

Μιλάμε πάντα για την περίπτωση της Ελλάδας..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγώ έβαλα το Kenwood 8024BT με Navibox πλοήγηση (Igo8 και Destinator 7) και υποστηρίζει TMC στην μπάντα των FM, αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ούτε ξέρω πως δουλεύει...

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον, χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, δεν είσαι και πολύ σχετικός περί GPS.

TMC στην Ελλάδα έχουμε από τον Μάρτιο

http://www.dis.gr/index.asp?mod=eshop_item&ID=31&p=69

Μάλλον διάβασες μόνο τα μισά από ότι έγραψα..

Χωρίς να θέλω να χαλάσω το θέμα να πω ότι το TMC προς το παρών δεν έχει νόημα εκτός και αν θέλεις να το πληρώνεις..

Μιλάμε πάντα για την περίπτωση της Ελλάδας..

Δε με προσέβαλες απλά πρώτα διαβάζουμε και μετά γράφουμε..

Και σου δείχνω κομμάτια ακριβώς απο το link που έβαλες:

Στην Ελλάδα το TMC είναι δωρεάν (public) ή με χρέωση (commercial)?

Στην Ελλάδα, η DIS είναι η πρώτη εταιρεία μετάδοσης πληροφοριών κίνησης στους δρόμους με την τεχνολογία TMC. Επειδή η πηγή πληροφοριών δεν είναι ελεύθερο αγαθό αλλά χρεώνεται, για αυτό το λόγο η τεχνολογία TMC δεν είναι ελεύθερη (όπως συμβαίνει σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες), αλλά υπάρχει μία μικρή χρέωση αγοράς άδειας χρήσης. Η DIS στα πλαίσια γνωριμίας της υπηρεσίας αυτής προσφέρει στους έλληνες οδηγούς, δωρεάν χρήση υπηρεσίας TMC εώς και 15 Σεπτεμβρίου 2010.

Προγράμματα άδειας χρήσης TMC

Mετά το πέρας της ελεύθερης περιόδου, ο χρήστης μπορεί να καταβάλει εφάπαξ το ποσό των

-69,00€ για την απόκτηση 12μηνης υπηρεσίας TMC

*Οι παραπάνω τιμές περιλαμβάνουν ΦΠΑ και ενδέχεται να υπάρξουν κι άλλα ευέλικτα προγράμματα.

*Η λήξη της άδειας χρήσης της υπηρεσίας TMC δεν επηρεάζει την λειτουργία πλοήγησης.

Η άδεια χρήσης προμηθεύεται, από την DIS και από όλα τα σημεία πώλησης του προϊόντος Vector traffic και είναι σε μορφή κάρτας ανανέωσης. Η κάρτα περιλαμβάνει έναν κωδικό και ο χρήστης θα πρέπει να επισκεφτεί την ιστοσελίδα www.naviextras.com όπου σύμφωνα με τις αναλυτικές οδηγίες που αναφέρονται, εύκολα και απλά θα ανανεώσει την υπηρεσία TMC.

Edited by zafevolution
Link to comment
Share on other sites

To ΤΜC έχει μια ιδιαιτερότητα την οποία όπως φαίνεται δεν γνωρίζεις...

Δηλαδη τι θα σου προσφερει το TMC αν εισαι κολλημένος στην Κηφισίας ή στην Κηφισού?

Το TMC ειναι καλο για πολιτισμένες χωρες με υποδομές και δρόμους οχι για μπανανιές!!

Πεταμενα χρηματα αν θελει και συνδρομη ακομα χειρότερα.

Εδω ταιριάζει αυτο που λεμε συνήθως "ολα τα εχει η Μαριωρη το TMC της ελλιπε"

Link to comment
Share on other sites

To ΤΜC έχει μια ιδιαιτερότητα την οποία όπως φαίνεται δεν γνωρίζεις...

Μάλιστα..

Και επειδή μάλλον είναι δικιά σου πατέντα δεν θες να την μοιραστείς μαζί μας...

Πάντως δεν καταλαβαίνω τι το θες το GPS+TMC αφού αν κρίνω από τις απαντήσεις σου δεν πρέπει να έχεις ούτε δίπλωμα οδήγησης..

Έχεις κλείσει τα 18..?

Κακώς ασχολούμαι..

Edit: Τώρα θυμήθηκα που σε έχω ξαναδεί.. Σε είχα για σοβαρότερο από τη στιγμή που ασχολείσαι.. Κρίμα..

Δηλαδη τι θα σου προσφερει το TMC αν εισαι κολλημένος στην Κηφισίας ή στην Κηφισού?

Το TMC ειναι καλο για πολιτισμένες χωρες με υποδομές και δρόμους οχι για μπανανιές!!

Πεταμενα χρηματα αν θελει και συνδρομη ακομα χειρότερα.

Εδω ταιριάζει αυτο που λεμε συνήθως "ολα τα εχει η Μαριωρη το TMC της ελλιπε"

Κοίτα το TMC καλό είναι γιατί αν έχει κίνηση απλά δεν θα σε στείλει από τη Κηφισίας..

Βέβαια στη συγκεκριμένη χώρα στο συγκεκριμένο παράδειγμα δεν υπάρχει λύση γενικότερα γιατί και οι παράπλευρες οδόι θα είναι και αυτές γεμάτες..

Είναι πάρα πολλά τα τουτου..

Απλά είναι χρήσιμο σε περιπτώσεις που δεν είναι ένα συνηθισμένο γεγονός..

Αν για παράδειγμα έχει γίνει ένα τρακάρισμα ή είναι κλειστός ένα δρόμος για κάποιο άλλο λόγο και όχι γιατί πάνε ή φεύγουν όλοι προς/από τις δουλείες τους (το πρωί και το απόγευμα)

Και εν πάσει περιπτώσει αν είναι τσάπα δεν λέμε όχι..

Edited by zafevolution
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να χαλάσω το θέμα να πω ότι το TMC προς το παρών δεν έχει νόημα εκτός και αν θέλεις να το πληρώνεις..

Μιλάμε πάντα για την περίπτωση της Ελλάδας..

Πάντως δεν καταλαβαίνω τι το θες το GPS+TMC αφού αν κρίνω από τις απαντήσεις σου δεν πρέπει να έχεις ούτε δίπλωμα οδήγησης..

Έχεις κλείσει τα 18..?

Κακώς ασχολούμαι..

Edit: Τώρα θυμήθηκα που σε έχω ξαναδεί.. Σε είχα για σοβαρότερο από τη στιγμή που ασχολείσαι.. Κρίμα..

Να λυπάσαι για τον ευατό σου που δεν γνωρίζεις βασικά πράγματα.

Σου χαρίζανε γάιδαρο (ΤΜC) και το κοιτούσες στα δόντια.

Φυσικά και κακώς ασχολείσαι αφού είσαι εκτός θέματος.

Το μόνο που έκανες είναι να απαξιώσεις το TMC λες και είσαι υπάλληλος αντίπαλης εταιρίας του χώρου.

Η ερώτηση ήταν σαφέστατη

Μήπως έχει βάλει κανείς 2din GPS σε Polo 9N που να υποστηρίζει και ΤΜC?

Edited by odytsak
Link to comment
Share on other sites

να ειστε εντος θεματος η τουλαχιστον να περιοριζεστε στο θεμα κ οχι σε προσωπικους χαρακτηρισμους

Link to comment
Share on other sites

να ειστε εντος θεματος η τουλαχιστον να περιοριζεστε στο θεμα κ οχι σε προσωπικους χαρακτηρισμους

To να μην γνωρίζει κανείς, πραγματικά δεν με πειράζει.

Και φυσικά δεν είναι υποχρεωμένος κάποιος, είτε γνωρίζει είτε όχι, να απαντήσει στα ερωτήματά μου.

Οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί δεν μ'αρέσουν

(είσαι ασόβαρος, κακώς ασχολούμαι μαζί σου, είσαι κάτω των 18, τι το θέλεις δεν έχεις δίπλωμα κλπ)

και ειδικά από παιδιά της τρυφερής ηλικίας των 25 χρόνων

όπως είναι ο κύριος Β. Ζ. (zafevolution) από την Τρίπολη.

Link to comment
Share on other sites

To να μην γνωρίζει κανείς, πραγματικά δεν με πειράζει.

Και φυσικά δεν είναι υποχρεωμένος κάποιος, είτε γνωρίζει είτε όχι, να απαντήσει στα ερωτήματά μου.

Οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί δεν μ'αρέσουν

(είσαι ασόβαρος, κακώς ασχολούμαι μαζί σου, είσαι κάτω των 18, τι το θέλεις δεν έχεις δίπλωμα κλπ)

και ειδικά από παιδιά της τρυφερής ηλικίας των 25 χρόνων

όπως είναι ο κύριος Β. Ζ. (zafevolution) από την Τρίπολη.

Αν ήμουν admin θα σε ειχα πετάξει εξω απο νωρις. Δεν μπορεις να εκθέτεις ανθρώπους και ονόματα δημόσια.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθα να παίξουμε μπαλίτσα... ποιον θα πετάξουμε έξω;

Λοιπόν, για να σοβαρευτούμε λίγο...

Προσωπικοί χαρακτηρισμοί, έκθεση προσωπικών δεδομένων (ον/νυμα) κ.α. δεν ακολουθούν τους όρους χρήσης αυτού του δικτυακού τόπου.

Στην επόμενη παραβίασή τους πάμε για αποβολή...

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν admin θα σε ειχα πετάξει εξω απο νωρις. Δεν μπορεις να εκθέτεις ανθρώπους και ονόματα δημόσια.

Δεν εκθέτω κανέναν και ούτε φυσικά είμαι ντέντεκτιβ, μόνος του έχει βάλει για υπογραφή του το facebook.

Στο θέμα μας... για όποιον ενδιαφέρεται για tmc στο αυτοκίνητο,

μιλώντας με αρκετούς κατασκευαστές (Κινέζους) μέσω email

κανένας δεν μου εγγυήθηκε ότι θα δουλέψει το TMC (ο δέκτης) 100%

και επειδή είναι προσθετο κανείς δεν μου εγγυήθηκε επιστροφή χρηματων.

Τελικά κατέληξα σ'αυτό λόγω της σούπερ τιμής του.

http://www.autodvdgps.com/vw-polo-dvd-gps-player-with-digital-hd-touchscreenpip-rds-bluetoothvcdc-p-746.html

Ούτως ή άλλως έχω TMC στο PNA μου για όποτε το χρειαστώ.

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.

Καλό καλοκαίρι και καλές διακοπές.

Edited by odytsak
Link to comment
Share on other sites

To να μην γνωρίζει κανείς, πραγματικά δεν με πειράζει.

Και φυσικά δεν είναι υποχρεωμένος κάποιος, είτε γνωρίζει είτε όχι, να απαντήσει στα ερωτήματά μου.

Οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί δεν μ'αρέσουν

(είσαι ασόβαρος, κακώς ασχολούμαι μαζί σου, είσαι κάτω των 18, τι το θέλεις δεν έχεις δίπλωμα κλπ)

και ειδικά από παιδιά της τρυφερής ηλικίας των 25 χρόνων

όπως είναι ο κύριος (zafevolution) από την Τρίπολη.

Ο λόγος που έγραψα ότι έγραψα είναι γιατί έδινες απαντήσεις λες και είναι κάποιο μυστικό και δεν πρέπει να το γνωρίζουμε..

Γι αυτό το λόγο είναι και τα forum για λύνουμε απορίες και τα λοιπά..

Εννοείται πως δεν έχω σχέση με κάποια εταιρία GPS και φυσικά σαν καταναλωτής θα ήθελα να ξέρω τα πάντα πριν αγοράσω κάτι.. Όπως όλοι..

Και είπα κρίμα γιατί ενώ είσαι από τα παιδιά του gpspocket θα μπορούσες να μας ενημερώσεις όλους και να μας βοηθήσεις σε αντίστοιχες επιλογές..

Ζητώ συγνώμη για την παρεξήγηση που έγινε και δεν είχα σκοπό να σε προσβάλω..

Τους λόγους τους εξήγησα..

Όσο για τις υπόλοιπες αντιδράσεις και απαντήσεις τις ξεχνάω γιατί δεν μπορώ να πω ότι ήταν οι καλύτερες ειδικά από ανθρώπους που είναι Mod στα μεγαλύτερα forum..

Σου έστειλα και Pm..

Edited by zafevolution
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.