Jump to content
cyclopss2009

Επισκευή Εξωτερικού Καθρέφτη Σε Passat Tsi

Recommended Posts

Γεια χαρά παιδιά. Σήμερα είχα ένα ψιλο-accident με το Passat Tsi μου, ενθύμιο του οποίου είναι ένα ελαφρώς βουλιαγμένο φτερό (το μπροστά αριστερά, ακριβώς πάνω από τον τροχό), με το απαραίτητα συνοδευόμενο αποχρωματισμό (μάλλον θα χρειαστεί βάψιμο όλο το φτερό, εκτός αν τη γλιτώσω με καμία αλλοιφή), και επίσης ένας μερικώς σπασμένος εξωτερικός καθρέφτης (του οδηγού). Αυτό που με απασχολεί είναι κυρίως ο καθρέφτης, του οποίου η μόνη βλάβη είναι το σπάσιμο στο διαφανές εξωτερικό τζαμάκι, μέσα από το οποίο φαίνεται το φως του φλας. Καμία άλλη ζημιά, το τζάμι του καθρέφτη είναι άθικτο, τα φωτάκια του φλας δουλεύουν κανονικά, το μοτέρ κίνησης του καθρέφτη λειτουργεί κανονικά, μόνο το εξωτερικό διαφανές τζαμάκι έχει σπάσει και μάλιστα όχι όλο, μόνο ένα κομμάτι του.

Μέχρι να πάω αύριο να μου πουν στον τοπικό αντιπρόσωπο (μένω στο Βόλο) πόσο θα πάει το μαλλί, και μέχρι να ξεμπερδέψω με τις ασφαλιστικές και τα ρέστα, μπορεί να μου πει κάποιος αν έχει σχετική εμπειρία; Και αν ναι, πόσο να περιμένω ότι θα μου στοιχήσει πάνω-κάτω; Το εξωτερικό κάλυμμα του καθρέφτη είναι όλο ένα κομμάτι φιξ; Αλλάζει τμηματικά, π.χ μόνο το εξάρτημα που έχει βλάβη;

Με καίει κυρίως το θέμα του καθρέφτη, γιατί τα λαμπάκια του φλας που έχει επάνω είναι εκτεθιμένα και είχαμε βροχή σήμερα, φοβάμαι για κανένα βραχυκύκλωμα. Μέχρι να το λύσω και να σταματήσει τις αναποδιές του ο καιρός, δε μπορώ να κινήσω το αμάξι μου.

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :D

Edited by cyclops
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε.Ο καθρέφτης έχει εξωτερικά 2 τμήματα.Το κάλλυμα του καθρέφτη που είναι βαμμένο στο χρώμα του αυτοκινήτου και το φλας.Μπορείς λοιπόν να αλλάξεις μόνο το φλας και θα είσαι οκ.Γύρω στα 30-40 ευρώ πρέπει να κοστίζει και αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να το αλλάξεις και μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε.Ο καθρέφτης έχει εξωτερικά 2 τμήματα.Το κάλλυμα του καθρέφτη που είναι βαμμένο στο χρώμα του αυτοκινήτου και το φλας.Μπορείς λοιπόν να αλλάξεις μόνο το φλας και θα είσαι οκ.Γύρω στα 30-40 ευρώ πρέπει να κοστίζει και αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να το αλλάξεις και μόνος σου.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Μπορώ να πω ότι ανακουφίστηκα κάπως γιατί θα ταξιδέψω εκτός πόλης το ΣΚ και ήθελα τουλάχιστον ο καθρέπτης να είναι έτοιμος.΄Οσο για το βούλιαγμα, σίγουρα θα πάρει λίγο παραπάνω σε χρόνο και σίγουρα πολύ παραπάνω σε χρήματα. Όπως και να έχει θα ρωτήσω και αύριο στον επίσημο έμπορο εδώ στο Βόλο να δω τι θα μου πούνε.

Θενξ και πάλι. :D

Edited by cyclops
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν ήταν κάτι το πολύ σημαντικό. Γύρω στα 25€ κόστισε η αλλαγή του φλας του εξωτερικού καθρέπτη και άλλα 120€ περίπου η επισκευή του βουλιάγματος του φτερού. Ούτε 150€ στο σύνολο. Τώρα το μωρό μου είναι και πάλι σαν καινούργιο. Και πάλι καλά λέω... :)

Edited by cyclops
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα των VW.

 

Στενό συγγενικό μου πρόσωπο έχει το passat 1,8 TSI του 2010  με αυτόματο κιβώτιο. Στα καλά των καθουμένων και αφού έχω αναλάβει την συντήρηση του διαπίστωσα ότι κρέμονται και είναι έτοιμοι να πέσουν και οι 2 καθρέφτες του αυτοκινήτου. Έχει παρουσιαστεί σε κάποιον φίλο το πρόβλημα ;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως καποιο παιδακι κρεμαστηκε


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2017 at 7:07 ΜΜ, Mpampisdl said:

Το γυαλί του καθρέπτη κρέμασε, δηλαδή ξεκόλησε και ήταν έτοιμο να πέσει

Το έχω πάθει και στους δύο καθρέφτες

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.