Jump to content
geocha

[Ok] Check Engine Μονιμα Αναμμενο ...Φρενα Τωρα!

Recommended Posts

Βρε συ! Διαβαζεις καθολου τι γραφω? Λεμε οτι μπαινω σε στροφη με 30-40 χλμ, που την παιρνεις ανετα με 50-60 και τσιμπαω το φρενο...Αλλου ο κ@λ@ς αλλου η μουρη! Ποια ορια μου λες τωρα! Με το αγροτικο του '87 που εχω μπαινω με περισσοτερα! Το θεμα ειναι ομως οτι παλια αυτο δεν μου το εκανε closedeyes.gif

Αυτό που λες μπορεί να οφείλεται σε κακή πρόσφυση ελαστικών + κακή ευθυγράμμιση + κακή ζυγοστάθμιση.

Το "αγροτικό του '87" είναι κατά 500 κιλά (μη πω παραπάνω) ελαφρύτερο απο το Golf!

Πόσα χιλιόμετρα έχεις? Σε τι δρόμους τα έκανες? Ρωτάω γιατί τα αμορτισέρ αέρα-λαδιού που έχουμε στα αμάξια μας δεν είναι φτιαγμένα να αντέχουν στους δρόμους-χρήση που αντέχουν τα αμορτισέρ του "αγροτικού του '87" που έχεις!!! Ούτε και η ανάρτηση-συνεμπλόκ-μπαράκια ζανφορ-.......

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες μπορεί να οφείλεται σε κακή πρόσφυση ελαστικών + κακή ευθυγράμμιση + κακή ζυγοστάθμιση.

Το "αγροτικό του '87" είναι κατά 500 κιλά (μη πω παραπάνω) ελαφρύτερο απο το Golf!

Πόσα χιλιόμετρα έχεις? Σε τι δρόμους τα έκανες? Ρωτάω γιατί τα αμορτισέρ αέρα-λαδιού που έχουμε στα αμάξια μας δεν είναι φτιαγμένα να αντέχουν στους δρόμους-χρήση που αντέχουν τα αμορτισέρ του "αγροτικού του '87" που έχεις!!! Ούτε και η ανάρτηση-συνεμπλόκ-μπαράκια ζανφορ-.......

Ολα αυτα που λες παιζουν! Γι'αυτο θελω να παω να μου το δουν.Εχω 40000χλμ αλλα τα εχω κανει σε ψιλοσκατοδρομους thumbsdown.gif Ειδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν βλεπω κανενα "θεματακι" με τα φρενα.

Μαλλον με τα φρενα σου εννοεις.

Γιατι στο δικο μου το πενταλ σε αποτομο φρεναρισμα βυθιζεται πολυ ευκολα σε σημειο που τερματιζει. Εχω κανει αναλογο θεμα στα φρενα. Παρολο που εχουν αλλαχτει καποια πραγματα η κατασταση ειναι ιδια και απο αντιπροσωπεια μερια λενε πλεον οτι ειναι φυσιολογικο ασχετα αν αρχικα θεωρησαν οτι ειχε προβλημα και αλλαξαν τρομπες/μοναδα ABS χωρις ομως ουσιαστικο αποτελεσμα. Το θεμα ειναι οτι και σε ενα αλλο που δοκιμασα τα φρενα ειχαν την ιδια αισθηση οπως παλι και στο προηγουμενο tsi μου. Να φανταστεις πιο ασφαλη αισθηση μου δινουν τα φρενα στο Colt που εχω παρα στο Γκολφ.

Τελος παντων, ο καθενας με την γνωμη του.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον με τα φρενα σου εννοεις.

Γιατι στο δικο μου το πενταλ σε αποτομο φρεναρισμα βυθιζεται πολυ ευκολα σε σημειο που τερματιζει. Εχω κανει αναλογο θεμα στα φρενα. Παρολο που εχουν αλλαχτει καποια πραγματα η κατασταση ειναι ιδια και απο αντιπροσωπεια μερια λενε πλεον οτι ειναι φυσιολογικο ασχετα αν αρχικα θεωρησαν οτι ειχε προβλημα και αλλαξαν τρομπες/μοναδα ABS χωρις ομως ουσιαστικο αποτελεσμα. Το θεμα ειναι οτι και σε ενα αλλο που δοκιμασα τα φρενα ειχαν την ιδια αισθηση οπως παλι και στο προηγουμενο tsi μου. Να φανταστεις πιο ασφαλη αισθηση μου δινουν τα φρενα στο Colt που εχω παρα στο Γκολφ.

Τελος παντων, ο καθενας με την γνωμη του.

Off Topic

Τι να πω δεν ξερω, vw ειναι αυτη:blink: οτι και να πεις μπορει να βγεις λαθος
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον με τα φρενα σου εννοεις.

Γιατι στο δικο μου το πενταλ σε αποτομο φρεναρισμα βυθιζεται πολυ ευκολα σε σημειο που τερματιζει. Εχω κανει αναλογο θεμα στα φρενα. Παρολο που εχουν αλλαχτει καποια πραγματα η κατασταση ειναι ιδια και απο αντιπροσωπεια μερια λενε πλεον οτι ειναι φυσιολογικο ασχετα αν αρχικα θεωρησαν οτι ειχε προβλημα και αλλαξαν τρομπες/μοναδα ABS χωρις ομως ουσιαστικο αποτελεσμα. Το θεμα ειναι οτι και σε ενα αλλο που δοκιμασα τα φρενα ειχαν την ιδια αισθηση οπως παλι και στο προηγουμενο tsi μου. Να φανταστεις πιο ασφαλη αισθηση μου δινουν τα φρενα στο Colt που εχω παρα στο Γκολφ.

Τελος παντων, ο καθενας με την γνωμη του.

1) Εάν δεν σου έχουν αλλάξει αντλία φρένων, θες οπωσδήποτε αλλαγή!!!

2) Αλλιώς πρόκειται για μια ακόμα ΛΑΘΟΣ-ΕΛΛΙΠΗΣ εξαέρωση του συστήματος φρένων από τα "τζιμάνια" των συνεργείων!!!

Αυτή η συμπεριφορά του πεντάλ μαρτυρά πιο πολύ το πρώτο που σου γράφω! Αλλά δεν αποκλείεται να συμβαίνουν και τα δύο μαζί!

Ακόμα και σε μια Rolls Royce να το κάνεις αυτό (τα παραπάνω που γράφω) την ίδια συμπεριφορά θα έχει το φρένο σου...

Και δεν είναι θεωρίες ή γνώμες αυτά που σου γράφω! Αλλά γεγονότα-εμπειρίες-τεχνικές γνώσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε φυγει τελειως εκτος θεματος αλλα καπου ειχα διαβασει οτι θελει και κωδικοποίηση μετα την αλλαγη υγρων και αν θυμαμε καλα λεω αν.... το ειχε πει ο σβουρας.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε φυγει τελειως εκτος θεματος αλλα καπου ειχα διαβασει οτι θελει και κωδικοποίηση μετα την αλλαγη υγρων και αν θυμαμε καλα λεω αν.... το ειχε πει ο σβουρας.

Έτσι είναι! Κατά την διάρκεια της εξαέρωσης του συστήματος πέδησης θέλει το VAS 5051.

Έχω αναφέρει κι εγώ και άλλοι "συνάδελφοι" σε σχετικό θέμα (που έχει σχέση με τα φρένα) το πως γίνεται η αλλαγή υγρών φρένων.

Τώρα που το λες είδα ότι έχουμε ξεφύγει από το θέμα τελείως, αλλά ο φίλος μας άλλαξε τον τίτλο και έβαλε τα "φρένα" οπότε δεν χρειάζεται να αυτοσβηστώ.... :)

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω πηγα να σβησω καποια αλλα ειδα τα 'φρενα' στον τιτλο και τα αφησα.

Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις. Να δω που θα βρω μια σοβαρη αντιπροσωπεια να κανει αυτα.

Οποτε αλλο αντλια φρενων αλλο τρομπα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω πηγα να σβησω καποια αλλα ειδα τα 'φρενα' στον τιτλο και τα αφησα.

Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις. Να δω που θα βρω μια σοβαρη αντιπροσωπεια να κανει αυτα.

Οποτε αλλο αντλια φρενων αλλο τρομπα?

Το ίδιο είναι τρόμπα=αντλία φρένων.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου ειχαν πει οτι αλλαξαν την πρωτη φορα. Βεβαια παραστατικα δεν πηρα λογω οτι ηταν στην εγγυηση.

Αυτο το χωρις παραστατικα μου την σπαει τρελα! Πως ξερεις οτι οντως αλλαξαν το ανταλλακτικο...Παρτοαυγο και κουρεφτο και απεδειξε οτι δεν εισαι ελεφαντας και κανεις φωλειες στα δεντρα! shockgun.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το χωρις παραστατικα μου την σπαει τρελα! Πως ξερεις οτι οντως αλλαξαν το ανταλλακτικο...Παρτοαυγο και κουρεφτο και απεδειξε οτι δεν εισαι ελεφαντας και κανεις φωλειες στα δεντρα! shockgun.gif

+1000000

Κανονικά είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να σου παραδώσουν απόδειξη-παραστατικά ανταλλακτικών με μηδενικό κόστος (αλλά όχι για τις παροχές υπηρεσιών)!

Σε μένα τουλάχιστον το κάνανε ίσως επειδή έχω δουλέψει στα συνεργεία αυτά και με ξέρουν! Κακώς βέβαια γιατί πρέπει να τα δίνουν σε όλους τους πελάτες εγγυήσεων, αλλά βαριούνται...

Αν είχαμε όρεξη όταν μας λένε ότι δεν δίνουν "χαρτιά" γιατί είναι εγγύηση, και φωνάζαμε την προστασία καταναλωτή ή την αστυνομία, θα δεις για πότε θα τύπωναν το χαρτί αυτό! Σε δευτερόλεπτα!!!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

+1000000

Κανονικά είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να σου παραδώσουν απόδειξη-παραστατικά ανταλλακτικών με μηδενικό κόστος (αλλά όχι για τις παροχές υπηρεσιών)!

Σε μένα τουλάχιστον το κάνανε ίσως επειδή έχω δουλέψει στα συνεργεία αυτά και με ξέρουν! Κακώς βέβαια γιατί πρέπει να τα δίνουν σε όλους τους πελάτες εγγυήσεων, αλλά βαριούνται...

Αν είχαμε όρεξη όταν μας λένε ότι δεν δίνουν "χαρτιά" γιατί είναι εγγύηση, και φωνάζαμε την προστασία καταναλωτή ή την αστυνομία, θα δεις για πότε θα τύπωναν το χαρτί αυτό! Σε δευτερόλεπτα!!!

Παντως σε μενα ( φτου φτου) παντοτε μου δινουν και μου εδιναν παραστατικά ανταλλακτικών με μηδενικό κόστος.....τυχαιο?...δε νομιζω new_lol.gif

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.