Jump to content
nikosstr

Δεν Ανοίγει Το Πορτμπαγκαζ Σε Golf V

Recommended Posts

Πατάω το κουμπί στο κλειδί για να ξεκλειδώσουν οι πόρτες, και δεν ξεκλείδωσε το πορτμπαγκαζ. Δεν ξεκλειδώνει ούτε με το εσωτερικό κουμπί, που είναι στην πόρτα του οδηγού. Μπορώ να το ανοίξω με άλλον τρόπο? Αν ρίξω τα καθίσματα, μπορώ να κάνω κάτι μέσα από το προτμπαγκαζ?

Το αυτοκίνητο είναι Golf V FSI μοντ. 2005.

Link to comment
Share on other sites

Πατάω το κουμπί στο κλειδί για να ξεκλειδώσουν οι πόρτες, και δεν ξεκλείδωσε το πορτμπαγκαζ. Δεν ξεκλειδώνει ούτε με το εσωτερικό κουμπί, που είναι στην πόρτα του οδηγού. Μπορώ να το ανοίξω με άλλον τρόπο? Αν ρίξω τα καθίσματα, μπορώ να κάνω κάτι μέσα από το προτμπαγκαζ?

Το αυτοκίνητο είναι Golf V FSI μοντ. 2005.

Πιθανοτα να εχει προβλημα στο κλειστρο. Και σε μενα ειχε προβλημα και μου αντικατεστησαν την κλειδαρια(μαζι με το σημα). Περνα απο την αντι/πειο να δεις τι θα σου πουν. Αν εισαι και μεσα στην εγγυηση ακομα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτα να εχει προβλημα στο κλειστρο. Και σε μενα ειχε προβλημα και μου αντικατεστησαν την κλειδαρια(μαζι με το σημα). Περνα απο την αντι/πειο να δεις τι θα σου πουν. Αν εισαι και μεσα στην εγγυηση ακομα καλυτερα.

Όταν το πήγες εσύ, ήσουν μέσα στην εγγύηση; (αν όχι πόσο πήγε το θέμα; )

Έχει αρχίσει κι εμένα να μου κάνει κάτι κουλά πότε-πότε.

Και το καλύτερο; Δεν ανοίγει η ΚΑΙ πόρτα στο πίσω κάθισμα από τη μεριά του συνοδηγού!!

Με τίποτα όμως!!!

Τι διάολο; Από χαρτί τα φτιάχνουν;;;

Όποιος ξέρει από τιμές ας ρίξει ένα "περίπου" να δούμε τι παίζει

Edited by Tallman
Link to comment
Share on other sites

Όποιος ξέρει από τιμές ας ρίξει ένα "περίπου" να δούμε τι παίζει

"περιπου"

Αστειακι.. :p

Link to comment
Share on other sites

Και το καλύτερο; Δεν ανοίγει η ΚΑΙ πόρτα στο πίσω κάθισμα από τη μεριά του συνοδηγού!!

Με τίποτα όμως!!!

Αυτο ειναι σοβαρο. Εισαι σε εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

Πατάω το κουμπί στο κλειδί για να ξεκλειδώσουν οι πόρτες, και δεν ξεκλείδωσε το πορτμπαγκαζ. Δεν ξεκλειδώνει ούτε με το εσωτερικό κουμπί, που είναι στην πόρτα του οδηγού. Μπορώ να το ανοίξω με άλλον τρόπο? Αν ρίξω τα καθίσματα, μπορώ να κάνω κάτι μέσα από το προτμπαγκαζ?

Το αυτοκίνητο είναι Golf V FSI μοντ. 2005.

Περίπου στο ύψος που είναι τα χερούλια για να κλείνεις το Πορτ μπαγκάζ έχει ένα πλαστικό κλιψακι σαν κι αυτό :

http://img99.imageshack.us/img99/6404/74598349.jpg

βγάζοντας το θα δεις το ξεκλείδωμα εκτάκτου ανάγκης ... όπως κοιτάς την φωτογραφία θα σπρώξεις το κάθετο πλαστικό κομμάτι προς τ' αριστερά με προσοχή πάντα !

Ελπίζω να βοήθησα !

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι σοβαρο. Εισαι σε εγγυηση?

Δυστυχώς όχι!!

και δεν έχω βρει και κάποιο βιντεάκι ή κάτι σχετικό που να μπορεί να βοηθήσει.

για να βγάλω το οτιδήποτε (ταπετσαρία ή εξωτερικό φύλλο) πρέπει να είναι η πόρτα ανοιχτή!!

το χερούλι από έξω δεν έχει πρόβλημα αλλά το μέσα δε κουνιέται! κάτι το μπλοκάρει

Ελπίζω να μην χρειάζεται να κοπεί η πόρτα γιατί πολύ απλά δε πρόκειται γίνει κάτι τέτοιο. μάλλον θα είναι το πρώτο 4πορτο Golf!

Link to comment
Share on other sites

Σου εξήγησε ο Speedy παραπάνω πως ανοίγει το πορτ-μπαγκάζ ρίχνοντας τα καθίσματα από μέσα.Διαβασέ το προσεκτικά και θα το καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι!!

και δεν έχω βρει και κάποιο βιντεάκι ή κάτι σχετικό που να μπορεί να βοηθήσει.

για να βγάλω το οτιδήποτε (ταπετσαρία ή εξωτερικό φύλλο) πρέπει να είναι η πόρτα ανοιχτή!!

το χερούλι από έξω δεν έχει πρόβλημα αλλά το μέσα δε κουνιέται! κάτι το μπλοκάρει

Ελπίζω να μην χρειάζεται να κοπεί η πόρτα γιατί πολύ απλά δε πρόκειται γίνει κάτι τέτοιο. μάλλον θα είναι το πρώτο 4πορτο Golf!

Δεν εισαι ο πρωτος!!

Σε φιλο παντως εντος εγγυησης του καψανε την εξωτερικη λαμαρινα της πορτα για να ανοιξουν και του την αντικατεστησαν. Μαλιστα ο φιλος ειχε προβλημα και στις δυο πορτες αστα γ@μ@σετα!!!

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Δεν εισαι ο πρωτος!!

Σε φιλο παντως εντος εγγυησης του καψανε την εξωτερικη λαμαρινα της πορτα για να ανοιξουν και του την αντικατεστησαν. Μαλιστα ο φιλος ειχε προβλημα και στις δυο πορτες αστα γ@μ@σετα!!!

Ωραία!!!!!!!! Τα πιάσαμε....

Πόσο του πήγε το θεματάκι;

Ήταν μέσα στην εγγύηση οπότε και έπαιξε αντιπροσωπεία ή το πήγε κάπου έξω; (και που; )

Ευχαριστημένος; δεν του ξαναπαρουσίασε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Όταν το πήγες εσύ, ήσουν μέσα στην εγγύηση; (αν όχι πόσο πήγε το θέμα; )

Ναι ημουν στην εγγυηση και μαλιστα μου αλλαξαν και τον διακοπτη των φωτων γτ πρεπει να ηταν σπασμενος!!!

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχει καεί κάποια ασφάλεια των ηλεκ/μαγνητικών?για τσέκαρε τις ασφάλειες που αφορούν αυτό το κομμάτι μία προς μία...

Έβαλε ένας φίλος μου το vag com και του έβγαλε τα σφάλματα που είχα αλλά δεν μπόρεσε να διορθώσει το πρόβλημα στην πόρτα.

Οπότε αν δεν είναι ασφάλεια τότε μάλλον είναι κάτι μηχανικό.

Δεν έχω κοιτάξει τα σφάλματα (στο google) από το file που έχω, να δω ακριβώς τι είναι.

Μακάρι να είναι τόσο απλό όσο μια καμμένη ασφάλεια

Link to comment
Share on other sites

Έβαλε ένας φίλος μου το vag com και του έβγαλε τα σφάλματα που είχα αλλά δεν μπόρεσε να διορθώσει το πρόβλημα στην πόρτα.

Οπότε αν δεν είναι ασφάλεια τότε μάλλον είναι κάτι μηχανικό.

Δεν έχω κοιτάξει τα σφάλματα (στο google) από το file που έχω, να δω ακριβώς τι είναι.

Μακάρι να είναι τόσο απλό όσο μια καμμένη ασφάλεια

Γιατι δεν ανεβαζεις τα σφαλματα να σου πουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν ανεβαζεις τα σφαλματα να σου πουμε.

Οκ, μόλις βρω χρόνο θα το κάνω γιατί δεν έχω μαζί μου το αρχείο. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να μην κάθομαι και ανεβάζω όλο το log file βρήκα το σημείο που γράφει για τις πόρτες και μου βγάζει σφάλμα στην μπροστινή του οδηγού και στην πίσω του συνοδηγού.

Μου γράφει:

--------------------------------------------------------------

Address 42: Door Elect, Driver Labels: 1K0-959-701-MIN3.lbl

Part No SW: 1K0 959 701 M HW: 1K0 959 701 M

Component: Tuer-SG 005 0987

Coding: 0000180

Shop #: WSC 01279 785 00200

2 Faults Found:

00096 - Drivers Door Central Locking (Safe) Motor (V161)

012 - Electrical Fault in Circuit

00928 - Locking Module for Central Locking; Front Driver Side (F220)

008 - Implausible Signal

--------------------------------------------------------------------

και

--------------------------------------------------------------------

Address 72: Door, Rear Right Labels: 1K0-959-704-GEN3.lbl

Part No SW: 1K0 959 704 K HW: 1K0 959 704 K

Component: Tuer-SG 005 0913

Coding: 0000144

Shop #: WSC 01279 785 1012552

2 Faults Found:

00099 - Right Rear Central Locking (Safe) Motor (V164)

012 - Electrical Fault in Circuit

00931 - Locking Module for Central Locking; Rear Right (F223)

008 - Implausible Signal

---------------------------------------------------------------------

Λοιπόν;

Ξέρει κάποιος να μου πει τι παίζει;

Το παρουσιάζει σαν "βλάβη στο ηλεκτρικό σύστημα" και "αβάσιμο μήνυμα"

αλλά δεν καταλαβαίνω που μπορεί να οφείλεται.

Δηλ αν ήταν κάτι μηχανικό θα διάβαζε ότι δεν υπάρχει ηλεκτρική βλάβη;

ή επειδή δεν μπορεί να ξεμπλοκάρει η κλειδαριά, έτσι κι αλλιώς νομίζει ότι οφείλεται σε ηλεκτική βλάβη; :)

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι ο υπολογιστης του αυτοκινητου δεν μπορει να ελεγξει την πισω δεξια πορτα, αυτο λεει εκει τωρα για να δεις τι ακριβως ειναι, οπως καταλαβαίνεις πρεπει να προχωρισεις σε επεμβαση. Έλεγχος πόρτας, υπολογιστή, καλωδίωση, κλπ

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον nikoskallithea αλλά σε περίπτωση που δεν βρεις άκρη καλύτερα να ελέγξεις και τον εγκέφαλο άνεσης καθώς επίσης και τη μονάδα κεντρικού κλειδώματος που βρίσκεται στη πόρτα του οδηγού ...

Off Topic

Μπορεί να είναι άσχετο αλλά μπορεί και όχι .... φίλος είχε πρόβλημα με τις κλειδαριές . Μόλις ξεπερνούσε τα 20 χλμ (όπως όλοι γνωρίζουμε υπάρχει η δυνατότητα να κλειδώνει τις πόρτες) στου φίλου του πετούσε την ασφάλεια του οδηγού επάνω ... τελικά χρειάστηκε αλλαγή ο εγκέφαλος άνεσης (400¤). Μου ανέφερε κάτι και για τη μονάδα κεντρικού κλειδώματος αλλά η κουβέντα σταμάτησε εκεί γιατί πιαστήκαμε με άλλο θέμα , θα τον ρωτήσω ξανά και θα σας πω για να υπάρχει τουλάχιστον σαν αναφορά ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Δεν ξέρω αν πρέπει να ευχηθώ να είναι ο εγκέφαλος άνεσης ή κάτι άλλο.

400Ε δεν είναι και λίγα αλλά ελπίζω να μην είναι ακόμη χειρότερα!!

Όταν με το καλό αποφασίσω να το πάω σε κανέναν ηλεκτρολόγο να το κοιτάξει, θα γράψω αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.