Jump to content
stelios_tsi

Συμπληρωση Λαδιων Σε Tsi 140..Προβλημα?

Recommended Posts

Γεια σας παιδες!!! Εχω προβλιματιστει μετα το 2ο service στο -golf (140)2007- ενω στο πρωτο δεν συμπληρωσα σταγονα λαδι τωρα μεσα σε 12,000χλμ περιπου εχω συμπληρωσει 2λιτρα! Το ρωτησα στην αντιπροσωπια κ μου ειπαν οτι ειναι λεει φυσιολογικο!Ουτε ο wankel δεν καιει τοσο.. Εσας ποσο σας καιει περιπου??? Αν ειναι ετσι στα επομενα service δεν χρειαζεται καθολου αλλαγη λαδιων...

Edited by suprecharger
Link to comment
Share on other sites

2 λιτρα ειναι πολλα παιδια closedeyes.gif αλλα και τα λαδια ειναι φουλ συνθετικα , κατι παιζει , αλλαζεις λαδια με αλλα καταλληλα και το παρακολουθεις το θεμα ,,,

Link to comment
Share on other sites

σωστα,2λιτρα δεν δικαιολογουνται,ελεγξε για τυχον διαρροη ,αλλιως πανε σε 5-30.εχω κ γω 140 tsi με 32000χλμ,αλλαγη λαδιων καθε 8000 με 10000χλμ,εχω συμπληρωσει για πρωτη φορα πριν λιγες μερες περιπου 200ml.καλη τυχη φιλε...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι οι κινητηρες tsi φορανε 5-40 κ στην αντιπροσωπια αυτο βαζουν δεν το εχω αλλαξει..Εγω ρωτησα στον συγκεκριμενο κινητηρα με το συγκεκριμενο λαδι αν συμπληρωνετε κ ποσο....αλλοιως η δουλεια παει στην διαρροη αν κ δεν εχω εντωπισει τπτ....το αμαξι κινειται μονο σαββατοκυριακα εχω 45,000χλμ περιπου απ το 2007 κ φοραω φιλτρο-εξατμισι..και το δουλευω κ νορμαλ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι οι κινητηρες tsi φορανε 5-40 κ στην αντιπροσωπια αυτο βαζουν δεν το εχω αλλαξει..Εγω ρωτησα στον συγκεκριμενο κινητηρα με το συγκεκριμενο λαδι αν συμπληρωνετε κ ποσο....αλλοιως η δουλεια παει στην διαρροη αν κ δεν εχω εντωπισει τπτ....το αμαξι κινειται μονο σαββατοκυριακα εχω 45,000χλμ περιπου απ το 2007 κ φοραω φιλτρο-εξατμισι..και το δουλευω κ νορμαλ...

5-40?? popeye.gif 5-30 παιρνουν αυτοι οι κινητηρες,εμενα προσωπικα στα 42000 χλμ που εχω απο αλλαγη σε αλλαγη δεν καιει σταγονα,με σκισιμο κιολας.

Link to comment
Share on other sites

5-40?? popeye.gif 5-30 παιρνουν αυτοι οι κινητηρες,εμενα προσωπικα στα 42000 χλμ που εχω απο αλλαγη σε αλλαγη δεν καιει σταγονα,με σκισιμο κιολας.

Το 5-30 ειναι πιο χοντρο λαδι γι αυτο δεν στο καιει..Τωρα αν ειχα στιν αρχη 5-30 δεν το ξερω αλλα δεν μου εχανε σταγονα..παντωσ στο 2ο service σε εξουσιοδωτιμενο μου εβαλε το 40ρι...αλλα κ παλι η ποσοτητα ειναι αρκετη..

Link to comment
Share on other sites

το θεμα το ειχα και εγω, στην αρχη μου εβαζαν 10w-40 στην αντιπροσωπια το αμαξι δεν εχανα σταγονα και τα αλλαζω απο μονος μου σε castrol edge 5w-30 και εχω παρατηρησει να τσιμπαει λιγο , φυσιολογικο μεχρη να συνιθισει τα πιο λεπτα και νεα λαδια

Link to comment
Share on other sites

Το 5-30 ειναι πιο χοντρο λαδι γι αυτο δεν στο καιει..Τωρα αν ειχα στιν αρχη 5-30 δεν το ξερω αλλα δεν μου εχανε σταγονα..παντωσ στο 2ο service σε εξουσιοδωτιμενο μου εβαλε το 40ρι...αλλα κ παλι η ποσοτητα ειναι αρκετη..

To 5w30 δεν ειναι πιο χοντρο απο το 5w40 φιλε μου.Ατιθετως, πιο ψιλο ειναι.Γυρνα σε 5w30.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε πολυ στην αρχη, δεν ξέρουμε ουτε τι λαδια πρεπει να βάλουμε στο αυτοκίνητο μας. Υπαρχουν και βιβλιαράκια για ριχτε μια ματια, αυτα που συζητάμε ειναι για παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

ολοι οι φιλοι μου που εχουν tsi και εγω 5-30 βαζουμε αυτο λενε και τα βιβλια και μια ερευνα στο internet να κανεις θα το δεις..

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε για διαρροη.φλαντζες καρτερ,σωληνακια,φιλτρο λαδιου ειναι τα πιο πιθανα σημεια διαρροων.

Link to comment
Share on other sites

θα τρελαθω ολα τα tsi δεν βαζουν 5-30?οσους ξερω με tsi βαζουν 5-30 οπως λεει και στο manual..μια φορα τους ρωτησα στην αντιπροσωπια να μην βαλω 5-30 και με εκραξαν!!μα καλα σε τι αντιπροσωπιες και εξουσιοδοτημενα πηγε ο φιλος..

Link to comment
Share on other sites

θα τρελαθω ολα τα tsi δεν βαζουν 5-30?οσους ξερω με tsi βαζουν 5-30 οπως λεει και στο manual..μια φορα τους ρωτησα στην αντιπροσωπια να μην βαλω 5-30 και με εκραξαν!!μα καλα σε τι αντιπροσωπιες και εξουσιοδοτημενα πηγε ο φιλος..

Σιγά μην σε υπολογίσουν!!!!!Ότι έχουν στοκ από λάδια θα σου βάλουν.Αν δεν έχουν 5-30 θα σου βάλουν είτε 5-40 ή 10-40 και τρέχα γύρευε......Γι αυτό πάντα πάμε με τα δικά μας λάδια για ν΄αποφύγουμε και τις ενδεχόμενες νοθείες και για να γίνω πιο σαφής τα περισσεύματα από τα καινούργια λάδια τα οποία μαζεύουν οι μηχανικοί και τα οποία πολλές φορές στα πασσάρουν ανενόχλητοι.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην σε υπολογίσουν!!!!!Ότι έχουν στοκ από λάδια θα σου βάλουν.Αν δεν έχουν 5-30 θα σου βάλουν είτε 5-40 ή 10-40 και τρέχα γύρευε......Γι αυτό πάντα πάμε με τα δικά μας λάδια για ν΄αποφύγουμε και τις ενδεχόμενες νοθείες και για να γίνω πιο σαφής τα περισσεύματα από τα καινούργια λάδια τα οποία μαζεύουν οι μηχανικοί και τα οποία πολλές φορές στα πασσάρουν ανενόχλητοι.

εγω οσες φορες αλλαξα λαδια στην αντιπροσωπια τα ειδα τα λαδια απο κοντα οτι ηταν σφραγισμενα και οτι ηταν 5-30...πολλες φορες φταιμε και οι ιδιοι που δεν διαβαζουμε το manual και επισης στην αντιπροσωπια που παω μπορεις να μπεις στο συνεργειο και να εισαι ακριβως διπλα στο αμαξι..αυτο που μου την σπαει εινα να μην σε αφηνουν προσωπικα εγω φευγω κατευθειαν..

Link to comment
Share on other sites

Λετε ομως να φταιει κ αυτο???Να μην εχω διαρροη δλδ κ να φταιει η πικνοτητα.....?αλλα κ παλι αφου το 5-30 ειναι πιο λεπτο λογικα θα μου το τρωει περισσοτερο...ετσι δεν ειναι???

Off topic: πριν 2-3 μερες μου κολλισε ενα honda κ χτες ενα golf 2 gti k ena MITO τα εραψα κανονικοτατα αν κ το gti πηγενε αρκετα καλα...

Link to comment
Share on other sites

Λετε ομως να φταιει κ αυτο???Να μην εχω διαρροη δλδ κ να φταιει η πικνοτητα.....?αλλα κ παλι αφου το 5-30 ειναι πιο λεπτο λογικα θα μου το τρωει περισσοτερο...ετσι δεν ειναι???

Off topic: πριν 2-3 μερες μου κολλισε ενα honda κ χτες ενα golf 2 gti k ena MITO τα εραψα κανονικοτατα αν κ το gti πηγενε αρκετα καλα...

Το οτι ειναι πιο ψιλο το 5w30 δε σημαινει απαραιτητα οτι θα στο καψει πιο ευκολα.Καθε κινητηρας εχει τις δικες του ανοχες.Η καταναλωση που εχεις θα μου φαινοταν φυσιολογικη σε Fsi μοτερ αλλα επειδη σε Tsi σπανια ακουμε για τετοιες τιμες καταναλωσης καλο θα ηταν να αλλαξεις το λαδι σε 5w30 full synthetic ομως και να το παρακολουθησεις.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι θα το αλλαξω σε 5-30 ειναι σιγουρο....Αλλα δε μου λετε ρε παιδες εσεις ποια λαδια βαζετε????Ειμαι αναμεσα στα Castrol κ στιν Shell που εχει κορυφαια λιπαντικα...Θελω να μου πειτε τιν γνωμη σας γιατι στο τελος θα μου βαλουν τηγανολαδα οι κλεφτες!!! :huh:

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε τα παιρνεις μονος σου και τους τα πας πακετο , οι περισσοτεροι βαζουν 2 συγκεκριμενα castrol edge και mobil 1 esp formula τα οποια ειναι απο τα κορυφαια στα δικα μας τουτουνια

Link to comment
Share on other sites

Το οτι θα το αλλαξω σε 5-30 ειναι σιγουρο....Αλλα δε μου λετε ρε παιδες εσεις ποια λαδια βαζετε????Ειμαι αναμεσα στα Castrol κ στιν Shell που εχει κορυφαια λιπαντικα...Θελω να μου πειτε τιν γνωμη σας γιατι στο τελος θα μου βαλουν τηγανολαδα οι κλεφτες!!! :p

Οπως ειπε και ο peolinio παρε τα Mobil 1 ESP Formula 5w30.Πολυ καλο λιπαντικο αν συγκρινεις τα χαρ/κα του.Τα βαζουμε πολλοι απο εδω μεσα και δεν εχουμε προβλημα καταναλωσης.Παντως Castrol δε θα σου συνιστουσα.Μπορεις να προμηθευτεις λιπαντικα απο τα www.trade-wind.gr και www.g-market.gr που εχουν πολυ καλες τιμες και γρηγορη παραδοση.

Link to comment
Share on other sites

εγω castrol 5/30 βάζω εδώ και 35.000km δεν μου έχει κάψει ποτέ λάδι και δεν έχω κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

εγω castrol 5/30 βάζω εδώ και 35.000km δεν μου έχει κάψει ποτέ λάδι και δεν έχω κανένα πρόβλημα

Ουτε εγω ειχα προβλημα τη μια φορα που τα εβαλα αλλα και μονο οτι δεν ειναι full συνθετικα μου εφτανε για να τα πεταξω απο τον κινητηρα.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω ειχα προβλημα τη μια φορα που τα εβαλα αλλα και μονο οτι δεν ειναι full συνθετικα μου εφτανε για να τα πεταξω απο τον κινητηρα.

Νάσο 5-30 Castrol Edge είναι full συνθετικά

Edge τεχνολογία

Πληροφορίες 5-30

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.