Jump to content
stelios_tsi

Συμπληρωση Λαδιων Σε Tsi 140..Προβλημα?

Recommended Posts

Νάσο 5-30 Castrol Edge είναι full συνθετικά

Edge τεχνολογία

Πληροφορίες 5-30

Βασικα μην το πολυπιστευεις ξερω τι λεω.Ειναι συνθετικης βασης οχι συνθετικα.Κατι σαν ημιτασιον συνθετικα δηλαδη.Εχουμε ανοιξει παλαιοτερα θεμα παρομοιο και ειχαμε αναφερει γι'αυτο το θεμα το οποιο ειναι μια μεγαλη ιστορια.Θα εβαζα το λινκ αλλα ειναι παλιο το θεμα και δε θυμαμαι καν σε ποιο τοπικ το ειχαμε συζητησει.Φυσικα βεβαια εφοσον πληρουν τις προδιαγραφες του κινητηρα μπορει ο καθενας να τα βαλει αφοβα.Απλα εγω το ψειριζω.... :D

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Βασικα μην το πολυπιστευεις ξερω τι λεω.Ειναι συνθετικης βασης οχι συνθετικα.Κατι σαν ημιτασιον συνθετικα δηλαδη.Εχουμε ανοιξει παλαιοτερα θεμα παρομοιο και ειχαμε αναφερει γι'αυτο το θεμα το οποιο ειναι μια μεγαλη ιστορια.Θα εβαζα το λινκ αλλα ειναι παλιο το θεμα και δε θυμαμαι καν σε ποιο τοπικ το ειχαμε συζητησει.Φυσικα βεβαια εφοσον πληρουν τις προδιαγραφες του κινητηρα μπορει ο καθενας να τα βαλει αφοβα.Απλα εγω το ψειριζω.... :D

τα mobil ειναι συνθετικα ή συνθετικης βασης?

Link to comment
Share on other sites

τα mobil ειναι συνθετικα ή συνθετικης βασης?

Συνθετικα ειναι και μαλιστα πολυ καλα αν ξερεις να διαβαζεις τα χαρ/κα των λαδιων και τα συγκρινεις θα καταλαβεις

Αν εχεις ορεξη διαβασε το παρακατω τοπικ με ιδιαιτερη εμφαση απο τη σελιδα 4 και μετα. http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=32536&st=0

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Συνθετικα ειναι και μαλιστα πολυ καλα αν ξερεις να διαβαζεις τα χαρ/κα των λαδιων και τα συγκρινεις θα καταλαβεις

ειχα δει συγκριτικο μεταξυ CASTROL και MOBIL και τα χαρακτηριστικα του mobil ειναι οντως ανωτερα αλλα αυτο οτι τπαρχει διαφορα μεταξυ συνθετικων και συνθετικης βασης δεν το ειχα προσεξει..

Edited by GazofGT
Link to comment
Share on other sites

ειχα δει συγκριτικο μεταξυ CASTROL και MOBIL και τα χαρακτηριστικα του mobil ειναι οντως ανωτερα αλλα αυτο οτι τπαρχει διαφορα μεταξυ συνθετικων και συνθετικης βασης δεν το ειχα προσεξει..

Δεν το λεει κανεις ουτε θα το δεις καπου γραμμενο.Ειναι πληροφορια απο ατομο που γνωριζει αρκετα.Οποιος θελει τη δεχεται δε μπορω να την αποδειξω.

Link to comment
Share on other sites

εγω με 80000 χιλιομετρα και ποτε του δεν εκαψε σταγονα.. και δεν ειναι φυσιολογικο οπως λενε οι μπαγλαμαδες στην αντιπροσωπεια.. thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω με 80000 χιλιομετρα και ποτε του δεν εκαψε σταγονα.. και δεν ειναι φυσιολογικο οπως λενε οι μπαγλαμαδες στην αντιπροσωπεια.. thumbsdown.gif

Βασικα φιλε Rizaks τα περισσοτερα καταναλωνουν μια μικρη ποσοστητα.Φυσιολογικο ειναι δεν ειναι κατι περιεργο.Απο κει και περα εχει να κανει και με το οδηγικο στυλ του καθενος.

Link to comment
Share on other sites

castrol 5-30 edge προτεινει η ιδια η vw για τα τσι...αυτο κατι λεει...κ εγω αυτο φοραω εχω περιπου 100.000κμ κ δ εχω συμπληρωσει ποτε..

Link to comment
Share on other sites

''castrol 5-30 edge προτεινει η ιδια η vw για τα τσι...αυτο κατι λεει''.

λεει,οτι τα εχει συμφωνησει(με το αζημιωτο φυσικα)να βαζει τα λαδια της στο group vag.μην εκπλαγεις αν ''αυριο'' η vw σου προτεινει αλλη μαρκα λιπαντικων...

Link to comment
Share on other sites

Μην είστε τυφλοί μόνο στα mobil και στα castrol, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ... δοκιμάστε λίγο shell..

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τα απόλυτα νούμερα και χαρακτηριστικά τους είναι μακράν καλύτερα τα Mobil & Castrol από τα Shell. Τα χαρακτηριστικά που έχει το Mobil 1 δεν τα έχει κανένα λάδι (έχει δίκιο ο Joop που επιμένει για τα Mobil). Ακολουθούν Castrol, Amsoil, Aral, Red line, Fuchs κλπ.

Τεσπα στα 5-30 το Mobil 1 είναι το κορυφαίο λάδι και μετά ακολουθούν οι υπόλοιποι. Ακόμα και εγώ που ήμουν υπέρ της Motul (που έβαζα παλιά στο Polo) που το αντικείμενο εργασίας της είναι εξειδικευμένα τα λάδια (κινητήρα, σασμάν κλπ) και δεν είναι βενζινάδες, πετρελαιάδες κλπ έχω πειστεί ότι το Mobil είναι το καλύτερο 5-30 λάδι.

Ορισμένα specs :

http://www.prcclub.gr/Topics/Lubricants/Kinematic%20Viscosity%20at%20130C-100C-40C-4C.pdf

mobilmobil1espformula5w.jpg

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω.ο ACE εδωσε μια τεκμηριωμενη απαντηση για του λογου το αληθες.τα shell απλα ακολουθουν.

Link to comment
Share on other sites

okay, συζητήστε το στο φόρουμ και αφήστε εμένα να τα βλέπω στην πράξη

Link to comment
Share on other sites

τα στοιχεια μιλουν απο μονα τους ποιο λιπαντικο προσφερει καλυτερη προστασια.η ανωτεροτητα των mobil-castrol εναντι των shell ειναι αδιαμφισβητητη.περα απο αυτο,δεν προσπαθουμε να σε πεισουμε για κατι γιατι δεν εχουμε οφελος απο αυτο.δικο σου ειναι το αμαξι και βαζεις οτι νομιζεις εσυ καλυτερο.αποψη σου ειναι οτι τα shell υπερτερουν.ο.κ κανενα προβλημα.συνεχισε να τα βαζεις εφοσον εισαι ευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

okay, συζητήστε το στο φόρουμ και αφήστε εμένα να τα βλέπω στην πράξη

Δεν το συζητάμε μόνο, έχουν κατατεθεί αρκετές απόψεις από συμφορουμίστες με 5άρια ή άλλα μοντέλα με αρκετά χιλιόμετρα και δοκιμές λαδιών. Π.Χ. ο Joop με τα mobil ή ο Ane με τα Castrol (στο GTI του). Αν έχεις πιο συγκεκριμένα πράγματα (σε σχέση με άλλα λάδια που έβαζες) μπορείς να μας τα πεις αφού έχεις και αρκετά χιλιόμετρα δηλ. αν είδες διαφορά στο στροφάρισμα κλπ κλπ. :p

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς δεν είπα οτι τα shell είναι τα καλύτερα λάδια, αυτό που ήθελα να πω είναι οτι πάρα πολλοί έχουν δώσει βάση μεγάλη σε αυτές τις 2 εταιρίες (mobil, castrol) χωρίς να έχουν δοκιμάσει και κάποια άλλη εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο που λες δεν εχεις αδικο δεν ειναι κακο ομως να ακολουθεις μια ''πεπατημενη'' ας το πουμε, οταν γνωριζεις οτι το λιπαντικο ειναι κορυφαιο.υπαρχουν και πολλοι που εχουν δοκιμασει και αλλα λιπαντικα πριν (ισως)καταληξουν σε αυτα τα 2.shell,aral,motul,fuchs κλπ

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καπου χανεις λαδια.... τα tsi περνουν και 5-40 απλα τα 5-40 ειναι ανα 10 χιλιαδες χιλιομετρα και τα 5-30 ειναι ποιο λεπτα ειναι ανα 15 χιλιαδες χιλιομετρα......εγω σιγκεκριμενα βαζω Fuchs 5w-40.

Edited by Sarul
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καπου χανεις λαδια.... τα tsi περνουν και 5-40 απλα τα 5-40 ειναι ανα 10 χιλιαδες χιλιομετρα και τα 5-30 ειναι ποιο λεπτα ειναι ανα 15 χιλιαδες χιλιομετρα......εγω σιγκεκριμενα βαζω Fuchs 5w-40.

Τα tsi παιρνουν 5-30 φιλε sarul.

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πο ξερεις καλιτερα απο τον μιχανικο μου ποy εχει και gti?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το πραγμα δεν μπορω να το καταλαβω! Εφοσον ο κατασκευαστης λεει 5-30 γιατι να σου βαλουν 5-40 ή 10-50?

Link to comment
Share on other sites

¶μα το 5w30 το καίει γιατί να μην σου βάλει πιο χοντρό λάδι ; Και δεν μιλάω για μια κατανάλωση απο service σε service της τάξης των 300ml-500ml που είναι στο δικό μου και το θεωρώ φυσιολογικό, αλλά μιλάμε για λίτρο και άνω..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.