Jump to content
_notis

Update Εγκεφάλου Golf 6

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους σήμερα πήγα για το πρώτο σερβις των 15.000 και μου ανέφεραν οτι υπάρχει αναβάθμιση εγκεφάλου στους κινητήρες

cavd νομίζω , που ήταν και το δικό μου, Μέχρι στιγμής δεν κατάλαβα κάτι στον δρόμο αν και οδήγησα για λίγα χλμ, Όμως βλέποντας το

καντράν εκεί που λέει την ώρα πάνω στήν μέση αυτό μετακινήθηκε στην αριστερή γωνία και στην άλλη πλέυρα πρός έκπληξης μου υπάρχει

ενα σημείο που γράφει ποια ταχύτητα έχεις στον κινητήρα και μάλιστα υπάρχει ενα βελάκι που σε πρετρέπει να αλλάξεις όταν καταλαβαίνει

οτι οδηγάς μη οικονομικά!!

Link to comment
Share on other sites

Πρίν λίγο καιρό είχα κάνει και εγώ μία αναβάθμιση στον κινητήρα

για πυράκια όπως είχα διαβάσει και μου είχαν πει και στο συνεργείο.

Στο καντράν βέβαια δεν είδα διαφορά μιας και λόγω DSG η σχέση φαινόταν

εξαρχής εκτός αν έγινε και αναβάθμιση στον πίνακα οργάνων σε εσένα.

Link to comment
Share on other sites

σε φιλο που πηρε golf την προηγουμενη εβδομαδα εχει την ενδειξη για τις ταχυτητες για να οδηγεις οικονομικα πολυ καλο σε βοηθαει να καταλαβεις οτι σηκωνει και αλλη ταχυτητα :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τις ταχυτητες με ενδιαφερει παρα πολυ αλλα δεν εχω cavd... αν θυμαμε καλα caxx κατι τετοιο ειχα δει!

Αποκλειστικα στους cavd?

Link to comment
Share on other sites

που βλεπουμε τι εχουμε?

Αποτι μου είπαν ειναι για τους κινητήρες cavd , τους ηρθε γενική απο γερμανία δεν ήξεραν τι ακριβώς κάνει και μου

είπαν οτι αφορούσε τον εγκέφαλο, ίσως έχει και αλλα πράγματα και δεν το εχω δεί ακόμα γιατι βιαζόμουν πολύ.

Παντώς αυτό με τις ταχύτητες είναι πολύ καλό και το βελάκι ανάβει όταν δεί οτι πάς χαλαρά γιατι όταν το πάτησα πχ με 3

δεν είδαν να μου ανάβει να βάλω 4 για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Την έκανα και εγώ...Οντως το μοτέρ χτυπάει πολύ λιγότερο πυράκια, πχ στις ανηφόρες με μεγάλη σχέση στο σασμάν και γενικά έχει πιο ομαλή λειτουργία. Δεν φαίνεται να έχει κόψει.

Πάντως μου εμφανιζονται οι ταχύτητες στον πίνακα οργάνων, αλλά και πάλι ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΛΑΔΙΟΥ, thumbsdown.gifthumbsdown.gifthumbsdown.gifthumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε Αλέκο...Που ακριβώς σας το δείχνει?

Εσείς στο καντράν δεν το βλέπετε? Δεν μιλάτε για τον στρογγυλό δείκτη στο στροφόμετρο, σωστά? Αυτός είναι θερμοκρασία νερού.

Link to comment
Share on other sites

δεν σου δειχνει θερμοκρασια λαδιου? γιατι ρε?

τα 6αρια εχουν ολα...

Εχουν όλα μετα το καλοκαίρι νομίζω μετα τον 6 τα πρώτα που βγήκαν δεν το είχαν αυτο στην οθόνη και δεν

ξέρω αν μπαίνει.

πάντως κάτι παρατήρησα και εγώ σε ρεμπρίζ απο 3 και 4 αλλά μπορεί να είναι ιδέα μου θα το δώ το απόγευμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε Αλέκο...Που ακριβώς σας το δείχνει?

Εσείς στο καντράν δεν το βλέπετε? Δεν μιλάτε για τον στρογγυλό δείκτη στο στροφόμετρο, σωστά? Αυτός είναι θερμοκρασία νερού.

Οχι βρήσκεται στην οθόνη πολλαπλών ανδείξεων όπως βλέπεις πχ ψηφιακά τα χλμ η την κατανάλωση βλέπεις και αυτο ,θερμοκρασιά λαδιού

Link to comment
Share on other sites

Χμ, δεν το έχει γμτ...Και είναι χρησιμο!

Πρέπει πάντως να υπάρχει τρόπος να μπαίνει ίσως απο vagcom αλλά κανείς δεν το έχει ψάξει ακόμα.

Ισως η πιο σημαντική πληροφορία για εμμένα, πάντα στο λάδι το έχω και έτσι μπορώ να ξέρω την θερμοκρασία

πρίν το σβήσω η αν κάτι πάει στραβά..

Link to comment
Share on other sites

με προλαβε ο panaua...μπες στο μενου μηπως και δεν ειναι ενεργοποιημενη η ενδειξη θερμοκρασιας λαδιου...

Πρέπει πάντως να υπάρχει τρόπος να μπαίνει ίσως απο vagcom αλλά κανείς δεν το έχει ψάξει ακόμα.

Ισως η πιο σημαντική πληροφορία για εμμένα, πάντα στο λάδι το έχω και έτσι μπορώ να ξέρω την θερμοκρασία

πρίν το σβήσω η αν κάτι πάει στραβά..

σωστα,και γω αυτο βλεπω πριν σβησω!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε, πήγαινε στο μενού της MFD που λέει ποια στοιχεία θα δείχνει.

λογικά δεν θα εχεις τικαρισμένο την θερμοκρασία λαδιού.

Σαράντη, νομίζω ότι το ειχα ελέγξει και δεν υπήρχε καν σαν επιλογή. Αλλά θα το ξαναδώ μήπως προστέθηκε τώρα.

Γενικά το κρυώνω ευλαβικά το αμάξι, 1-1μιση λεπτό στο ρελαντί, μετά από σκίσιμο.

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου,μετα απο σκισιμο,η θερμοκρασια λαδιου εχει ανεβει γυρω στους 100.μια φορα που ηταν στο 100 και σταθηκα απεξω απο το σπιτι σε ρελαντι,εκανε πολυ ωρα να κατεβει στους 93-94. ασε που σε αλλο τοπικ απο τι θυμαμαι καποιος ειχε πει να μην το κανουμε αυτο.οταν βλεπω κατοσταρια κανω μια ΧΑΛΑΡΗ βολτα γυρω γυρω,για κανα 10λεπτο και τσουππππ πεφτω στους 94...το αφηνω και λιγο ρελαντι και τελος...

Link to comment
Share on other sites

Σαράντη, νομίζω ότι το ειχα ελέγξει και δεν υπήρχε καν σαν επιλογή. Αλλά θα το ξαναδώ μήπως προστέθηκε τώρα.

Γενικά το κρυώνω ευλαβικά το αμάξι, 1-1μιση λεπτό στο ρελαντί, μετά από σκίσιμο.

μπορεί να μήν χρειάζεται και καθόλου εγώ για παράδειγμα οταν φτάνω σπίτι είναι κατήφορα και πάντα το αφήνω να τσουλάει για 4-5 κμ

και βλάπω το λάδι οτι ενώ έχει πάει ακόμα και 100 βαθμούς στην κατηφόρα πέφτει στους 90 άρα είναι οκ και το σβήνω, αλήθεια τι τιμές

έχετε στο λάδι όσοι το βλέπετε??

Link to comment
Share on other sites

και γω το κανω αυτο..σε καμια κατηφορα το αφηνω και τσουλαει,αλλα δεν βλεπω καμια διαφορα...

κανω αυτο που ανεφερα παραπανω...και ολα καλα.

ποσα χλμ εχεις νοτη?τι λαδια φορας?εγω εχω ακομα τα μαμα...

Link to comment
Share on other sites

και γω το κανω αυτο..σε καμια κατηφορα το αφηνω και τσουλαει,αλλα δεν βλεπω καμια διαφορα...

κανω αυτο που ανεφερα παραπανω...και ολα καλα.

ποσα χλμ εχεις νοτη?τι λαδια φορας?εγω εχω ακομα τα μαμα...

Εγώ πάλι βλέπω μεγάλες διαφορές έχω δει μέχρι και 103 βαθμούς αν θυμάμαι καλά και μετά πέφτει σιγα σιγα

Έχω 15500 σήμερα έκανα το σερβις και έιχα κάνει και μόνος μου στα 8000κμ με castrol

Link to comment
Share on other sites

ενταξει εσυ βλεπεις διαφορα γιατι λες οτι τι αφηνεις και τσουλαει 4-5χλμ...εγω πολυ λιγο...αν δεν κανω βολτα γυρω γυρω,δεν πεφτει με τιποτα το λαδι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.