Jump to content
_notis

Update Εγκεφάλου Golf 6

Recommended Posts

Στα πρωτα golf scirocco ΔΕΝ την ειχε....... ΑρΑ εοχυμε 2 αναβαθμισεις ? Μια για πυρακια και μια γενικη ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα η αναβαθμιση ειναι μια ,για εγκεφαλο κινητηρα μονο CAVD με τα 160 αλογα δηλαδη.Οσο για την θερμοκρασια λαδιου οσα MFD δεν το εχουν δεν μπορουν να το βαλουν ουτε με vagcom ουτε με αλλο μηχανημα

Link to comment
Share on other sites

Κατα 99% εχουμε turbo-timer αλλα δεν το εχω ακουσει ποτε..(ουτε και προκειτε)

Εχει δοκιμασει κανεις να το "λειτουργησει"???

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

που βλεπουμε τι εχουμε?

στην άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου γράφει "Κωδικός κινητήρα" ή κατι παρόμοιο.... ;)

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Για τον κωδικό του κινητήρα μπορείτε να το δείτε στο αυτοκόλλητο πισω στο πορτ μπαγκαζ,ειναι γραμμενα τα στοιχεια του οχήματος.Συνήθως cavd ειναι τα 160αρια. Ενδειξη θερμοκρασιας δεν εχουν τα 6αρια που δημιουργηθηκαν μεχρι 06/2009,όπως ουτε και το δικο μου. Για το αν μπορω να την βαλω τωρα, μαλλον δυσκολο εως απιθανο μου ακουγεται. Γι'αυτο αγορασα οργανο ενδειξης θερμοκρασιας λαδιού...Για την αναβαθμιση που λέτε,θα πρεπει να με παρουν καποιο τηλεφωνο η να ενοχλησω εγω? Ποτε βγηκε αυτη? Την Τετάρτη ήμουν σε αντιπροσωπεια και δεν μου ειπαν κατι γι'αυτο.

Link to comment
Share on other sites

πληροφοριακα σε GOLF 6 TSI 122 φιλου που το πηρε την προηγουμενη εβδομαδα εχει ενδειξη για αλλαγη ταχυτητας για οικονομια και ενδειξη θερμοκρασιας λαδιου και ψηφιακα τα χιλιομετρα....

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου,μετα απο σκισιμο,η θερμοκρασια λαδιου εχει ανεβει γυρω στους 100.μια φορα που ηταν στο 100 και σταθηκα απεξω απο το σπιτι σε ρελαντι,εκανε πολυ ωρα να κατεβει στους 93-94. ασε που σε αλλο τοπικ απο τι θυμαμαι καποιος ειχε πει να μην το κανουμε αυτο.οταν βλεπω κατοσταρια κανω μια ΧΑΛΑΡΗ βολτα γυρω γυρω,για κανα 10λεπτο και τσουππππ πεφτω στους 94...το αφηνω και λιγο ρελαντι και τελος...

εγω παντως με gti σε διαδρομες ανω των 20 λεπτων δεν παιζει να δω θερμοκρασια κατω των 100 . Αν το πιεσω λιγακι θα δω 105 τουλαχιστον ,ενω αν το πιεσω αρκετα βλεπω 107 .Το μεγιστο που εχω δει ειναι 109.Φυσικα το αφηνω δουλεψει στο ρελαντι 3-5 λεπτα επειτα απο τετοιες θερμοκρασιες ,αλλα η θερμοκρασια δεν πεφτει κατω απο 100 οσο και αν το αφησω.Ειναι φυσιολογικες αυτες οι θερμοκρασιες γιατι προβληματιστηκα λιγο τωρα ? :S

Μπορει καποιος με gti να γραψει τις αντιστοιχες δικες του να συγκρινουμε ?

Y.Γ. Sorry αν ειμαι offtopic

Link to comment
Share on other sites

ποσα χλμ εχεις και τι λαδια εχεις ?

Εχω 14000 χμ. και απο λαδια εχω τα μαμα. ειχα συμπληρωσει στα 7500 καπου ενα λιτρο .

Link to comment
Share on other sites

αν τα αλλαξεις με καλο λαδάκι πιστευω θα μειωθούν οι θερμοκρασίες.

αν θυμαμαι καλα τα μαμα του λαδια ειναι castrol edge 5-30. τι να πω,δεν ξερω πια ποια λαδια να επιλεξω ακουω διαφορα.νομιζω θα τα κρατησω, δεν εχω καποιο παραπονο απο καταναλωση ή καποια επιδοση.

παντως αν ειναι ευκολο καποιος με gti 6 ας γραψει τις θερμοκρασιες του !

Τελος το offtopic απο μενα :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα η αναβαθμιση ειναι μια ,για εγκεφαλο κινητηρα μονο CAVD με τα 160 αλογα δηλαδη.

Εγώ πήγα στην αντιπροσωπία και σύνδεσαν το αμάξι με τον υπολογιστή τους αλλά δεν έβγαλε κάτι για αναβάθμιση. Το μοντέλο που έχω είναι Golf 6 tsi 160ps CAVD κατασκευασμένο 5/2009. Άρα μάλλον οι αναβάθμιση δεν είναι για όλους τους CAVD κινητήρες.

Οσο για την θερμοκρασια λαδιου οσα MFD δεν το εχουν δεν μπορουν να το βαλουν ουτε με vagcom ουτε με αλλο μηχανημα

+1.000 Το έχω ψάξει το θέμα και είναι έτσι όπως τα λες.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

αυτα που δεν εχουν ενδειξη θερμοκρασίας μήπως εχουν κοκκινη fmd?

Δεν ξερω ρε παιδιά εμμένα πάντως είναι μετά απο τον 6/2009 και είναι CAVD ,στο χαρτί του σερβις έλεγε

ανβάθμιση εγκεφάλου κινητήρων CAVD ,επίσης όταν ρώτησα για αντικατάσταση αντλίας νερού μου είπαν οτι

δεν έχει βγάλει κάτι για αυτούς τους κινητήρες.

Ο φίλος που ανέφερε οτι συμπλήρωσε ένα λίτρο λάδι στο GTI ??? είναι δυνατόν τόσο πολύ ρε παιδιά?

απο θερμοκρασίες πάντως δεν μου φαίνονται και παράλογες είσαι βέβαια μέσο όρο 3-4 απο το δικό μου άλλα φαντάζομαι

είναι φυσιολόγικό όπως και λιγότερες στο 122 αρι..

Έπισης η θερμοκρασία πέφτει όταν το αμάξι κινείται και όχι στο ρελαντί

Edited by _notis
Link to comment
Share on other sites

Έπισης η θερμοκρασία πέφτει όταν το αμάξι κινείται και όχι στο ρελαντί

Στο 122αρι δεν εχει σημασια αν κινησε ή οχι διοτι το ιντερκουλερ του ειναι νερου/νερου και οχι αερα/νερου

οποτε ειτε εισαι σε κινηση ειτε οχι ενα και το αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Μανδυλα-ΕΤΕΑ κανουν αλλαγες για τις ανλιες δειτε το αναλογο θεμα παιδια...

Οσο για το update logika θα το κανω συντομα....

Οσο για την θερμοκρασια....2 λεπτα οδηγησης πολυ χαλαρα μετα απο σκισιμο...ριχνουν την θερμοκρασια παρα 5 λεπτα στο ρελαντι.. στα 160αρια αυρο

Link to comment
Share on other sites

Στο 122αρι δεν εχει σημασια αν κινησε ή οχι διοτι το ιντερκουλερ του ειναι νερου/νερου και οχι αερα/νερου

οποτε ειτε εισαι σε κινηση ειτε οχι ενα και το αυτο.

Κοίτα, δεν είμαι ειδικός αλλά δεν νομίζω να υπάρχει intercooler νερού-νερού*... Όλα τα "κλασικά" intercooler είναι αέρα-αέρα και απο το 122 είναι αέρα-νερού.

*μιάς και στο εσωτερικό περνάει αέρας έτσι και αλλιώς*

Link to comment
Share on other sites

Στο 122αρι δεν εχει σημασια αν κινησε ή οχι διοτι το ιντερκουλερ του ειναι νερου/νερου και οχι αερα/νερου

οποτε ειτε εισαι σε κινηση ειτε οχι ενα και το αυτο.

δεν έχει σχέση

το λάδι κρυώνει απο το νερό του ψυγείου (του κινητήρα)

το intercooler βοηθάει όταν κινούμαστε για αν μήν ζεσταθεί πολύ, όχι για να κρυώσει

Link to comment
Share on other sites

εμένα αγορασμένο Ιανουαριο 10 έχει αυτή την ιστορία που σου προτείνει την καλύτερη ταχύτητα για eco driving είτε πρός τα πάνω είτε πρός τα κάτω-

για το λάδι ,εμένα δεν έχει δείξει πάνω από 97 ,ουτε μετα από ταξίδια είτε στην πόλη -

έχω μαμα λάδια ,δεν έχει πέσει η στάθμη και έχω 8000 κμ

Link to comment
Share on other sites

ο dimiv νομιζω ειναι απο τους πολυ τυχερους...

εγω με μαμα λαδια,13500χλμ,εχω συμπληρωσει καπου 500ml λαδι,βλεπω θερμοκρασιες 100+.σε ταξιδι με 6η σταθερος,3500στροφες εχω δει 112...

Link to comment
Share on other sites

ο dimiv νομιζω ειναι απο τους πολυ τυχερους...

εγω με μαμα λαδια,13500χλμ,εχω συμπληρωσει καπου 500ml λαδι,βλεπω θερμοκρασιες 100+.σε ταξιδι με 6η σταθερος,3500στροφες εχω δει 112...

επίσης βρε παιδιά με eco driving πχ σήμερα από Αττική οδό 35κμ Κορωπι Αθήνα (και διαδρομη μέσα στηνπόλη κανα 3 κμ)

με 2500 στροφές έγραψα 5,9 λτ/100 !!!

χωρις ac-

και μέρα με πολλά απανωτα πατήματα δεν μου έγραψε πάνω από 10,5-

και όταν λέω απανωτα το ψιλοεσκισα γιατι έκανα 3 βολτες των 5 κμ με 3 διαφορετικους φιλους για να τους δειξω το

αυτοκινητο -σε αυτήν την μιση ωρα με 40 λεπτα μου έγραψε 10,5

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.