Jump to content
_notis

Update Εγκεφάλου Golf 6

Recommended Posts

Mα ανάκληση είναι, γιατί ενδέχεται να έχει πρόβλημα με κακή βενζίνη και υπό προυποθέσεις. Δλδ είναι ένα προιόν με ενδεχόμενο πρόβλημα και ανακαλείται προς διόρθωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάκληση (recall). Η ανάκληση κοινοποιείται στους αρμόδιους φορείς από τον εισαγωγέα και στους κατόχους με ονομαστικές επιστολές. Από όσο ξέρω ούτε η κοσμοκαρ αλλά ούτε και ο ινκα ξέρουν κάτι για αυτό... Απλά αν θέλω να πάω για να περάσω την αναβάθμιση θα μου την κάνουν χωρίς πολλά πολλά, εφόσον πληρεί την προϋπόθεση ο αριθμός πλαισίου ή ο,τι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως έχει τεράστια διαφορά το αμάξι με το update. Είναι ΠΙΟ αργό και το τούρμπο αργεί να μπει!!!! Εγώ έχω τρελαθεί. Έκανα προσπέραση πατώντας απλά το γκάζι και τώρα σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει να κατεβάσω ταχύτητα. Εννοείται ότι πριν δεν χρειαζόταν κάτι τέτοιο… δεν ξέρω αν συνεχιστεί αυτό θα πάω πάλι στο σέρβις….να το αλλάξουν.

Ακόμα

1) έμενα στο σέρβις μου είπαν για ΑΝΑΚΛΗΣΗ και όχι ηλίθιες δικαιολογίες για ποιότητα βενζίνης…. Έλεος ποιος το πιστεύει αυτό….

2) Αν ήθελα πιο οικονομικό και κυρίως πιο αργό θα έπαιρνα Prius και όχι 160 άλογα….

Το μόνο καλό είναι οι ταχύτητες που είναι στο καντράν και με το βελάκι πάνω κάτω σε βοηθάει να κάνεις οικονομία. Πχ έκανα μία συγκεκριμένη διαδρομή με 9.1 και ακολουθώντας το καντράν 8.2…..

περίμενε λίγο να προσαρμοστεί ο εγκέφαλος στις συνήθειές σου

Εγώ δεν πρόσεξα ΚΑΜΙΑ διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάντως κι εμείς με το Polo TSI που κάναμε update έχουμε παρατηρήσει τα ίδια ακριβώς! Έχει πέσει η απόκριση στο γκάζι του αυτοκινήτου! Πριν πάταγες το γκάζι και σε τράβαγε στο κάθισμα τώρα φαίνεται είναι πιο αργή η ανταπόκριση. Οι μηχανικοί είπαν ότι κάνει τον κινητήρα πιο γραμμικό γιατί δούλευε πιο ψηλά, αλλά με αυτά που γράφετε κι εσείς εδώ νομίζω την έκανα τη μακακία και έπρεπε να μείνω με την παλιά έκδοση κι ας είχε σβήσει 2 φορές στο ρελαντί (το κλασσικό πρόβλημα με τα Polo TSI).

Εκτός αυτού έχει παρατηρηθεί και μία ελαφρώς αυξημένη κατανάλωση της τάξης του +0.5lt/100km. Τι να πω, έχω ψηλοξενερώσει! Πριν ήταν μίκρο πυραυλάκι, ενώ τώρα μου φαίνεται μικρό ρουκετάκι χαχαχααχα! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάντως κι εμείς με το Polo TSI που κάναμε update έχουμε παρατηρήσει τα ίδια ακριβώς! Έχει πέσει η απόκριση στο γκάζι του αυτοκινήτου! Πριν πάταγες το γκάζι και σε τράβαγε στο κάθισμα τώρα φαίνεται είναι πιο αργή η ανταπόκριση. Οι μηχανικοί είπαν ότι κάνει τον κινητήρα πιο γραμμικό γιατί δούλευε πιο ψηλά, αλλά με αυτά που γράφετε κι εσείς εδώ νομίζω την έκανα τη μακακία και έπρεπε να μείνω με την παλιά έκδοση κι ας είχε σβήσει 2 φορές στο ρελαντί (το κλασσικό πρόβλημα με τα Polo TSI).

Εκτός αυτού έχει παρατηρηθεί και μία ελαφρώς αυξημένη κατανάλωση της τάξης του +0.5lt/100km. Τι να πω, έχω ψηλοξενερώσει! Πριν ήταν μίκρο πυραυλάκι, ενώ τώρα μου φαίνεται μικρό ρουκετάκι χαχαχααχα! :)

ευτυχώς που τα λένε και άλλοι γιατί οι υπόλοιποι δεν βλέπουν καμία διαφορά.... μα καλά δεν ξέρουν τι οδηγούν? πραγματικά μου κάνει τεράστια εντύπωση.... εγώ πάντως έχω ξενερώσει και αν δεν βρω άκρη στο συνεργείο, πάω αμέσως για πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ δεν είδα διαφορά προς το χειρότερο, απλά έγινε πιο ομαλό το μοτέρ.

Και ο Θάνος (Thanos Katsas) έκανε μετρήσεις και δεν είδε διαφορά πριν και μετά.

Link to comment
Share on other sites

+1

Έκανα και εγώ την αναβάθμιση, μπήκε το αυτοκόλλητο στο αμάξι κλπ. Για το λίγο που το οδήγησα μία πιο ομαλή λειτουργία διαπίστωσα, άμα του δώσεις να φύγει πάντως ακόμα ανοίγει καλά.

Δεν είδα δηλ. καμία σπουδαία διαφορά.

Υ.Γ. Το νουμεράκι για τις ταχύτητες είναι λίγο minimize.

Link to comment
Share on other sites

για την αναβάθμιση που επιμένεις κανείς λάθος ,, για να στο αποδείξω θα πρέπει να δώσω ονόματα και πινακίδες ,,

αρκετές ανακλήσεις έχουν γίνει και περισσότερο σε rocco παρά σε golf ,, και φίλος ο οποίος φόραγε πρόγραμμα του έκαναν αναβάθμιση χωρίς να τον ειδοποιήσουν πήγε και το δυναμομετρισε με την νέα έκδοση και 8 κάτω ήταν ,, ξανά έβαλε πρόγραμμα και από 206 άλογα που είχε ,, 196 ,, με 95 αρα ,, και τις δυο φορές ,,

τέλος από εμένα το θέμα ,, συγνώμη που ανάφερα την γνώμη μου , καλή τύχη στο project που αναφέρεστε κάποιοι 300 κλειστό ,,

είχε πει και ο Νίκος την άποψη του για το παραπάνω θεμα σε άλλο topiv και εγώ προσωπικά τον πιστέυω γιατί είναι πολύ μέσα στα πράγματα-

επίσης εγώ είχα πάρει τηλεφωνο να ψαρέψω το συνεργείο απο την αντιπροσωπέια που το πήρα λέγοντας τους ότι δεν θέλω να την κανω και ό ιδιος από το service με ρώτησε :" γιατί ανησυχείτε για απώλεια της ισχύος" ? δεν το αρνήθηκε όμως απλά με καθυσήχασε λέγοντας μου για χαμηλότερους ρυπους και λιγότερη κατανάλωση..

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς που τα λένε και άλλοι γιατί οι υπόλοιποι δεν βλέπουν καμία διαφορά.... μα καλά δεν ξέρουν τι οδηγούν? πραγματικά μου κάνει τεράστια εντύπωση.... εγώ πάντως έχω ξενερώσει και αν δεν βρω άκρη στο συνεργείο, πάω αμέσως για πρόγραμμα.

το αμάξι τα ίδια άλογα μου δείχνει ότι τα βγάζει

αν δεν ξέρεις πώς να του τα ζητήσεις τότε τί νω πώ (απάντηση είναι αυτό σε ανάλογο ύφος)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λοιπον απο το σιροκο κλαμπ που πραγματικα καποια παιδια δινουν τονους τεχνογνωσιας διαβασα οτι παιζουν κατι περιεργα μ τις χαρτογραφησεις πριν κ μετα ....κ εκει καποιοι ειπαν για αισθητη αλλαγη . Δεν εχετε παρα ν μετρησετε 50-150 με 3η να μας πειτε νουμερο. Εγω δεν ειδα διαφορες οπως κ οι περισσοτεροι αλλα τωρα ν λεει ο φιλος οτι εχει τετοια διαφορα καλυτερα ν τους το παει παακετο αν κ δεν παιζει ν περαστει παλια εκδοση μ τη καμια . Επισης θα ηθελα ν δω την χαρτ του κομπρεσορρα πριν κ μετα ....εχω υποψιες οτι εχουν κανει περιεργα πραγματα . Δυστηχως εχουμε γινει ο περιγελος .

Link to comment
Share on other sites

το αμάξι τα ίδια άλογα μου δείχνει ότι τα βγάζει

αν δεν ξέρεις πώς να του τα ζητήσεις τότε τί νω πώ (απάντηση είναι αυτό σε ανάλογο ύφος)

Όταν φτάσεις τελική τότε το αμάξι θα σου δείξει 160 άλογα, το θέμα είναι πότε μπαίνει το τούρμπο….Πριν έμπαινε στην πρώτη γκαζιά και τώρα μπαίνει τουλάχιστον στην 1η κ στην 2η ταχύτητα μετά από τις 2000 στροφές.

αν κάποιοι δεν ξέρουν ούτε τα βασικά και τι λέμε εδώ μέσα γιατί ασχολούνται? ποτέ δεν μιλήσαμε για άλογα αλλά για μείωσει των επιδόσεων και το πότε μπαίνει το τούρμπο και ίσως ο κομπρέσορας. Τις εξυπνάδες σε κάποιους που είναι προβληματισμένοι να τις κάνουν στο σπίτι τους….

Edited by herlam
Link to comment
Share on other sites

Όλοι δίκιο έχουμε, ο καθένας από την σκοπιά που τα βλέπει.

Από την μία δεν νομίζω να υπάρχει κανείς, που στον βωμό της ασφάλειας του κινητήρα του, έχει πρόβλημα αν 5 ή 6 άλογα τα έστειλε για τσάι η αναβάθμιση ή άλλαξαν τα χαρακτηριστικά λειτουργίας, η εμπλοκή - απεμπλοκή του κομπρέσορα ή το εύρος στροφών λειτουργίας του τούρμπο.

Από την άλλη είναι ψιλοκοροιδία όπως λέει ο thanos που πληρώσαμε 160 άλογα για να έχουμε 150 μετά από ένα χρόνο, αν όντως ισχύει η πτώση της απόδοσης του κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι δίκιο έχουμε, ο καθένας από την σκοπιά που τα βλέπει.

Από την άλλη είναι ψιλοκοροιδία όπως λέει ο thanos που πληρώσαμε 160 άλογα για να έχουμε 150 μετά από ένα χρόνο, αν όντως ισχύει η πτώση της απόδοσης του κινητήρα.

Τωρα με το update ΙΣΩΣ φτασετε τα 160 γιατι μεχρι τωρα ηταν 165-175... Αντε να αρχισω να περναω και τα 160ρια και τι στον κοσμο :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν φτάσεις τελική τότε το αμάξι θα σου δείξει 160 άλογα, το θέμα είναι πότε μπαίνει το τούρμπο….Πριν έμπαινε στην πρώτη γκαζιά και τώρα μπαίνει τουλάχιστον στην 1η κ στην 2η ταχύτητα μετά από τις 2000 στροφές.

αν κάποιοι δεν ξέρουν ούτε τα βασικά και τι λέμε εδώ μέσα γιατί ασχολούνται? ποτέ δεν μιλήσαμε για άλογα αλλά για μείωσει των επιδόσεων και το πότε μπαίνει το τούρμπο και ίσως ο κομπρέσορας. Τις εξυπνάδες σε κάποιους που είναι προβληματισμένοι να τις κάνουν στο σπίτι τους….

Προφανως εχεις δει καποια μεγαλυτερη διαφορα στο αυτοκινητο σου απο εμας, καλυτερα να το κοιταξεις περισσοτερο. Το σιγουρο ειναι πως και πριν το update αποκλειεται να εμπαινε πριν τις 2000 στροφες το τουρμπο αφου μεχρι τις 2400 rpm (αν θυμαμαι καλα) δουλευει μονο ο κομπρεσορας.

Link to comment
Share on other sites

Όταν φτάσεις τελική τότε το αμάξι θα σου δείξει 160 άλογα, το θέμα είναι πότε μπαίνει το τούρμπο….Πριν έμπαινε στην πρώτη γκαζιά και τώρα μπαίνει τουλάχιστον στην 1η κ στην 2η ταχύτητα μετά από τις 2000 στροφές.αν κάποιοι δεν ξέρουν ούτε τα βασικά και τι λέμε εδώ μέσα γιατί ασχολούνται? ποτέ δεν μιλήσαμε για άλογα αλλά για μείωσει των επιδόσεων και το πότε μπαίνει το τούρμπο και ίσως ο κομπρέσορας. Τις εξυπνάδες σε κάποιους που είναι προβληματισμένοι να τις κάνουν στο σπίτι τους….

Αν δεν καταλαβαίνεις δε σου φταίω εγώ.

Με kick-down το αμάξι αποδίδει το ίδιο με πριν.

ΜΕ το μισό γκάζι αποδίδει λιγότερο.

Ο κομπρέσορας ανοίγει δυσκολότερα (πρέπει να πατήσεις με το δεξί πόδι το γκάζι (τερμα δεξι πετάλ) με πιο πολύ δύναμη).

(Τα λέω απλά?)

Όπως πολύ σωστά τα λέει και ο ACE2007, η αναβάθμιση έγινε για την αξιοπιστία μας και δεν ρίχνει τις επιδόσεις.

Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο έτσι το αμάξι. Μου δίνει περισσότερα (σε σχέση με πριν) "ατμοσφαιρικά" άλογα αφού μπορώ να πατάω περισσότερο γκάζι και να μήν ανοίγουν τα έξτρα.

Αν υπήρχε και κουμπί που να τα απενεργοποιούμε on-the-fly θα ήμουν ακόμα πιο χαρούμενος!

Για όλους τους άλλους υπάρχει και η λύση sprint booster ή κάπως έτσι.

Όλοι δίκιο έχουμε, ο καθένας από την σκοπιά που τα βλέπει.Από την μία δεν νομίζω να υπάρχει κανείς, που στον βωμό της ασφάλειας του κινητήρα του, έχει πρόβλημα αν 5 ή 6 άλογα τα έστειλε για τσάι η αναβάθμιση ή άλλαξαν τα χαρακτηριστικά λειτουργίας, η εμπλοκή - απεμπλοκή του κομπρέσορα ή το εύρος στροφών λειτουργίας του τούρμπο.Από την άλλη είναι ψιλοκοροιδία όπως λέει ο thanos που πληρώσαμε 160 άλογα για να έχουμε 150 μετά από ένα χρόνο, αν όντως ισχύει η πτώση της απόδοσης του κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν καταλαβαίνεις δε σου φταίω εγώ.

Με kick-down το αμάξι αποδίδει το ίδιο με πριν.

ΜΕ το μισό γκάζι αποδίδει λιγότερο.

Ο κομπρέσορας ανοίγει δυσκολότερα (πρέπει να πατήσεις με το δεξί πόδι το γκάζι (τερμα δεξι πετάλ) με πιο πολύ δύναμη).

(Τα λέω απλά?)

Όπως πολύ σωστά τα λέει και ο ACE2007, η αναβάθμιση έγινε για την αξιοπιστία μας και δεν ρίχνει τις επιδόσεις.

Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο έτσι το αμάξι. Μου δίνει περισσότερα (σε σχέση με πριν) "ατμοσφαιρικά" άλογα αφού μπορώ να πατάω περισσότερο γκάζι και να μήν ανοίγουν τα έξτρα.

Αν υπήρχε και κουμπί που να τα απενεργοποιούμε on-the-fly θα ήμουν ακόμα πιο χαρούμενος!

Για όλους τους άλλους υπάρχει και η λύση sprint booster ή κάπως έτσι.

Έλα μεταξύ μας δουλεύεις σε αντιπροσωπεία της vw.

Ήμαρτον δεν έχεις πρόβλημα που μειώνονται τα άλογα και που δουλεύει ο κινητήρας ατμοσφαιρικά?????

Εγώ έδωσα 24000 για συγκεκριμένους λόγους που πλέον δεν τους έχω!!!!!

Το αυτοκίνητο δυναμομετρήθηκε σήμερα το πρωί και βγήκε ΦΟΛΑ…. 149 άλογα!!!!! Και 19 κιλά ροπής ενώ το τούρμπο δουλεύει μετά από της 2.800 στροφές… 0-100 σε 9,5 δευτερόλεπτα!!!!!!

Χθες στη βάρη δεν μπορούσα να προλάβω τον φίλο μου που είχε νέο punto evo 135 άλογα!!!!

Πήρα το συνεργείο και μου είπαν δεν γίνεται τίποτα αφού πρόκειται για ανάκληση συγκεκριμένης παρτίδας κινητήρων και έχουν ρητές εντολές από κοσμοκάρ. Και μου είπαν ότι προβλήματα τέτοιου είδους έχουν 1 / 4 αμάξια !!! (άλλα λιγότερο άλλα περισσότερο) και το μόνο που συστήνουν είναι πρόγραμμα …..

ΥΓ οι εξυπνάδες του στυλ «τα λέω απλά» στο σπιτάκι σου γιατί είμαι δημοσιογράφος με ειδικότητα σε παρουσιάσεις και test drive αυτοκινήτων και ξέρω κάτι παραπάνω…..γι’ αυτό το λόγο άλλωστε το έχω πάρει τόσο πατριωτικά το όλο θέμα και θα το φτάσω στα άκρα!

ΥΓ σήμερα επίσης αναβαίνοντας την γνωστή ανηφόρα προς την Κατεχάκη με τρίτη και 3.500 στροφές για να την ανέβω τελικά (χωρίς να με «κόψει» κάποιος) έπρεπε να βάλω 2αρα !!!! όσοι έχουν το ίδιο αμάξι με εμένα καταλαβαίνουν πως ένιωσα….

ΥΓ Δεν γράφω αυτά που γράφω για να τσακωθώ με κάποιον απλά προσπαθώ να βρω μια λύση στο πρόβλημα μου. Αύριο πάω κοσμοκάρ με το χαρτί της δυναμομέτρησης για να μάθω τι συμβαίνει….

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο δυναμομετρήθηκε σήμερα το πρωί και βγήκε ΦΟΛΑ…. 149 άλογα!!!!! Και 19 κιλά ροπής ενώ το τούρμπο δουλεύει μετά από

Off Topic

Να δω 122αρι μαμα να περναει 160ρι μαμα και τι στον κοσμο..
Link to comment
Share on other sites

Και ότι ήμουν έτοιμος να γράψω ας κάνει κάποιος μια δυναμομέτρηση να ξεστραβωθούμε...

Off Topic

Να δω 122αρι μαμα να περναει 160ρι μαμα και τι στον κοσμο..

Εσένα ήμουν έτοιμος να σε κράξω, αλλά τελικά θα βγεις αληθινός...!! new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο δυναμομετρήθηκε σήμερα το πρωί και βγήκε ΦΟΛΑ…. 149 άλογα!!!!! Και 19 κιλά ροπής ενώ το τούρμπο δουλεύει μετά από της 2.800 στροφές… 0-100 σε 9,5 δευτερόλεπτα!!!!!!

Σε ποιο δυναμόμετρο έκανες δυναμομέτρηση?? Τα 0-100 πως έχουν υπολογιστεί?

Μάλλον υπερβολικά χαμηλά τα νούμερα, είχες ξανακάνει πριν δυναμομέτρηση για να υπάρχει συγκριτικό?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο δυναμόμετρο έκανες δυναμομέτρηση?? Τα 0-100 πως έχουν υπολογιστεί?

Μάλλον υπερβολικά χαμηλά τα νούμερα, είχες ξανακάνει πριν δυναμομέτρηση για να υπάρχει συγκριτικό?

Τα μηχανήματα είναι φίλου και τα 0-100 μετρήθηκαν με εξωτερικό μηχάνημα που δανείστηκα από την δουλειά. Το ίδιο που βλέπεις σε περιοδικά αυτό που βεντουζάρει στο πίσω φτερό και έχει τροχό ποδηλάτου και συνδέεται με λαπτοπ…

Το συγκεκριμένο αμάξι δεν το είχα δοκιμάσει πριν….

Γενικά χαμηλά τα νούμερα αλλά όχι σπάνια. Τα παλικάρια μου είπαν ότι τα καινούρια τούρμπο βγάζουν τέτοια κουλά νούμερα. Βέβαια όχι με τέτοια απόκλιση από τα εργοστασιακά νούμερα, αλλά μερικές φορές προς τα κάτω μερικές φορές προς τα πάνω. Πάντως ελπίζω να μπορώ να κάνω κάτι γιατί δεν έχω καμία όρεξη να ρίχνω λεφτά σε προγράμματα…

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.