Jump to content
_notis

Update Εγκεφάλου Golf 6

Recommended Posts

Ενημερωτικά, σήμερα μετά από μάχη με συνεργεία και «ειδικούς» κατάφερα και έφτιαξα το αμάξι.

Με τα χίλια ζόρια (και μόνο όταν είπα ότι είμαι δημοσιογράφος) το έβαλαν σε διαγνωστικό και κατάπιαν την γλώσσα τους… Μετά ακολούθησαν τα γνωστά…από την ατάκα «δεν ξέρουμε την δουλειά μας κύριε» φτάσαμε «στο να κεράσουμε καφεδάκι και μπισκοτάκι»…

Από ότι μου είπαν έβγαλε λάθος στις ρυθμίσεις του εγκεφάλου και ότι ξαναπέρασαν το πρόγραμμα και ότι όλα πλέον είναι οκ. Δεν ξέρω αν λένε αλήθεια και ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει…

Εγώ σήμερα πήρα ξανά πίσω το παλιό μου αμάξι…σχεδόν…

Είναι πλέον πιο πολιτισμένο και η ροή του κινητήρα στο πάτημα του γκαζιού είναι πιο ορθολογική, δίνοντας μία πιο στρωτή επιτάχυνση. Σου κόβει ελάχιστα τη χαρά, αλλά το αμάξι τρέχει και πάλι γρήγορα και με το πάτημα του γκαζιού ανταποκρίνεται χωρίς να κατεβάζω ταχύτητα, όπως αναγκαζόμουν πριν.

Δυναμομέτρηση δεν ξέρω αν θα κάνω γιατί πήγα με τον κολλητό μου και το punto του με τα 135 άλογα και αυτή τη φορά του έσκισα τα ρ@μ@τ@ και το χάρηκα….

ΥΓ Κανένα συνεργείο και καμία ανάκληση δεν πρέπει να σου παραδίδει το αμάξι σου χειρότερο. Πρέπει να δικαιολογούν τα πάντα που κάνουν και πρέπει και εμείς από την μεριά μας να διεκδικούμε ότι καλύτερο για τις περιουσίες μας… Μπορεί σε αυτό το ποστ να κούρασα κάποιους αλλά είμαι θερμός υποστηρικτής του να μην αφήνω τίποτα στην τύχη…

Link to comment
Share on other sites

Από ότι μου είπαν έβγαλε λάθος στις ρυθμίσεις του εγκεφάλου και ότι ξαναπέρασαν το πρόγραμμα και ότι όλα πλέον είναι οκ.

Δηλαδή πήγες για update εγκεφαλου, κάτι πήγε στραβά & ρυθμίστηκε λάθος ο εγκέφαλος με αποτέλεσμα μειωμένες επιδόσεις, μετά σου ξανακάνανε update εγκεφάλου με την ίδια version λογισμικού και τώρα είναι ΟΚ ? knife.gif

Λίγο κουλό μου ακούγεται, θα ήθελα μια τεχνική απάντηση από κάποιο γνώστη/βελτιωτή...

ΥΓ. όταν κανεις update firmware σε διάφορα ηλεκτρικά ματζαφλάρια, συνήθως υπάρχει κάποιος έλεγχος checksum σχετικά με το μέγεθος και το hash-key του αρχείου, οπότε λίγο χλωμό να γίνει "λάθος" update χωρίς να βγει μήνυμα λάθους

Edited by aga
Link to comment
Share on other sites

Είναι πλέον πιο πολιτισμένο και η ροή του κινητήρα στο πάτημα του γκαζιού είναι πιο ορθολογική, δίνοντας μία πιο στρωτή επιτάχυνση. Σου κόβει ελάχιστα τη χαρά, αλλά το αμάξι τρέχει και πάλι γρήγορα και με το πάτημα του γκαζιού ανταποκρίνεται χωρίς να κατεβάζω ταχύτητα, όπως αναγκαζόμουν πριν.

Δυναμομέτρηση δεν ξέρω αν θα κάνω γιατί πήγα με τον κολλητό μου και το punto του με τα 135 άλογα και αυτή τη φορά του έσκισα τα ρ@μ@τ@ και το χάρηκα….

ΥΓ Κανένα συνεργείο και καμία ανάκληση δεν πρέπει να σου παραδίδει το αμάξι σου χειρότερο. Πρέπει να δικαιολογούν τα πάντα που κάνουν και πρέπει και εμείς από την μεριά μας να διεκδικούμε ότι καλύτερο για τις περιουσίες μας… Μπορεί σε αυτό το ποστ να κούρασα κάποιους αλλά είμαι θερμός υποστηρικτής του να μην αφήνω τίποτα στην τύχη…

Αυτό που λέμε και οι περισσότεροι δηλαδή! ;)

Ειδικά τον Teodor τον τσάκισες (που προφανώς έβλεπε το αμάξι του όπως τώρα είναι το δικό σου Golf). new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Φιλε συγνωμη που θα το πω αλλα μαλλον σε δουλεουυν.....ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟ UPDATE ...

Υπαρχει ολοκληρη διαδικασια πιστοποιησης οτι ολα πηγαν οπως επρεπε να πανε .

Κατι αλλο μπορει να συνεβει και ο εγκεφαλος σου μπηκε πιθανος σε safemode και εκοψε 20-30 αλογα ...Σε gt ειχα δει αναλογο περιστατικο αλλα απο αλλη αιτια και δυναμομετρο εβγαζε 139 αλογα χωρις να εχει αναψει λαμπακι χωρις να εχει βγαλει καποιο λαθος.

Μηπως εκαναν αυτοι καμια πατατα την πρωτη φορα ? Δεν μπορω να σκεφτω κατι ομως...

Στο sciroccoclub εκαναν dyno day καποια απο αυτα ηταν με την καινουρια αναβαθμιση ...ΚΑΝΕΝΑ δεν επεσε κατω απο τα 160 ... βεβαια καποια εγραψαν και 174 αλογα εντελως μαμα. Καπου τοσα εβγαζε και το δικο μου golf διοτι οσες φορες προσπαθησα να ανοιξω απο ρολ 2ες και 3ες με αλλα...golf 160 στη μεση της 3ης επαιρνα προβαδισμα αργα αλλα σταθερα οπως και ρολ 4η με 100...

Τωρα δεν ξερω ...τι γινεται ...αλλα σιγουρα ειναι πανω απο 160.

Παιδια...για να ξερουμε λιγακι τι μας συμβαινει τι λετε να παρουμε καποιες μετρησεις οσοι μπορουμε να δουμε τι γινεται ? Ενοοω video με 50-150 3η κτλ ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε συγνωμη που θα το πω αλλα μαλλον σε δουλεουυν.....ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟ UPDATE ...

Υπαρχει ολοκληρη διαδικασια πιστοποιησης οτι ολα πηγαν οπως επρεπε να πανε .

Κατι αλλο μπορει να συνεβει και ο εγκεφαλος σου μπηκε πιθανος σε safemode και εκοψε 20-30 αλογα ...Σε gt ειχα δει αναλογο περιστατικο αλλα απο αλλη αιτια και δυναμομετρο εβγαζε 139 αλογα χωρις να εχει αναψει λαμπακι χωρις να εχει βγαλει καποιο λαθος.

Μηπως εκαναν αυτοι καμια πατατα την πρωτη φορα ? Δεν μπορω να σκεφτω κατι ομως...

Στο sciroccoclub εκαναν dyno day καποια απο αυτα ηταν με την καινουρια αναβαθμιση ...ΚΑΝΕΝΑ δεν επεσε κατω απο τα 160 ... βεβαια καποια εγραψαν και 174 αλογα εντελως μαμα. Καπου τοσα εβγαζε και το δικο μου golf διοτι οσες φορες προσπαθησα να ανοιξω απο ρολ 2ες και 3ες με αλλα...golf 160 στη μεση της 3ης επαιρνα προβαδισμα αργα αλλα σταθερα οπως και ρολ 4η με 100...

Τωρα δεν ξερω ...τι γινεται ...αλλα σιγουρα ειναι πανω απο 160.

Παιδια...για να ξερουμε λιγακι τι μας συμβαινει τι λετε να παρουμε καποιες μετρησεις οσοι μπορουμε να δουμε τι γινεται ? Ενοοω video με 50-150 3η κτλ ?

Φίλε no problem είμαι πεπεισμένος ότι δεν μου λένε την αλήθεια, αλλά όταν βλέπεις το αμάξι να έχει πρόβλημα κάπου πλέον δεν σκέφτεσαι την αλήθεια αλλά την λύση. Και δόξα το θεό έστω και με αρκετή πίεση τη βρήκα.

Απλά η μυστικοπάθεια τους και η άρνηση τους να σε ακούσουν καταντάει λίγο γελοίο…τους λές ότι έχεις πρόβλημα και σε κοιτούν σαν εξωγήινο!

Η πλάκα είναι ότι λόγο των κακών σέρβις και της αγενέστατης συμπεριφοράς με έκαναν να φύγω από τα ιταλικά αυτοκίνητα.

ΥΓ το clima βγάζει ζεστό μόνο στο HI ακόμα και όταν έξω έχει 11 βαθμούς….να πάω να το κοιτάξω ή θα με πετάξουν έξω με τις κλωτσιές μετά το σημερινό? new_wasntme.gif

Link to comment
Share on other sites

Φίλε no problem είμαι πεπεισμένος ότι δεν μου λένε την αλήθεια, αλλά όταν βλέπεις το αμάξι να έχει πρόβλημα κάπου πλέον δεν σκέφτεσαι την αλήθεια αλλά την λύση. Και δόξα το θεό έστω και με αρκετή πίεση τη βρήκα.

Απλά η μυστικοπάθεια τους και η άρνηση τους να σε ακούσουν καταντάει λίγο γελοίο…τους λές ότι έχεις πρόβλημα και σε κοιτούν σαν εξωγήινο!

Η πλάκα είναι ότι λόγο των κακών σέρβις και της αγενέστατης συμπεριφοράς με έκαναν να φύγω από τα ιταλικά αυτοκίνητα.

ΥΓ το clima βγάζει ζεστό μόνο στο HI ακόμα και όταν έξω έχει 11 βαθμούς….να πάω να το κοιτάξω ή θα με πετάξουν έξω με τις κλωτσιές μετά το σημερινό? new_wasntme.gif

Δηλαδή βάζεις Auto και θερμοκρασία στο clima 25-26 βαθμούς και βγάζει κρύο?? Το HI χρησιμεύει μόνο για γρήγορο ξεθάμπωμα των τζαμιών.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό όλα καλά.

Απλά δεν έφταιγε το update αυτό καθε αυτό, αλλά κάποια άλλη μλκια που κάνανε στο αμάξι σου.

ούτε στη vw δουλεύω ούτε έχει καμία σχέση το επάγγελμά μου με την αυτοκίνηση.

Αλλά ξέρω αν το αμάξι μου άλλαξε και πόσο άλλαξε.

Το περι ατμοσφαιρικών που έλεγα, είναι ότι απο παλιότερα (έχω ανοίξει και νήμα) έψαχνα να το κάνω πιο οικονομικό.

Δηλαδή να μήν ανεβάζει πιέσεις με λίγο πάτημα και να ανοίγουν τα τούρμπο/κομπρ με περισσότερο γκάζι.

Κατα τη γνώμη μου αυτό έγινε με το τελευταίο update.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το θεμα του update, με ειχανε παρει τηλ απο την αντιπροσωπεια, για ερευνα ικανοποιησης πελατη.

Αυτα τα φανταστικα ερωτηματολογια δηλαδη...Τεσπα τους ζητησα να σημιωσουν πως θα ήθελα σαν πελατης να είχα μια επισημη ενημερωση απο την VW η εστω να με παρουν καποιο τηλ η να στειλουν ενα ενημερωτικο γραμμα, κατι ρε παιδι μου εστω να περασω για ελεγχο. Σημερα με ξαναπηρανε τηλεφωνο απο την Kosmocar για τον ιδιο λογο και σε συνεχεια της προηγουμενης ερευνας. Τους ειπα τα ιδια και οτι δεν ειναι σωστο για ενα σοβαρο θεμα οπως το update να πηγαινω εγω ο ιδιος σε 2 αντιπροσωπειες και να τους λεω "θελω update σε cavd". Δηλαδη τι απομενη να συνδεσω το vas μονος μου και να φορεσω φορμα? Με παραπεμψε σε εναν αλλο κυριο που του ειπα τα ιδια.

Να πω την αληθεια δεν πιστευω πως θα γίνει τιποτα στο μελλον για καλυτερη ενημερωση οπως ζητησα και δεν ξερω αν τα ερωτηματολογια καταληγουν στο καλαθι τον αχρηστων (αυτο φανταζομαι) ή αποστελονται στην Γερμανια οπως μου ειπε η κοπελα στο τηλεφωνικο κεντρο. Τουλαχιστο μια προσπαθεια για ενα παραπονο την εκανα αφου μου δοθηκε η ευκαιρια.

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με το service των 30000km έγινε σήμερα και η αναβάθμιση εγκεφάλου. Η μόνη οπτική διαφορά στην οθόνη είναι η μετακίνηση του ρολογιού προς τα αριστερά και η εμφάνιση της σχέσης στα δεξιά. Το κόστος για το service 285,00 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολλα...φιλε... εγω με δικα μου υλικα πληρωσα ΜΟΝΟ εργασια 60 ευρω. συνολο 170 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μια ερώτηση σε όσους έχουν κάνει update. Στην mfd οθόνη μετά το update φαίνεται μόνιμα η ταχύτητα (όχι η σχέση στο κιβώτιο) με την οποία κινείται το αμάξι ;

ευχαριστώ.

Edited by Donnie_Darko
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς μόνιμα?Και πριν το update αν είχες επιλέξει να βλέπεις την ταχύτητα

αυτήν έβλεπες συνέχεια στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς μόνιμα?Και πριν το update αν είχες επιλέξει να βλέπεις την ταχύτητα

αυτήν έβλεπες συνέχεια στην οθόνη.

Δηλαδή άσχετα με το τι έχεις επιλέξει να βλέπεις στο κέντρο της οθόνης π.χ. θερμοκρασία λαδιού, στο κάτω μέρος να βλέπεις μόνιμα την ταχύτητα με την οποία κινείσαι.

Link to comment
Share on other sites

Eμένα δεν το κάνει αυτό παρά μόνο δείχνει την ταχύτητα που έχεις καθορίσει

στο cruice control όταν το έχεις on σαφώς.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν λέω για το cruise control.

Όχι δεν φαίνεται συνέχεια η ταχύτητα με την οποία πηγαίνεις στο δρόμο πρέπει να το επιλέξεις εσύ.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση και απο μένα.

Μετά το update το αμάξι δεν κλειδώνει τις πόρτες εν κινήση και έχει εξαφανιστεί και η επιλογή απο το menu.

Έχει τύχει και σε κανέναν άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο μια εβδομαδα εκανα αλλαγη λαδιων στο συνεργειο της αντιπροσωπιας και μου ζητησαν να γινει μια αναβαθμιση στον εγκεφαλο..εγω απαντησα θετικα (δεν ηξερα δε ρωταγα...) και απο τοτε εχω παρατηρησει αισθητη απωλεια στν ισχυ(δεν εχει την εκρηξη που ειχε ο κινητηρας) καθως και το κλιμα δεν βγαζει ζεστο αερα ακομα και σε high θερμοκρασια...!!! ειλικρινα εχω νευριασει παρα μα παρα πολυ...(ειδικα με την απωλεια ισχυος...). Διαβασα σχετικα post για το συγκεκριμενο update και βλεπω οτι επρεπε να ειχα αρνηθει το συγκεκριμενο....Μπορω να ζητησω downgrade????

Link to comment
Share on other sites

10/2010

* Serviceaktion für 1.4 TSI (160 PS)

* Im Rahmen einer Werkstattaktion wird ein Update des Motorsteuergeräts durchgeführt um Beanstandungen wegen des Motorlaufs zu reduzieren. Die durchgeführte Aktion wird mit einem Aufkleber in der Reserveradmulde dokumentiert.

Anmerkung der Redaktion: das Update hat bei meinem Wagen das Kaltlaufruckeln, die Anfahrschwäche und das ruckelige Einsetzen des Kompressors beseitigt. Auffällig ist nun ein starker Leistungszuwachs bei ~ 4.500 u/min bei voller Beschleunigung. Nach Berichten im Internet wird die Drosselklappe nur zu 70% geöffnet und erst bei Vollgas und höherer Drehzahl vollständig geöffnet. Letztendlich folgt daraus eine Leistungsreduzierung im mittleren Drehzahlbereich.

ΕΨΑΞΑ ΤΟ ΘΕΜΑ....

Με το νεο update κατεβαζουν την αποδοση του κινητα κατα 30%(Η εισαγωγη ανοιγει πληρως μονο με kick down...)!!!!! Και η αποδοση που χανεται επανακταται μετα τις 4500 στρ. μαζι με ενα τεραστιο turbo lag......Επεισης ο Compressor δεν μπαινει σε λειτουργια με την ιδια ευκολια οπως πριν και ολα αυτα για χαρη της αξιοπιστιας.....

Ειμαι πολυ κοντα σε αναβαθμιση βελτιωτικου οικου παιδες.....

Link to comment
Share on other sites

Αστα να πανε..το αμαξι εχει χασει τουλαχιστουν 15-20 αλογα & 3 kg ροπη..ετσι μου πανε τουλαχιστον..Ακρη δεν εβγαλα με τπτ..πηγα σε αρκετες αντιπρωσοποιες να μου κανουνε downgrade..αλλα απο τι λενε εχει κλειδωθει..μονο update γινετε..δλδ μονο σε επομενο και οχι σε προηγουμενο..Αν και δν καιγομουνα για προγραμμα τωρα πλεον πλησιαζει ο καιρος απο αρχες του χρονου σιγουρα..Δν παλευτε αλλο..Με το ετσι θελω μου το περασανε..χωρις να με ρωτησουνε οσο σαματα και να εκανα.. τπτ.. Αν υπαρχει κανεις και εχει βρει καμια λυση για downgrade ας πει τι και πως..θα βοηθησει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Μια απ΄τα ίδια... Στην αρχή πίστευα ότι δεν υπάρχει πτώση απόδοσης με το update, αλλά όσο περνάει ο καιρός απογοητέυομαι και νομίζω ότι υπάρχει μεγάλη πτώση τελικά. Τι να πω μηπως όντως συντρέχουν λόγοι ασφαλείας για τον κινητήρα; Αν όχι ήρθε η ώρα για πρόγραμμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Mε πρόγραμμα ήπιο και καλή 95άρα είστε safe. Αλλιώς 100άρα, ανάλογα με την τσέπη σας.

Κάτι έχει ακουστεί ότι ετοιμάζεται και δεύτερο update. Ίσως αυτό είναι καλύτερο ! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.