Jump to content
_notis

Update Εγκεφάλου Golf 6

Recommended Posts

Τα έλεγα εγώ και μόνο ειρωνία για τις οδηγικές μου ικανότητες λάμβανα από μερικούς εξυπνάκηδες....

Εγώ φίλε τους πίεσα τόσο πολύ που μου ξαναπέρασαν το update ήταν ελάχιστα καλύτερο αλλά και πάλι μετά από λίγες βόλτες δεν είχα καμία αίσθηση από το αμάξι πριν update....

Τελικά η σωτηρία για να ευχαριστηθώ το αμαξάκι μου ήταν το πρόγραμμα....

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχει ακουστεί ότι ετοιμάζεται και δεύτερο update. Ίσως αυτό είναι καλύτερο ! :p

Ωχ, ωχ, πρέπει να ξαναπεράσουμε πρόγραμμα μετά!

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΝΕΑ!!!

Μετα απο ψαξιμο εβγαλα το συμπερασμα οτι το update εγινε μονο και μονο για να σωθει το DSG. Ο Kompressor παυει να λειτουργει χαμηλα και με αυτο τον τροπο το αυτοκινητο ξεκινα με χαμηλοτερη ροπη-συνεπως λιγοτερο εργο για το ηδη φορτωμενο DSG(δεν αντεχει ροπη πανω απο 250nm) ετσι οι αλλαγες γινονται πιο ομαλα και χωρις αυξημενες φθορες για το κιβωτιο..

Αν ειχατε παρατηρησει ακομα και στα χειροκινητα με το που ξεκινησουσατε με 1η ακουγοταν ενας περιεργος θορυβος στο κιβωτιο

Ο δευτερος λογος που εγινε το update ειναι το τρεμουλιασμα στο ρελαντι(το ειχα παρατηρησει πολλες φορες και μαλιστα ειχα παραπονεθει στην αντιπροσωπεια...)καθως επεισης και ορισμενα σβησιματα στο ρελαντι...

Link to comment
Share on other sites

Σας βλέπω να παραπονιέστε για πτώση απόδοσης λόγω update κλπ αλλά θα ήθελα να ήξερα πως θα αισθανόσασταν εάν δεν είχατε κάνει το update και ξαφνικά έσπαγε το μοτέρ σας ! Tο update δεν βγήκε γιατί πάιζαν τα παιδιά εκεί στην VW και είπαν δεν βγάζουμε ένα update έτσι για να έχουμε κάτι να κάνουμε. Έχουν σπάσει μοτέρ και μετά βγήκε το update !

Link to comment
Share on other sites

Σας βλέπω να παραπονιέστε για πτώση απόδοσης λόγω update κλπ αλλά θα ήθελα να ήξερα πως θα αισθανόσασταν εάν δεν είχατε κάνει το update και ξαφνικά έσπαγε το μοτέρ σας ! Tο update δεν βγήκε γιατί πάιζαν τα παιδιά εκεί στην VW και είπαν δεν βγάζουμε ένα update έτσι για να έχουμε κάτι να κάνουμε. Έχουν σπάσει μοτέρ και μετά βγήκε το update !

+1.000

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα εχεις δικιο οσο αναφορα την παρατηρηση σου...Το θεμα ειναι αλλο ομως...

Η VW σου πουλαει εναν κινητηρα που θεωρειται απιστευτα δυνατος για τα κυβικα του στις χαμηλες στροφες σε συγκριση με τον ανταγωνισμο(βλεπε Alfa Romeo,Fiat Opel) και μεσα σε ενα χρονο ριχνει την αποδοση του κατακορυφα και συν τοις άλλοις τον κανει πολυστροφο....Δεν ειναι λιγο κοροϊδία να γινομαστε beta testers?????

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα εχεις δικιο οσο αναφορα την παρατηρηση σου...Το θεμα ειναι αλλο ομως...

Η VW σου πουλαει εναν κινητηρα που θεωρειται απιστευτα δυνατος για τα κυβικα του στις χαμηλες στροφες σε συγκριση με τον ανταγωνισμο(βλεπε Alfa Romeo,Fiat Opel) και μεσα σε ενα χρονο ριχνει την αποδοση του κατακορυφα και συν τοις άλλοις τον κανει πολυστροφο....Δεν ειναι λιγο κοροϊδία να γινομαστε beta testers?????

Η άποψη μου είναι πως πάλι καλά να λέτε που το αντιλήφθηκαν άμεσα κι έβγαλε το update και δεν τα άφησε έτσι (βλ.ΤΟΥΟΤΑ και κόλλημα γκαζιού , τροχαία ατυχήματα , δικαστήρια κλπ). Γιατί στο τέλος θα γέμιζαν οι αντιπροσωπείες με τα 160αρια για επισκευή μέσα στην εγγύηση κι εσείς θα ησασταν χωρίς αμάξι για κάποιον καιρό. Όσο για τα beta testers δεν πιστεύω πως εγινε εσκεμμένα (βλ. update polo).

Link to comment
Share on other sites

Σας βλέπω να παραπονιέστε για πτώση απόδοσης λόγω update κλπ αλλά θα ήθελα να ήξερα πως θα αισθανόσασταν εάν δεν είχατε κάνει το update και ξαφνικά έσπαγε το μοτέρ σας ! Tο update δεν βγήκε γιατί πάιζαν τα παιδιά εκεί στην VW και είπαν δεν βγάζουμε ένα update έτσι για να έχουμε κάτι να κάνουμε. Έχουν σπάσει μοτέρ και μετά βγήκε το update !

Αν δηλαδή τα αυτοκίνητα μας κινδύνευαν τόσο πρίν το update, τι συμβαίνει με την τοποθέτηση προγράμματος το οποίο αν μη τι άλλο αύξάνει ιπποδύναμη- ροπή; Όχι τίποτα άλλο απλά στην παρούσα φάση θεωρώ το πρόγραμμα απαραίτητο..

Link to comment
Share on other sites

Αν δηλαδή τα αυτοκίνητα μας κινδύνευαν τόσο πρίν το update, τι συμβαίνει με την τοποθέτηση προγράμματος το οποίο αν μη τι άλλο αυξάνει ιπποδύναμη- ροπή; Όχι τίποτα άλλο απλά στην παρούσα φάση θεωρώ το πρόγραμμα απαραίτητο..

H VW σου εγγυάται καλή λειτουργία με το εργοστασιακό πρόγραμμα και όταν παρουσιάζονται ζημιές σε αυτοκίνητα της τότε αντικαθιστά μόνη της τη ζημιά χωρίς ο πελάτης να ζητήσει ή να πληρώσει κάτι από την τσέπη του.

Στον χώρο της βελτίωσης με μη εργοστασιακά προγράμματα κλπ την θέση της VW την παίρνει ο οδηγός-κάτοχος ... αφου ο ίδιος επιλέγει τον βελτιωτή του.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

H VW σου εγγυάται καλή λειτουργία με το εργοστασιακό πρόγραμμα και όταν παρουσιάζονται ζημιές σε αυτοκίνητα της τότε αντικαθιστά μόνη της τη ζημιά χωρίς ο πελάτης να ζητήσει ή να πληρώσει κάτι από την τσέπη του.

Στον χώρο της βελτίωσης με μη εργοστασιακά προγράμματα κλπ την θέση της VW την παίρνει ο οδηγός-κάτοχος ... αφου ο ίδιος επιλέγει τον βελτιωτή του.

Με όλο το θάρρος το βλέπεις το όλο ζήτημα πολύ επιφανειακά.

Εγώ έδωσα 24.000 και πήρα κάτι συγκεκριμένο και μετά από ένα χρόνο και χωρίς καμία επίσημη ενημέρωση μου παρέδωσαν μετά από ένα τυπικό σέρβις κάτι άλλο. Αν δεν σου έχει τύχει δεν μπορείς να καταλάβεις τι περάσαμε όλοι εμείς που το αμάξι ΣΕΡΝΟΤΑΝ και μας αρνιόντουσαν να μας δώσουν μία εξήγηση.

Και τι μου λες τώρα εσύ ότι η vw με φρόντισε βγάζοντας update. Το γεγονός ότι έβγαλε στην αγορά αυτοκίνητα που δεν τα είχε δοκιμάσει την τιμάει περισσότερο….???

Εγώ πάντως έβαλα πρόγραμμα και μετά από 1500χλμ έχω βρει την υγειά μου. Με ανάγκασαν σε δύσκολους καιρούς να δώσω 1000 ευρώ για να πάρω πίσω αυτό που ΑΓΑΠΗΣΑ.

Πάντως εάν μου βγάλει πρόβλημα στο μέλλον (το κιβώτιο είναι κάτω του μετρίου) και μου δημιουργήσουν θέμα θα τους κάνω την kosmocar (νομικά πάντα) με τα κρεμμυδάκια….

Link to comment
Share on other sites

Με όλο το θάρρος το βλέπεις το όλο ζήτημα πολύ επιφανειακά.

Εγώ έδωσα 24.000 και πήρα κάτι συγκεκριμένο και μετά από ένα χρόνο και χωρίς καμία επίσημη ενημέρωση μου παρέδωσαν μετά από ένα τυπικό σέρβις κάτι άλλο. Αν δεν σου έχει τύχει δεν μπορείς να καταλάβεις τι περάσαμε όλοι εμείς που το αμάξι ΣΕΡΝΟΤΑΝ και μας αρνιόντουσαν να μας δώσουν μία εξήγηση.

Και τι μου λες τώρα εσύ ότι η vw με φρόντισε βγάζοντας update. Το γεγονός ότι έβγαλε στην αγορά αυτοκίνητα που δεν τα είχε δοκιμάσει την τιμάει περισσότερο….???

Εγώ πάντως έβαλα πρόγραμμα και μετά από 1500χλμ έχω βρει την υγειά μου. Με ανάγκασαν σε δύσκολους καιρούς να δώσω 1000 ευρώ για να πάρω πίσω αυτό που ΑΓΑΠΗΣΑ.

Πάντως εάν μου βγάλει πρόβλημα στο μέλλον (το κιβώτιο είναι κάτω του μετρίου) και μου δημιουργήσουν θέμα θα τους κάνω την kosmocar (νομικά πάντα) με τα κρεμμυδάκια….

Το θέμα δεν το βλεπω επιφανειακά , το βλέπω ψυχρά .

Κατανοώ την αρνητική διάθεση που σας κατέβαλε όταν παραλάβατε το αυτοκίνητο μετά το update , αλλά θα πρέπει να δείτε κι εσείς πως εάν δεν έκανε αυτό το update τότε θα καλούνταν να πληρώσει πολλά σπασμένα ...

Αφήστε δε ότι ακούγεται πως ετοιμάζεται να βγει νέο update(όπως ανέφερε ο STELIOS_GOLF 6 TSI) και δεν μπορούμε ακόμη να βγάλουμε τελεσίδικη απόφαση για το εάν καλώς ή κακώς έκανε η VW κι έβγαλε το update.

Οπότε υπομονή ...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν το βλεπω επιφανειακά , το βλέπω ψυχρά .

Κατανοώ την αρνητική διάθεση που σας κατέβαλε όταν παραλάβατε το αυτοκίνητο μετά το update , αλλά θα πρέπει να δείτε κι εσείς πως εάν δεν έκανε αυτό το update τότε θα καλούνταν να πληρώσει πολλά σπασμένα ...

Αφήστε δε ότι ακούγεται πως ετοιμάζεται να βγει νέο update(όπως ανέφερε ο STELIOS_GOLF 6 TSI) και δεν μπορούμε ακόμη να βγάλουμε τελεσίδικη απόφαση για το εάν καλώς ή κακώς έκανε η VW κι έβγαλε το update.

Οπότε υπομονή ...

Ναι αλλά καταλαβαίνεις τώρα τι γίνεται…. Αφού δεν ήταν «ανάκληση» τότε θα μου κάνουν το update (αν βγει) στο επόμενο σέρβις….Οκτώβριος 2011… μέχρι τότε τι θα έκανα? Για μένα είναι μία πολύ παράξενη ιστορία και αν τελικά μου πουν στο επόμενο σέρβις ότι θα κάνουν update θα το σκεφτώ πολύ καλά αν θα το δεχτώ. Ευτυχώς που η ΜΤΜ μου είπε ότι και update αν μου κάνουν πάλι το πρόγραμμα ξαναμπαίνει τζάμπα….

Link to comment
Share on other sites

πάντως θα πω πάλι ότι επίσημα δεν έχει σπάσει κανένα αυτοκίνητο στην Ελλάδα και γενικότερα στην Ευρώπη

ένα περιστατικό έγινε στην Αυστραλία και αυτό ήταν μεμονωμένο-

τώρα έαν έγινε για το dsg είναι άλλο θέμα-εμένα στην αντιπροσωπεία μου είχαν πει

ότι είναι για μείωση των ρύπων-

επίσης εάν δεν το ειχα διαβάσει στο forum και πήγαινα για service μετα απο 2 χρονια

δεν θα ήταν πολύ επικυνδυνο σε όλο αυτό το διάστημα να μην είχε περαστεί;

εάν ήταν κάτι τόσο σημαντικο θα γινόταν ανάκληση!

τέλος να πω ότι δεν έχω περασει την αναβάθμιση και ουτε θα την περάσω!

είμαι με πρόγραμμα απο τον Μαρτιο που είχα 2500 κμ και τώρα είμαι στα 16000 κμ

και όλα μια χαρά -

και ποιος μου λέει εμένα ότι το update δεν είναι "ελαττωματικό " λογισμικό και για αυτό

βγαίνει καινούριο;

Link to comment
Share on other sites

αδερφια μου αντε να εχουμε κανα εμφυλιο! 122προγραμα vs 160 μαμα! για να δουμε!!

Link to comment
Share on other sites

αδερφια μου αντε να εχουμε κανα εμφυλιο! 122προγραμα vs 160 μαμα! για να δουμε!!

χαχα , παιδιά όχι εμφυλίους :( !! εάν πάντως θέλετε να συζητήσετε τέτοιο θέμα καλύτερα ανοίξτε ένα θέμα στο κινητήρας του Golf :pardon:

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

πάντως θα πω πάλι ότι επίσημα δεν έχει σπάσει κανένα αυτοκίνητο στην Ελλάδα και γενικότερα στην Ευρώπη

ένα περιστατικό έγινε στην Αυστραλία και αυτό ήταν μεμονωμένο-

τώρα έαν έγινε για το dsg είναι άλλο θέμα-εμένα στην αντιπροσωπεία μου είχαν πει

ότι είναι για μείωση των ρύπων-

επίσης εάν δεν το ειχα διαβάσει στο forum και πήγαινα για service μετα απο 2 χρονια

δεν θα ήταν πολύ επικυνδυνο σε όλο αυτό το διάστημα να μην είχε περαστεί;

εάν ήταν κάτι τόσο σημαντικο θα γινόταν ανάκληση!

τέλος να πω ότι δεν έχω περασει την αναβάθμιση και ουτε θα την περάσω!

είμαι με πρόγραμμα απο τον Μαρτιο που είχα 2500 κμ και τώρα είμαι στα 16000 κμ

και όλα μια χαρά -

και ποιος μου λέει εμένα ότι το update δεν είναι "ελαττωματικό " λογισμικό και για αυτό

βγαίνει καινούριο;

Καλό διάβασμα :

post #91 http://www.iroc-forum.de/showthread.php?tid=9964&page=10

http://www.motor-talk.de/forum/liste-aller-motorschaeden-golf-6-160-ps-t2783186.html

http://www.michaelneuhaus.de/scirocco/scirocco-probleme.htm

http://www.sciroccocentral.co.uk/forum/viewtopic.php?f=25&t=5981

http://www.sciroccocentral.co.uk/forum/viewtopic.php?f=2&t=6087&sid=41db13222aa335751c26fdbe2adfccd6

Είσαι σίγουρος ακόμη ότι δεν υπάρχουν σπασμένα μοτέρ ?? :pardon:

Υ.Γ. Άμα θες έχω και άλλα link από άλλες χώρες (Αυστραλία , Ιταλία κτλ...)

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

εάν και δεν ξέρω γρι Γερμανικά σε πιστεύω ,εάν όμως το θέμα είναι τα misfires που

κατάλαβα στο Αγγλικο προτελευταίο link τότε αυτό δεν υπήρξε ποτέ

στο δικό μου αυτοκίνητο είτε πριν ειτε μετα προγράμματος -

(που έτσι και αλλίως το πρόγραμμα κάνει κάτι σαν overwrite στο μαμα software οπότε πάλι δωρον άδωρον θα είναι )

τέσπα ο καθένας κάνει αυτο που νομίζει καλύτερο για το αυτοκίνητο του ...

υγ εμενα στο vag com δεν έχει βγάλει κανενα πρόβλημα όπως στον κάτοχο του scirocco στο προτελευταίο λινκ

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

εάν και δεν ξέρω γρι Γερμανικά σε πιστεύω ,εάν όμως το θέμα είναι τα misfires που

κατάλαβα στο Αγγλικο προτελευταίο link τότε αυτό δεν υπήρξε ποτέ

στο δικό μου αυτοκίνητο είτε πριν ειτε μετα προγράμματος -

(που έτσι και αλλίως το πρόγραμμα κάνει κάτι σαν overwrite στο μαμα software οπότε πάλι δωρον άδωρον θα είναι )

τέσπα ο καθένας κάνει αυτο που νομίζει καλύτερο για το αυτοκίνητο του ...

Αν το κατάλαβες στο πρώτο link είναι τα αυτοκίνητα ενός γερμανικού forum που παρουσίασαν missfires , άναψε το λαμπάκι εξαγωγής καυσαερίων και έσπασε το μοτέρ (ίδιο σύμπτωμα σε όλους), όλα αυτά πριν γίνει το update.

Υ.Γ. Μόνο τα μαμά κινδυνεύουν που δεν έχουν κάνει update, όχι αυτά με πρόγραμμα αν δεν κάνω λάθος.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εμενα οπως εχω πει .μου αναψε λαμπακι μηχανης ,με αφησε στο δρομο.σπασμενος ο 2 κυληδρος απο/σμα;αλαγη μηχανης και τουρμο .ν 79 ,ν 249.ολα στην επεκταση εγγυησης χωρις μα μου.και 2 χρονια εγγυηση το αμαξι ειναι 4/2008 1,4 tsi 140 dsg me 55.oooklm.πως εγινε ρε [αιδια μου τα μασαγανε

Link to comment
Share on other sites

εάν και δεν ξέρω γρι Γερμανικά σε πιστεύω ,εάν όμως το θέμα είναι τα misfires που

κατάλαβα στο Αγγλικο προτελευταίο link τότε αυτό δεν υπήρξε ποτέ

στο δικό μου αυτοκίνητο είτε πριν ειτε μετα προγράμματος -

(που έτσι και αλλίως το πρόγραμμα κάνει κάτι σαν overwrite στο μαμα software οπότε πάλι δωρον άδωρον θα είναι )

τέσπα ο καθένας κάνει αυτο που νομίζει καλύτερο για το αυτοκίνητο του ...

υγ εμενα στο vag com δεν έχει βγάλει κανενα πρόβλημα όπως στον κάτοχο του scirocco στο προτελευταίο λινκ

If the car is misfiring, owners should report the problem to their dealers.

The company says that the software upgrade includes resetting the engine's knock-sensor, a device which effectively decides when the spark plug should ignite the petrol in the combustion chamber for optimum efficiency and engine durability.

ρε παιδια εμενα οπως εχω πει .μου αναψε λαμπακι μηχανης ,με αφησε στο δρομο.σπασμενος ο 2 κυλινδρος αποτέλεσμα; αλαγη μηχανης και τουρμπο ,ν79 ,ν 249. Ολα στην επεκταση εγγυησης χωρις μα μου.και 2 χρονια εγγυηση το αμαξι ειναι 4/2008 1,4 tsi 140 dsg me 55.oooklm.πως εγινε ρε παιδια ? μου τα μασαγανε ....

αστοχία υλικών ?

Link to comment
Share on other sites

αδερφια μου αντε να εχουμε κανα εμφυλιο! 122προγραμα vs 160 μαμα! για να δουμε!!

ρε συ σήμερα παραλιακή με πέρασε ένα 122 κόκκινο...μήπως ήσουν εσύ γιατί πήγαινα χαλαρός και θέλω ρεβανς new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι έχω μπερδευτεί πολυυυυυύ.

Πρόκειται αυτές τις μέρες να πάω για το σέρβις των 15.000 χλμ. και τελικά δεν ξέρω αν θέλω να κάνω την αναβάθμιση ή όχι... Βέβαια πιστεύω ότι δεν είναι στο χέρι μου.

Φυσικά θα κάνω ένα full scanning με το VAGCOM πριν και μετά το σέρβις αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα καταλάβω κάτι με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κανεις..ΘΑ ξενερωσεις ασχημα..Απλα επισημανε τους οτι ΔΕΝ επιθυμεις την αναβαθμιση..

Κατι ακομα..Ποτε θα γινει αυτο το καινουργιο update και απο που τ'ακουσατε?

Edited by GIANNIS_KAN
Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου είναι πως πάλι καλά να λέτε που το αντιλήφθηκαν άμεσα κι έβγαλε το update και δεν τα άφησε έτσι (βλ.ΤΟΥΟΤΑ και κόλλημα γκαζιού , τροχαία ατυχήματα , δικαστήρια κλπ). Γιατί στο τέλος θα γέμιζαν οι αντιπροσωπείες με τα 160αρια για επισκευή μέσα στην εγγύηση κι εσείς θα ησασταν χωρίς αμάξι για κάποιον καιρό. Όσο για τα beta testers δεν πιστεύω πως εγινε εσκεμμένα (βλ. update polo).

Φίλοι μου,έχω την εξής απορία: Καλά όταν πηγαίνει κάποιος για σέρβις τού κάνουν τις όποιες αναβαθμίσεις απαιτούνται. 1) Αν κάποιος πάει για το σέρβις αλλαγής λαδιών,τού κάνουν τις παραπάνω αναβαθμίσεις; 2) Αν βγει μια αναβάθμιση τώρα κι εγώ το πάω για σέρβις σε ένα χρόνο κανονικά,θα μου πουν,σε πιθανή ζημιά,ότι έπρεπε να είχα κάνει την αναβάθμιση; Ας μην ξεχνάμε πως η συντριπτική πλειοψηφία των οδηγών είτε έχει άγνοια των παραπάνω αναφερθέντων είτε δεν έχει το χρόνο και την όρεξη να το ψάχνει όπως πολλοί από εμάς είτε ό,τι άλλο μπορείτε να φανταστείτε. Ερώτημα: Δε θα όφειλε η αντιπροσωπεία να μας ενεμερώνει γραπτώς για τις όποιες αναβαθμίσεις; μεταξύ μας θα πρέπει να μαθαίνουμε για τη σωστή φροντίδα του αυτοκινήτου μας; Μήπως,επειδή μπήκα στα 45,αρχίζω να παραξενεύω; λέω μήπως!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.