Jump to content
_notis

Update Εγκεφάλου Golf 6

Recommended Posts

Πάντως αξίζει κάποιος να κάνει την ρύθμιση για το αυτόματο κλείδωμα (λίγο πριν τα 20 χλμ και πριν αρχίσει ο ήχος για τις ζώνες). Το ζήτησα και μου το ρύθμισαν στο σέρβις αλλά είναι πολύ εύκολο και γίνεται από το μενού!

Πως ??? :)

Δοκίμασε το μενού με τις ρυθμίσεις και κάπου έχει την ρύθμιση, αν το δω κάποια στιγμή θα το ποστάρω. Στο δικό μου ανοίγω το μενού και τις ρυθμίσεις από τα πλήκτρα στο τιμόνι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αξίζει κάποιος να κάνει την ρύθμιση για το αυτόματο κλείδωμα (λίγο πριν τα 20 χλμ και πριν αρχίσει ο ήχος για τις ζώνες). Το ζήτησα και μου το ρύθμισαν στο σέρβις αλλά είναι πολύ εύκολο και γίνεται από το μενού!

Πως ??? :)

Μπαίνεις στο MFD κ κάπου έχει την επιλογή open doors->lock(κάπως έτσι, δεν το χάνεις). Το κλικάρεις κ κλειδώνουν αυτόματα μετά τα 15χμ. Αν κλικάρεις κ το doors->unlock θα ξεκλειδώνουν αυτόματα όταν βγάζεις το κλειδί από τη μίζα. Κ εγώ δεν το ήξερα (δεν έχω ανοίξει ακόμα το manual μετά από 7 μήνες κ 15000χμ) κ μέσα στην εβδομάδα το βρήκα. new_sugkrotima.gif

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είχα και εγώ φίλε μου, απλά προσπάθησε να ζουπίσεις καλύτερα το κουμπάκι προς τα δεξιά λίγο και πίεσε το αρκετά και θα μηδενίσει!

γιατι ρε παιδια ψαχνετε μεθοδουσ για να δουλεψει κατι καλυτερα ενω μπορει να ειναι χαλασμενο!!!

εμενα δεν μιδενιζε ο ημερησιος χιλιομετρητης και μου αλλαξαν τα οργανα μεσα στην εγγυηση.( αν διαβασετε στο forum θα δειτε οτι αρκετοι ειχαν ιδιο προβλημα)

οσο αφορα παντως την θερμοκρασια λαδιου ,απο φιλιπαιο μου ειπαν οτι μαλλον οσοι δεν το εχουμε ,θα πρεπει να αλλαξουμε οργανα.

καπου πιο πριν καποιος εγραψε να το περασει στην εγγυηση ( τα οργανα ωστε τα καινουργια να εχουν μετρητη θερμ.λαδιου) οταν ενα ανταλακτικο τετοιου τυπου ειναι για εγγυηση ,θα ερθει ολοιδιο απο θεμα λειτουργειων (το ειχα ηδη σκεφτει αλλα δεν γινετε και το διαπιστωσα κιολας στην αντικατασταση οργανων που εκανα λογω ελλατωματικου ημερησιου χλμ)

εκτος αν πληρωνεις εσυ,εκει ολα γινονται

ευχομαι καποιος χριστιανος να βρει ευκολο τροπο να το αποκτησουμε και εμεις που δεν το εχουμε,αξιζει, πολυ καλη πληροφορηση

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πιθανόν να μπορούμε να δούμε θερμοκρασίες κλπ από το κρυφό μενού, το έχει δοκιμάσει κανείς??

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πιθανόν να μπορούμε να δούμε θερμοκρασίες κλπ από το κρυφό μενού, το έχει δοκιμάσει κανείς??

Θα μπορούμε να δούμε μάλλον όπως και στο Golf 5, αλλά δεν ξέρουμε ακόμη σε ποιο "κανάλι" είναι.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

και να υπάρχει όμως και αιθητηρας θερμοκρασίας λαδιου.. είστε σίγουροι οτι αυτος υπάρχει στα 6αρια που η θερμοκρασία λαδιου δεν περιλαμβανεται στο μενου?

Link to comment
Share on other sites

και να υπάρχει όμως και αιθητηρας θερμοκρασίας λαδιου.. είστε σίγουροι οτι αυτος υπάρχει στα 6αρια που η θερμοκρασία λαδιου δεν περιλαμβανεται στο μενου?

Κανένα Golf 5 δεν είχε θερμοκρασία λαδιού στην οθόνη, όταν έμπαινες όμως στο κρυφό μενού του climatronic την έδειχνε (άρα είχε αισθητήρα το Golf 5, επομένως θα έχει και το Golf 6). :)

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας

οσοι αναφερετε αν υπαρχουν αισθητηρες ,ξεχνατε οτι καθε δευτερολεπτο υπαρχει στον εγκεφαλο πληροφορηση για ολες τις θερμοκρασιες(και αλλα διαφορα) ασχετως αν εχεις την ενδειξη στην οθονη η οχι.

αντε καποιος να μαθει τα καναλια στο κλιμα ωστε να βλεπουμε απο κει την θερμ.λαδιου

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας

οσοι αναφερετε αν υπαρχουν αισθητηρες ,ξεχνατε οτι καθε δευτερολεπτο υπαρχει στον εγκεφαλο πληροφορηση για ολες τις θερμοκρασιες(και αλλα διαφορα) ασχετως αν εχεις την ενδειξη στην οθονη η οχι.

αντε καποιος να μαθει τα καναλια στο κλιμα ωστε να βλεπουμε απο κει την θερμ.λαδιου

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=37000&view=findpost&p=394165 :)

Link to comment
Share on other sites

Κανένα Golf 5 δεν είχε θερμοκρασία λαδιού στην οθόνη, όταν έμπαινες όμως στο κρυφό μενού του climatronic την έδειχνε (άρα είχε αισθητήρα το Golf 5, επομένως θα έχει και το Golf 6). :blink:

+1 πιστεύω θα βγαίνουν οι ενδείξεις για την θερμοκρασία λαδιού.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον βρεθει μια λυση για το θεμα με την θερμοκρασια

Μετα να ψαχτουμε για να βλεπουμε και τη ταχυτητα εχουμε.. τι να βαλουμε κτλπ!

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον βρεθει μια λυση για το θεμα με την θερμοκρασια

Μετα να ψαχτουμε για να βλεπουμε και τη ταχυτητα εχουμε.. τι να βαλουμε κτλπ!

καλα αυτο με την ταχυτητα είναι για εμενα μαμακία- είναι καθαρα για eco driving αλλα μιλάμε για πολύ eco- πχ μπορεις να εισαι με 50χλμ και να σου προτεινει να βάλεις 6η- από ότι έχω καταλάβει γενικα θέλει να παίζεις στις 1800-2000 στροφες - μόνο εάν πέσεις κάτω από 1500 στρ! προτεινει κατέβασμα- τώρα για την θερμοκρασία λαδιου οφείλω να ομολογήσω ότι είναι super- σχεδον μονιμα αυτην έχω στο menu ή την στιγμιαια κατανάλωση

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν πιστευω να εχω ποιο πολυ eco απο τωρα αν βαλω αυτο με τις ταχυτητες ΗΔΗ κανω ρεκορ

απλα γουσταρω να εχω επιλογες στις ενδειξεις! 99% βλεπω θερμοκρασια λαδιων και 1% μεση καταναλωση

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

καλα αυτο με την ταχυτητα είναι για εμενα μαμακία- είναι καθαρα για eco driving αλλα μιλάμε για πολύ eco- πχ μπορεις να εισαι με 50χλμ και να σου προτεινει να βάλεις 6η- από ότι έχω καταλάβει γενικα θέλει να παίζεις στις 1800-2000 στροφες - μόνο εάν πέσεις κάτω από 1500 στρ! προτεινει κατέβασμα- τώρα για την θερμοκρασία λαδιου οφείλω να ομολογήσω ότι είναι super- σχεδον μονιμα αυτην έχω στο menu ή την στιγμιαια κατανάλωση

αυτο με τις ταχυτητες το εβαλα και εγω.Ειναι οπως τα λες μιλαμε οτι πας με 60χμ και σου λεει βαλε 6η,ουτε dsg στο D δεν κανει τετοιες αλλαγες.Πολυ δυσκολα θα σου πει να κατεβασεις εκτος και αν ο κινητηρας ζοριζεται πολυ γυρω στις 1000-1200 στροφες.Τωρα για το αν ειναι μαμακια δεν ξερω αναλογα πως θελει να οδηγει ο καθενας παντως οποιος το ακολουθησει καλο θα ηταν να το ανοιγει που και που μην μπουκωσει κιολας :whistling:

Edited by Andreas tsi
Link to comment
Share on other sites

αυτο με τις ταχυτητες το εβαλα και εγω.Ειναι οπως τα λες μιλαμε οτι πας με 60χμ και σου λεει βαλε 6η,ουτε dsg στο D δεν κανει τετοιες αλλαγες.Πολυ δυσκολα θα σου πει να κατεβασεις εκτος και αν ο κινητηρας ζοριζεται πολυ γυρω στις 1000-1200 στροφες.Τωρα για το αν ειναι μαμακια δεν ξερω αναλογα πως θελει να οδηγει ο καθενας παντως οποιος το ακολουθησει καλο θα ηταν να το ανοιγει που και που μην μπουκωσει κιολας :whistling:

Παιδιά εγώ δεν συμφωνώ - οτι είναι *μη επιτρεπόμενη λέξη* ,αντιθέτος κατάλαβα πόλλες φορές οτι ο κινητήρας σηκώνει μεγαλύτερη ταχύτητα απο αυτήν που έγω συνήθως είχα

και όταν οδηγάς ήρεμα μπορεί να πετύχεις μεγαλύτερη οικονομία χωρίς να κάνεις τπτ. Οσο για το ζόρισμα που λέτε εμμένα μου έχει ανάψει πολλές φορές να κατεβάσω..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με το αναλογικό καντράν ξεχνιόμαστε, μια καλή ένδειξη στην οθόνη είναι και η ταχύτητα (ψηφιακά). Η στιγμιαία κατανάλωση δεν έχει αξία να παρακολουθείται καλύτερα η μέση κατανάλωση. Ούτως ή άλλως με τα ανεβοκατεβάσματα και την κίνηση στην Αθήνα το 49,9 στο ξεκίνημα με 1η θα το δείξει, το θέμα είναι σε μια ολοκληρωμένη διαδρομή πόσο θα γράψει..

Όπως σωστά γράφηκε καλό είναι να μην παρασύρεται κάποιος και να οδηγεί συνεχώς οικονομικά και με χαμηλές στροφές, θέλει που και που και ένα άνοιγμα το αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πριν από 2 μέρες έκανα την αναβάθμιση που αναφέρεται σε αυτό το post μαζί με το πρώτο μου service για λάδια-φίλτρο και τώρα 2 μέρες μετά έχω αισθητά μειωμένη απόδοση του κινητήρα και διαφορετική διακύμανση στην κατανάλωση καυσίμου στην οθόνη μου ( tsi vi 160 τον αύγουστο κλείνω χρόνο και αυτή την στιγμή έχω 15300km ) μήπως αντιμετώπισε κανείς κάτι παρόμοιο ? συσχετίζω την κατανάλωση γιατί έχει να κάνει με την ένδειξη των ταχυτήτων και το υποτιθέμενο eco driving που μας προσφέρει.. Επίσης μετά από check στην αντιπροσωπεία δεν έβγαλε κανένα σφάλμα θα το ξαναπάω από Δευτέρα όπως μου είπανε και επιστρέφω με νεότερα (ίσως να είναι offtopic το post μου και να έπρεπε να πάει στα προβλήματα αλλά δεν βρήκα μετά από ψάξιμο κάτι σχετικό εκεί)

Edited by Alximistis
Link to comment
Share on other sites

Μου είχαν πει για ενδεχόμενο μειωμένης απόδοσης αλλά δεν είδα κάτι. Η κατανάλωση ίδια παρέμεινε σε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους! Νοτη που το έκανες το σέρβις και πόσο το μαλλί? Το update του εγκεφαλου ήταν εξτρά?

Καλημέρα φίλε μου.

Το σέρβις το έκανα στην autonet στην βάρης κορωπίου.

Το update δεν χρεώνεται. το σέρβις πήγε 135 ε (15.000 κμ)

Link to comment
Share on other sites

και γω προχτες εκανα το δικο μου σέρβις στην autonet στην βάρης κορωπίου.

157ευρω με καρτα καυσαεριων...

νοτη κορωπι μενεις?

Βάρη μένω , οτι θέλουν λένε στις τιμές οταν τους πήρα τηλ μου είπαν 135,00 ε οταν πήγα εκει μου είπαν 150,00 και μετά απο

μια μικρή φασαρία δέχτηκαν να μου κάνουν μια εκπτωση 10% , τους είπα οτι δεν έχω προβλημα αλλα αν πληρώσω παραπάνω αποτι μου είπαν δεν

θα ξαναπήγαινα, και έτσι μου έκανα την έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.