Jump to content
_notis

Update Εγκεφάλου Golf 6

Recommended Posts

εμενα μου στοιχησε 95 ευρω εαν θυμαμαι καλα χαλκιδα και στις σερρες ΜΟΝΟ 85 (λαδια φιλτρο δικα μου και στις 2 περιπτωσεις).

εργασια απο 18-το πολυ πολυ 35 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου.

Το σέρβις το έκανα στην autonet στην βάρης κορωπίου.

Το update δεν χρεώνεται. το σέρβις πήγε 135 ε (15.000 κμ)

Από εκεί που το πήραμε δηλαδή. οκ

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

οταν ειχα παει το GTI μου για σερβις στον μανδηλα μου ειχε πει οτι εκανε αυτη την "μαμα" αναβα8μιση κ μαλιστα οτι δινει 5-10% εξτρα δυναμη... στο GTI βεβαια 10% ειναι 20 πονυ.

δεν μπορω να πω οτι παρατηρησα τοσο μεγαλη αυξηση στην ισχυ αλλα σιγουρα το αυτοκινητο ηταν πιο σπιρτοζικο απο πριν.

Link to comment
Share on other sites

οταν ειχα παει το GTI μου για σερβις στον μανδηλα μου ειχε πει οτι εκανε αυτη την "μαμα" αναβα8μιση κ μαλιστα οτι δινει 5-10% εξτρα δυναμη... στο GTI βεβαια 10% ειναι 20 πονυ.

δεν μπορω να πω οτι παρατηρησα τοσο μεγαλη αυξηση στην ισχυ αλλα σιγουρα το αυτοκινητο ηταν πιο σπιρτοζικο απο πριν.

Δεν ξέρω αν ισχύει , κάποια διαφορά έχει αλλα νομίζω οτι είναι λίγο πιο γραμμικό θα έλεγα και ίσως μια μικρή οικονομία στο κάυσιμο (ίσως)

αλλα τώρα με 40 βαθμούς τι να καταλάβεις , μόνο όταν το λάδι είναι γύρω στους 78-83 βαθμούς εκεί βλέπω λές και έχει +20 άλογα μετα που ζεσταίνεται

νομίζω μια απο τα ίδια..

Edited by _notis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

μωλις πηρα το δικο μου (160αρι,CAVD) απο service 30.000 και δεν μου εγινε καποια αναβαθμιση. Οποτε ισως δεν ειναι απαραιτητο σε ολα τα 160. Δεν νομιζω μετα απο τοσο καιρο να μην εχει ενημερωθει με δεδομενα αντιπροσωπεια στην Αθηνα..αν κ ποτε δεν ξερεις αλλα τεσπα.

Edited by granset
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εμενα ...ουτε ηξεραν κατι .... θα δοκιμασω σε μεγαλη αντιπρ

Λοιπον μετα απο επικοινωνια με ενα καλο φιλο με scirocco με προετρεψε στο γνωστο φορουμ τους...και μετα απο ερευνα αλλα και καποια τηλεφωνα διαπιστωνω οτι προκειται περι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΙΚΗ ΟΔΗΓΙΑ TPI οπου κανονικα θα πρεπει να καλεστουν ολοι να την κανουν και οταν εννοω ολοι το 95% των 160 παραγωγης εως και μαιου.

Η διαδικασια που πρεπει να γινεται ειναι η εξης....πρεπει να γινεται συνδεση με το VAS 505X online με το ιντρανετ δικτυο της vw και απο εκει αναλογα με τα στοιχεια κινητηρα κατεβαινει και η αναλογη εκδοση η οποια σαν αριθμος εκδοσης ειναι ιδια για ολους και ειναι η "5859" . Ο φιλος μου επικοινωνησε με πολυ καλο συνεργειο και πολυ γνωστο για την αριστη ποιοτητα υπηρεσιων του (στην λεωφ αλιμου89 για οσους ξερουν) και του ειπαν οτι πρεπει να περασει να την κανει οπως και δηποτε.

τ

EDIT

Λοιπον μολις με πηραν απο vw ..η αναβαθμιση ειναι σημαντικη και καλο θα ηταν να την κανω οποτε μπορεσω επισης θα ενημερωθει το κεντρικο τμημα,ωστε την επομενη φορα να μας ειδοποιουν με τηλεφωνο τα ψιλοακουσαν δηλαδη. Ευγενεστατη κυρια και με πολλες γνωσεις παρακαλω ηξερε τα παντα για χαρτογραφισεις πυρακια αντλιες μαγνητικες..... σοκαριστηκα!

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

To update εγινε ...η κινητηρας αισθητα ποιο γραμικος πραγμα που με βολεψε μεσα στην πολη . Η καταναλωση επεσε κατα 0.3 μιας και κανο 1 χρονο την ιδια διαδρομη με cruise και ποτε δεν ειδα 5.8 παρα απο 6.1-6.3.

Πλεον εχω και την ενδειξει με την ταχυτητα που εχω στο σασμαν το χειροκινητο...

Δεν εχω θερμοκρασια λαδιου που πιστευω ειναι θεμα coding. Κατα τα αλλα σταματησε το τρελλο η καταναλωση να χτυπαει κοκκινα ενω ημουν σταματημενος το εκανε καμια φορα....το μηνα...

Και πλεον εξαφανηστηκαν τα πυρακια που με χτυπουσε συχνα... και ενας ηχος που ακουγα σαν αρυθμια και αυτος εντελως . Θα ελεγα οτι τρεμει λιγοτερο στο ρελαντι...

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

To update εγινε ...η κινητηρας αισθητα ποιο γραμικος πραγμα που με βολεψε μεσα στην πολη . Η καταναλωση επεσε κατα 0.3 μιας και κανο 1 χρονο την ιδια διαδρομη με cruise και ποτε δεν ειδα 5.8 παρα απο 6.1-6.3.Πλεον εχω και την ενδειξει με την ταχυτητα που εχω στο σασμαν το χειροκινητο...Δεν εχω θερμοκρασια λαδιου που πιστευω ειναι θεμα coding. Κατα τα αλλα σταματησε το τρελλο η καταναλωση να χτυπαει κοκκινα ενω ημουν σταματημενος το εκανε καμια φορα....το μηνα...Και πλεον εξαφανηστηκαν τα πυρακια που με χτυπουσε συχνα... και ενας ηχος που ακουγα σαν αρυθμια και αυτος εντελως . Θα ελεγα οτι τρεμει λιγοτερο στο ρελαντι...

ένδειξη για αλλαγή ταχύτητας?

Link to comment
Share on other sites

ένδειξη για αλλαγή ταχύτητας?

Πρόσεξε την mfd επάνω δεξιά που λέει τις ταχύτητες , στην 1-2 πριν βάλει 2αρα εμφανίζει ένα 2κι ένα βέλος προς τα πάνω ... αυτή είναι η ένδειξη αλλαγής ταχύτητας και το έχουν μόνο τα χειροκίνητα για την βέλτιστη οικονομία καυσίμου

το ίδιο κι εδώ στην 4η :

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ τα tsi 160 με κατασκευη πριν τον απριλιο μπορουν να πανε να κανουν την ενημερωση. Το κυριοτερο δεν ειναι η ενδειξη αλλαγης της ταχυτητας αλλα η νεα χαρτογραφιση που λυνει προβλημα με καυστικες κρουσεις που ειχαν σαν αποτελεσμα ακομα και πολυ σοβαρα μηχανικα προβληματα σε πολυ μικρο αριθμο αυτοκινητων και για υατο εγινε και η νεα χαρτογραφιση . Εγω θα ελεγα να πατε να την κανετε ΑΜΕΣΑ.

Εινια για ολη την ευρωπη .......γιατι καποιοι ελεγαν για την ελλαδα μονο κτλ λογω βενζινης...

Επισης ερχεται και μια νεα αναβαθμιση η οποια δεν ειναι ακομα διαθεσιμη .. η οποια ειναι για διακοπες καυσης με κρυο κινητηρα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ τα tsi 160 με κατασκευη πριν τον απριλιο μπορουν να πανε να κανουν την ενημερωση. Το κυριοτερο δεν ειναι η ενδειξη αλλαγης της ταχυτητας αλλα η νεα χαρτογραφιση που λυνει προβλημα με καυστικες κρουσεις που ειχαν σαν αποτελεσμα ακομα και πολυ σοβαρα μηχανικα προβληματα σε πολυ μικρο αριθμο αυτοκινητων και για υατο εγινε και η νεα χαρτογραφιση . Εγω θα ελεγα να πατε να την κανετε ΑΜΕΣΑ.

Εινια για ολη την ευρωπη .......γιατι καποιοι ελεγαν για την ελλαδα μονο κτλ λογω βενζινης...

Επισης ερχεται και μια νεα αναβαθμιση η οποια δεν ειναι ακομα διαθεσιμη .. η οποια ειναι για διακοπες καυσης με κρυο κινητηρα.

Τhano είναι σίγουρο αυτό? Να πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω αν υπάρχει αναβάθμιση και για μένα? μοντέλο 04/2009. Μιλάμε για την ένδειξη των ταχυτήτων και για την θερμοκρασία λαδιού?

Edited by Leou21
Link to comment
Share on other sites

100% μιλησε με κοσμοκαρ πρωτα..να ξερετε το update πρεπει να γινει online με VAS ...δηλαδη πρεπει να πατε εκει και να το συνδεσουν σε μηχανημα που ειναι συνδεδεμενο με το intranet της vw... εγω πηγα μανδυλα...δεν ηξεραν και πολλα... ενημρωσα κοσμοκαρ τους ενημερωσαν και την επομενη πηγα και τα εκαναν ολα.

Η ενδειξη θερμ λαδιου δεν εμφανιστηκε σε μενα...αλλα ειναι μαλλον επιλογη vag com που πρεπει να την ενεργοποιησω,,,,ο αισθητηρας υπαρχει απο το 5αρι golf ...Θα το ψαξω ... Την ενημερωση καντε την παιδια οσο ποιο αμεσα μπορειτε ...προστατευει απο συγκεκριμενεο προβλημα ...καυστικων κρουσεων ....

Για ολα τα TSI 160 ΟΛΑ.... ειχα παει σε 4 αντιπρ και μου ελεγαν δεν εχει για το δικο σου...ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ...πηρα κοσμοκαρ ενημερωθηκαν και πηγα και την εκαναν... Οσοι ειστε αθηνα υπαρχει ενα συνεργειο ΛΕΓΕΤΑΙ μπουρμας καπως ετσι...περαστε απο εκει ο τυπος ειναι πολυ ενημερωμενος εχουν κανει παρα πολλα scirocco εκει περα ... στο φορουμ τους εχουν πολλα στοιχεια ακομα και απο τα προβληματα που συνεβησαν σε αλλες χωρες αλλα και εδω με σπασμενα εμβολα που οφειλοταν το προβλημα στα πυρακια και στην αδυναμια του προγραμματισμου να προβλεψει συγκεκριμενες συνθηκες...γιαυτο και εβγαλαν ενημερωση,...

Link to comment
Share on other sites

100% μιλησε με κοσμοκαρ πρωτα..να ξερετε το update πρεπει να γινει online με VAS ...δηλαδη πρεπει να πατε εκει και να το συνδεσουν σε μηχανημα που ειναι συνδεδεμενο με το intranet της vw... εγω πηγα μανδυλα...δεν ηξεραν και πολλα... ενημρωσα κοσμοκαρ τους ενημερωσαν και την επομενη πηγα και τα εκαναν ολα.

Η ενδειξη θερμ λαδιου δεν εμφανιστηκε σε μενα...αλλα ειναι μαλλον επιλογη vag com που πρεπει να την ενεργοποιησω,,,,ο αισθητηρας υπαρχει απο το 5αρι golf ...Θα το ψαξω ...   Την ενημερωση καντε την παιδια οσο ποιο αμεσα μπορειτε ...προστατευει απο συγκεκριμενεο προβλημα ...καυστικων κρουσεων ....

Για ολα τα TSI 160  ΟΛΑ.... ειχα παει σε 4 αντιπρ και μου ελεγαν δεν εχει για το δικο σου...ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ...πηρα κοσμοκαρ ενημερωθηκαν και πηγα και την εκαναν... Οσοι ειστε αθηνα υπαρχει ενα συνεργειο ΛΕΓΕΤΑΙ μπουρμας καπως ετσι...περαστε απο εκει ο τυπος ειναι πολυ ενημερωμενος εχουν κανει παρα πολλα scirocco εκει περα ... στο φορουμ τους εχουν πολλα στοιχεια ακομα και απο τα προβληματα που συνεβησαν σε αλλες χωρες αλλα και εδω με σπασμενα εμβολα που οφειλοταν το προβλημα στα πυρακια και στην αδυναμια του προγραμματισμου να προβλεψει συγκεκριμενες συνθηκες...γιαυτο και εβγαλαν ενημερωση,...

Εφόσον πήγες στον Μανδύλα λογικά τώρα πλέον θα ξέρουν τι πρέπει να κάνουν. Και εγώ εκεί πηγαίνω,τα έχουμε ξαναπεί εμείς, οπότε θα πάρω ενα τηλέφωνο αύριο και θα χρησιμοποιήσω αν βέβαια δεν σε πειραζει την περίπτωση σου. Ειμαι περίεργος να δω τι θα μου πουν...

Link to comment
Share on other sites

μόλις έστειλα και εγώ εμαιλ στη κοσμοκαρ

Ελπίζω να υπάρχει αναβάθμιση γιατί το θέμα με τα πυράκια το έχω και εγώ (βέβαια δεν έχω αποκλείσει το θέμα βενζίνης - πάντα η φθηνότερη!)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι "ΑΝ" υπαρχει ....

ΥΠΑΡΧΕΙ ...λυνει το θεμα με τα πυρακια το οποιο ειναι πολυ ποιο σημαντικο απο οτι φενεται ..

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησουλες.

1) Ειναι και για 122αρι?

2) Αν φοραμε προγραμμα? Μην μας κανουν κανα ρεσετ τον εγκεφαλο και ανοιξουν μυτουλες! :D

Link to comment
Share on other sites

Θάνο συγνώμη που φαίνομαι χαζός.

Με βάση τη φώτο πρέπει να παω?

Επειδή δουλεύω τα πρωινά ρωτάω μήν πάρω ρεπό τσάμπα.

Σε ευχαριστώ

http://dl.dropbox.com/u/920141/DSC_2721.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κινητηρες CAV ....(OXI 122)

Με λιγα λογια η αναβαθμιση αφορα golf-sciroccco-tiguan με twincharged κινητηρα (150-160 αλογα)

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε CAV-D εισαι ....ξαναλεω ΟΛΑ τα cavX (οπου χ δεν μας ενδιαφερει) με κατασκευη πριν απο απριλιο 2010 (δηλαδη GOLF EOS SCIROCCO TIGUAN ΜΕ 1.4 TSI (150-160) καλο θα ηταν να κανουν αναβαθμιση. Και οχι απλα καλο..αναγκαιο καθως η νεα χαρτογραφιση κανει μεγαλυτερες διορθωσεις στο αβανς (block 20) ενω πριν εκανε μικρες η συνηθως αμελητεες ακομα και με "χαλια βενζινη" .

Link to comment
Share on other sites

+1 Βασικα εγω θα ελεγα να το κανει ο admin Επειγουσα ανακοινωση και οχι δεν κανω πλακα.

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.