Jump to content
_notis

Update Εγκεφάλου Golf 6

Recommended Posts

Παιδιά το αμάξι μου (Golf 6 tsi 160) είναι αγορασμένο 11/2009, θέλει αναβάθμιση;

Εμενα ειναι αγορασμενο 07/2009 ..(παραγωγης φανταζομαι αντε κανα μηνα(μηνες?) νωριτερα?)

Το ειχα παει για service Karenta στο Mall αρχες Σεπτεμβριου (30.000km) και ξαναπηρα τηλ χτες δεν μου ειπαν τπτ για αναβαθημιση. Μαλιστα στο service μου ειπαν πως φοραω τα τελευταια και δεν χρειαζετε τπτ αλλα οπως λενε και τα παιδια δεν ειναι κακο να κανεις μια ερωτηση.

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση έγινε σήμερα το πρωί στην αντιπροσωπεία Μανδύλας στην Θεσσαλονίκη. Έκλεισα ραντεβού εχθές και σήμερα το πρωί πήγα,μία ωρίτσα υπόθεση ήταν. Στο καντράν πλέον αναγράφεται η σχέση που έχω στο κιβώτιο καθώς και το οικονομικό πρόγραμμα οδήγησης(αυτό με τα βελάκια...) Περισσότερα τεχνικά στοιχεία δεν ξέρω, ο thanos katsas μπορεί να απαντήσει, αν δεν το έχει κάνει πιο πάνω, μιας και θεωρώ πως κάτι παραπάνω από εμάς θα ξέρει. Μην περιμένετε να σας πάρουν τηλέφωνο για να σας ενημερώσουν,δεν παίζει να γίνει με τπτ. Το επεσήμανα και μου απάντησαν ότι δεν πρόκειται για επανορθωτική οδηγία εργοστασίου γι'αυτό και δεν ενημερώνουν. Αρχικά τ/φ μου είπαν πως δεν υπάρχει κάτι για το αυτοκίνητό μου,αλλά αναγκάστηκα να πάω απο κοντά και τότε μιλώντας με τον κατάλληλο άνθρωπο με ενημέρωσε πως υπάρχει αναβάθμιση.Οπότε καλό θα είναι όλοι οι κάτοχοι Golf vi 160 πρίν από τον 06/2009 να επισκεφθείτε μια αντιπροσωπεία και να πιέσετε γιατί μάλλον δεν γίνεται αλλιώς... Υ.Γ.Δυστυχώς δεν έχω ένδειξη θερμοκρασίας λαδιού αλλά πιστεύω πως κάτι θα κάνει και γι'αυτό ο thanos.

Edited by Leou21
Link to comment
Share on other sites

Για τη θερμοκρασια λαδιου μολις ερθει το καλωδιακι θα το δω...πιστευω ειναι 2 λεπτα δουλεια ..Ετσι πιστευω ειδωμεν.

Οσο για την αναβαθμιση ...ενα πραγμα θα πω .Η τεχνικη οδηγια λεει στο τελος Να γινει γνωστο σε καθε τεχνικο συμβουλο,Αρχιμηχανικο υπομηχναικο κτλ κτλ... Οποτε ειναι υποχρεωση τους να ειναι ενημερωμενοι ..Το γιατι δεν ειναι δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Για τη θερμοκρασια λαδιου μολις ερθει το καλωδιακι θα το δω...πιστευω ειναι 2 λεπτα δουλεια ..Ετσι πιστευω ειδωμεν.

Οσο για την αναβαθμιση ...ενα πραγμα θα πω .Η τεχνικη οδηγια λεει στο τελος Να γινει γνωστο σε καθε τεχνικο συμβουλο,Αρχιμηχανικο υπομηχναικο κτλ κτλ... Οποτε ειναι υποχρεωση τους να ειναι ενημερωμενοι ..Το γιατι δεν ειναι δεν ξερω.

γιατι η εργατοώρα κοστίζει...και όταν πας εσύ μονό για αναβάθμιση χάνουν λεφτά χωρίς να έχουν κέρδος(αύξησή κόστους τις επιχείρησής)...

Link to comment
Share on other sites

πήγα και το έκανα και εγώ

συμπεράσματα

1) είναι απαραίτητο να γίνει άμεσα. το κτλβα όταν ήρθε μηχανικός να με ρωτήσει άν μου έβγαλε βλάβη όταν το αναβαθμίζαμε με τον ηλεκτρολόγο

2) τρέμουλο δεν είχα παρατηρήσει παλιότερα, ΑΛΛΑ το σίγουρο είναι ότι τρέμει και τώρα

3) Ο δείκτης για τις αλλαγές ταχύτητας είναι για τον Π****Ο. Αν τον ακολουθεί κάποιος που δεν ξέρει θα καταστρέψει το αμάξι του. 5η με 1800 μου λέει να ανεβάσω 6η !!!!!!!!!!!! Εννοείται ότι το αμάξι μούγκριζε γιατί το δοκίμασα (πίστεψα οτι για να το λέει κάτι θα ξέρει, αλλά...).

4) Δεν έχω τσεκάρει για διαφορές στις επιδόσεις αλλά δε νομίζω να υπάρχουν.

Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα.

Μου περάσανε το ecu update 5859

Link to comment
Share on other sites

πήγα και το έκανα και εγώ

συμπεράσματα

1) είναι απαραίτητο να γίνει άμεσα. το κτλβα όταν ήρθε μηχανικός να με ρωτήσει άν μου έβγαλε βλάβη όταν το αναβαθμίζαμε με τον ηλεκτρολόγο

2) τρέμουλο δεν είχα παρατηρήσει παλιότερα, ΑΛΛΑ το σίγουρο είναι ότι τρέμει και τώρα

3) Ο δείκτης για τις αλλαγές ταχύτητας είναι για τον Π****Ο. Αν τον ακολουθεί κάποιος που δεν ξέρει θα καταστρέψει το αμάξι του. 5η με 1800 μου λέει να ανεβάσω 6η !!!!!!!!!!!! Εννοείται ότι το αμάξι μούγκριζε γιατί το δοκίμασα (πίστεψα οτι για να το λέει κάτι θα ξέρει, αλλά...).

4) Δεν έχω τσεκάρει για διαφορές στις επιδόσεις αλλά δε νομίζω να υπάρχουν.

Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα.

Μου περάσανε το ecu update 5859

H έκτη(6) ταχύτητα είναι overdrive , όπερ σημαίνει ότι η μηχανή λειτουργεί σε χαμηλές στροφές και το αυτοκίνητο κινείται γρηγορότερα . Μέσω αυτού επιτυγχάνεται βέλτιστη εξοικονόμηση καυσίμου και λιγότερη μόλυνση του περιβάλλοντος . Το σύστημα σωστά τα έλεγε διότι γι αυτόν ακριβώς τον λόγο είναι φτιαγμένο. Απλά το λάθος είναι ότι δεν λαμβάνει σαν επιπλέον παράμετρο την διάθεση του οδηγού .

Link to comment
Share on other sites

Αν βλεπω καλα ο φιλος αναφερει οτι με 5η κουμπωμενη στις 1800 στροφες του βγαζει ενδειξη για αλλαγη ταχυτητας σε 6η.. Σωστα;;

Διερωτωμαι τωρα, οι στροφες σε ποιο φασμα στροφων θα πεσουν και κατα ποσο θα ωφελησει αυτη η αλλαγη; Επισης τι οικονομια να κανει και ποσο γρηγορα να κινειται, αφου θα αγκομαχαει να κρατηθει εν λειτουργια το μοτερ; χαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Αν βλεπω καλα ο φιλος αναφερει οτι με 5η κουμπωμενη στις 1800 στροφες του βγαζει ενδειξη για αλλαγη ταχυτητας σε 6η.. Σωστα;;

Διερωτωμαι τωρα, οι στροφες σε ποιο φασμα στροφων θα πεσουν και κατα ποσο θα ωφελησει αυτη η αλλαγη; Επισης τι οικονομια να κανει και ποσο γρηγορα να κινειται, αφου θα αγκομαχαει να κρατηθει εν λειτουργια το μοτερ; χαχαχαχαχαχαχα

το μοτέρ πήγε στις 1100 στροφές και δεν την πάλευε καθόλου

η διάθεσή μου ήταν να κατανοήσω τις διαθέσεις του καινούργιου μου δείκτη και είδα ότι θέλει να ξεκάμμει το αμάξι μου emoticon_42.gif

ρε παιδιά, βάλτε 6 σε ίσιο δρόμο με 1300 στροφές λέω εγώ.

το αμάξι είναι πιό οικονομικό απο το να είχατε 5η με την ίδια ταχύτητα?

όταν κάνω δρομολόγια (πήγαινε-έλα) με μέση κατανάλωση 5.1 l/100km με το 160άρη νομίζω ότι φαίνεται ότι ξέρω να το δουλεύω οικονομικά (που σημαίνει άνετα στο 99% των περιπτώσεων)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα σας ανεβασω βιντεο μεχρι αυριο τουλαχιστον με καταναλωση 5.9 μεσα στην πολη (122αρι με προγραμμα)

Τιποτα δεν μου λεει τι ταχυτητα να βαλω..

Το παω περιπου

1η- <10χαω

2α- <27-28χαω

3η- <40-42 χαω

4η- <70χαω

5η- <80χαω .. και εκει στα 85 περιπου βαζω 6η με CC.

Γενικα το γκαζι ισα που το ακουμπαω και πολλες φορες το αφηνω και το ξαναπαταω γιατι το ποδι το παταει δεν το κραταει σταθερο το γκαζι αλλα επιταχυνη. Ενω οταν το αφηνω και το ξαναακουμπαω κραταει σταθερα. Τωρα ολα αυτα εγω τα κανω απο συνηθεια..

Υ.Γ Οταν βλεπουμε αγκουρις τοτε τερμα το δεξι πενταλ. Τερμα το φρενο οπως λεει και ενας γνωστης.. :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα σας ανεβασω βιντεο μεχρι αυριο τουλαχιστον με καταναλωση 5.9 μεσα στην πολη (122αρι με προγραμμα)

Τιποτα δεν μου λεει τι ταχυτητα να βαλω..

Το παω περιπου

1η- <10χαω

2α- <27-28χαω

3η- <40-42 χαω

4η- <70χαω

5η- <80χαω .. και εκει στα 85 περιπου βαζω 6η με CC.

Γενικα το γκαζι ισα που το ακουμπαω και πολλες φορες το αφηνω και το ξαναπαταω γιατι το ποδι το παταει δεν το κραταει σταθερο το γκαζι αλλα επιταχυνη. Ενω οταν το αφηνω και το ξαναακουμπαω κραταει σταθερα. Τωρα ολα αυτα εγω τα κανω απο συνηθεια..

Υ.Γ Οταν βλεπουμε αγκουρις τοτε τερμα το δεξι πενταλ. Τερμα το φρενο οπως λεει και ενας γνωστης.. :thumbsup:

καλα εισαι σοβαρος?πας να περασεις toyota aguris?εχεις πολυ θρασος!οταν βλεπεις τετοια υπεραυτοκινητα στον δρομο πιανεις δεξια λωριδα και πηγαινεις οσο ποιο σιγα μπορεις με την ελπιδα να μην σε δει και σε περασει απο πανω...Ασε που πολλες φορες οταν εντοπιζουν γκολφ στον δρομο κολαει το γκαζι επιτηδες για να σε περασει. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, βάλτε 6 σε ίσιο δρόμο με 1300 στροφές λέω εγώ.

το αμάξι είναι πιό οικονομικό απο το να είχατε 5η με την ίδια ταχύτητα?

όταν κάνω δρομολόγια (πήγαινε-έλα) με μέση κατανάλωση 5.1 l/100km με το 160άρη νομίζω ότι φαίνεται ότι ξέρω να το δουλεύω οικονομικά (που σημαίνει άνετα στο 99% των περιπτώσεων)

http://www.vwclub.gr...showtopic=34097

ΠΟΣΤ #5 (Από karapsaltis)

Δ. Οικονομία ή Γκάζια;

Αν κάνουμε ένα υπολογισμό για την 1η του 1.8 στην περιοχή της μέγιστης ροπής 250Nm, θα δούμε δύναμη ~1120kg. Αν κρατήσουμε την ίδια σχέση για το 2.0 με την ροπή των 280Nm θα έχουμε 1255kg και με 1450kg βάρος (λάδια, βενζίνες, οδηγός) και μπροστινή κίνηση, το σπινάρισμα είναι ... εγγυημένο, Εδώ είναι με το 1.8 ... ¶ρα δεν χρειάζεται τόσο "κοντή" η πρώτη.

Επειδή δε ο αγοραστής του 2.0 είναι σίγουρα "γκαζάκιας", του βάλαμε "κοντά" τις ταχύτητες, ώστε να μην πέφτουν πολύ οι στροφές στις αλλαγές, και να διατηρείται η δύναμη πάντα ψηλά!Στο 2.0 από 1η - 2η πέσαμε από τις 6600 στις 4100 και η δύναμη είναι~750kg. Η 2η θα αλλάξει στις 6500, δύναμη ~523kg, η 3η στις 6200 και ~412kg, η 4η στις 6050 και ~335kg, και η 5η στις 5950 και ~275kg. Εκεί λοιπόν που ο οδηγός του 1.8 έκανε 4 αλλαγές αυτός του 2.0 έκανε 5 (+ 0.2sec), αλλά οι "κοντύτερες" σχέσεις πολλαπλασιάζουν περισότερο την δύναμη του κινητήρα, ο οποίος όντας και δυνατότερος δίνει περισότερη δύναμη από τον λόγο ισχύος των δύο κινητήρων.

Συμπέρασμα [Σ2] : Το "κοντό" κιβώτιο, (δηλαδή όταν ο λόγος των σχέσεων μιάς ταχύτητας με την επόμενη της είναι μικρός) βοηθάει την διατήρηση του ρυθμού περιστροφής της μηχανής ψηλά, άρα και την καλύτερη επιτάχυνση.

Γιατί λοιπόν ο 1.8 έχει "αραιό" κιβώτιο, και οι σχέσεις είναι μακρυές; Για οικονομία!

Όπως είδαμε στα 140km/h το Leon χρειάζεται 82kg να το σπρώχνουν, ενώ ο 1.8 με 6η έχει "διαθέσιμα" (με φουλ γκάζι) 215Kg, άρα χρησιμοποιεί το 38% των δυνατοτήτων του.

Αν υποθέσουμε οτι είχαμε ένα άλλο 1.8 με ένα "κοντό" κιβώτιο / διαφορικό που η 6η του είναι σαν την 5η του original 1.8. Σε μία κόντρα το "κοντό" θα ήταν πιο γρήγορο.

Με σταθερή όμως ταχύτητα των 140, χρειάζεται και αυτό 82Kg να το σπρώχνουν, και μπορεί να διαθέσει 260, άρα χρησιμοποιεί το 31.5% των δυνατοτήτων του.

Σε μία ανάγκη επιτάχυνσης (χωρίς αλλαγή ταχύτητας), το κοντό έχει προφανές πλεονέκτημα. Τι γίνεται όμως με την κατανάλωση;

Όπως ξέρουμε, στο ρελαντί το αυτοκίνητο καταναλώνει βενζίνη χωρις να παίρνουμε έργο. Είναι προφανές οτι παράγεται έργο, αλλά καταναλώνεται όλο σε τριβές.

Αν πατήσουμε γκάζι (με νεκρά) οι στροφές ανεβαίνουν και φυσικά καταναλώνουμε περισότερη βενζίνη. Αυτή είναι "χαμένη" βενζίνη, δεν την χρησιμοποιούμε και είναι περισότερη, όσο πιο πολλές σαλ έχει ο κινητήρας.

Όταν έχουμε ταχύτητα στο κιβώτιο και παίρνουμε έργο στους τροχούς, πάλι χρειάζεται η ίδια βενζίνη που καταναλώνεται στο "νεκρό" για να νικήσουμε τις τριβές, συν βεβαίως την επί πλέον, τη "χρήσιμη". ¶ρα αν μπορούμε να πάρουμε ένα δεδομένο έργο σε δύο διαφορετικούς ρυθμούς περιστροφής, θα διαλέξουμε τον μικρότερο, ωστε να έχουμε όσο δυνατόν μικρότερη κατανάλωση "χαμένης" βενζίνης. Στο παραδειγμα μας με τα 140km/h, η 6η του original 1.8 έχει ~3200σαλ, ενώ αυτού με το "κοντό" κιβώτιο 3850σαλ, άρα το "κοντό" καταναλώνει τουλάχιστον 20% περισότερη "χαμένη" βενζίνη από το original.

Συμπέρασμα [Σ3] : Αν θέλουμε οικονομία, θα βάλουμε την μεγαλύτερη σχέση που "σηκώνει" το κιβώτιο (χωρίς να "ρετάρει" ο κινητήρας). Το ποσοστό ροπής που ζητάμε από τον κινητήρα ως προς την μέγιστη δυνατή, είναι μεγαλύτερο απ' ότι αν είχαμε μικρότερη σχέση στο κιβώτιο. Οπότε χρειάζεται να πατήσουμε περισότερο το γκάζι απ' ότι αν είχαμε την μικρότερη σχέση. Ας μην "ξεγελαστούμε", όσο και περίεργο να φαίνεται, όσο πιο "βαθειά" το γκάζι για δεδομένη σταθερή πορεία (η και ΔΕΔΟΜΕΝΗ επιτάχυνση) τόσο οικονομία κάνουμε.

Θα επιμείνω λίγο, γιατί πιθανώς ακούγεται περίεργο. Ελπίζω οτι έγινε αντιληπτό οτι όσο πιο πολλες στροφές, τόσο πιο πολλές τριβές, άρα πιο πολύ χαμένη βενζίνη. Στο παράδειγμα μας με 6η χρησιμοποιούμε το 38% της μέγιστης ροπής που μπορεί να δώσει ο κινητήρας, έναντι 31.5% της "κοντής" 6ης (ή 5ης του original). Είναι φυσικό να πατήσουμε περισότερο γκάζι να πάρουμε το 38% από οτι το 31.5%.

Αυτό διότι το γκάζι δεν είναι ανάλογο της ΙΣΧΥΟΣ (των ίππων) που παίρνουμε, αλλά της ΔΥΝΑΜΗΣ (δηλ. της ροπής). Π.χ. σε μία "κόντρα" πατάτε συνέχεια τέρμα το γκάζι. Στην περιοχή σταθερής ροπής (1500~4200 για τον 1. η ροπή είναι η ίδια. Η ισχύς όμως αυξάνεται συνεχώς ανάλογα με τις σαλ!

Η ΙΣΧΥΣ που "ζητάνε" τα δύο αυτοκίνητα για τα (σταθερά) 140km/h, όπως και η ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΟΥΣ ΤΡΟΧΟΥΣ είναι η ίδια. Αλλά ο κινητήρας μεταφέρει την ΡΟΠΗ που παράγει στον ΣΤΡΟΦΑΛΟ, πολλαπλασιασμένη στους τροχούς ανάλογα με το κιβώτιο. Αυτός που γυρνάει σε περισότερες στροφές πολλαπλασιάζει περισότερο από τον original, λόγω του "κοντού" κιβωτίου. ¶ρα ο κινητήρας αυτός πρέπει να παράγει ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ροπή από αυτόν με το "μακρύ" κιβώτιο, οπότε χρειάζεται και ΛΙΓΟΤΕΡΟ γκάζι.

Οπότε ο οδηγός δεν πρέπει να κάνει το λάθος να πει "πολύ πατάω, ζορίζω τον κινητήρα και καίω πολύ, να κατεβάσω ταχύτητα", ΔΕΝ καίει παραπάνω, λιγότερο καίει!

Το ίδιο ισχύει και για την επιτάχυνση! Αν δεν θέλετε να ξεπεράσετε τη μέγιστη επιτάχυνση (με το γκάζι ΣΧΕΔΟΝ στο πάτωμα) που σας προσφέρει η 6η, μην κατεβάσετε 5η, θα κάψετε περισότερο και δεν χρειάζεται.

Αν βέβαια προσπερνάτε σε δρόμο χωρίς διαχωριστική, κατεβάστε στην "κοντύτερη" που σηκώνει, εκεί η οικονομία ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ! Προηγείται η ζωή μας!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή με 6η στις 1100 rpm είναι καλύτερα να πατήσω πολύ γκάζι και να ανοίξει ο κομπρεσορας απο το να κατεβάσω και να επιταχύνω ομαλά?

όση θεωρεία και να μου βάλετε εγώ δεν το βλέπω στη πράξη :thumbsup:

ευχαριστώ για το info πάντως

Link to comment
Share on other sites

Την έκανα και ΄γω την αναβάθμιση! Είναι λίγο σπαστικό αυτό με την ένδειξη ταχυτήτων :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Την έκανα και ΄γω την αναβάθμιση! Είναι λίγο σπαστικό αυτό με την ένδειξη ταχυτήτων :rolleyes:

Υπάρχει τρόπος να βγει αυτή η ένδειξη όταν γίνει η αναβάθμιση?? :whistling:

(επειδή έχω κανονίσει να πάω να την κάνω μαζί με την "σκουριασμένη" αντλία)

¶μα ήθελα οικονομική οδήγηση θα έπαιρνα χιλιάρι/υβριδικό rocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να βγει αυτή η ένδειξη όταν γίνει η αναβάθμιση?? :p

(επειδή έχω κανονίσει να πάω να την κάνω μαζί με την "σκουριασμένη" αντλία)

¶μα ήθελα οικονομική οδήγηση θα έπαιρνα χιλιάρι/υβριδικό rocket.gif

Λογικά μέσω vag com όλο και κάτι θα υπάρχει δε μπορεί .... τι στο καλό ? Μπορούμε να βάζουμε-βγάζουμε άλλες κι άλλες επιλογές αυτή δεν θα υπάρχει .... ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να βγει αυτή η ένδειξη όταν γίνει η αναβάθμιση?? :p

(επειδή έχω κανονίσει να πάω να την κάνω μαζί με την "σκουριασμένη" αντλία)

¶μα ήθελα οικονομική οδήγηση θα έπαιρνα χιλιάρι/υβριδικό rocket.gif

ξέρεις τον κωδικού του νέου ανταλλακτικού?

γιατί όταν ρώτησα στην Karenta Ηρακλείου κρήτης μου είπαν ότι όταν τις αλλάζουν μετά απο λίγα χιλιόμετρα ξανακάνει το θόρυβο και μου πρότεινε να την αλλάξω λίγο πρίν την εγγύηση που μάλλον έτσι και θα κάνω

Link to comment
Share on other sites

Eγω πηγα εχθες για το update στο Golf 6 tsi 160,αγορασμένο 05/2009, αλλα μου ειπαν οτι κατι τετοιο δεν ισχυει και ουτε εδειξε τιποτα σχετικο οταν το συνδεσαν με το internet. Aυτη η αναβαθμιση ισχυει μονο για το Tiguan με τα 150 αλογα.

Link to comment
Share on other sites

Eγω πηγα εχθες για το update στο Golf 6 tsi 160,αγορασμένο 05/2009, αλλα μου ειπαν οτι κατι τετοιο δεν ισχυει και ουτε εδειξε τιποτα σχετικο οταν το συνδεσαν με το internet. Aυτη η αναβαθμιση ισχυει μονο για το Tiguan με τα 150 αλογα.

Διαβασε απο την αρχη το τοπικ ......

Η ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΤΑ 160 ΜΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ 2010 (golf,eos,tiguan 160-150 αλογα).

Πρεπει να γινει με VAS και με σωστη παραμετρο ... Τηνε οχυμε κανει ποσα ατομα...Θα σου βγαλει και ενδειξη ταχυτητας σην οθονη . Και εμενα 5-2009 το πηρα

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να πειτε αντιπροσωπειες (Αθηνα, ΒΠ) που ειναι ενημερωμενες με την αναβαθμιση σε CAVD? Το λεω γιατι εγω τουλαχιστον στην Καρεντα (Μαρουσι) που πηγα μεσα Σεπτεμβριου δεν μου ειπαν κατι και οταν τους ρωτησα και το τσεκαρανε δεν εδειξε οτι χρειαζεται τπτ. Με διαβεβαιωσαν πως φοραω τα τελευταια, αλλα επειδη ποτε δεν ξερεις να ρωτησω και καπου που εχουν ενημερωθει.

Link to comment
Share on other sites

Σε Golf 6 160ps ράγισε η κεφαλή του πιστονιού λόγο του λογισμικού του εγκεφάλου με μόλις 12.000Km. Για αυτό έβγαλε το update η VW.

http://www.vwwatercooled.org.au/f112/golf-118-tsi-engine-failures-resolved-via-service-campaign-24s4-44540.html

Δεν έχω λόγια.... απογοήτευση....closedeyes.gifthumbsdown.gif

Θα κλείσω ραντεβού για αναβάθμιση άμεσα και μέχρι τότε δεν το ξαναμετακινώ το αμάξι μου.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.