Jump to content
nikolaosbouk

Cruise Control

Recommended Posts

Παιδια πηγα σημερα στην αντιπροσωπεια να παραγγειλω cruise control για το cc(το χειριστηριο εκανε 100εuρω και το καπακι απο κατω αλλα 30 ευρω)αλλα προς μεγαλη μου λυπη μου ειπαν οτι δεν μπορω να to βαλω γιατι εχω multi-function τιμονι και δεν θα δουλεψει!!!Τρελαθηκα!!Παιζει αυτο το σεναριο ή ειναι βλακεια τις αντιπροσωπείας;Εχει βαλει κανενας σας με cc;

Link to comment
Share on other sites

knife.gif:thumbsup::whistling:Μάλλον περί βλακώδους απάντησης πρόκειται.:whistling:Γνωρίζω κάποιον με passat cc 1.8 highline και με πολυλειτουργικό τιμόνι που το έβαλε μετά και δουλεύει μια χαρά.Απλά χρειάστηκε να αλλάξει και τον εγκέφαλο τιμονιού.:drinks:
Link to comment
Share on other sites

http://www.drive.gr/...t_cc_large3.jpg

Δες και την φωτό από το εσωτερικό οπου φαίνεται το πολυλειτουργικό τιμόνι και το cc.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

http://www.drive.gr/...t_cc_large3.jpg

Δες και την φωτό από το εσωτερικό οπου φαίνεται το πολυλειτουργικό τιμόνι και το cc.

professor μακαρι να ειναι ετσι, το θεμα ειναι ποιος μου εγγυατε οτι θα λειτουργησει, γιατι θα τα παρω και θα πανε χαμενα!!

Link to comment
Share on other sites

professor μακαρι να ειναι ετσι, το θεμα ειναι ποιος μου εγγυατε οτι θα λειτουργησει, γιατι θα τα παρω και θα πανε χαμενα!!

Ο γνωστός μου το πέρασε στον Μανδύλα στην Θεσ/νίκη.Τι να πω......αν είσαι από Μακεδονία μεριά μια επίσκεψη θα σου έλυνε κάθε αμφιβολία.

Link to comment
Share on other sites

με passat cc 1.8 highline και με πολυλειτουργικό τιμόνι που το έβαλε μετά και δουλεύει μια χαρά.Απλά χρειάστηκε να αλλάξει και τον εγκέφαλο τιμονιού.:(

Μα υποτίθεται ότι η έκδοση highline φοράει τον εγκέφαλο που 'παίζει' και cruise control και πολυλειτουργικό τιμόνι.

Link to comment
Share on other sites

Μα υποτίθεται ότι η έκδοση highline φοράει τον εγκέφαλο που 'παίζει' και cruise control και πολυλειτουργικό τιμόνι.

Καλά το είπες Κοσμά ότι υποτίθεται..........αλλά στην πράξη στο passat δεν ισχύει αυτό.:pardon:

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι πως σου έδωσαν πρόχειρη απάντηση. Το μόνο που μπορεί να φταίει, αν τελικά τίθεται θέμα ασυμβατότητας, είναι ο εγκέγαλος τιμονιού (όπως ήδη ανέφερε ο professor). Πάντως να ξέρεις πως ο μόνος τρόπος για να μάθεις σίγουρα τον κωδικό του εγκεφάλου είναι να ανοίξεις το καπάκι κάτω από το τιμόνι. Στην αντιπροσωπεία είναι πολύ πιθανόν να σου δίνουν λάθος εγκέφαλο από αυτόν που πραγματικά φοράς.

Link to comment
Share on other sites

Ο γνωστός μου το πέρασε στον Μανδύλα στην Θεσ/νίκη.Τι να πω......αν είσαι από Μακεδονία μεριά μια επίσκεψη θα σου έλυνε κάθε αμφιβολία.

[/quo

Απο Καλαμαρια ειμαι.Στην ΕΤΕΑ ειχα παει να ρωτησω, Θα παω και στον Μανδυλα.Ευχαριστω Professor!

Ο γνωστός μου το πέρασε στον Μανδύλα στην Θεσ/νίκη.Τι να πω......αν είσαι από Μακεδονία μεριά μια επίσκεψη θα σου έλυνε κάθε αμφιβολία.

[/quo

Απο Καλαμαρια ειμαι.Στην ΕΤΕΑ ειχα παει να ρωτησω, Θα παω και στον Μανδυλα.Ευχαριστω Professor!

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι πως σου έδωσαν πρόχειρη απάντηση. Το μόνο που μπορεί να φταίει, αν τελικά τίθεται θέμα ασυμβατότητας, είναι ο εγκέγαλος τιμονιού (όπως ήδη ανέφερε ο professor). Πάντως να ξέρεις πως ο μόνος τρόπος για να μάθεις σίγουρα τον κωδικό του εγκεφάλου είναι να ανοίξεις το καπάκι κάτω από το τιμόνι. Στην αντιπροσωπεία είναι πολύ πιθανόν να σου δίνουν λάθος εγκέφαλο από αυτόν που πραγματικά φοράς.

Σε ευχαριστω φιλε μου, Θα το ανοιξω το καπακι και θα τον δω τον κωδικο του εγκεφαλου.Μετα πως μπορω να τσεκαρω αν κανει για την τοποθετηση του cruise control, υπαρχει καποιο site της VW?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου, Θα το ανοιξω το καπακι και θα τον δω τον κωδικο του εγκεφαλου.Μετα πως μπορω να τσεκαρω αν κανει για την τοποθετηση του cruise control, υπαρχει καποιο site της VW?

Δεν χρειάζεται ν΄ανοίξεις το καπάκι.Αφού είσαι από Θεσ/νίκη την επόμενη βδομάδα που έχουμε συνάντηση για καφέ έλα να σου βάλουμε το vagcom και να δούμε τον κωδικό του εγκέφαλου.Τέλος αν πας στον Μανδύλα νομίζω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα και ότι η δουλειά σου θα γίνει όπως πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται ν΄ανοίξεις το καπάκι.Αφού είσαι από Θεσ/νίκη την επόμενη βδομάδα που έχουμε συνάντηση για καφέ έλα να σου βάλουμε το vagcom και να δούμε τον κωδικό του εγκέφαλου.Τέλος αν πας στον Μανδύλα νομίζω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα και ότι η δουλειά σου θα γίνει όπως πρέπει.

Που γινεται η συναντηση και ποτε; Να δω αν μπορω γιατι δουλευω ολη μερα και ειναι δυσκολο να βρω χρονο.

Link to comment
Share on other sites

νικολα ακου και την δικια μου ιστορια..οταν πηρα το αυτοκινητο μου το 2007 ενα passat 1.6 fsi sportline..δεν υπηρχε πουθενα με πολυλειτουργικο τιμονι

και cruise control. και ολοι στην καρεντα και παζαροπουλο μου ελεγαν οτι δεν μπαινουν μετα. εγω ρωτησα τον ηλεκτρολογο του παζαροπουλου και μου ειπε το

παιδι οτι εχει βαλει πολλα. ετσι και εγω αγορασα απο tmtuning ενα τιμονι απο golf 5 gti με χειριστηρια το πηγα σε αυτον και το εβαλε αλλαζοντας

μου την modula κατω απο το τιμονι..μετα απο καποιο ταξιδι αποφασησα να βαλω και το cruise control.παιρνω τηλεφωνο παραγγελνουν τους διακοπτες αλλαζουν

ολοι οι διακοπτες του τιμονιου και πηγα και τα εβαλαν. χωρις το παραμικρο προβλημα...λιγο στην τιμη μου κανανε τον εξυπνο οτι θελει πολλες ωρες το

αμαξι στον εγγεφαλο και κατι χαζομαρες αλλα λογο οτι παλια ημουνα στα συνεργεια και ειδαν οτι ηξερα μου χρεωσαν μονο μια ωρα εγασιας.....θελω να πω οτι

οταν του ειπα για το τιμονι μου ειπε για την modula την ειδε και δεν εκανε και την αλλαξε..οταν του ειπα για το cruise control δεν μου ειπε τιποτα.

απλα οτι αλλαζουν ολοι οι δικοπτες στο τιμονι...δες το...

αααα και απο οτι εψαξα στο ετκα εχει δυο μοντουλες μια για πολυλειτουργικο και μια για χωρις...δεν λεει τιποτα για το cruise control

Edited by fanis_rc
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Νικόλαε. Το Passat CC που λέει ο Professor, είναι του αδερφού μου. Όντως μπαίνει το cruise control, αλλά χρειάστηκε αλλαγή εγκεφάλου τιμονιού και καλωδίωση. Αν θυμάμαι καλά, ΟΛΑ μαζί - χειριστήριο cruise control, εγκέφαλος, καλωδίωση, εργασία - του βγήκε κάπου στα 350€. Στον Μανδύλα.

Επίσης να πω ότι στα Passat CC δεν έχει Highline, Sportline κλπ κλπ. Μία έκδοση είναι όλα. Εγώ θα έδινα ένα μεγαλύτερο ποσοστό στο ότι θέλεις όλο το "πακέτο" (όπως έγραψα παραπάνω) κι ένα μικρότερο ποσοστό στο ότι θέλεις μόνο τον διακόπτη. Πάντως όπως και να έχει, αν θέλεις να το βάλεις, μπαίνει... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Oντως στα cc υπαρχει μονο μια πλουσια εκδοση.

Παιδια αγορασα το cruise control απο e-bay και το καπακι κατω απο το τιμονι απο την ΕΤΕΑ.Τωρα θελω να δω αν ειναι συμβατος και ο εγκεφαλος τιμονιου.

οι κωδικοι για ολα τα cc απο το αρχαιοτερο μεχρι των νεοτερο ειναι οι εξης:

3C0953549H - E - P - AF - AH

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΡΑΜΑ Π.Χ ΑΝΤΙ ΓΙΑ Ε ΕΙΝΑΙ ΤΟ P.

Μπορειτε να μου πειτε ποιοι ειναι συμβατοι με το cruise control?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω ένα Passat R-Line 1.4 tsi (6/2010) με πολυλειτουργικό τιμόνι. Το καλοκαίρι που βρισκόμουν στη Δράμα πήγα κι έβαλα το cruise control. ¶λλαξαν όλους τους μοχλοδιακόπτες (2) και έβαλαν νέους (3) με άλλο καπάκι τιμονιού. Ότι αλλάχθηκε το πήρα πίσω κι εγκέφαλο τιμονιού δεν είδα μέσα σ' αυτά εκτός κι αν εμπεριέχεται μέσα στο σύστημα των μοχλοδιακοπτών.

Δουλεύει άψογα με όλες τις ενδείξεις σε καντράν & MFD να παίζουν μια χαρά. Πλήρωσα 100,00¤.

Edited by Nicholas_mgr
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχω ένα passat Β7 1.4 tsi comfortline και ενδιαφέρομαι να βάλω cruise control. Ξέρει κανείς τι παίζει απο τιμές, τυχόν προβλήματα που μπορεί να εμφανίστηκαν?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχω ένα passat Β7 1.4 tsi comfortline και ενδιαφέρομαι να βάλω cruise control. Ξέρει κανείς τι παίζει απο τιμές, τυχόν προβλήματα που μπορεί να εμφανίστηκαν?

Καλημέρα φίλε.Να υπολογίζεις 100-120 ευρώ αν δεν χρειαστείς αλλαγή στον εγκέφαλο τιμονιού.Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα χρειαστείς αλλά επειδή έχεις το Β7 δεν μπορώ να σου το επιβεβαιώσω 100%.Προβλήματα δεν έχουν αναφερθεί από κανένα μέχρι στιγμής που έβαλε μετά το cc.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε.Να υπολογίζεις 100-120 ευρώ αν δεν χρειαστείς αλλαγή στον εγκέφαλο τιμονιού.Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα χρειαστείς αλλά επειδή έχεις το Β7 δεν μπορώ να σου το επιβεβαιώσω 100%.Προβλήματα δεν έχουν αναφερθεί από κανένα μέχρι στιγμής που έβαλε μετά το cc.

Ευχαριστώ professor

Link to comment
Share on other sites

On 17/5/2012 at 10:06 ΜΜ, geool said:

Παιδιά καλησπέρα, έχω ένα passat Β7 1.4 tsi comfortline και ενδιαφέρομαι να βάλω cruise control. Ξέρει κανείς τι παίζει απο τιμές, τυχόν προβλήματα που μπορεί να εμφανίστηκαν?

Φίλε μου τελικά έβαλες cruise control??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.