Jump to content
poen

Iphone 4

Recommended Posts

Κατασκευασμένο από γυαλί και μέταλλο και 24% πιο λεπτό από το iPhone 3GS! Το λεπτότερο Smartphone στον κόσμο!

iPhone-4.jpg

To iPhone 4 διαθέτει ένα νέο σχεδιασμό. Είναι 9.3 χιλιοστά παχύ (24% λεπτότερο από το iPhone 3GS) και διαθέτει (επιτέλους) μπροστινή κάμερα!

iPhone-4-camera-led.jpg

Η θήκη για την microSIM κάρτα βρίσκεται στο πλάι ενώ στο πίσω μέρος βρίσκεται το LED flash και η κάμερα. Στο πάνω μέρος προστέθηκε και δεύτερο μικρόφωνο για ακύρωση θορύβου.

iPhone-4-white-black.jpg

Ο Steve Jobs κάνει λόγο και για νέα προσθήκη όσον αφορά την οθόνη του iPhone 4, το “Retina Display“. Μια τεχνική που προσδίδει ακρίβεια (326pixels/ίντσα) κάνοντας τα γράμματα να φαίνονται καθαρότερα. H οθόνη είναι ανάλύσης 960×640 και τεχνολογίας IPS, όπως και στο iPad.

iPhone-4-Retina-Display.jpg

To iPhone OS 4.0 αυτόματα μετατρέπει τις εφαρμογές στην νέα ανάλυση της οθόνης του iPhone 4 έτσι ώστε να τις απολαύσετε σε καλύτερη ποιότητα.

Το iPhone 4 τροφοδοτείται από τον A4, έναν ειδικά σχεδιασμένο επεξεργαστή από την Apple που έκανε το ντεμπούτο του στο iPad. Εξαιτίας της αποδοτικότητας του Α4 και της νέας μπαταρίας οι χρόνοι αναμονής και σερφαρίσματος έχουν αυξηθεί κατακόρυφα!

iPhone-4-HD-recording-720p.jpg

Επιγραμματικά, μερικά ακόμη από τα νέα χαρακτηριστικά του iPhone 4:

802.n Wi-Fi, 32GB χωρητικότητας, Quad-band HSDPA/HSUPA, GPS, accelerometer, πυξίδα, γυροσκόπιο (κίνηση σε 3 άξονες).

Το iPhone 4 διαθέτει ένα καινούργιο σύστημα κάμερας. Η πίσω κάμερα αναβαθμίστηκε στα 5MP αλλά με τον ίδιο αριθμό pixels και προστέθηκε και LED flash.

Επίσης, προστέθηκε 5x ζουμ, tap-to-focus αλλά και βιντεοσκόπηση HD (720p) στα 30 frames/sec. To flash LED δουλεύει και για το βίντεο, όπως και το tap-to-focus.

iPhone-4-A4-processor.jpg

Η εφαρμογή iMovie.app, που παρουσίασε η Apple στο Keynote στοχεύει στις δυνατότητες του iPhone 4: Μπορείτε να επεξεργαστείτε βίντεο/εικόνες και να προσθέσετε διάφορες πληροφορίες, εφέ και μουσικά κομμάτια. Θα κοστίζει $4.99 μέσω του App Store.

Όσον αφορά την επερχόμενη έκδοση iPhone OS 4.0 θα ονομάζεται πλέον iOS 4.0 και θα έχει τα χαρακτηριστικά που όλοι ξέρουμε από την προηγούμενη παρουσίαση (βλ. iPhone OS 4.0 πρώτη παρουσίαση) και θα κυκλοφορήσει στις 21 Ιούνη για τα iPhone 3GS, iPhone 3G και iPod touch (2G & 3G).

One More Thing

Τελευταίο χαρακτηριστικό που ανακοινώθηκε στο keynote είναι η βιντεοκλήση.

Η Apple ονομάζει τη δυνατότητα αυτή “FaceTime” video calling και παρέχει καταπληκτικό ήχο και εικόνα.

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε είτε την μπροστινή είτε την πισινή κάμερα και η δυνατότητα αυτή θα είναι διαθέσιμη μεταξύ iPhone 4 και μέσω Wi-Fi δικτύου (αρχικά)

Η τιμή του iPhone 4:

* iPhone 4 16GB: $199*

* iPhone 4 32GB: $299*

* Η τιμή αναφέρεται σε συμβόλαιο 2 ετών με την AT&T (Αμερική) και παρέμεινε ίδια με αυτή του iPhone 3GS.

Διαθεσιμότητα του iPhone 4:

* Διαθέσιμο στις 24 Ιουνίου σε 5 χώρες: ΗΠΑ, Γαλλία, Γερμανία, Αγγλία και Ιαπωνία με τις προπαραγγελίες να αρχίζουν στις 15 Ιουνίου.

* Μέσα στον Ιούλιο σ΄ακόμα 18 χώρες: Αυστραλία, Αυστρία, Βέλγιο, Καναδάς, Δανία, Φιλανδία, Χονγκ Κονγκ, Ιρλανδία, Ιταλία, Λουξεμβούργο, Ολλανδία, Νορβηγία, Νέα Ζηλανδία, Σινγκαπούρη, Νότια Κορέα, Ισπανία, Σουηδία, Ελβετία

* Μέσα στον Αύγουστο σε 24 ακόμα χώρες (ελπίζουμε η Ελλάδα να είναι σε αυτό το “πακέτο”)

* Μέσα στον Σεπτέμβριο σε 44 ακόμα χώρες

Ταυτόχρονα με το iPhone 4 θα διατίθεται και το iPhone 3GS στα 8GB και ένα νέο σετ θηκών προστασίας με την ονομασία “bumper” σε διάφορα χρώματα.

πηγη: http://www.iphonehellas.gr/

Μαλλον ακυρη η αγορα psp που ελεγα να κανω.

θα μου τα φαει ολα η apple.

μετα απο iphone 3g και macbook μαλλον θα παρω και το 4 καθως το iphone μου μετραει 2 χρονια ζωης

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

620 ευρώ πάνω κάτω υπολογίζεται η τιμή του στην ελλάδα όταν με το καλο έρθει (μάλλον τον αύγουστο), για το 16άρι. 100 ευρώ περίπου επιπλέον για το 32άρι.

δεν είναι μονο το ραδιόφωνο, είναι και αλλα πράγματα που κάποιοι τα θεωρούν αυτονόητα σε αλλα κινητά όπως μεταφορά δεδομένων μέσω bluetooth, αναφορές μηνυμάτων και λοιπά. και μόλις τον τελευταίο καιρό επίσημα κυκλοφόρησαν προγράμματα για εγγραφη video. έχει κάποιες παραξενιές η apple, αλλα για μένα αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω το iphone.

για το ραδιόφωνο λέγεται ότι έχει δεκτη το iphone (ακόμα και για τα "παλιά" 3G+3GS) αλλα ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει κάποιο πρόγραμμα, μπορεί και να μην ισχύει βεβαια. όλα τα υπόλοιπα που δεν έχει τα βρίσκεις εύκολα με άλλους τρόπους. :clapping:

έκανε πάντως πολύ σημαντικές αλλαγές στο 4 με κυριες τα καλύτερα υλικά ειδικά στο πίσω μέρος, αλλα και την καλύτερη κάμερα με φλας επιτέλους και ζουμ.. πάντως το λευκό δεν μου αρέσει καθόλου, μάλλον θα προτιμήσω το μαύρο. τελοσπάντων καλορίζικο σε όσους το πάρουμε :pardon:

Link to comment
Share on other sites

βασικα το 4 ειναι πολυ μπροστα.

εχει 2 καμερες και εχει LED οθονη HD.

εχει πολυ καλη ποιοτητα σε εγγραφη βιντεο εχει ατελιωτες εφαρμογες.

ακωμη και για τις αναφορες υπαρχει τροπος να εχεις ακωμη και στο 3g που εχω εγω και στο 3gs.

το λευκο ειναι τελειο και μαλλον εγω θα παω για λευκο 32αρι. θα φυγει το δικο μου 16αρι μαυρο οσο μπορεσω + επιδωτιση απο vodafone + οσα λειπουν να το παρω.

Link to comment
Share on other sites

εγω σαν κάτωχος 2G/3G/3GS & 3G iPad εαν δεν εχουνε το σχετικό JB δεν έχεις iPhone!!! αλλά μιά ένσταση το νέο iphone 4 θα το πάρω σε μαύρο είχα σε μάβρο το 16άρη 3G & άσπρο το 32GB 3GS μου αλλά σε μαύρο μάλλων τελικά λέει ποιό πολύ το 4άρη... που στις 26 του μηνός θα το έχω στα χερακια μου επιτέλους από Αγγλία γιατί ευτιχός στην Αγγλιά το 4G το δίνουν ξεκλείδοτο.

Link to comment
Share on other sites

εγω σαν κάτωχος 2G/3G/3GS & 3G iPad εαν δεν εχουνε το σχετικό JB δεν έχεις iPhone!!! αλλά μιά ένσταση το νέο iphone 4 θα το πάρω σε μαύρο είχα σε μάβρο το 16άρη 3G & άσπρο το 32GB 3GS μου αλλά σε μαύρο μάλλων τελικά λέει ποιό πολύ το 4άρη... που στις 26 του μηνός θα το έχω στα χερακια μου επιτέλους από Αγγλία γιατί ευτιχός στην Αγγλιά το 4G το δίνουν ξεκλείδοτο.

Περιμενω να μου πεις εντυπωσεις.

εγω το ipad δεν το πηρα λογο του οτι εχω το macbook και το iphone και δεν εχω την πολυτελεια να καλυψω το μεταξυ τους κενο.

αλλα το iphone 4 θα το παρω κατα 90%.

οποτε μολις εχεις νεα σε παρακαλω πες μου πως το βλεπεις. new_iloveyou.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω το 3GS και ακομα να το "σπασω"..

αρκετα ευχαριστημενος κ δεν βλεπω τον λογο να δωσω αλλα τοσα να παρω το 4..οχι οτι δεν ειναι καλυτερο αλλα την δουλεια την κανει κ το 3 σε ολους τους τομεις...

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω το 3GS και ακομα να το "σπασω"..

αρκετα ευχαριστημενος κ δεν βλεπω τον λογο να δωσω αλλα τοσα να παρω το 4..οχι οτι δεν ειναι καλυτερο αλλα την δουλεια την κανει κ το 3 σε ολους τους τομεις...

κοιτα αν ειχα και εγω αγορασει προσφατα το 3GS δεν θα το αλαζα..

απλα μιας και το δικο μου ειναι απο τα πρωτα που εφερε η vodafone στο Ελλαδισταν και το εχω καιρο λεω να παρω το 4αρι. :whistling:

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Περιμενω να μου πεις εντυπωσεις.

εγω το ipad δεν το πηρα λογο του οτι εχω το macbook και το iphone και δεν εχω την πολυτελεια να καλυψω το μεταξυ τους κενο.

αλλα το iphone 4 θα το παρω κατα 90%.

οποτε μολις εχεις νεα σε παρακαλω πες μου πως το βλεπεις. new_iloveyou.gif

είδα στα 1280Χ720Ρ 30fps 9sec βίντεο 13,9ΜΒ!!! ΕΕΕΕ φίλε μιλάμε ΟΝΤΩΣ είναι HD Device εαν θες να πάρεις γεύση από το βίντεακι, εδώ σου έχω το link http://cl.ly/1P50 κατεβασέ το ένα αρχείο .mov είναι με το Quitime Player ;-) είναι το αυθεντικό, έχει και στο youtube ιδιο αλλά με συμπίεση και δεν έχει την ιδία ποιότιτα

πάντως ο 1GHz επεξεργαστής του το βοηθάει σημαντικά με τα 512ΜΒ Ram σαν να έχεις ένα mini-laptop σε micro έκδωση.

Link to comment
Share on other sites

είδα στα 1280Χ720Ρ 30fps 9sec βίντεο 13,9ΜΒ!!! ΕΕΕΕ φίλε μιλάμε ΟΝΤΩΣ είναι HD Device εαν θες να πάρεις γεύση από το βίντεακι, εδώ σου έχω το link http://cl.ly/1P50 κατεβασέ το ένα αρχείο .mov είναι με το Quitime Player ;-) είναι το αυθεντικό, έχει και στο youtube ιδιο αλλά με συμπίεση και δεν έχει την ιδία ποιότιτα

πάντως ο 1GHz επεξεργαστής του το βοηθάει σημαντικά με τα 512ΜΒ Ram σαν να έχεις ένα mini-laptop σε micro έκδωση.

512 ram τελικά; είχα διαβάσει για 1 giga.. αλλα και πάλι καλά είναι, 4 φορες πάνω από το 3g... σύμφωνω για το jailbreak πάντως που είπες πιο πάνω δεν αξίζει iphone χωρίς jb. για πολλά πράγματα όχι μονο για cracked apps.. (αλλα και για αυτά βεβαια)

περιμένω και εγώ ένα review όταν σου έρθει το 4άρι με το καλο :whistling:

Link to comment
Share on other sites

512 ram τελικά; είχα διαβάσει για 1 giga.. αλλα και πάλι καλά είναι, 4 φορες πάνω από το 3g... σύμφωνω για το jailbreak πάντως που είπες πιο πάνω δεν αξίζει iphone χωρίς jb. για πολλά πράγματα όχι μονο για cracked apps.. (αλλα και για αυτά βεβαια)

περιμένω και εγώ ένα review όταν σου έρθει το 4άρι με το καλο :whistling:

αμά περάσεις και από Πρέβεζα μπορεί να το δείς και live :heart: αραγέ είναι μακρία η 28-29 Ιουνίου???????

καλα πόλλα λέγανε εδώ λέγανε και κάποιοί ότι θα είναι και Dual Core ΕΛΕΟΣ

Μια χαρά είναι 1GHz + 512MB ram και το Bus της ram στα 200MHz ??? σαν να έχεις ένα micro-laptop στο χέρι σου!

Τώρα το Bus είναι στα 100 στο 3G & 3GS!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι επειδη πηρα προσφατα το 3GS στα 16 δε νομιζω να το παρω συντομα το 4.φοβερο τηλ παντως η apple ειναι πολυ μπροστα με το θεμα τηλεφωνο.πριν το iphone ειχα κινητο με windows mobile και η διαφορα στη χρηστικοτητα ειναι απλα χασματωδης....αρκει να ειναι jailbroken το τηλεφωνο αλλιως για μενα πετα το!

Link to comment
Share on other sites

ε jailbrake υπαρχει αμεσα μετα το update στο firmwire οπως ειναι γνωστο..

στην χειροτερη κανεις ενα downgrade στο firmwire και το σπας.

Link to comment
Share on other sites

στην περίπτωση όμως του 4 δεν νομοίζω να γίνετε (τουλάχιστον) όχι ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

έχει βγεί jailbreak & unlock από οτι σιβάζω στα σχετικά forum περί iphone

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που το αγορασα το 3GS με 3.1.3 εκδοση περιμενα 3 βδομαδες να βγει jailbreak.φανταζομαι την 4 εκδοση θα δυσκολευτουν αρκετα μεχρι να την σπασουν!!!!!!

Από ότι έχω καταλάβει από άλλα forums έχουν καταφέρει να σπάσουν την beta iOS 4 έκδοση αλλά δεν ανακοινώνουν το exploit για να μην το διορθώσει η Apple σήμερα που θα κυκλοφορήσει η τελική έκδοση του iOS 4.

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει από άλλα forums έχουν καταφέρει να σπάσουν την beta iOS 4 έκδοση αλλά δεν ανακοινώνουν το exploit για να μην το διορθώσει η Apple σήμερα που θα κυκλοφορήσει η τελική έκδοση του iOS 4.

ακριβώς αυτό έγινε! μόλης βγεί η iOS 4 σήμερα δλδ, και μην πω καλύτερα μετα την έλευσή του iPhone 4 στις 24 του μηνός.

Link to comment
Share on other sites

ψήνετε το unlock η dev team το ανακοίνωσε για τις base band 04.26.08 & 05.13.04 δλδ 3.1.3 & iOS 4... τωρα αναμένουμε για το iphone 4 τα καλά μαντάτα άντε λίγες μερούλες ακόμα!!!

Link to comment
Share on other sites

¶ντε, κι εγώ περιμένω ένα (32gb) 4αρι worthy.gifτην επόμενη εβδομάδα για να κάνει παρέα στα υπόλοιπα (ipad, 3G, 3GS, κι άλλα...), και θα σας γράψω εντυπώσεις (όσο μπορώ αντικειμενικές :yahoo: .... χιχιχι)

Link to comment
Share on other sites

¶ντε, κι εγώ περιμένω ένα (32gb) 4αρι worthy.gifτην επόμενη εβδομάδα για να κάνει παρέα στα υπόλοιπα (ipad, 3G, 3GS, κι άλλα...), και θα σας γράψω εντυπώσεις (όσο μπορώ αντικειμενικές :yahoo: .... χιχιχι)

Για αυτο έφυγες εχθες απο το κόμβοι για να χτυπήσεις το Iphone στο ebay new_iloveyou.gif

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη @ta6ape αυτο ειναι για σενα και για ολους τους ιφωνάκιδες το ειδα και δεν κρατήθηκα

Με 12 iphones μπορείτε να φτιάξετε μια μεγάλη οθόνη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το είχα δει σε φωτογραφία... Αλλά το βίντεο είναι όλα τα λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

αντωνη πες μου σε παρακαλω αν το 4 εχει τα 2 γνωστα glitch 1 με την κεραια κ ενα με την οθονη η οποια δε σβηνει οταν ειναι κοντα στο αυτι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.