Jump to content
kleo

Φώτα Ημέρας

Recommended Posts

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος πως ενεργοποιούνται τα ομίχλης σαν ημέρας ? μόνιμα. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος πως ενεργοποιούνται τα ομίχλης σαν ημέρας ? μόνιμα. Ευχαριστώ

Νομιζω οτι οι ομίχλης δεν κανουν για φωτα ημερας.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι οι ομίχλης δεν κανουν για φωτα ημερας.

Κάνουν Νίκο γιατί είναι ρυθμισμένοι στο 30% των watt των λαμπτήρων ΗΒ4.Βέβαια αν θες με το vag μπορείς να αυξήσεις τα watt.Εγώ προσωπικά το έχω στο 60% με λαμπτήρες crystalvision της philips.

Link to comment
Share on other sites

Κάνουν Νίκο γιατί είναι ρυθμισμένοι στο 30% των watt των λαμπτήρων ΗΒ4.Βέβαια αν θες με το vag μπορείς να αυξήσεις τα watt.Εγώ προσωπικά το έχω στο 60% με λαμπτήρες crystalvision της philips.

Ωραιος Γιωργο δεν τι ηξερα οτι μπορεις και ρυθμιζεις τα watt με το vagcom!!

Link to comment
Share on other sites

Με ποιά κωδικοποίηση ? ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Με ποιά κωδικοποίηση ? ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σου έστειλα p.m

Link to comment
Share on other sites

E όχι και μυστικό !!!!!B)

Απλά επειδή ο Kleo μου έστειλε p.m τον ενημέρωσα ότι του το έστειλα με p.m και ΄γω.

Μάλλον ενδιαφέρεσαι και συ.

Select]

[09 - Cent. Elect.]

[Long Coding - 07]

[Long Coding Helper]

http://furmanka.blog...-disabling.html

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά οχι αλλα ειμαστε στα "HOW TO's" οποτε καποιος που θα μπει να δει πως ενεργοποιούνται τα φωτα θα δει στο τελος ενα πμ.

Δηλαδη παει το θεμα αλλα ευτυχως το σωσαμε μπραβο Γιωργο B)

Link to comment
Share on other sites

Κάνουν Νίκο γιατί είναι ρυθμισμένοι στο 30% των watt των λαμπτήρων ΗΒ4.Βέβαια αν θες με το vag μπορείς να αυξήσεις τα watt.Εγώ προσωπικά το έχω στο 60% με λαμπτήρες crystalvision της philips.

Δεν κάνουν για όλα τα VW!

Στο δικό μου ήταν ρυθμισμένο στο 90% οι προβολείς ομίχλης. Επίσης οι λάμπες ομίχλης των Golf V - Jetta V είναι είτε ΗΒ4 είτε Η11 ανάλογα με την ηλικία του VW!

Εξαρτάται από τον εγκέφαλο άνεσης που φοράει το αμάξι, ποια έκδοση έχουμε και πόσα bytes long είναι για το εάν υπάρχει αυτή την επιλογή!

Στο δικό μου (Golf 5 MY2007 sportline) και σε άλλους που το δοκίμασα εδώ και χρόνια δεν κάνει τίποτα παραπάνω αυτή η επιλογή από το να dimmαρει τα φώτα. Θέλει και δουλειά με καλωδιώσεις και πατέντες για να κάνεις τα φώτα ομίχλης να δουλεύουν σαν "ημέρας".

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σήμερα είπα να πειραματιστώ λιγάκι με το εν λόγω θέμα και μιας και κάπου το είχα διαβάσει (στο δικό μας forum νομίζω...) τσέκαρα την επιλογή : Daytime Driving Lights Installed (Scandinavia) active και σε κάποιο άλλο byte (δεν θυμάμαι ακριβώς) την επιλογή : Daytime Running Lights via Fog Lights κι πάιζει μια χαρά.

Αυτό που θέλω να ρυθμίσω είναι το dimming και σε κάποιο byte παρακάτω δίνει την δυνατότητα.

Στο δικό μου είχε την τιμή 71 και δοκίμασα να την κάνω 50 για να δώ πως είναι , αλλά στο Do it μου ανέφερε σφάλμα και δε μπορούσα να το σώσω. Πιθανολογώ πως θα πρέπει να εισάγω το ποσοστό σε άλλη μορφή ένα κελί πρίν.

Έχει κανείς καμιά ιδέα...??????????????

Please...!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πας στο module 09-cent.enectronics

Byte 20

και στο πεδιο dec 50 να το κανεις dec 0

πατας tab για να παρει την νεα τιμη κλεινεις το παραθυρο και do it.

To δοκιμασες ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Πας στο module 09-cent.enectronics

Byte 20

και στο πεδιο dec 50 να το κανεις dec 0

πατας tab για να παρει την νεα τιμη κλεινεις το παραθυρο και do it.

To δοκιμασες ετσι?

Νομίζω πως αυτό δοκίμασα και δεν έπαιξε. Θα το επιβεβαιώσω άλλη μέρα!

Καμιά άλλη ιδέα???

Ένα κελί πριν είχε ένα πενταψήφιο αριθμό. Μήπως αυτό ορίζει το dimming percentage???

Edited by Tsilis_Corfu
Link to comment
Share on other sites

Πας στο module 09-cent.enectronics

Byte 20

και στο πεδιο dec 50 να το κανεις dec 0

πατας tab για να παρει την νεα τιμη κλεινεις το παραθυρο και do it.

To δοκιμασες ετσι?

Λοιπόν,τελικά είχες δίκιο. :good:

¶λλο κοιτούσα εγώ. :whistling:new_rtfm.gif

Σήμερα το κοίταξα πάλι και πήγα στο byte 20 και το άλλαξα επιτυχώς στο 50 με το επιθυμητό αποτέλεσμα. sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif:yahoo: :yahoo:

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. :drinks:worthy.gif:thumbsup::clapping:

Link to comment
Share on other sites

ακολουθωντας τα βηματα σου αφου ειχαμε ηδη βαλει τα προβολακια san day lights τωρα μειωσα και το dimmer οπως του στεφανου,το ειχα πετυχει μετα αφου το εκανε και οντως ηταν πετυχημενο και ειπα να το κανω και εγω :lol:

ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες:lol::goodjob:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ξέρετε αν μπορούμε με το vagcom να απενεργοποιήσουμε την ενδειξη καμμένης λάμπας στο ταμπλό, αν βάλουμε led στα φώτα θέσης?

Σαραντη παρε led με καν μπας δεν ειναι τραγικο το κοστος.

Link to comment
Share on other sites

εφτιαξα μια κατασκευή και λογικά θα ανάβει λαμπάκι.

αφου πιανουν τα χερια σου , μετρα την αντισταση της λαμπας και συνδεσε μια ιδια παραλληλα με τη συσκευη σου. στειλε βιντεο να δουμε καλα τι εχεις φτιαξει

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα..εχω ενα golf iv και θέλω να του τοποθετήσω αυτά τα φώτα ημέρας στις γρίλιες της μάσκας μπροστά: http://www.goingfast.info/04_05/ebay_sales/images/1411044_led_set1.jpg

http://www.goingfast.info/04_05/ebay_sales/images/1411044_drl1.jpg

σκέφτηκα να κολλήσω αυτά τα led (12V ) ανάμεσα στις γρίλιες για αρχή κ αν δε φαινονται σε ενα σημειο λιγο πιο ψηλα..το πρόβλημα που συναντάω και στο οποίο θέλω τα φώτα σας ειναι η ηλεκτρολογική σύνδεση τους..για πιο εύκολα και για να αποφύγω να παω σε ηλεκτρολόγο λεω να τ συνδέσω και να αναβουν μαζί με τα μικρά φωτα του αυτοκινήτου. Πώς μπορεί να γίνει αυτο? τι να προσέξω σε συνδεσμολογίες κλπ? μήπως χρειάζεται άλλη ασφάλεια για τα φώτα θέσης?

ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα..εχω ενα golf iv και θέλω να του τοποθετήσω αυτά τα φώτα ημέρας στις γρίλιες της μάσκας μπροστά: http://www.goingfast.info/04_05/ebay_sales/images/1411044_led_set1.jpg

http://www.goingfast.info/04_05/ebay_sales/images/1411044_drl1.jpg

σκέφτηκα να κολλήσω αυτά τα led (12V ) ανάμεσα στις γρίλιες για αρχή κ αν δε φαινονται σε ενα σημειο λιγο πιο ψηλα..το πρόβλημα που συναντάω και στο οποίο θέλω τα φώτα σας ειναι η ηλεκτρολογική σύνδεση τους..για πιο εύκολα και για να αποφύγω να παω σε ηλεκτρολόγο λεω να τ συνδέσω και να αναβουν μαζί με τα μικρά φωτα του αυτοκινήτου. Πώς μπορεί να γίνει αυτο? τι να προσέξω σε συνδεσμολογίες κλπ? μήπως χρειάζεται άλλη ασφάλεια για τα φώτα θέσης?

ευχαριστώ προκαταβολικά

αν θυμαμαι καλα στο site της hella εχει φωτα ημερας για γκολφ καθως και οδηγιες τοποθετησησ. ελπιζω να βοηθησα
Link to comment
Share on other sites

επαναφερω το θεμα για την ερωτηση του αρχαριου...

 

golf 5 GT και εχω τα μαμα προβολακια αλλα το βραδυ δεν φεγγουν δυνατα....

καπου μεσα διαβασα οτι μπορεις να ανεβασεις τα watt???δηλαδη να φεγγουν πιο πολυ???πιο δυνατα???

αν ειναι ετσι,δεν θα υπαρχει φοβος μην λυωση τιποτα???εκει μεσα???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.