Jump to content
Stelios_Golf 6

Climatronic Diagnostic - Golf 6 - Κρυφό Μενού Στον Κλιματισμό

Recommended Posts

Ενεργοποίηση του μυστικού μενού του Climatronic : http://www.my-gti.com/2513

volkswagen_climatronic_diagnostics.jpg

Video :

Τώρα περιμένουμε να βγάλουνε τα channel για θερμοκρασίες, ταχύτητα κτλ...

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω και στο climatronic του polo να δω αν παίζει. Γιατί το παλιό θέμα που ασχολούνταν με αυτό δυστυχώς είναι για παλιά climatronic.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω και στο climatronic του polo να δω αν παίζει. Γιατί το παλιό θέμα που ασχολούνταν με αυτό δυστυχώς είναι για παλιά climatronic.

και σε μένα παίζει αυτό, golf vi.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο μέλος που έχει vag com και climatronic στο 6άρι του μπορεί να κάνει ένα πινάκα (όπως υπάρχει για το mk5) με τα κανάλια και στο τι αντιστοιχεί το κάθε ένα , απλά αλλάζοντας τα κανάλια στο climatronic και βλέποντας σε τι αντιστοιχει το ποσό αυτο στο vag com . Εύκολο ? :)

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω τα ποστ μελών από παλαιό θέμα εδώ, ώστε να είναι συγκεντρωμένα .

Σήμερα έκανα μερικά πειράματα στο Golf6 - RCD510 και έβγαλα τα παρακάτω συμπεράσματα:

Με το περιστρεφόμενο αριστερό επιλογέα θερμοκρασίας επιλέγουμε τον αριθμό πρίν το κόμμα, με τα κουμπιά έντασης του ανεμιστήρα αλλάζουμε το ψηφίο μετά το κόμμα.

29.0 (γύρο από το περιστρεφόμενο αριστερό επιλογέα θερμοκρασίας φωτίζεται το 19)Πρέπει να είναι η πραγματική ταχύτητα σε km/h

29.1 Πρέπει να είναι η πραγματική ταχύτητα σε μίλια

29.2 Πρέπει να είναι η θερμοκρασία του νερού του κινητήρα

29.3 Πρέπει να είναι RPM x100 του κινητήρα

29.4 Πρέπει να είναι RPM x100 του AC ???

Στο δρόμο:

Με ταχύτητα 100km/h στο cruise control Ένδειξη αριστερά 29.0 , δεξιά 19,4 με 19,5 δηλαδή 94-95 km/h, GPS 92 km/h

Με ταχύτητα 110km/h στο cruise control Ένδειξη αριστερά 29.0 , δεξιά 20,5 δηλαδή 105 km/h, GPS 102 km/h

Δηλαδή με το GPS έχω περίπου 3 km/h διαφορά με το κλιματρονικ και 8 km/h με το ταχύμετρο στις παραπάνω ταχύτητες.

Υ.Γ. στις ενδείξεις αν κατάλαβα καλά αφαιρούμε από το πρώτο ψηφίο το 1 και αγνοούμε το κόμμα. Αν εμφανίζεται το LOW τότε είναι μηδέν

Αυτό το κατάφερα κι εγώ, αλλα χωρίς κατι αλλο. Απλός αλλάζουν οι αριθμοί στο στίλ, 17,1 - 17,2 - low... επίσης καμιά φορά ανάβει και ένας -όχι ομως πάντα ο ίδιος- αριθμός απο τα ψηφία του συνοδηγού. Μετά πατας ξανά a/c και τέλος.

Ανακάλυψα και κάτι άλλο. Αν πατήσετα ταυτόχρονα το κουμπί του a/c με το πιο δεξί κουμπί απο αυτό που πατάει το παλικάρι στο βίντεο τότε ξανα-αναβοσβήνουν τα λαμπάκια a/c και "αέρας στο πρόσωπο". Αυτή τη φορά όμως δεν σταματάει με το a/c, αλλά αν πατάμε παρατεταμένα το κουμπί της ανακύκλωσης...

Επίσης γίνεται να κάνουμε αυτό στο βίντεο και ενω αναβοσβήνουν τα λαμπάκια πατάμε μετα παρατεταμένα τα a/c-"αέρας στο πρόσωπο" και μετά αναβοσβήνουν μόνο αυτά. Δεν γίνεται και το αντίθετο όμως..

Μα δεν βρήσκω τίποτα. Ακόμα και στο scirocco έχει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αλλα εμενα μου φαινετε πολυ μπερδεμενο και χωρις να χρειαζετε παντα κατα την προσωπικη μου αποψη

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο το εχουν ολα τα VW. και οταν πηγα και ρωτησα στην αντιπροσωπια τι ειναι αυτο, μου ειπαν οτι ειναι κατι ρυθμισεις της VW , ''και απωρω πως διερευσαν πρως τα εξω'' μου ειπε κατα λεξη. για καποιον λογο θα το εχει το εργοστασιο αλλα δεν ξερουμε για ποιον? αυτο πηγα να ρωτησω και δε μου ειπαν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η φωτογραφία ειναι απο το δικό μου golf 6. Αυτό είναι climatic η air-condition; Δεν μπορώ να καταλάβω. Έκδοση comfortline.climatic.thumb.PNG.518514d369ebd83afa60b6043dc25d59.PNG

Link to comment
Share on other sites

Οκ τότε. Όταν το αγόρασα μου είπαν ημι-αυτοματος κλιματισμός. Αρα ουδεμία σχέση έχει με το climatic σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.