Jump to content
thanos13

Golf 5/6 - Τοποθετηση Πολυλειτουργικου Τιμονιου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Αλλη μια απορια. Το τιμονι το γυριζω με το χερι με σβηστη μηχανη για να βγαλω τον αεροσακο η θα το παρω στο χερι?

Γύρισέ το και μην φοβάσαι,δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοον

αφου εκανα μιαμιση ωρα να αλλαξω το τιμονι κτλ κτλ και αφου παιδεψα 2-3 ωρες το φιλο νικοςκαλλιθεα συνεχιζω να εχω ακομα προβλημα

με το steering assist. Το λαμπακι δε λεει να σβησει με τιποτα. Καμια ιδεα. Την κωδικοποιηση την καναμε σωστα (ο Νικος το χει κανει και αλλου)

σβησαμε τα σφαλματα αλλα το λαμπακι με το τιμονι επιμενει. Το απογευμα θα παω σε γνωστο με vagcom αλλα να εχω και καμια ιδεα

κανενος που το χει ξαναδει αυτο. Το τιμονι επισης παραμενει σκληρο αν και νομιζα οτι αυτο εφτιαξε με τη ρυθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοον

αφου εκανα μιαμιση ωρα να αλλαξω το τιμονι κτλ κτλ και αφου παιδεψα 2-3 ωρες το φιλο νικοςκαλλιθεα συνεχιζω να εχω ακομα προβλημα

με το steering assist. Το λαμπακι δε λεει να σβησει με τιποτα. Καμια ιδεα. Την κωδικοποιηση την καναμε σωστα (ο Νικος το χει κανει και αλλου)

σβησαμε τα σφαλματα αλλα το λαμπακι με το τιμονι επιμενει. Το απογευμα θα παω σε γνωστο με vagcom αλλα να εχω και καμια ιδεα

κανενος που το χει ξαναδει αυτο. Το τιμονι επισης παραμενει σκληρο αν και νομιζα οτι αυτο εφτιαξε με τη ρυθμιση.

Η κωδικοποίηση έγινε εν στάσει ή εν κινήσει? Θέλει εν κινήσει ιδίως για την ευθεία του τιμονιού και να μην ξεπεράσεις το όριο των 20 χιλιομέτρων ανά ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καναμε reset ολα τα error που ειχε βγαλει καναμε την κωδικοποιηση των χειριστηριων ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟΣ εκανα μια δεξια μεση και αριστερα και προχωρησα ευθεια με χαμηλη ταχυτητα

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοον

αφου εκανα μιαμιση ωρα να αλλαξω το τιμονι κτλ κτλ και αφου παιδεψα 2-3 ωρες το φιλο νικοςκαλλιθεα συνεχιζω να εχω ακομα προβλημα

με το steering assist. Το λαμπακι δε λεει να σβησει με τιποτα. Καμια ιδεα. Την κωδικοποιηση την καναμε σωστα (ο Νικος το χει κανει και αλλου)

σβησαμε τα σφαλματα αλλα το λαμπακι με το τιμονι επιμενει. Το απογευμα θα παω σε γνωστο με vagcom αλλα να εχω και καμια ιδεα

κανενος που το χει ξαναδει αυτο. Το τιμονι επισης παραμενει σκληρο αν και νομιζα οτι αυτο εφτιαξε με τη ρυθμιση.

Νομίζω (εαν συμφωνεί και ο Νίκος) ότι το σημείο κλειδί στην περίπτωσή σου είναι η ρύθμιση Basic Setting ON που πρέπει να γίνει εν κινήσει.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω (εαν συμφωνεί και ο Νίκος) ότι το σημείο κλειδί στην περίπτωσή σου είναι η ρύθμιση Basic Setting ON που πρέπει να γίνει εν κινήσει.

Κώστας

Αυτό είναι το μυστικό τελικά :rolleyes:;)

Link to comment
Share on other sites

Ειστε μεσα παιδια. Πριν δε διαβαζε τις μοιρες του τιμονιου καθολου. Ουτε επαιρνε τη ρυθμιση. Οταν εντελως τυχαια το εκανα εν κινησει αρχισε να διαβαζει αρχικα τις μοιρες και μετα με το γνωστο τροπο (δεξια αριστερα και αργα ευθεια) εφυγε το error. Thanks to everybody για τη βοηθεια. Απο προχθες εχω και γω κουμπακια στο τιμονι και κανω σα χαζοχαρουμενο :D

Link to comment
Share on other sites

Ειστε μεσα παιδια. Πριν δε διαβαζε τις μοιρες του τιμονιου καθολου. Ουτε επαιρνε τη ρυθμιση. Οταν εντελως τυχαια το εκανα εν κινησει αρχισε να διαβαζει αρχικα τις μοιρες και μετα με το γνωστο τροπο (δεξια αριστερα και αργα ευθεια) εφυγε το error. Thanks to everybody για τη βοηθεια. Απο προχθες εχω και γω κουμπακια στο τιμονι και κανω σα χαζοχαρουμενο :D

Μεγειά. Ο Κώστας και ο Νίκος είναι η προσωποποίηση του αλτρουϊσμού... Well done! :D

Link to comment
Share on other sites

Και στην αντιπροσωπεια ακομα τριβουν....

Ενας κυριος εβαζε στοιχημα οτι αυτο δε γινεται με καμια παναγια. Εγω του λεω δε θα σου ζητησω λεφτα αν το καταφερω

αλλα θελω να κυκλοφορεις μια βδομαδα με το μισο μουστακι ξυρισμενο :D Ξερω ξερω ωρες ωρες ειμαι πολυ κακος. Φευγοντας απο τη δουλεια σημερα μου φαινεται θα παρω ενα ξυραφακι και θα περασω μια βολτα απο κει να πω καλησπερα :D

Link to comment
Share on other sites

Και στην αντιπροσωπεια ακομα τριβουν....

Ενας κυριος εβαζε στοιχημα οτι αυτο δε γινεται με καμια παναγια. Εγω του λεω δε θα σου ζητησω λεφτα αν το καταφερω

αλλα θελω να κυκλοφορεις μια βδομαδα με το μισο μουστακι ξυρισμενο B) Ξερω ξερω ωρες ωρες ειμαι πολυ κακος. Φευγοντας απο τη δουλεια σημερα μου φαινεται θα παρω ενα ξυραφακι και θα περασω μια βολτα απο κει να πω καλησπερα :D

Μάλλον πρέπει να έρθω και ΄γω μαζί σου γιατί τους έχω και΄γω κάτι χρωστούμενα. mf_tshirt.gif

Link to comment
Share on other sites

jsmirlis said:
VWvortex Forums > VAG-COM Diagnostic Forum > MKV MFSW Swap questions (07 Rabbit w/ Auto) (Printable Version)

--------------------------------------------------------------------------------

Click here to print this topic.

Post Title: MKV MFSW Swap questions (07 Rabbit w/ Auto)

Posted by: dokaman at 4:21 PM 8-7-2008

--------------------------------------------------------------------------------

Quote, originally posted by dokaman »

I just got my controls to work!!! The basic factory radio was not compatible. I just added a new aftermarket stereo with the steering wheel interface and it worked great. I also was able to program all eight buttons on the wheel to do what ever I wanted. My car does not have MFD, so I used those buttons for other features.

Have a great day!

Very interesting.... and congrats!

I still can not change my radio stations, CD or Ipod tracks with the MFSW, and I now wonder if it is not because of anything else I have done coding wise or the non Hi-line CECM (have one just not fully installed, cant get it coded correctly), but if it is really just a radio issue...?? I have the plain stock 6 disk radio, no XM/Sirius etc.

Τσέκαρε το παραπάνω ποστ στο βορτεξ. Είναι το πρόβλημα που έχεις. Είναι πάντως δύσκολο να αλλάξεις την MFD οθόνη με τα όργανα γιατί χρειάζεται επαναπρογραμματισμός του immobilizer.

Ευχαριστώ που ασχολήθηκες , παρόλα αυτά δεν δίνεται λύση στο vortex για το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Όταν με το καλό μπεί και το κοντέρ τότε θα λειτουργήσουν όλα. Διαφορετικά πρέπει να μπουν τα παλιά πλήκτρα τιμονιού και δεν νομίζω ν΄ασχοληθώ.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ! Πριν λιγες μερες αγορασα απο το e-bay ενα πολυλειτουργικο τιμονι με puddles απο Golf 6 και το περασα στο δικο

μου Golf 5 GTI που ειχε το εργοστασιακο τιμονι του ( πολυλειτουργικο & puddles )

Το αποτελεσμα ειναι να μην λειτουργει τιποτα ! Ουτε η κορνα , ουτε τα κουμπια , ουτε οι αλλαγες ταχυτητων απο τα puddles .

Πηγα στην αντιπροσωπεια να μου το αποκωδικοποιησουν αλλα δεν τα καταφεραν και ουτε καν ξερουν τι χρειαζεται για να

λειτουργησει .unsure.gifunsure.gif

Ξερει κανενας , καποιον που να εχει κανει αυτη την μετατροπη;

Edited by vaio969
Link to comment
Share on other sites

εγω ηξερα οτι απλα δεν μπαινει ο αεροσακος οποτε για αυτο τον λογο δεν το εβαλες κ καποιος , και σαφως παιζει ρολο στην κωδικοποιηση , μα καλα δεν εκανες ερευνα πριν το παρεις ? closedeyes.gif

Εστω 1 μυνημα στον πωλητη πιστευω σαν σωστος επαγελματιας να ηξερε και να σε προλαβαινε ,,,

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτό θέλω να κάνω κι εγώ εδώ και 1 βδομάδα ψάχνω να μάθω αν γίνεται ακριβώς αυτό που έκανες βρήκα σε ένα Γερμανικό φόρουμ που το έχει κάνει κάποιος του έστειλα μήνυμα και μου είπε ότι πρέπει να αλλαχτεί ο εγκέφαλος τιμονιού (κι ας είχες πριν πολυλειτουργικό) με serial number 1K0 953 549 CH και με slip ring 1K0 959 653 C. Κι εδώ το link από το φόρουμ.

Όμως υπάρχει και κάτι ακόμα, στο vortex κάποιος με passat 3c έχει κάνει αυτή την αλλαγή και λέει ότι αν υπήρχε πολυλειτουργικό τιμόνι είναι plug and play κι εδώ το link.

Τώρα εφόσον εσύ με τον παλιό highline εγκέφαλο δεν μπόρεσε να λειτουργίσει το νέο τιμόνι το πιο πιθανό είναι ότι χρειάζεσαι την αλλαγή εγκεφάλου που περιγράφουν στην Γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ Κοσμα για τις πληροφοριες που μου εδωσες!Αν εχεις καποιο νεοτερο και για σενα που ενδιαφερεσαι για το ιδιο πραγμα, ενημερωσε με! Και παλι σ'ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ Κοσμα για τις πληροφοριες που μου εδωσες!Αν εχεις καποιο νεοτερο και για σενα που ενδιαφερεσαι για το ιδιο πραγμα, ενημερωσε με! Και παλι σ'ευχαριστω!!

Όταν λύσεις το πρόβλημα ενημέρωσέ μας να ξέρουμε!! :angry2:

Εγώ προσπαθώ να βρώ κι άλλον με αυτή την αλλαγή για να επιβεβαιώσω την αλλαγή εγκεφάλου αλλά μάλλον θα παραγγείλω τον καινούριο (1K0 953 549 CH) τον έχω βρεί σε καλή τιμή από το ebay.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λύσεις το πρόβλημα ενημέρωσέ μας να ξέρουμε!! good.gif

Εγώ προσπαθώ να βρώ κι άλλον με αυτή την αλλαγή για να επιβεβαιώσω την αλλαγή εγκεφάλου αλλά μάλλον θα παραγγείλω τον καινούριο (1K0 953 549 CH) τον έχω βρεί σε καλή τιμή από το ebay.

Μαλλον βλεπω να το λυνεις πρωτος εσυ το προβλημα απο εμενα Κοσμα!

Οποιος ομως το λυσει πρωτος ενημερωνει τον αλλον!

Ποσο περιπου τον βρηκες τον εγκεφαλο του τιμονιου, ετσι για να παρω μια γευση απο τιμη e-bay σε συγκριση με την αντιπροσωπεια εδω στην Ελλαδα?

Τι ακριβως ειναι αυτο το slip ring 1K0 959 653 C

Edited by vaio969
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι ένας τέτοιος συμβατός εγκέφαλος.

Το slip ring είναι αυτό και μπαίνει κάτω από τον αερόσακο αλλά νομίζω ότι από το 2008 και μετά το έχουν ήδη τα αυτοκίνητα επάνω.

Τώρα πάνω στο ψάξιμο βρήκα κι άλλη αλλαγή και τελικά λένε ότι χρειάζεται ένας από τους τρείς εγκεφάλους 1K0-953-549-CD, 1K0-953-549-CF, 1K0-953-549-CH. Δες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι ένας τέτοιος συμβατός εγκέφαλος.

Το slip ring είναι αυτό και μπαίνει κάτω από τον αερόσακο αλλά νομίζω ότι από το 2008 και μετά το έχουν ήδη τα αυτοκίνητα επάνω.

Τώρα πάνω στο ψάξιμο βρήκα κι άλλη αλλαγή και τελικά λένε ότι χρειάζεται ένας από τους τρείς εγκεφάλους 1K0-953-549-CD, 1K0-953-549-CF, 1K0-953-549-CH. Δες εδώ.

Μ'εχεις βοηθησει παρα πολυ! Ευχαριστω!smile.gifsmile.gif

Τελικα λες να προχωρησω στην αγορα ενος απο τους τρεις εγκεφαλους ? Θα κανει αραγε οποιος δηποτε απο τους τρεις?

Και μετα στην αγορα ενος slip ring και ολα κομπλε?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα λες να προχωρησω στην αγορα ενος απο τους τρεις εγκεφαλους ? Θα κανει αραγε οποιος δηποτε απο τους τρεις?

Και μετα στην αγορα ενος slip ring και ολα κομπλε?

Με βάση τα λεγόμενα στο Γερμανικό φόρουμ και στο votex μπορεί να λειτουργίσει με οποιοδήποτε από τους 3, για το slip ring γράφουν ότι για μοντέλα 2008 και νεότερα δεν χρειάζεται οπότε θα είσαι κομπλέ μόνο με εγκέφαλο. Επίσης για αυτοκίνητα που δεν έχουν πολυλειτουργικό τιμόνι και θέλουν να περάσουν το καινούριο με τα κουμπιά θα πρέπει να πάρουν και το steering wheel Airbag wiring harness.

Οι φύσες του νέου τιμονιού με το παλιό ήταν ίδιες έτσι μπήκαν χωρίς καμιά αλλαγή ?

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι μοντελο 2006 οποτε λογικα θα χρειαστει να αλλαξω και το slip ring.

Βεβαια θα τσεκαρω τον κωδικο του πριν το αλλαξω!Οι φυσες του τιμονιου παντως κουμπονουν κατευθειαν και δεν χρειαζονται καμια αλλαγη!!

VORTEX

Edited by vaio969
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.