Jump to content
thanos13

Golf 5/6 - Τοποθετηση Πολυλειτουργικου Τιμονιου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Γείας σας παίδες,αγόρασα πρόσφατα απο το ebay ένα τιμόνι πολλαπλών λειτουργιών απο Golf 5 Gti αλλα δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεται προκειμένου να το βάλω στο Golf tsi Gt Sport που έχω.Αν ξέρει κανείς ας δώσει ένα χεράκι.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Τα είπαμε και με pm.

Δες αν έχεις σωστό controller. Αν είσαι τυχερός Θες μια καλωδίωση

Airbag wiring loom

Αν όχι θες :

controller συμβατό με το Ring σου και το Airbag wiring loom

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Αν ο controler σου ειναι αναμεσα σε αυτους που υποστηριζουν πολυλειτουργικο τιμονι,που δεν νομιζω, εχει καλως.

Ελεγξε το,αλλοιως κανε οτι σου προτεινει και ο Nickdev παραπανω.

post-5168-1227563140_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω cruise control και πολυλειτουργικό με Controller 1K0-953-549-AK (highline) και Slipring 1K0-959-653-C

Το αμάξι δεν έχει MFA ούτε υπολογιστή ταξιδίου. Έχει την πιο απλή οθόνη.

Η πηγή είναι Alpine συνδεδεμένη με καλωδίωση για can bus. Δουλεύει μόνο η αυξομείωση ήχου.

ΥΓ.Έψαξα και βρήκα ότι για να δουλέψει τα νέου τύπου χειριστήρια >2006 θέλει να υπαρχει MFD οθόνη που εγώ δεν

έχω τι μπορεί να γίνει για αυτό ?

Προφανώς υπάρχει διπλή λειτουργία για τη δεξιά ομάδα πλήκτρων και χρειάζεται κάποια ρύθμιση.

ΥΓ.Έχει βάλει κανείς κοντέρ στο Golf V ?

http://cgi.ebay.de/Kombiinstrument-Tacho-V...bayphotohosting

http://cgi.ebay.de/Kombiinstrument-Tacho-V...bayphotohosting

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο μενου στο vagcom, ενεργοποιείται και το δεξί χειριστήριο για πηγή ? Αυτό για αλλαγή κομματιών.

Δεν έχω MFA να το κάνω.

ΥΓ.Αlpine πηγή με canbus συνδεση. Η αυξομείωση ήχου δουλεύει κανονικά.

ΥΓ.Στα τελευταία μοντέλα, γίνεται χειρισμός της MFA με το δεξί χειριστήριο μάλλον αυτή η ρύθμιση είναι default και θέλω να

την αλλάξω.

Εδω υπάρχουν πληροφορίες κωδικοποιήσεις

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...=18832&st=0

Και εδώ επίσης

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=969

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Εδω υπάρχουν πληροφορίες κωδικοποιήσεις

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...=18832&st=0

Και εδώ επίσης

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=969

Ευχαριστώ, αλλά είναι ήδη γνωστά.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

κανείς ?

Link to comment
Share on other sites

κανείς ?

VWvortex Forums > VAG-COM Diagnostic Forum > MKV MFSW Swap questions (07 Rabbit w/ Auto) (Printable Version)

--------------------------------------------------------------------------------

Click here to print this topic.

Post Title: MKV MFSW Swap questions (07 Rabbit w/ Auto)

Posted by: dokaman at 4:21 PM 8-7-2008

--------------------------------------------------------------------------------

Quote, originally posted by dokaman »

I just got my controls to work!!! The basic factory radio was not compatible. I just added a new aftermarket stereo with the steering wheel interface and it worked great. I also was able to program all eight buttons on the wheel to do what ever I wanted. My car does not have MFD, so I used those buttons for other features.

Have a great day!

Very interesting.... and congrats!

I still can not change my radio stations, CD or Ipod tracks with the MFSW, and I now wonder if it is not because of anything else I have done coding wise or the non Hi-line CECM (have one just not fully installed, cant get it coded correctly), but if it is really just a radio issue...?? I have the plain stock 6 disk radio, no XM/Sirius etc.

Τσέκαρε το παραπάνω ποστ στο βορτεξ. Είναι το πρόβλημα που έχεις. Είναι πάντως δύσκολο να αλλάξεις την MFD οθόνη με τα όργανα γιατί χρειάζεται επαναπρογραμματισμός του immobilizer.

multifunction_steering_wheel.htm

Edited by jsmirlis
Link to comment
Share on other sites

Γείας σας παίδες,αγόρασα πρόσφατα απο το ebay ένα τιμόνι πολλαπλών λειτουργιών απο Golf 5 Gti αλλα δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεται προκειμένου να το βάλω στο Golf tsi Gt Sport που έχω.Αν ξέρει κανείς ας δώσει ένα χεράκι.

επειδη λιγοι γνωριζουνε και ακομα λιγοτεροι εχουν κανει εγκατασταση.... κανε ενα κοπο και ρωτα τον COSTAS_ Ο τυπος τα εχει κανει ολα ..... αυτα που θες .... οποτε αν εχει χρονο και ορεξη θα βαλει στο ΥΠΟΓΕΙΟ χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

επειδη λιγοι γνωριζουνε και ακομα λιγοτεροι εχουν κανει εγκατασταση.... κανε ενα κοπο και ρωτα τον COSTAS_ Ο τυπος τα εχει κανει ολα ..... αυτα που θες .... οποτε αν εχει χρονο και ορεξη θα βαλει στο ΥΠΟΓΕΙΟ χα χα χα

ΥΛΙΚΑ

Τιμονάκι gti 220 Ευρώ-ebay

Controler 1K0-953-549-BD 60 Ευρώ-ebay

καλωδιάκι 1K0 971 584 C 40 Ευρώ-Φιλοσίδης

ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ

* Part Numbers: 1K0-953-549-G, 1K0-953-549-AG, 1K0-953-549-AK, 1K0-953-549-AL, 1K0-953-549-AQ, 1K0-953-549-BD, 1K0-953-549-BK, 1K0-953-549-CC, 1K0-953-549-CD

* Supported Features: Cruise Control, Trip Computer, Multi-Function Steering Wheel

Column Control Module

ΤΑ ΛΑΘΗ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

----------------------------------------

Address 44: Steering Assist

Control Module Part Number: 1K1 909 144 L

Component and/or Version: EPS_ZFLS Kl.069 H07 1806

Software Coding: 0000000

Work Shop Code: WSC 00028

2 Faults Found:

02546 - Steering Limit Stop

005 - No or Incorrect Basic Setting / Adaptation

Freeze Frame:

Mileage: 14490 km

Temperature: 49.0°C

Voltage: 12.50 V

Voltage: 12.30 V

00778 - Steering Angle Sensor (G85)

005 - No or Incorrect Basic Setting / Adaptation

Freeze Frame:

----------------------------------------

CODING

ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ

.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

ΥΛΙΚΑ

Τιμονάκι gti 220 Ευρώ-ebay

Controler 1K0-953-549-BD 60 Ευρώ-ebay

καλωδιάκι 1K0 953 549 C 40 Ευρώ-Φιλοσίδης

ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ

* Part Numbers: 1K0-953-549-G, 1K0-953-549-AG, 1K0-953-549-AK, 1K0-953-549-AL, 1K0-953-549-AQ, 1K0-953-549-BD, 1K0-953-549-BK, 1K0-953-549-CC, 1K0-953-549-CD

* Supported Features: Cruise Control, Trip Computer, Multi-Function Steering Wheel

Column Control Module

ΤΑ ΛΑΘΗ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

----------------------------------------

Address 44: Steering Assist

Control Module Part Number: 1K1 909 144 L

Component and/or Version: EPS_ZFLS Kl.069 H07 1806

Software Coding: 0000000

Work Shop Code: WSC 00028

2 Faults Found:

02546 - Steering Limit Stop

005 - No or Incorrect Basic Setting / Adaptation

Freeze Frame:

Mileage: 14490 km

Temperature: 49.0°C

Voltage: 12.50 V

Voltage: 12.30 V

00778 - Steering Angle Sensor (G85)

005 - No or Incorrect Basic Setting / Adaptation

Freeze Frame:

----------------------------------------

CODING

ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ

.

καλα καλα μην βαρας......

απλα ανεφερα τον πρωτομαστορα με το υπογειο

Link to comment
Share on other sites

Έχω cruise control και πολυλειτουργικό με Controller 1K0-953-549-AK (highline) και Slipring 1K0-959-653-C

Το αμάξι δεν έχει MFA ούτε υπολογιστή ταξιδίου. Έχει την πιο απλή οθόνη.

Η πηγή είναι Alpine συνδεδεμένη με καλωδίωση για can bus. Δουλεύει μόνο η αυξομείωση ήχου.

ΥΓ.Έψαξα και βρήκα ότι για να δουλέψει τα νέου τύπου χειριστήρια >2006 θέλει να υπαρχει MFD οθόνη που εγώ δεν

έχω τι μπορεί να γίνει για αυτό ?

Προφανώς υπάρχει διπλή λειτουργία για τη δεξιά ομάδα πλήκτρων και χρειάζεται κάποια ρύθμιση.

ΥΓ.Έχει βάλει κανείς κοντέρ στο Golf V ?

http://cgi.ebay.de/Kombiinstrument-Tacho-V...bayphotohosting

http://cgi.ebay.de/Kombiinstrument-Tacho-V...bayphotohosting

αν ειναι να αλλαξεις κοντερ βαλε κατ ευθειαν του gti...γιατι να βαλεις παλυ το απλο?κατι εχω ακουσει ομως και εγω οτι για να αλλαξεις κοντερ πρεπει να μεταφερεις κατι δεδομενα και κατι να αλλαξεις στην κοδικοποιηση του imm..

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να δοθεί εντολή μέσω commander για ν΄αντιγραφούν τα δεδομένα από το immobilizer και τα χιλιόμετρα από το δικό σου αυτοκίνητο.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταια επιβεβαιωση παρακαλω απο καποιον που ξερει πριν τα παραγγειλω

εκτος απο το τιμονι θελω αυτα τα 2 ετσι? Το κοντρολερ και το καλωδιο του αεροσακου

1K0 953 549 AJ

1K0 971 584 C

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εαν απαντηθηκε παραπανω αυτο που θα ρωτησω.Εκανα ενα search και δεν βρηκα τιποτα.

Με στανταρ το rcd300 και με πολυλειτουργικο τιμονι,μπορουμε να ρυθμισουμε μονο την ενταση και το Mute?μπορουμε να αλλαξουμε κομματι στο cd η να παμε σε προηγουμενο κομματι?

Και εαν εχουμε την μικρη οθονιτσα,με τα εξτρα διακοπτακια θα εχει καμια λειτουργια παραπανω?θα δουλευουν με αυτη την οθονη η ειναι μονο για την μεγαλη??

Edited by ktm25089
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εαν απαντηθηκε παραπανω αυτο που θα ρωτησω.Εκανα ενα search και δεν βρηκα τιποτα.

Με στανταρ το rcd300 και με πολυλειτουργικο τιμονι,μπορουμε να ρυθμισουμε μονο την ενταση και το Mute?μπορουμε να αλλαξουμε κομματι στο cd η να παμε σε προηγουμενο κομματι?

Και εαν εχουμε την μικρη οθονιτσα,με τα εξτρα διακοπτακια θα εχει καμια λειτουργια παραπανω?θα δουλευουν με αυτη την οθονη η ειναι μονο για την μεγαλη??

Για την μικρή οθόνη (για την μεγάλη δεν ξέρω)

Μόνο ο ήχος παίζει με τα αριστερά κουμπάκια, με τα δεξιά παίζουν οι ενδείξεις στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταια επιβεβαιωση παρακαλω απο καποιον που ξερει πριν τα παραγγειλω

εκτος απο το τιμονι θελω αυτα τα 2 ετσι? Το κοντρολερ και το καλωδιο του αεροσακου

1K0 953 549 AJ

1K0 971 584 C

1K0 953 549 AJ Αυτό δεν ξέρω αν παίζει. Δεν το βλέπω στην λίστα

________________________________________________________________________________

* Type II (Compatible to Slip Ring: 1K0-959-653-C, 1K0-959-653-D)

o Lowline

+ Part Numbers: 1K0-953-549-E, 1K0-953-549-AE

o Supported Features: None

o Midline

+ Part Numbers: 1K0-953-549-F, 1K0-953-549-AF, 1K0-953-549-AH, 1K0-953-549-AP, 1K0-953-549-BC, 1K0-953-549-BF, 1K0-953-549-BN, 1K0-953-549-CA

+ Supported Features: Cruise Control, Trip Computer

o Highline

+ Part Numbers: 1K0-953-549-G, 1K0-953-549-AG, 1K0-953-549-AK, 1K0-953-549-AL, 1K0-953-549-AQ, 1K0-953-549-BD, 1K0-953-549-BK, 1K0-953-549-CC, 1K0-953-549-CD

+ Supported Features: Cruise Control, Trip Computer, Multi-Function Steering Wheel

Note: 1K0-953-549-BC may have a Bug which doesn't allow Cruise Control Retrofitting, in such a Case you need to replace the Module.

________________________________________________________________________________

Το δεύτερο είναι οκ

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Το AJ παίζει. Το έχω δει στο vortex. Χρειάζεται το ΑΚ αν έχει και paddles.

Link to comment
Share on other sites

Αν παρω το ΑΚ θα παιζει ομως και χωρις paddles ετσι?

Εχω Cruise Control και τη μεσαια οθονη με τον υπολογιστη ταξιδιου. Ρωταω επειδη το ΑΚ το εχω βρει σε καλη τιμη

Κανενας εμπειρος να βοηθησει στην εγκατασταση?

Link to comment
Share on other sites

Αν παρω το ΑΚ θα παιζει ομως και χωρις paddles ετσι?

Εχω Cruise Control και τη μεσαια οθονη με τον υπολογιστη ταξιδιου. Ρωταω επειδη το ΑΚ το εχω βρει σε καλη τιμη

Κανενας εμπειρος να βοηθησει στην εγκατασταση?

Paizei

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα το BK και οχι τον AJ. Τον βρηκα σε ακομα καλυτερη τιμη :)

Εισαι super !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τι μεγεθος αστερακι θελω για να ξεβιδωσω την κεντρικη βιδα στι τιμονι??

12άρι

deleteit.jpg

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.