Jump to content
thanos13

Golf 5/6 - Τοποθετηση Πολυλειτουργικου Τιμονιου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

να κανω μια ερωτηση και συγνωμη για το οφ-τοπικ! για να βαλω πολυλειτουργικο τιμονι σε μκ5 θελω εγκεφαλο? με τον αεροσακο τι γινετε?μεταφερεται?

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση και συγνωμη για το οφ-τοπικ! για να βαλω πολυλειτουργικο τιμονι σε μκ5 θελω εγκεφαλο? με τον αεροσακο τι γινετε?μεταφερεται?

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=25486

Link to comment
Share on other sites

Κοσμα τελικα εχεις κανενα νεο? whistling.gif

Περιμένω τις παραγγελίες ακόμα.

Ανέβασε καμιά φωτό να δούμε πως φαίνεται σε εσένα με όλα αυτά τα οργανάκια που έχεις βάλει.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το πιλοτήριο με τον ατελείωτο φωτισμό ! good.gif

Εγκέφαλο βρήκες?

Σ'ευχαριστω Κοσμα! closedeyes.gif

Εγκεφαλο μαλλον βρηκα μεταχειρισμενο εδω στην αθηνα απο εναν που εχει μεταχειρισμενα ανταλαχτικα (απο τρακαρισμενο) και περιμενω αυριο απαντηση αν αυτος ο εγκεφαλος που εχει εκεινος,εχει κωδικο CH στο τελος.

Για να δουμε!

Αλλιως μαλον θα παρω καινουργιο.Εχει ετοιμοπαραδωτο η αντιπροσωπεια!

Edited by vaio969
Link to comment
Share on other sites

αν αυτος ο εγκεφαλος που εχει εκεινος,εχει κωδικο CH στο τελος.

Δεν είναι απαραίτητο να είναι CH μπορεί να δουλέψει και με CD και με CF.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον: Ο εγκεφαλος του τιμονιου ηρθε και μαζι μ'αυτον δωρο ενα cruise control! rolleyes.gif

Ελπιζω μεσα στην εβδομαδα να βρω λιγο χρονο να τα τοποθετησω και να κανω την κωδικοποιηση. dirol.gif

Ακολουθουν φωτο και κωδικοι των εξαρτηματων που παρελαβα: biggrin.gif

VW OEM steering wheel module: 1K0 953 549 CH

img0531r.jpg

VW OEM cruise control: 1K0 95313 G 9B9

img0530l.jpg

Edited by vaio969
Link to comment
Share on other sites

¶ντε ωραία! Μακάρι να δουλέψουν όλα καλά όπως τα λένε στα ξένα φόρουμ. Δώρο ενα cruise control ? από που τα πήρες ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον: Ο εγκεφαλος του τιμονιου ηρθε και μαζι μ'αυτον δωρο ενα cruise control! rolleyes.gif

Ελπιζω μεσα στην εβδομαδα να βρω λιγο χρονο να τα τοποθετησω και να κανω την κωδικοποιηση. dirol.gif

Ακολουθουν φωτο και κωδικοι των εξαρτηματων που παρελαβα: biggrin.gif

VW OEM steering wheel module: 1K0 953 549 CH

img0531r.jpg

VW OEM cruise control: 1K0 95313 G 9B9

img0530l.jpg

Καλη δουλεια new_killpc.gif

Link to comment
Share on other sites

¶ντε ωραία! Μακάρι να δουλέψουν όλα καλά όπως τα λένε στα ξένα φόρουμ. Δώρο ενα cruise control ? από που τα πήρες ?

Μακαρι να δουλεψει και αυτο θα το οφειλω σ'εσενα! smile.gifsmile.gif

Και παλι χιλια ευχαριστω για την βοηθεια!!

Το cruise control που ειπα,δεν μου το εκαναν δωρο απο την αντιπροσωπεια. happy.gif

Εννοουσα οτι το εκανα εγω δωρο στο αμαξι μου μαζι με το τιμονι (μπας και το καλοπιασω να δουλεψει!!) tongue.giftongue.giftongue.gif

Τα πραγματα τα πηρα απο την KARENTA εδω στην Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να δουλεψει και αυτο θα το οφειλω σ'εσενα! smile.gifsmile.gif

Και παλι χιλια ευχαριστω για την βοηθεια!!

Το cruise control που ειπα,δεν μου το εκαναν δωρο απο την αντιπροσωπεια. happy.gif

Εννοουσα οτι το εκανα εγω δωρο στο αμαξι μου μαζι με το τιμονι (μπας και το καλοπιασω να δουλεψει!!) tongue.giftongue.giftongue.gif

Τα πραγματα τα πηρα απο την KARENTA εδω στην Αθηνα.

:):blink::D;)

Ελπίζω να μην είναι αχάριστο το αυτοκίνητο σου μόνο...χαχα !

Link to comment
Share on other sites

laugh.giflaugh.giflaugh.giflaugh.gif

Ελπίζω να μην είναι αχάριστο το αυτοκίνητο σου μόνο...χαχα !

laugh.giflaugh.giflaugh.giflaugh.giflaugh.giflaugh.giflaugh.giflaugh.giflaugh.giflaugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοσμά θα πάρω το τιμόνι του vaio969, φοράω τον ίδιο εγκέφαλο άνεσης, δεν έχω πολυλειτουργικό, θα χρειασθώ και κάτι άλλο εκτός απο κωδικοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

Κοσμά θα πάρω το τιμόνι του vaio969, φοράω τον ίδιο εγκέφαλο άνεσης, δεν έχω πολυλειτουργικό, θα χρειασθώ και κάτι άλλο εκτός απο κωδικοποίηση?

Το πολυλειτουργικό θελει Highline εγκέφαλο δηλαδή μεγαλύτερα του "AE" γραμματα στο χχ 1K0-953-549-χχ οπου χχ τα γραμματα και Type 2 Slip Ring.

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/VW_Golf_%281K%29_Steering_Wheel_Versions

Link to comment
Share on other sites

Κοσμά θα πάρω το τιμόνι του vaio969, φοράω τον ίδιο εγκέφαλο άνεσης, δεν έχω πολυλειτουργικό, θα χρειασθώ και κάτι άλλο εκτός απο κωδικοποίηση?

Σου απάντησα και στο ΠΜ που μου έστειλες. Αν δεν είχες πολυλειτουργικό τιμόνι το πιο πιθανό είναι να χρειάζεσαι αλλαγή εγκεφάλου τιμονιού ανεξάρτητα από ποιόν εγκέφαλο άνεσης έχεις και επίσης χρειάζεσαι και το καλώδιο (steering wheel Airbag wiring harness) που αναφέρεις στο ΠΜ. Δες το link στο πόστ του nikoskallithea για να ελέγξεις την συμβατότητα.

Ποιάς χρονολογίας είναι το αυτοκίνητό σου ? αν είναι του 2008 και μετά ίσως δεν χρειαστείς slip ring.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να δουλεψει και αυτο θα το οφειλω σ'εσενα! smile.gifsmile.gif

Και παλι χιλια ευχαριστω για την βοηθεια!!

Το cruise control που ειπα,δεν μου το εκαναν δωρο απο την αντιπροσωπεια. happy.gif

Εννοουσα οτι το εκανα εγω δωρο στο αμαξι μου μαζι με το τιμονι (μπας και το καλοπιασω να δουλεψει!!) tongue.giftongue.giftongue.gif

Τα πραγματα τα πηρα απο την KARENTA εδω στην Αθηνα.

Βασίλη, καλοφόρετα και τα δύο. Απλώς να θυμίσω ότι η κεντρική βίδα του τιμονιού πρέπει να αλλάξει αν ξεσφίξει πάνω από 5 φορές...

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, καλοφόρετα και τα δύο. Απλώς να θυμίσω ότι η κεντρική βίδα του τιμονιού πρέπει να αλλάξει αν ξεσφίξει πάνω από 5 φορές...

Σ'ευχαριστω πολυ Γιαννη!Ειναι η δευτερη φορα που θα ξεσφυξει τωρα,οποτε για την ωρα θα αφησω την ιδια επανω!

Link to comment
Share on other sites

Λ Ε Ι Τ Ο Υ Ρ Γ Η Σ Ε Ε Ε Ε Ε Ε Ε Ε Ε Ε.....!!!!!!!!!!! thumbsup.gifthumbsup.gifthumbsup.gifthumbsup.gifthumbsup.gifthumbsup.gifthumbsup.gifthumbsup.gif

Μετα απο πολυ ψαξιμο και σπαζοκεφαλιασμα το τιμονακι αποκωδικοποιηθηκε αφου περαστηκε ο νεος εγκεφαλος και το crise control και ολα δουλευουν αψογα, χωρις σφαλματα και χωρις πατεντες και κοψε ραψε!!

Eνα μεγαλο μπραβο στον Μιχαλη Κολιαβασιλη (M R D tuning) οπου ανελαβε και ολοκληρωσε το project γρηγορα με υπευθυνοτητα και απολυτη επιτυχια!!! clapping.gifclapping.gifclapping.gif

Edited by vaio969
Link to comment
Share on other sites

Λ Ε Ι Τ Ο Υ Ρ Γ Η Σ Ε Ε Ε Ε Ε Ε Ε Ε Ε Ε.....!!!!!!!!!!! thumbsup.gifthumbsup.gifthumbsup.gifthumbsup.gifthumbsup.gifthumbsup.gifthumbsup.gifthumbsup.gif

Μετα απο πολυ ψαξιμο και σπαζοκεφαλιασμα το τιμονακι αποκωδικοποιηθηκε αφου περαστηκε ο νεος εγκεφαλος και το crise control και ολα δουλευουν αψογα, χωρις σφαλματα και χωρις πατεντες και κοψε ραψε!!

Eνα μεγαλο μπραβο στον Μιχαλη Κολιαβασιλη (M R D tuning) οπου ανελαβε και ολοκληρωσε το project γρηγορα με υπευθυνοτητα και απολυτη επιτυχια!!! clapping.gifclapping.gifclapping.gif

Βασιλη καλοριζικο το καινουριο τιμονακι

ευτυχως που τελειωσαν τα βασανα για σενα

σου εχω και κατι αλλο που πρεπει να βαλεις στο γκολφακι

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω παρα πολυ Γιαννη! Να'σαι καλα! smile.gif

Τι ειναι αυτο το αλλο που εχεις να μου προτεινεις να βαλω???? rolleyes.gifrolleyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω παρα πολυ Γιαννη! Να'σαι καλα! smile.gif

Τι ειναι αυτο το αλλο που εχεις να μου προτεινεις να βαλω???? rolleyes.gifrolleyes.gif

RS4 σαλονακι που μολις βρηκα sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

RS4 σαλονακι που μολις βρηκα sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

Γιαααα δωσε link Γιαννη...

Link to comment
Share on other sites

clapping.gifclapping.gifclapping.gifclapping.gifclapping.gif

Η κωδικοποιήση είναι διαφορετική πέρα από την γνωστή?

Δεν την ξερω προσωπικα εγω την κωδικοποιηση Κοσμα.

Το μονο που ξερω ειναι η διαδικασια που κανουμε οταν τοποθετηθουν ολα επανω:

Βάζουμε το κλειδί στην θέση ΟΝ.

Συνδέουμε το VAG COM

Κάνουμε την διαδικασία Auto Scan και αρχειοθετούμε το Log File.

Απο την αντικατάσταση του εγκεφάλου, έχουν προκύψει αρκετά λάθη.

Πιθανά να έχουν προκύψει fault codes ή αποπρογραμματισμός στα εξής :

ESP, Αρόσακος, Υποβοήθηση τιμονιού, όρια στρέψης τιμονιού κλπ.

Προχωρούμε κάνοντας Clear όσα Fault Codes μπορούν διαγραφούν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.